لزوم استفاده از فن بیان در احوالپرسی

به کارگیری فن بیان در احوالپرسی – کلمات زنده هستند و زندگی می‌بخشند!

اولین ها همیشه به واسطه ترفند یا بهتر بگوییم؛ فنی به نام احوالپرسی شکل می گیرند. اولین علاقمندی ها، اولین ارتباط ها ( چه به صورت کاری و چه به صورت شخصی) و اولین تاثیرگذاری و تاثیرپذیری ها طی فرآیند احوالپرسی رخ می دهند. همه ما به خوبی با این مهارت آشنا هستیم و کم و بیش از آن در ارتباط با دیگران استفاده می کنیم؛ بدون این که حتی به اهمیت آن تا کنون پی برده باشیم. یک سلام، خوبی، چه خبر کوتاه کافی است تا ارادت خود را به هر کسی که از کنارتان رد می شود نشان دهید. اما راستش را بخواهید همه احوال پرسی های ما کیفیت و کمیت خوب و مطلوبی که باید و شاید را ندارند. گاهی ما به جای احوال پرسی در اصطلاح عامیانه ضدحال می زنیم و حتی دیگران را از خود می رنجانیم. گاهی با زخم زبان وارد می شویم و حتی گاهی اسباب زحمت و مزاحمت برای دیگران را برای دیگران فراهم می کنیم. و همه این ها در حالی رخ می دهد که خود ما بی خبر هستیم و فکر می کنیم داریم مطابق با آداب پیش می رویم و خیلی هم آداب دان هستیم! تمام آن چه که در کلاس امروز دانشگاه زندگی می خوانید در یک جمله خلاصه می شود: به کارگیری فن بیان در احوالپرسی هم مطرح هست و احوالپرسی فراتر از سلام خشک و خالی و گلایه های ناپسندی است که با سیگنال منفی آن ها شخصیت افراد در هم می شکند! چشم و گوشتان را باز کنید و نگاهتان را تغییر دهید. ادامه این مطلب دیدگاه قدیمی و اشتباهی که نسبت به احوالپرسی در محیط کاری و خانوادگی داشته اید را تغییر خواهد داد.

لزوم استفاده از فن بیان در احوالپرسی

گاهی احوالپرسی از نام شب هم واجب تر است!

کافی است به کشور های دیگر سفر کنید و از مرز ها خارج شوید تا با اهمیت واقعی احوالپرسی آشنا شوید. برخی از کشور ها حتی از ایران با فرهنگ شرقی، سنتی و صمیمی ایرانی بیش تر به این مقوله اهمیت می دهند. در یکی از سفرهایی که به برزیل داشتیم این اهمیت را به خوبی احساس کردیم. شما در این کشور یا باید سلام احوال پرسی کنید و نفس بکشید یا این که برای همیشه دور ارتباطات اجتماعی را خط بکشید! هر کسی که از کنار شما رد می شود و به هر بهانه ای نظیر فروش یک جنس خاص می خواهد با شما ارتباط برقرار کند ابتدا سلام می کند. Hola یا سلام اسپانیایی شیرین برزیلی ها فراموش نشدنی است! اگر نسبت به این رفتار مردم واکنش نشان ندهید بعد از مدتی متوجه سردمزاجی و رفتار آزاردهنده آن ها با خودتان خواهید شد.

مشاهده مقاله  جلب توجه دیگران با استفاده از فن بیان به سادگی ممکن می شود!

لزوم استفاده از فن بیان در احوالپرسی

یک سلام خشک و خالی کافی است؟

فن بیان در احوالپرسی به شما اثبات خواهد کرد که یک سلام خشک و خالی در ارتباطات کافی نیست! سلام شروع کار است؛ دقیقا مثل موتوری که سوخت اولیه برای استارت زدن آن فراهم شده است، اما برای هدایت و استفاده بهینه از آن نیاز به یک هادی یا هدایتگر دارد. شیوه احوالپرسی، دست دادن، بغل کردن و رو بوسی البته فقط در برخی از فرهنگ ها همه و همه شرایط این هدایت را فراهم می سازند.

با احوالپرسی نباید انتقام گرفت!

نه تنها در زبان فارسی بلکه در زبان رسمی دنیا، انگلیسی، تعارفات و گلایه های نرمی وجود دارد که بیش تر شبیه یک استقبال نرم و گرم هستند تا گلایه جویی! وقتی که کسی را بعد از مدت  زمان طولانی می بینیم در همه فرهنگ ها از عبارت “مشتاق دیدار” استفاده می شود. در زبان فارسی مشابه این عبارت با لحنی گرم تر نیز بسیار استفاده می شود. حتی شکل رسمی این عبارت در گفتگو های رسمی متداول است: سعادت یا افتخار این دیدار را بالاخره یافتیم!

لزوم استفاده از فن بیان در احوالپرسی

در زبان فراسی احوالپرسی بیش تر شبیه به انتقام جویی شده است. ما دوست داریم با دیگران برخورد کنیم تا حرف دلمان را که مدت ها بود روی قلبمان سنگینی می کرد را بزنیم. ما احوال پرسی می کنیم تا زهرچشم بگیریم یا خطاهای گذشته دیگران را یادآوری کنیم. ما دیگران را می بینیم تا آن ها را تخلیه اطلاعاتی کنیم و هر آن چه که درباره کسب وکار، زندگی شخصی، ارتباطات و خلاصه تماما جزئیات زندگی آن ها وجود  دارد را کشف نماییم! به نمونه ای از یک مکالمه فارسی که اصلا آن را برای شروع احوالپرسی توصیه نمی کنیم توجه نمایید:

مشاهده مقاله  9 اقدامی که باید 15 دقیقه قبل از سخنرانی انجام دهید

سلام، احوال شما؟

ممنون، زنده باشید.

خبری نمی گیری؛ کم پیدا شدی، سرت شلوغ شده و کم تر به ما سر می زنی! قبلا با وفا تر بودی! پارسال دوست امسال آشنا!

مکالمه خوب آغاز شد ولی تا به جمله سوم رسید همه چیز ختم به شر شد! گلایه هایی که به این شکل منتقل می شوند شروع خوبی برای یک مکالمه نیستند؛ آن هم اگر دارید بعد از مدت زمان طولانی کسی را می بینید که دلتنگ آن بوده اید! فراموش نکنید که مشغله روزمره انسان ها در زندگی ماشینی کنونی بیش تر از آن است که به تک تک اعضا خانواده زنگ بزنند، به ملاقات حضوری آن بروند و به طور کلی ارتباطات قدیمی را در دنیای امروز هم حفظ کنند. این رسمی است که در کنار پذیرش زندگی مدرن پذیرفته ایم!

به جای این سخن بد نیست بپرسید: کار و بار چه طور پیش می رود؟ مشکلات برطرف شد؟ همه چیز رو به راه است؟ نیازی به کمک ندارید؟

لزوم استفاده از فن بیان در احوالپرسی

بمب انرژی منفی نباشید!

گاهی طرف مقابل شما کم حرف است و تکنیک های رفع خجالت و کم رویی هم تاثیری در رفع این مشکل او ندارد. شما با او احوالپرسی می کنید اما انرژی منفی که از سوی شما منتشر می شود همان ذره شجاعتی که فرد برای رویارویی در اجتماع داشت را از بین می برد. به این منظور:

  1. موسیقی شاد گوش دهید، صبح خود را خوب آغاز کنید و به خود القا کنید اتفاقات گذشته را باید فراموش کرد
  2. به دیگران حسن ظن داشته باشید و از هم صحبتی با آن ها لذت ببرید
مشاهده مقاله  12 نکته برای این که با مکث و وقفه هایتان در سخنرانی خوش بدرخشید!

گذشته ها گذشته است!

در به کارگیری فن بیان در احوالپرسی اکیدا توصیه می کنیم فکر گذشته ها را دور بریزید. گاهی برخی تا می رسند مشکلات گذشته را یادآوری می کنند. همین باعث می شود که از هم گریزان شویم و حتی وقتی فرصتی برای دیدار یکدیگر پیش می آید دعا کنیم ای کاش هیچ گاه پیش نیامده بود!

لزوم استفاده از فن بیان در احوالپرسی

فن بیان در احوالپرسی به صورت تلفنی

احوالپرسی پشت تلفن گاهی آزاردهنده تر از انواع حالات دیگر آن است. برخی فرصت نمی دهند ما هم صحبت کنیم و مدام یک کلمه را تکرار می کنند؛ بدون آن که به کلمه به کار برده شده توسط ما توجهی داشته باشد! فن بیان در احوالپرسی هایی که مربوط به کار، روابط تجاری و موضوعات درآمدی هستند مهم تر است. مهم ترین کار در چنین مکالماتی بعد از سلام معرفی خودتان است. در روابط کاری هرگز نمی توان مطمئن بود کسی که پشت خط است مخاطب هدف ما می باشد. معرفی خود اهداف دیگری نیز دارد. با این کار زمان مکالمه کاهش پیدا می کند؛ چون اگر قرار باشد خودتان را معرفی نکنید بخشی از زمان برای سوال پاسخ دهنده جهت معرفی کردن خودتان صرف می شود.

لزوم استفاده از فن بیان در احوالپرسی

شما چه فکر می کنید؟

شما چه راه های دیگری برای به کارگیری فن بیان در احوالپرسی پیشنهاد می دهید؟ شیوه احوالپرسی شخصی شما با دیگران چگونه است؟ دیدگاه و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *