کاهش لهجه در سخنرانی فقط در 9 گام ساده

8,340

فرقی نمی کند زبان مادری شما چه باشد یا این که از زبان مادریتان برای صحبت کردن استفاده کنید یا زبان دیگری؛ لهجه در تمام زبان های دنیا وجود دارد و تفاوت لحن در صحبت کردن یک زبان مشخص موجب رنگارنگی ملل شده است. لهجه به جز این که جنبه زبان شناختی داشته باشد اصالت یک فرد را نشان می دهد و می توان آن را از ارزش های زبان رسمی یک کشور  دانست. اما متاسفانه برخی از لهچه ی خود به خصوص حین صحبت در جمع چندان راضی نیستند و در عین حال ترک آن برایشان مشکل است. مثلا احتمالا افرادی زیادی را دیده اید که در محیط کار با لهجه متداول صحبت کنند و در جمع خانواده و دوستان با لهجه های محلی و قوم و قبیله ای خود سخن می گویند. در واقع نمی توان از لهجه به عنوان یک عامل منفی در سخنرانی یاد کرد، اما بهتر است آن را برای فهم بهتر مطالب توسط مخاطبان کنترل کرد. به همین دلیل است که بخشی از آموزش سخنرانی به همین فنون کاهش لهجه در سخنرانی اختصاص یافته است.

مطابق با تحقیقات به عمل آمده در ارتباط با فن بیان و تاثیر به کارگیری لهجه در سخنرانی و در مجامع عمومی زمانی که لهجه با لهجه متداول مردم ترکیب شود تاثیرگذاری سخنرانی کم تر و کم تر می شود. به علاوه استفاده از لهجه خاصی توسط سخنران از اعتبار او حین سخن گفتن می کاهد.

نا گفته نماند که این تاثیرگذاری هیچ ارتباطی به اصل لهجه ها ندارد و تنها چیزی که در فن بیان نکوهش می شود عدم استفاده به موقع از لهجه می باشد. اگر فعالیت و کسب وکارتان سخنرانی مداوم را ایجاب می کند یا لازم است در مقابل افراد زیادی سخنرانی کنید از همین حالا باید نسبت به کاهش لهجه در سخنرانی کردن حساس باشید. از این رو در مطلب امروز دانشگاه زندگی فنون کاهش لهجه را از منابع معتبر جمع آوری کرده ایم که کاهش یا از بین بردن لهجه را برایتان ساده تر خواهد کرد. تا پایان با ما همراه باشید.

مشاهده مقاله  حل مسئله

ترفند های کاهش لهجه در سخنرانی

قبل از شروع سخنرانی لازم است از خود بپرسید که لهجه شما در چه سطحی قرار دارد و به زبان ساده تر سنگین است یا نه. برای این که به جوابی دقیق برسید این سوالات را از خود بپرسید:

 • آیا در طول سخنرانی، صحبت کردن و یا آموزش سر کلاس مرتبا از شما خواسته می شود صحبت هایتان را تکرار کنید؟
 • آیا مخاطبانتان بدون دلیل خاصی با اظهارات شما مخالفت می کنند و توجه خاصی به صحبت هایتان ندارند؟
 • آیا تا کنون برایتان پیش آمده است که توسط دوستان یا نزدیکان به دلیل به کار بردن لهجه در جلسات رسمی طرد شوید یا رفتار سردی از آن ها مشاهده نمایید؟

1how-to-reduce-accent.jpg

اگر پاسختان مثبت است که لازم است برای کاهش لهجه در سخنرانی از همین حالا اقدام کنید.

اهمیت کاهش لهجه در سخنرانی

کافی است لهجه غلیط شما مانع از یادگیری مخاطبان شود؛ کافی است این لهجه باعث شود دوستانتان شما را به سخره بگیرند و از روی نادانی برخورد نامناسبی با شما داشته باشند! آن موقع است که به شدت از به کارگیری لهجه پشیمان می شوید و شاید حتی نسبت به لهجه خود احساس انزجار کنید!

برای این که با چنین مسائلی رو به رو نشوید و از همان اول قدرتمندانه در جمع حاضر شوید لازم است از همین حالا با ترفند های کاهش لهجه در سخنرانی آشنا شوید

4how-to-reduce-accent.jpg

کاهش لهجه: هر چه زودتر؛ بهتر!

در فنون کاهش لهجه در سخنرانی هیچ گاه درباره pذف لهجه صحبت نمی کنیم؛ بلکه همواره تمرکز ما بر کاهش غلظت لهجه افراد در طول صحبت کردن است. علت این موضوع را باید در دوران کودکی و توانایی غریزی انسان در یادگیری لهجه ها جستجو کرد. مطابق با تحقیقات انجام شده در دانشگاه شیکاگو کودکان و از 6 ماهگی یادگیری لهجه را آغاز می کنند و شکل گیری لهجه انسان خیلی زودتر از یادگیری زبان مادری شکا می گیرد؛ چرا که نوزاد انسان پیش از برقراری ارتباط با زبان از آوا و ایما و اشاره برای صحبت کردن با بزرگترها بهره می گیرد.

مشاهده مقاله  ترفندهای سخنرانی از روی متن ، طوری که انگار از روی متن نمی خوانید!

بنابراین هرچه زودتر برای کاهش لهجه اقدام کنید بهتر است؛به علاوه حذف لهجه به هیچ وجه امکان پذیر نیست. به علاوه به مرور زمان لهجه در کلام انسان تثبیت می شود و کاهش آن سخت تر می شود.

7how-to-reduce-accent.jpg

ترفندهای کاهش لهجه در سخنرانی

برای این که هر چه سریع تر بتوانید از لهجه متداول و رایج میان مردم به جای لهجه های محلی خود استفاده کنید از ترفند های زیر استفاده نمایید:

مراورده با افرادی که لهجه ندارند

بهترین راه برای این که بتوانید از جنس مردمانی باشید که لهجه ندارند و مثل شما نیستند رفت و آمد با آن ها می باشد. فرض کنید به کشور کانادا سفر کرده اید و می خواهید سک سخنرانی مهم را در این کشور برگزار نمایید. پیش از این که در کانادا باشید در انگلستان به سر می بردید و بنابراین لهجه شما بیش تر به انگلیسی زبانان نزدیک است. برای این که بتوانید زود لهجه خود را تقلیل کنید بهتر است مدتی با کانادایی ها مراوده کنید و سعی کنید شبیه آن ها سخن گویید. اگر به صورت مداوم این ترفند را به کار گیرید بعد از مدتی مشاهده می کنید که ناخودآگاه لهجه شما با افراد بومی کانادا یکی شده است! این روند شاید برای شما هم پیش آمده باشد. مثلا اصالتا اهل تهران باشید اما به شمال کشور مهاجرت کرده و در آن جا زندگی کنید. احتمالا بعد از مدتی لهجه شمالی در کلام شما ظاهر خواهد شد.

3how-to-reduce-accent.jpg

گوش دادن به فایل های صوتی مرتبط

گوش دادن و آشنا شدن با لهجه هدف هوشمندانه ترین راه برای کاهش لهجه است. اگر می خواهید لهجه خود را تقلیل دهید توصیه می کنیم هر شب با یک فایل صوتی ساده و سرگرم کننده به خواب بروید. این فایل باید حاوی صوت بدون لهجه و کاملا متداول باشد و شما را با لحن مرسوم میان مخاطبانی که قرار است برای آن ها سخن بگویید آشنا کند. محققان دریافته اند که یادگیری پیش از خواب به شیوه متفاوتی در ذهن تثبیت می شود و حتی ممکن است فرد در رویا به پردازش و یادگیری ادامه دهد.

مشاهده مقاله  9 ترفند انفجاری برای پایان دادن به سخنرانی و تاثیرگذاری بیش تر

آرام آرام سخن گویید

گاهی صحبت کردن باعث می شود کنترل شما از دست برود و لهجه ای که سعی در پنهان کردن آن داشته باشید ناگهان در صحبت های شما ظاهر شود. این حالت خصوصا در سخنرانی های مهم چندان خوشایند نیست. بنابراین توصیه می کنیم آرام آرام سخن گویید و از عجله برای بیان کردن مطلب بپرهیزید.

5how-to-reduce-accent.jpg

به لهجه خود گوش بدهید

برای این که بهتر متوجه نواقص موجود در صحبت کردنتان شوید بعد از هر بار تمرین سخنرانی صدایتان را ضبط کنید. این کار را خصوصا قبل از سخنرانی انجام دهید و به این شکل خود را ارزیابی نمایید. وقتی که به صدایتان گوش دهید تغییرات لهجه را به خوبی متوجه خواهید شد.

سخن آخر:

اگر چه کاهش لهجه در سخنرانی از اهمیت بالایی برای تعامل اجتماعی و مورد قبول واقع شدن توسط دیگران برخوردار است اما گاهی درست حرف زدن و توجه به بار علمی مطلب مهم تر از لهجه ای است که در طول سخنرانی دارید. اگر به سخنرانان معروف ایرانی و غیرایرانی و لهجه آن ها توجه کنید می بینید که برخی از آن ها بدون توجه به لهجه سخنرانی می کنند و حاضرین هم با آغوش باز پذیرا این لهجه در طول سخنرانی هستند!

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
2 Comments
 1. نعمت اله عباس زاده

  ازبین بردن لهجه

  1. mm
   جواد غفاری

   سلام. در این خصوص هم مقاله خواهم گذاشت دوست عزیز

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.