بازه زمانی توجه مخاطبین سخنرانی چند دقیقه می باشد؟

4 ۱۹۷

توجه مخاطب یکی از اصول موفقیت یک سخنرانی است که یک سخنران با ذکاوت با یادگیری مهارت فن بیان و آموزش سخنرانی اصولی باید در این زمینه مسلط شود

فرض کنید شما در یک جلسه حضور دارید و فردی نیز آمار فروش فصل گذشته را ارائه می دهد.

او چه مدت می تواند توجه شما را جلب نماید؟ اگر شما به موضوع علاقه داشته و فرد نیز سخنران خوبی باشد، شما می توانید حداکثر به مدت 7 الی 10 دقیقه به سخنرانی وی توجه کنید. اگر شما علاقه ای به موضوع سخنرانی نداشته و فرد نیز سخنران خسته کننده ای باشد، در این صورت شما به سرعت علاقمندی خود را از دست داده و فقط می توانید 7 ثانیه به سخنرانی وی دقت کنید.

اگر افراد وقفه کوتاهی داشته باشند، در این صورت آنها می توانند 7-10 دقیقه دیگر نیز توجه شما را مجددا به خود جلب کنند و همانطور که می دانید این مدت زمان در طی یک سخنرانی بسیار ارزشمند می باشد.

اگر تابحال در سخنرانی های Ignite یا Pecha Kucha شرکت کرده اید، شما به قدرت 7-10 دقیقه پی خواهید برد.

این سخنرانی ها شرایطی را فراهم می آورند که فرد در مدتی کوتاه سخنرانی خود را به صورت کاملا برنامه ریزی شده ارائه می دهد. در طی یک جلسه Ignite، هر سخنران برای ارائه 20 اسلاید، 5 دقیقه فرصت دارد که در این صورت مدت زمان ارائه هر یک از اسلایدها 15 ثانیه می باشد. اسلایدهای به طور خودکار تعویض می شوند، بنابراین سخنران ملزم به پیروی از قوانین می باشد. سخنرانی های Pecha Kucha نیز مشابه می باشند. در این دسته از سخنرانی ها 20 اسلاید وجود دارند و فرد باید هر یک از اسلایدها را در مدت 20 ثانیه ارائه دهد.

مشاهده مقاله  4 مرحله اصلی تا تسلط بر مهارت‌های سخنرانی

مخاطبین

در این رویدادها، سخنرانی ها توسط چندین سخنران ارائه می شوند. من به تازگی در یک جلسه Ignite شرکت نمودم که در عرض 1.5 ساعت ارائه شد و 15 سخنران مختلف آن را مدیریت می کردند. یکی از دلایلی که منجر به تاثیرگذاری این دو نوع سخنرانی می گردد، این است که هر یک از بخش های سخنرانی در مدتی کمتر از 7 دقیقه ارائه می شوند. زمانی که هر پنج دقیقه یکبار، موضوع و سخنران تعویض شوند، توجه به سخنرانی آسان تر می گردد.

تغییرات و وقفه های کوچکی ایجاد کنید

یک سخنرانی عادی بیش از 7-10 دقیقه می باشد. برخی از سخنرانی ها بیش از یک ساعت به طول می انجامند. این بدین معناست که شما باید هر هفت دقیقه یکبار اقدامی انجام دهید تا بتوانید توجه مخاطبین را به سخنرانی جلب کنید.

بسیاری از اوقات رخ می دهد که سخنران کاهش توجه مخاطبین را فراموش می کند. به عنوان یک سخنران، شما تجربه بسیار متفاوتی در مقایسه با مخاطبین خود دارید. آدرنالین شما در حال افزایش می باشد، زیرا شما در حال ارائه سخنرانی بوده و حرکت می کنید. مخاطبین نیز بر روی صندلی های خود نشسته و ذهن آنها به تمام موضوعات مورد علاقه خود معطوف می شود.

 

مخاطبین

6 روش برای ایجاد وقفه های کوچک

به منظور جلب توجه افراد، شما باید هر هفت دقیقه یکبار تغییری را در سخنرانی خود ایجاد کنید. روش های متعددی برای انجام این کار وجود دارند و برخی از آنها بسیار جزئی و ساده می باشند. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 1. استراحت کوتاهی داشته باشید:

  اگر سخنرانی شما بیش از 60 دقیقه است، شما باید چند استراحت کوتاه داشته باشید. این بدین معنا نیست که این استراحت ها باید بسیار طولانی و در حد 20 دقیقه باشند. شما می توانید استراحت های 5 دقیقه ای داشته باشید.

 2. یک اقدام تعاملی داشته باشید:

  در سخنرانی های خودم، من تمریناتی کوچکی را ایجاد می کنم که صرف نظر از تعداد افراد حاضر، قابل انجام می باشند. برای مثال، در طی یکی از سخنرانی هایم، تصویری از یک شیر آب قدیمی با دو دسته را به آنها نشان دادم که یکی از آنها برای باز کردن آب گرم و دیگری برای آب سرد بود. من از مخاطبین درخواست کردم تا جهتی که باید دسته ها را به منظور داشتن آب ولرم بچرخانند را بنویسند. ما سپس احتمالات را مورد بررسی قرار دادیم (چهار روش برای چرخاندن دسته ها وجود دارد) و من هر یک از آنها را با دست به آنها نشان دادم. من از نتایج برای معرفی موضوع بعدی استفاده کردم که به مدل های ذهنی مربوط می شد.

 3. از مخاطبین یک سوال بپرسید:

  اگر یک دقیقه زمان سپری نموده و سوالی را از مخاطبین بپرسید، این مدت زمان نیز همانند یک وقفه و استراحت کوتاه خواهد بود. اگر تعداد افراد حاضر در سالن بسیار زیاد باشد، شما می توانید سوالی نظیر “چند نفر از شما….” پرسیده و از آنها بخواهید دست خود را بلند کنند.

 4. به محل دیگری بروید:

  به جای قدم زدن بر روی سکو، چند دقیقه در یک نقطه ایستاده و به سخنرانی خود ادامه دهید. سپس می توانید جای خود را تغییر داده و موضوع سخنرانی را تداوم بخشید. شما می توانید مدت زمان تغییر مکان را نیز بر مبنای 7 دقیقه تنظیم کنید.

 5. موضوع را تغییر دهید:

  توقف نموده و بگویید: “اکنون قصد دارم در مورد موضوعی کاملا متفاوت صحبت کنم.”

 6. داستان تعریف کنید:

  داستان ها منجر به جلب توجه افراد می گردند. در طی سخنرانی، از داستان های جالب استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که داستان ها کوتاه بوده و به موضوعی که قصد سخنرانی در مورد آن را دارید، مرتبط باشند.

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
۴ Comments
 1. مینا

  خیلی عالی بود مرسی

  1. جواد غفاری

   لطف دارید

 2. سعید

  واقعاً سخنرانی های طولانی خسته کننده هستن

  1. جواد غفاری

   بله به خصوص اگر موضوع آن مطابق میل ما نباشد

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.