نگرش خلاقانه

نگرش خلاقانه

نگرش خلاقانه یا خلاقانه فکر کردن یعنی دارای ایده ی جدید بودن ، ولی نگرش خلاقانه هم به همان اندازه مهم است. مهم‌ترین عناصر در این نگرش خوش‌بینی و داشتن ذهنی باز و پذیراست. متفکران خلاق هم درست مانند افراد خوش‌بینی که به‌جای نیمه‌خالی ، نیمه‌ی پر لیوان را می‌بینند ، طرح ها و مسائل خود را با نگرشی مثبت دنبال می‌کنند. آن‌ها بر آنچه می‌توانند انجام دهند، تمرکز می‌کنند و اجازه نمی‌دهند مشکلات و تردیدها کارشان را متوقف کنند. افراد متفکر همچنین به‌جای چسبیدن به محدوده‌ی امن و راحت خود، با جهشی خود را به دنیای ناشناخته‌ها پرتاب می‌کنند.

حالا فکر می‌کنید تا چه اندازه در زمره‌ی افراد متفکر هستید وبرای تغییر نگرشتان تفکر کردن به روشی خلاقانه‌تر چه می‌توانید انجام می‌دهید؟ در این فصل به موانعی که بر سر راه پذیرش ایده‌های جدید قرار دارند می‌پردازیم و روش‌هایی را به شما ارائه می‌دهیم که با بکارگیری آن‌ها می‌توانید دیدگاهتان را با موقعیت‌های مختلف سازگار کنید.

نگرش خلاقانه

نگرش خلاقانه

خودتان را از یکنواختی خلاص کنید

احساس می‌کنید در چرخ عصاری گرفتارشده‌اید؟ احساس می‌کنید هرروز کارهای ثابتی را انجام می‌دهید، یا کسل ، ناامید و ناراضی هستید؟ در روزگاری که اسب‌ها کالسکه‌ها را بر روی شیارها می‌راندند، خارج شدن از شیاری که چرخ کالسکه روی زمین ایجاد کرده بود ، مستلزم جهش نسبتاً قوی اسب به کنار خیابان بود. شما هم احتمالاً برای شکستن چرخه‌ی یکنواخت زندگی تا ن به جهشی به همان بزرگی نیاز دارید.

آیا شما هم به همین مشکل گرفتارشده‌اید؟

اگر احساس می‌کنید شما هم ناچار به حرکت در شیاری هستید که چرخ زندگی ایجاد کرده، ابتدا باید عواملی را که اجازه نمی‌دهند از این شیار خارج شوید شناسایی کنید و با توجه به نوع مشکلتان به روش‌های مختلفی برای این کار نیاز دارید. به احتمال بسیار زیاد می‌خواهید از آن خارج شوید، مگر اینکه:

مشاهده مقاله  8 قدم تا انتخاب موضوع جذاب برای سخنرانی باقی مانده است!

۱-احساس کنید ازلحاظ مالی، جسمی، یا به دلیل وظایفی که نمی‌توانید از آن فرار کنید دران گیر افتاده اید.

۲-احساس راحتی کنید شیاری که چرخ زندگی‌تان ایجاد کرده آشنا و راحت است ، غم و غصه‌ای برایتان ایجاد نمی‌کند کجایی است که درآن احساس اطمینان و امنیت می‌کنید. به این حالت ((شیار گرم‌ونرم چرخ زندگی)) می‌گویند.

برای فرار از شیاری که زندگی شمارا با خود پیش می‌برد، باید مانند ایندیانا جونز فکر کنید. آیا واقعاً دران زندانی‌شده‌اید؟ یا امکان ضعیفی درجایی از آن وجود دارد، مانند سنگی که شل در جای خود باشد، یک برآمدگی یا نوری از سقف وجود دارد که بتوانید نقشه‌ی فرار از همان‌جا را برنامه‌ریزی کنید؟

آیا واقعاً « می‌توانید به فکر شغل دیگری باشید؟ آیا واقعاً»  هرروز صبح باید ناهار فرزندانتان  را درهمان ساعت و قبل ازآن که در ترافیک گیر کنید و اعصابتان خرد شود، آماده کنید؟ شاید اگر از جایی به یکی از موانع فشار وارد کنید،  بتوانید آ ن را از میان بردارید.

فرار از چرخه‌ای که در ان احساس راحتی می‌کنید دشوارتر است، چون جایی که درآن هستید از سویی موجب نارضایتی شماست ، ولی از سوی دیگر مزایای  زیادی داردکه شما را وسوسه می‌کند در همان حالت بمانید. با توجه به‌ حق انتخابی که بین این امنیت و دنیای ناشناخته‌ی خارج ازآن وجود دارد ، جای تعجب نیست اگر بسیاری از مردم از مشاغل نان‌وآب‌داری که از آن متنفرند، دست می کشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *