با فن بیان سخنرانی جذاب را به مخاطبان هدیه کنید

133

ثانیه ها به سختی برای مخاطبی سپری می شود که کلام یکنواخت و تک بعدی سخنران او را کسل و خواب آلود کرده است. اگر بخواهیم صادق باشیم مطمئنا همه ما در چنین شرایطی بوده ایم و حتی در برخی از موارد از شرکت کردن در چنین جلساتی پیشمان شده ایم. اگر از دید یک سخنران بنگیریم باید گفت که فاجعه بار است اگر مخاطب از شما فراری شود و حرف های شما بیش از یک سخنرانی مشابه با یک داستان آرامش بخش برای او باشد! اما چه طور می توانیم با چنین مشکلات و چالش هایی در طول سخنرانی مقابله کنیم؟ حتما با خود می گویید می توان با اصول فن بیان و سخنوری جو را تغییر داد یا این که کلام را کوتاه تر کرد. اگرچه این راهکار ها منطقی به نظر می رسند اما سخنرانی جذاب در گرو ترفند های پیچیده تری است.

ترفند های سخنرانی جذاب مسلما برای فردی که برای اولین بار قرار است به سخنرانی بپردازد کمی عجیب و نامانوس است. این که بتوانیم حالت خمودگی افراد را که به واسطه ی جو سنگین سخنرانی و با فن بیان بی کیفیت ایجاد شده است از بین ببرید جای تحسین دارد؛ اما واقعا چند درصد از سخنرانان قادر هستند فضای نطق خود را چنین تعدیل کنند؟

برای این که شما هم از آن دسته سخنرانان موفق و همه فن حریف باشید و نگذارید افکار و تصورات مخاطب در حضور شما منحرف شود شما را به آشنایی با ترفند های سخنرانی جذاب دعوت می کنیم. در این مطلب می آموزید چگونه با فن بیان سخنرانی جذاب را به مخاطبان هدیه کنید.

برترین ترفند های سخنرانی جذاب

فراموش نکنید در طول سخنرانی توجه شما به جذاب تر کردن سخن و جو حاکم بر سالن نباید شما را از اصل مطلب منحرف کند. اگر توانایی زیادی در برقراری ارتباط با اطرافیان ندارید حداقل بگذارید بار علمی سخنرانیتان حفظ شود!

مشاهده مقاله  کسب آمادگی برای ارائه سیمنار با فنون سخنوری

سخن را کش ندهید!

بهتر است بدانبد هرچه قدر هم سخنران قوی و با تجربه ای باشید و جذاب و مفید سخن گویید افرادی که در مقابل شما می نشینند ظرفیت محدود و مشخصی برای شنیدن حرف هایتان دارند. اگر مطلب طولانی است و باید زمان زیادی را برای انتقال مفاهیم صرف کنید بهتر است در میان سخنان خود از سایر ترفند های سخنرانی جذاب که در ادامه می خوانید استفاده کنید.

سخنرانی جذاب

از حالت رسمی خارج شوید!

فراموش نکنید خروج از افعال رسمی و متداول در سخنرانی و تغییر لحن تنها منوط به اقتضای جمعی است که قرار است در مقابلشان سخنرانی کنید. خروج از لحن رسمی به این معنا نیست که برای خطاب کردن مخاطب از ضمیر”تو” استفاده کنید. بلکه می توانید آن چنان صمیمی و دوستانه رفتار کنید و از قید و بند کلمات ثقیل در فرهنگ فارسی رها شوید تا مخاطب به شما نزدیک شود.

زبان بدن بگشایید!

زبان بدن شما هم می تواند جلب توجه کند. همچنان تاکید می کنیم استفاده از زبان بدن حد و مرز خاصی دارد؛ به این معنا که تکان دادن بیش از حد دست ها حین صحبت کردن یا حرکت دادن بخشی از بدن به نشان اضطراب تایید نمی شود.

سخنرانی جذاب

برای سخنرانی جذاب ابتدا ارتباط چشمی موثری با اطرافیان برقرار کنید. سپس در ۳ مرحله زیر زبان بدن خود را مدیریت کنید:

 • مرحله اول: شروع سخنرانی همان مرحله اول است. در شروع سخنرانی جایگاه شما مرکز صحنه است. دقیقا مرکز صحنه و در نزدیکی پرده نمایشی یا فضایی که قرار است با استفاده از آن به شرح مطلب بپردازید.
 • مرحله دوم: این مرحله به خودی خود به سه بخش تقسیم می شود که شامل یک سوم میانی، دو سوم میانی و بخش انتهایی میانی هستند:
 1. یک سوم میانی سخنرانی: در یک سوم میانی باید به مخاطبان نزدیک تر شوید. دراین مرحله آشنایی نسبی میان شما و حاضرین به وجود آمده است. بنابراین از سمت مرکز سخنرانی به سمت راست حرکت می کنید.
 2. دو سوم میانی: در این مرحله باید دقیقا رو به روی حضار و در مرکز بایستید. گاهی لازم می شود این فاصله کم تر و کم تر شود و به لبه صحنه نیز نزدیک شوید.
 3. مرحله انتهایی میانی: در این بخش به سمت راست صحنه نزدیک تر می شوید
 4. مرحله سوم: در مرحله سوم بین جایگاه مرحله دو سوم میانی و جایگاه آخرتان پیوسته جا به جا می شوید
مشاهده مقاله  فن بیان در برابر توهین - خود را در برابر توهین دیگران تجهیز کنید!

سخنرانی جذاب

شوخ طبع باشید

هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهید از شوخی جهت تلطیف فضا خودداری کنید. حتی اگر در جلسات خیلی رسمی قرار دارید باز هم می توانید ارتباط خود را به وسیله حس شوخ طبعی تحکیم کنید.

برای شوخ طبعی و سخنرانی جذاب لازم است گام های زیر را طی کنید:

 1. یادآوری گذشته های خنده آور: برای این که بتوانید سخنرانی را برای آن دسته از افرادی که با تن صدای شما به خواب رفته اند جذاب کنید باید به روزها و ساعات قبل عقب گشت بزنید. ببینید چه چیزی برای شما خنده آور بوده است و چه موضوعاتی وجود دارد که متناسب این جمع برای خندیدن باشد. حتی می توانید کارهایی را که موجبات خنده بقیه را فراهم کرده است مرور کنید و از آن ها به بهترین نحو استفاده کنید.
 2. پیروی از اصول برای خنداندن: برای این که باعث خنده دیگران شوید باید از ابزارها به صورت هوشمندانه ای استفاده کنید. گاهی برخی از صحنه ها آن چنان که ما به وصفشان می پردازیم خنده دار نیستند؛ بلکه از اصول خنداندن دیگران استفاده کرده ایم.
 3. اغراق: با اغراق همه چیز را تعریف کنید. به جمله زیر دقت کنید: مشغول صحبت با آقایی بودم که صدایش از بلندگوهای ساختمان بلند تر بود!
 4. جناس: به جمله زیر توجه کنید: کارمند محترم مهره کمرشان را تکان دادند و مهری بر نامه زدند!
 5. سرزنش خود: در طول صحبت کارهای خود را مورد سرزنش قرار دهید.

نظر حاضرین را در موارد مختلف بپرسید

یکی دیگر از ترفند هایی که برای سخنرانی جذاب کاردبری به نظر می رسد تعامل با مخاطبان است. مخاطبان را نادیده نگیرید. با آن ها پیوسته صحبت کنید و اگر با شما هم نظر نیستند از ترفندهای فن بیان برای قانع کردن افراد استفاده کنید.

مشاهده مقاله  ذهن خوانی دیگران از روی فن بیان راحت تر از آب خوردن!

سخنرانی جذاب

روخوانی نکنید

همیشه به یاد داشته باشید که روخوانی کردن ضعف سخنران در انتقال مفاهیم است. فردی می تواند سخنران واقعی تلقی شود که به مطلب تسلط کافی داشته باشد. تا زمانی که به خوبی بر مطلب تسلط نداشته باشید نمی توانید آن را جذاب ارائه دهید.

داستان سرایی کنید

همه انسان ها در وقت مناسب قادر هستند داستان سرایی کنند و واقعیات زندگیشان را برای دیگران تعریف کنند. همیشه نمونه های عینی یک مطلب ارزشمند و به یادماندنی تر از کلیشه هایی هستند که با فن بیان خود سعی در انتقال آن ها داریم. اگر زمان بیان بخشی از سخنرانی خاطره جالبی به یادآوردید یا قادر بودید با تعریف یک داستان بهتر آن را به مخاطب منتقل کنید هیچ وقت داستان سرایی را از مخاطبان دریغ نکنید.

سخنرانی جذاب

هیجان خود را تعدیل کنید

سخنرانی که قرار است با فن بیان خود سخنرانی جذاب داشته باشد نیاز است خودش قبل از همه تحت تاثیر جذابیت سخنانش قرار گرفته باشد. به همین منظور توصیه می شود هیجان نسبی را حین سخن گفتن داشته باشید و یکنواختی صدایتان را کنار بگذارید.

شما هستید که باید با هیجان خود انرژی لازم را به حاضرین در سالن منتقل کنید. زاینده ی هیجانات باشید و نقش فعال داشته باشید.

سخنرانی جذاب

امید است با ترفندهای معرفی شده جذابیت بیش تری در سخنرانی خود در مقابل مخاطبان احساس کنید.

1 Comment
 1. setayesh alavi

  من برای اینکه بتونم کوتاه و موجز صحبت کنم متن سخنرانیم رو مینویسم و بعد از مدتی نگاهی بهش میندازم و قسمتهای اضافه رو پاک میکنم و برای بار سوم هم اینکار رو میکنم تا اینکه متنم جذاب و کوتاه بشه و این متن رو چند بار میخونم و ازش مایندمپ درمیارم و پاورپوینتم رو میسازم و در نهایت سخنرانیم رو اجرا میکنم

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.