حفظ متن سخنرانی ضروری است؟

196

تصور کنید که برای اولین بار با فردی قرار ملاقات دارید. از وی در مورد شغلش جویا می شوید و وی به مدت سه دقیقه و بدون توقف برای شما صحبت می کند و این جملات را از قبل آماده و حفظ کرده است. برایتان اندکی غیرعادی به نظر می رسد، این طور نیست؟ اما بیایید به دلیل آن بپردازیم. چرا این نوع سخنرانی غیرعادی به نظر می رسد؟ یکی از دلایل این است که حفظ متن سخنرانی منجر به حس زنده بودن سخنرانی را از بین برده و اصالت آن را کاهش می دهد. در این لحظه احساس می کنید که طرف مقابل در حال سخنرانی با شما نبوده و صرفا به فن بیان صحیح متن خود تمرکز دارد.

این امر ما را به سوال نهایی ارجاع می دهد: آیا زمانی که افراد کلمه به کلمه متن خود را حفظ می کنند، آیا میزان غیرعادی بودن سخنرانی کاهش می یابد؟

قبل از پاسخ دادن به این سوال، اجازه دهید مواردی را توضیح دهیم. برخی از افراد می توانند با حفظ  متن سخنرانی و در عین حفظ ارتباط با مخاطبین، آن را به صورت کاملا عادی ارائه دهند. اما تنها عده کمی از افراد از این ویژگی برخوردار هستند. برای مثال، برخی از بازیگران متن نمایش را حفظ می کنند، اما ارتباط بین بازیگر و مخاطب تفاوت بسیار زیادی با تبادل بین مخاطب و سخنران دارد.

 

حفظ متن سخنرانی

چرا افراد به دنبال حفظ متن سخنرانی هستند؟

افراد اغلب متن سخنرانی خود را حفظ می کنند، زیرا بر این باور هستند که این امر منجر به بیان واضح و روان سخنرانی می گردد. سخنرانان حرفه ای که همواره در حال سخنرانی هستند، می توانند بدون استفاده از یادداشت، سخنرانی خود را ارائه دهند. اما این دسته از سخنرانان می دانند که در بسیاری از شرایط ضروری است که فرد سخنرانی را درونی سازی نماید و این بدین معناست که آن را به گونه ای ارائه دهد که همانند یک سخنرانی و مکالمه واقعی به نظر برسد.

مشاهده مقاله  کسب آمادگی برای ارائه سیمنار با فنون سخنوری

در سایر موارد، آنها بر این باور هستند که این روش منجر به القای حس کنترل می کردد. اما مخاطبین واکنش بسیار خوبی به سخنرانی هایی که سخنران متن را حفظ کرده باشد، نشان نمی دهند.

 

حفظ متن سخنرانی

مشکل حفظ کردن

من به راحتی می توانم تشخیص دهم که فرد متن سخنرانی را حفظ کرده است. مخاطبین نیز می توانند این را تشخیص دهند. کاملا مشخص است که فرد در حین سخنرانی به کلمه بعدی خود فکر می کند و این امر منجر می شود که آنها ارتباط خود با مخاطبین را از دست بدهند.

برای بسیاری از سخنران ها، مزیت حفظ کردن سخنرانی را به طور نادرست درک کرده اند. آنها بر این باور هستند که مخاطبین نمی توانند از سخنرانی فردی که به طور مداوم به یادداشت های خود نگاه می کند، استفاده کنند، اما آنها می توانند از سخنرانی فردی که متن سخنرانی خود را حفظ کرده است، بهره مند شوند.

استفاده از یادداشت در حین سخنرانی هیچ ایرادی ندارد. شما کافی است یادداشت های خود را به چند سرفصل کاهش داده و از آن های برای یادآوری موضوعی که قصد دارید در مورد آن سخنرانی کنید، استفاده نمایید. زمانی که می خواهید به متن خود نگاه کنید، تنها کاری که باید انجام دهید توقف، نگاه کردن به یادداشت، خواندن سرفصل بعدی، نگاه کردن به مخاطبین و شروع سخنرانی می باشد.

حفظ کردن صرفا برای بازیگران تئاتر مناسب می باشد. در اغلب سخنرانی هایی که ارائه می دهید، نگاه کردن به یادداشت منجر به سردرگمی یا ناراحتی مخاطبین نمی گردد.

مشاهده مقاله  چگونه به کمک فن بیان عذرخواهی کنیم؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
8 Comments
 1. سعید

  خوب بود

  1. جواد غفاری

   سپاس

 2. آرزو

  مطلب کاربردیه. مرسی

  1. جواد غفاری

   ممنون از لطفتون

 3. سهیل

  عالی بود

  1. جواد غفاری

   ممنونم

 4. علی

  خیلی ممنونم. مقاله خوبی بود

  1. جواد غفاری

   سپاس از لطفتون

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.