ایجاد انگیزه در سخنرانی

0 ۶۲۴

ایجاد انگیزه سخنرانی:

مدتی پیش در یک همایش شرکت کردم، موضوع سخنرانی برایم جذاب بود، با اشتیاق به جلسه سخنرانی رفتم، اما در انتهای جلسه احساس پشیمانی داشتم. پشیمان بودم از اینکه چرا در این جلسه سخنرانی شرکت کردم، چرا که سخنران سخت بی حال بود و انگیزه سخنرانی نداشت و اجرای بسیار ضعیفی داشت، سروته سخنرانی مشخص نبود، مدام ساعتم را نگاه می کردم که سخنرانی چه زمانی تمام می شود و از این جهنم خلاص می شوم. بعد از جلسه سخنرانی تصمیم گرفتم مقاله ای در اینخصوص بنویسم و تجربیات خود را با شما درمیان بگذارم.

انگیزه سخنرانی

آنچه که باعث می شود، مخاطبین به سخنان سخنران گوش فرا دهند، انگیزه های درونی و بیرونی است.

انگیزه عبارتست از یک محرک درونی و بیرونی که انسان را به انجام کاری بر می انگیزد و موجب آغاز و ادامه فعالیت می شود و در نتیجه جهت رفتار فرد را تعیین می کند.

راهکارهایی برای ایجاد انگیزه سخنرانی:

  • با ارزش بودن محتوای سخنرانی و کاربردی بودن آن: یعنی موضوع سخنرانی آنقدر برای مخاطب ارزش و جذابیت داشته باشد و در زندگی او کاربرد داشته باشد که مخاطب را در طول سخنرانی جذب و درگیر با موضوع کند.
  • تناسب سخنرانی با حوصله و ظرفیت مخاطبان: موضوع و محتوای سخنرانی را با توجه به ظرفیت های ذهنی و سنی مخاطبین تنظیم کنیم. اگر قرار است که برای کودکان سخنرانی کنیم، باید از مثال و تصاویر و مضمون سبک و داستانی استفاده کنیم. این در ایجاد انگیزه سخنرانی بسیار مهم است.
  • در سخنرانی آنقدر از کلمات سخت و اصطلاحات نامفهوم استفاده نکنیم و بحث سخنرانی آنقدر طولانی نشود که از حوصله مخاطبان خارج شود.
  • در ابتدای سخنرانی، موضوع مورد بحث در سخنرانی را به وضوح بیان کنیم و در مورد کاربرد آن در زندگی روزمره آنها توضیح دهیم، تا مخاطبان آن را به خوبی حس کنند.
  • برای یک سخنرانی خوب، یک نقشه ی منظم برای راهمان داشته باشیم. مخاطب باید بداند که چه راهی را در پیش دارد.این یعنی کارمان نظم دارد و قابل اعتماد هستیم. بنابراین برای مخاطب انگیزه همراهی با ما را ایجاد می کند.
  • در طول سخنرانی از مخاطبان تعریف و تمجید کنیم. آنها بیشتر از هر چیزی منتظر شنیدن تعریف و تمجید هستند. پس سعی کنیم با برآورده کردن نیاز تایید طلبی آنها، برایشان انگیزه ایجاد کنیم.
  • در جلسه سخنرانی در ایجاد انگیزه خلاقیت داشته باشیم. تفاوت مخاطبان خود را بشناسیم و بر اساس علائق و روحیاتشان برای آنها انگیزه ایجاد کنیم.

انگیزه برای سخنرانی

 

مشاهده مقاله  همه چیز درباره یک سخنرانی خوب به سبک قانون 20 دقیقه

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.