اصول صحیح ایستادن و راه رفتن حین گفتگو یا سخنرانی ها

253

تا کنون برای شما هم پیش آمده است سخت تلاش کنید اما ببینید کاری از کار پیش نبرده اید و هیچ فایده ای نداشته است؟ احساس کرده اید تلاش بیش تر نتیجه عکس می دهد و شما را به عقب می راند؟ گاهی سخنرانی یا حرف زدن با دیگران هم همین حالت را پیدا می کند. گوینده در این وضعیت به سان یک قایقران است که هر چه پارو می زند باز هم به ساحل نمی رسد. در این مرحله از گفتگو یا سخنرانی سخنران به جز کلماتی که بر زبانش جاری می شود و تسلطی که روی اصول سخنرانی و فن بیان دارد احساس کمبود بزرگی دارد: عدم متمرکز شدن مخاطب و حواس پرتی او که به نظر می رسد بیش تر به علت خطاهای موجود در باب صحیح ایستادن و راه رفتن باشد.

خنده دار است اما برخی در طول سخنرانی شبیه ربات هستند. ربات هایی که نمی توان دست آن ها را فشرد یا مثلا تغییراتی در احساسات آن ها به وجود آورد. برخی هم انگار به تخت پادشاهی تکیه زده اند و آن قدر خشک و سرد یک جا بدون توقف مانده اند که که هر کسی به آن ها نگاه می کند می ترسد! به هر حال چنین حالاتی حتی حین سخنرانی یک افسر بلندبالا ارتش یا رییس جمهور در مجمع عمومی و رسمی طبیعی است؛ چون دیدن جمعیت زیاد همیشه انسان را مبهوت می کند و این بهت زدگی باعث بی توجهی ما نسبت به اصول صحیح ایستادن یا راه رفتن حین گفتگو یا سخنرانی ها می شود.

اگر شما با این خطا در طول سخنرانی مواجه هستید می توانید نواقص موجود در سخنرانیتان را با راهنما زیر اصلاح کنید.

راهنما اصول صحیح ایستادن و راه رفتن در سخنرانی

با شیدن واژه سخنرانی همیشه به یاد ترامپی می افتیم که احتمالا پشت تریبون ایستاده است و بدون هیچ حرکتی در حال نطق است. جمعیت بزرگی هم رو به روی او قرار دارند و به او خیره شده اند. ختما با خودتان می گویید در یک سخنرانی با چنین عظمتی باید هم استانداردهای لازم را رعایت کرد یا بدون حرکت پشت میکروفون قرار گرفت و قطعا هم همین طور است. اما هدف ما در تبیین اصول صحیح ایتسادن و راه رفتن در طول سخنرانی تحریک سطوح روانی، عاطفی و کنجکاوی مخاطبان برای ارائه یک سخنرانی تاثیرگذار است.

مشاهده مقاله  به خاطر استرس سخنرانی مدام دلتان شور می زند؟ این مطلب را بخوانید

اصول صحیح ایستادن

در ایستادن مثل همه همه نباشید!

اغلب سخنرانان نسبت به شیوه ایستادن که یکی از مهم ترین بخش های زبان بدن در سخنرانی است بی توجه هستند. برخی از حالات متداولی که بسیاری حین حرف زدن با دیگران حتی ناخودآگاه به خود می گیرند عبارتند از:

 • دست در جیب ایستادن
 • مچ کردن دست حین ایستادن
 • دست های آویزان
 • قفل کردن دست ها به تریبون
 • سرگرم کردن دست یا پاها با اشیا مختلف

اصول صحیح ایستادن

به عنوان یک سخنران حرفه ای در یک سخنرانی حرفه ای باید از بقیه متمایز باشید و اصول صحیح ایستادن و راه رفتن را از همین حالا بیاموزید.

کجای صحنه بایستیم؟

نه به عنوان یک سیاستمدار بلکه به عنوان یک مجری باید از پس پرده تریبون خارج شوید و کم تر پشت میز یا هر وسیله دیگری خودتان را پنهان کنید. اگر عادت دارید حین صحبت کردن پشت میز بنشینید یا این که با تریبون بخشی از بدن شما پوشیده شود از همین حالا خودتان را مستقل بار آورید و نگذارید خیلی به اشیا اطراف وابسته بمانید.

اگر صحنه بزرگی در اختیار شما قرار دارد می توانید ابتدا به ساکن در بخش های مختلف آن راه بروید و در واقع یک پیاده روی کوچک در صحنه داشته باشید تا از همان ابتدا ترس شما از صحنه بریزد!

اصول صحیح ایستادن

نحوه قرارگیری بخش های مختلف بدن باید با زاویه دید مخاطب هماهنگ باشد. سمت راست بدن شما در حکم سمت چپ بیننده و سمت چپ در حکم سمت راست او است. اگر می خواهید کاری انجام دهید یا حرفی در مورد جهات مختلف بزنید حتما به این موضوع توجه کنید.

مشاهده مقاله  کسب آمادگی برای سخنرانی : خود را برای سخنرانی بعدی بیمه کنید!

ربات نباشید!

برای این که بتوانید حس شوخ طبعی یا ظنز در سخنرانی داشته باشید باید متحرک باشید. مخاطبان از دیدن یک ربات روی صحنه اصلا خوشحال نمی شوند. سخنران باید بین شادی و خوشحالی اش تفاوت و در عین حال یک تعادل ایجاد کند. نه این قدر خوشحال باشید که مخاطب تصور کند به پیک نیک آمده است و نه این قدر با جدیت بایستید که بقیه از شما بترسند!

اصول صحیح ایستادن

چه طور صحیح بایستیم؟

بعد از شناسایی محل ایستادن نوبت به شناخت اصول صحیح ایستادن و راه رفتن می رسد. برای این که بهتر بتوانیم مقابل مخاطبمان بایستیم و او را محو صحبت های خود کنیم باید شیوه ایستادن خود را با توجه به راهنما زیر تغییر دهیم:

با دیوار مشورت کنید!

برای این که بتوانید بهترین موقعیت و شکل ایستادن را تشخیص و انتخاب کنید ابتدا با دیوار مشورت کنید. نگاهی به دیوار بیندازید و ببینید سایه شانه های شما چه طور روی دیوار قرار می گیرد. حالا به دیوار نزدیک شوید و سعی کنید کل بدنتان با دیوار تماس پیدا کند. با این کار می توانید دقیقا متوجه شوید استایل قرارگیری شما روی صحنه مستقیم و صاف است یا نه.

وزن خود را متناسب توزیع کنید

عدم توزیع متناسب وزن روی دوپا شروع مشکلات موضعی برای سخنران است؛ خصوصا اگر قرار باشد سخنرانی طولانی مدت باشد. اغلب سخنرانان عادت دارند وزن زیادی از بدن خود را روی پاشنه قرار دهند که این موضوع باعث استرس و اضطراب بیشتری در فرد خواهد شد. به علاوه اضافه وزن را به بخش های زانو و باسن منتقل می کند که باعث می شود سخنران در کوتاه مدت خستگی بیشتری داشته باشد.

مشاهده مقاله  5 خطای رایج در اسلاید سخنرانی

اصول صحیح ایستادن

این موضوع به کفشی که انتخاب می کنید هم بستگی دارد. گاهی برخی از کفش ها فرد با مجبور می کنند تا به طور خاصی بایستد و از این رو زودتر خسته شود.

انتخاب صحیح کفش

ماهیچه های پا قلب دوم شما هستند. اگر پا در عذاب باشد مطمئن باشید که کم کم کل سخنرانی هم متاثر از این موضوع خواهد شد. کفش های تخت و نرم که کاملا هم بدون پاشنه نباشند برای ایستادن های طولانی مدت بهتر هستند. این کفش ها به افزایش تحرک شما کمک می کنند.

شکمتان را پر کنید!

اگر از تکنیک های صحیح تنفس در طول سخنرانی استفاده کنید شیوه ایستادنتان هم تحت تاثیر قرار می گیرد. در طول تنفس باید سینه شما کاملا صاف شود؛ طوری که شکمتان از هوای تازه پر شود و شما تغییر ارتفاع آن را احساس کنید. با این کار کم کم ظرفیت تنفسی شما بالا می رود و قادر خواهید بود حملات طولانی تری را در مدت زمان کوتاهی ادا کنید؛ بدون این که به علت خستگی یا تنگی نفس حالت ایستادنتان تغییر کند یا مجبور شوید خم شوید!

چرخش شانه ها را تنظیم کنید

چه وقتی ایستاده اید و چه وقتی که نشسته اید شانه هایتان را چرخش دهید و به عقب و جلو ببرید. سعی کنید آرنجتان را به عقب ببرید و با این راه زوایه سینه خود را حفظ کنید. انجام این کار از تکیده شدن بدن بعد از مدت زمان مشخصی جلوگیری می کند.

اصول صحیح ایستادن

از خودتان حین ایستادن عکس بگیرید

شاید هیچ یک از ترفندهای گفته شده نتواند به اصلاح اصول صحیح ایستادن و راه رفتن شما کمک کند. اما قطعا اگر کسی از شما حین سخنرانی عکس بگیرد خیلی خوب می توانید به نواقص موجود در حالات بدن و شیوه ایستادن خود پی ببرید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
4 Comments
 1. sadra

  aliiiii bood

  1. جواد غفاری

   درود بر شما

 2. مریم

  ممنونم. محتوای مقاله هاتون همه کاربردی هستن

  1. جواد غفاری

   ممنون از نگاهتون

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.