9 نشانه افراد درونگرا – درونگرایان را حین صحبت کردن دریابید!

17 ۲,۶۰۳

صد درصد نه؛ ولی بالای پنجاه درصد موارد شما هم از آن دست افرادی بوده اید که به بهانه این که فلانی سردمزاج است، طوری رفتار می کند که انگار دارم با دیوار حرف می زنم، خونگرم نیست و …با دیگران قطع ارتباط کرده اید. همه این بهانه ها از ویژگی های افرادی پر استعداد و اتفاقا متفاوت از جامعه به نام درونگرایان نشات می گیرد. افرادی که نه آدم های فضایی هستند و  نه موجوداتی از سیارات دیگر! اتفاقا هم در همین قرن با ما متولد شده اند! هر چند که اغلب ما افراد خونگرمی که را که بلافاصله با بقیه ارتباط می گیرند را به این افراد ترجیه می دهیم اما باید باور کرد که درونگرایی نه یک ضعف بلکه یک قدرت اسرارآمیز است که باید قدردان آن بود و از پتانسیل وجود آن ها استفاده کرد. حتی اگر موضوع یک سخنرانی باشد و شما قرار باشد افراد درونگرا را با خود هم جهت سازید.

باور عامه مردم درباره افراد درونگرا ویژگی مردم گریزی آن ها است. اغلب مردم تصور می کنند فردی که درونگرا است از با دیگران بودن و برقراری ارتباط با آن ها تنفر دارد. جالب است بدانید که سوزان کین در کتاب سکوت؛ قدرت درونگراها می گوید: درونگرایان می توانند گرم باشند، به دیگران علاقمند شوند و قدرتمند باشند.

با این حال هنوز ابهامات زیادی بین مردم نسبت به افراد درونگرا وجود دارد که باعث می شود در مقابل این افراد گارد بگیرند و درونگرایی را یک بیماری تلقی کنند!

اگر یک سخنران پرکار هستید که با افراد زیادی حین سخنرانی های خود سروکار دارید، اگر فردی هستید که به واسطه شرایط شغلی خود فن بیان در بازاریابی و ارتباط با مشتری برایتان اهمیت زیادی دارد و خلاصه اگر حرف زدن با آدم ها و شناخت تیپ های شخصیتی آن ها بخشی از روزمره شما می باشد به دانشگاه زندگی اعتماد کنید و با این نشانه ها افراد درونگرا را خیلی سریع شناسایی کنید!

مشاهده مقاله  روش تمرین سخنرانی: چه طور برای یک سخنرانی مسلط، تمرین کنیم؟

نشانه های افراد درونگرا

درونگرایی یک خلق و خوی پایه است. خلق و خویی که ما هم در دانشگاه زندگی فنون سخنرانی مخصوص افراد درونگرا را به عنوان یک مطلب مستقل تشریح نمودیم. بنابراین رویکرد مردم و آن چه که درباره افراد درونگرا با توجه به تظاهرات اجتماعی آن ها می بینند فقط بخشی از شخصیت یک فرد درونگرا می باشد. دکتر Marti Olsen Laney، روان پزشک و نویسنده در کتاب مزایا درونگرایی می نویسد: درونگرایی همه چیز را در زندگی هر فرد تحت تاثیر خود قرار می دهد.

نشانه های افراد درونگرا

با این حال هنوز بسیاری از ما نسبت به این تیپ شخصیتی ناآگاه هستیم. اما در کشورهای توسعه یافته از سال ها قبل نسبت به ان موضوع توجه ویژه ای شده است. در سال 2010 انجمن روانپزشکی آمریکا در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری روان پزشکی درونگرایی را یک اختلال توصیف نمود. اما رفته رفته انعکاس های رفتاری افراد درونگرا باعث شد تا افراد درونگرا با نشانه های رفتاری درونی، صفات و گرایشات زیر به عنوان یک شخصیت کاملا مستقل و سالم شناخته شوند:

همه چیز غم انگیزتر از واقعیت است…

برای افراد درونگرا کوچک ترین بحثی که شاید کمی با خشونت و تندی همراه باشد غم انگیز و ناراحت کننده می شود. شاید بسیاری از بحث هایی که شما به صورت روزمره با کارمندان، همکاران یا خانواده خود دارید و به سادگی از کنار آن ها می گذرید برای افراد درونگرا تبدیل به شکاف عمیقی شود که با ناراحت و غم همراه باشد. شاید یکی از دلایلی که فرد درونگرا کم تر ترجیه می دهد در بحث های عمومی شرکت کند و خودش را خیلی در مکالمات عمومی شرکت دهد همین باشد.

نشانه های افراد درونگرا

Laurie Helgoe، نویسنده کتاب قدرت فرد درونگرا در کتاب خود دلیل این به اصطلاح مردم گریزی را این چنین توصیف می کند: ما از بحث های کوچک و مختصر با مردم متنفریم چون معتقدیم همین بحث ها است که بین مردم مانع و مشکل ایجاد می کند.

مشاهده مقاله  تنظیم صدا در سخنرانی: شنیده شوید تا موثر باشید

همیشه و همه جا؛ تنها…

شاید عجیب باشد اما برای افراد درونگرا هر چه قدر که جمعیت بیشتر و بزرگ تر می شود احساس تنهایی و غم هم بیش تر می شود. در کنسرت، همایش و تجمعات گروهی با وجود این همه آدمی که در اطراف وجود دارد باز هم این افراد احساس تنهایی می کنند.

بدانید که افراد درونگرا بیش تر ترجیه می دهند به جمع های گروهی دعوت شوند تا این که خودشان به صورت خودجوش وارد این جمع ها شوند یا این که برای بقیه جهت پیوستن به یک جمع دعوت نامه بفرستند!

این موضوع در حوزه کسب وکار به درد بازاریابان می خورد. بازاریابان به صورت حرفه ای باید قادر باشند افراد درونگرا را تشخیص دهند و خودشان به سمت سوژه بروند.

نشانه های افراد درونگرا

گناه نابخشودنی!

برای افراد درونگرا پیوستن به بحث های شبکه ای و زنجیره وار کاری با احساس گناه همراه است. اما چه طور؟ فرض کنید قرار است در یک جلسه کاری شرکت کنید و هدف شما از شرکت در این جلسه شناساندن برندتان به شرکت های دیگر جهت ارتقا موقعیت شغلی است. اگر فرد درونگرایی باشید به خاطر شرکت در این جلسه ممکن است احساس گناه کنید. کلا تغییر شرایط برای فرد درونگرا آن هم با این اهداف کمی دشوار است. اگر می خواهید بحث را با فردی درونگرا شروع کنید و به قول معروف سر صحبت را باز کنید سعی کنید او را به جمع های کوچک تر، صمیمی تر و خلاصه مختصرتری دعوت کنید که برای او تنش زا نباشد.

احساساتی که تمامی ندارند…

افراد درونگرا نسبت به اتفاقات مختلف واکنش های درونی شدیدی نشان می دهند. هر چند که ممکن است یک فرد درونگرا خیلی گریه نکند اما از درون فشارهای زیادی را متحمل می شود که باعث افسردگی و گوشه گیری بیش تر او می شود.

مشاهده مقاله  جلوگیری از سخنرانی به شیوه ی کلمه به کلمه

نشانه های افراد درونگرا

نگاه عمیق!

از مطالعه فیلم یا کتاب های فلسفی عمیق و سنگین یا نمونه های عشقی رمانتیک که به شدت با احساساتتان بازی می کند لذت می برید؟ شما فردی درون گرا و “سر به کتاب” هستید و از این که مدام سرتان به کار فیلم و کتاب هایتان است لذت می برید.

پریشان حالی و آشفتگی

انسان های برونگرا که می شناسید؟ آن ها کسانی هستند که وقتی کاری برای انجام دادن ندارند کسل می شوند و به اصطلاح حوصله آن ها سَر می رود. اما افراد درونگرا کاملا برخلاف افراد برونگرا هستند. این افراد با یک تحریک در جمع های شلوغ و زمانی که تحرک محیط بیش از حد باشد به حال خود فرو می روند و در رویا و خیال غوطه ور می شوند.

نشانه های افراد درونگرا

برای سوخت گیری مجدد نیازمند زمان هستیم!

یکی دیگر از مسائلی که باید در ارتباط با افراد درونگرا در نظر داشته باشید افت و خیز های زندگی و واکنش آن ها در برابر این مشکلات است. فردی که درونگرا است برای جبران زخم یا ضربه هایی که خورده است باید زمان داشته باشد. دقیقا مثل باتری گوشی که باید برای پر شدن آن بدان زمان دهیم!

سخنرانی آسان تر از اختلاط با مردم است!

اگر درباره ارتباط گرفتن و نزدیک شدن به مردم از افراد درونگرا بپرسید ترجیه می دهند مقابل 500 نفر سخنرانی کنند اما با دیگران خیلی اختلاط نداشته باشند! فرد درونگرا از این که در یک کنسرت بزرگ بخواهد مقابل چندین هزار نفر نظیر بزرگ ترین خوانندگان دنیا اجرا داشته باشد ترسی ندارد؛ اما در عوض مقابله و مبارزه شدیدی برای شرکت در بحث یا گروه های بزرگ دارد.

گوشه نشینی!

اگر می خواهید در مترو یا اتوبوس با کسی ارتباط برقرار کنید و می بینید کسی گوشه انتهایی یا جلویی اتوبوس نشسته است ترجیحا با او وارد گفتگو نشوید. او یک درونگرا است که تنهایی را بیش تر دوست دارد!

نشانه های افراد درونگرا

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
۱۷ Comments
 1. سینا

  خصوصیات دیگری هم در مورد افراد درونگرا هست؟ یا فقط همیناست؟

  1. جواد غفاری

   دوست عزیز اینها خصوصیات مشترک آنهاست. ممکن است هر فردی خصوصیات دیگر هم داشته باشد

 2. نگین

  خوندن این مقاله خیلی حالم رو خوب کرد.

  1. جواد غفاری

   عالیه

 3. کاشفی

  آیا درمانی برای اونا هست؟؟؟؟؟؟

  1. جواد غفاری

   بله حتما هست

  2. H

   ببخشید مگه درون گرا ها مریضند؟؟؟درمان؟؟

 4. شروین

  عالی بود و‌مفید
  سپاسگزارم

  1. جواد غفاری

   درود بر شما. ممنون از لطفتون

 5. Shirin

  بهترین مقاله ای که راجب درونگرایی خوندم واقعا ممنون .
  همه ی خصوصیات رو داشتم .
  البته در کودکی این خصوصیات کمتر بودن ولی الان روز به روز افزایش پیدا میکنن .
  من خوشحالم که درونگرا هستم و بنظرم یک نوع اختلال نیست .
  درسته که اکثر اوقات مارو ناراحت میکنه اما شادی های یک فرد درونگرا بسیار لذت بخشه

  1. جواد غفاری

   سپاس از بیان نظرتون دوست عزیز

 6. من

  این یک خصیصه است نه بیماری که احتیاج به درمان داشته باشد. همان طور که برون گرایی درمان ندارد چون بیماری نیست.

  1. جواد غفاری

   سپاس از نگاهتون دوست گرامی

 7. دنیا

  خیلی ممنون بخاطر این توضیحات. واقعیتش تاکنون من اینطوری به این قضیه نگاه نکرده بودم و همیشه فکر میکردم آدم افسرده ای هستم یعنی واکنش مردم این فکر را در من ایجاد کرده بود. و همه سعی داشتند منو تو جمع بیارن چون فکر میکردن خجالتی هستم در حالیکه اصلا مشکل اینا نبود من با افراد کم صحبت کردن را بیشتر دوست داشتم تا تو یه جمع بزرگ.
  متشکرم

  1. جواد غفاری

   خوشحالم که مورد استفاده تون بود

 8. .....

  درونگرایی بیماری نیست که بخواد درمان بشه
  ما در کل سه گروه آدم تو دنیا داریم درونگرا،برونگرا و افراد میانه رو
  که با تمرین میتونیم ویژگی های گروه های دیگر رو هم کسب کنیم اما یه درونگرا میل ڌاتیش به تنهاییه و از اون انرژی میگیره درحالی که برونگراها خیلی دوست دارن توی اجتماع باشن و با دیگران ارتباط برقرار کنن چون یه جورایی حالشون بهتره و اینطوری انرژی میگیرن

  1. جواد غفاری

   درود بر شما دوست عزیز. ممنونم از بیان نظرتون

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.