هنر تخفیف گرفتن با فن بیان و چانه زدن برای قیمت کم تر

783

اگر نگاهی با تکیه بر آمار و ارقام و ریاضی وار به جوامع امروزی داشته باشیم قطعا از اوضاع کنونی حیرت زده خواهیم شد. درد مشترکی بین تمام مردم خصوصا در کشورهای جهان سوم وجود دارد که احتمالا کم تر کسی در کشور های پیشرفته دنیا درک خواهد کرد. تکنولوژی اوضاع و احوال مردم را بهتر کرده است و قطعا سطح رفاه مردم نسبت به سی چهل سال پیش بالاتر رفته است اما به همان نسبت رضایت افراد از زندگی کم شده است. شاید مهم ترین علت این نارضایتی وضع اقتصادی و نوسان قیمتی باشد که مثل جاده شیب داری مدام بالا و پایین می شود. در چنین مواقعی که راه قانونی برای ایجاد تعادل وجود ندارد به ناچار باید با استفاده از خلاقیت و توانمندی های خود و تخفیف گرفتن با فن بیان به جنگ قیمت های ناعادلانه و بالا بازار برویم.

قطعا برای قیمت گذاری عوامل مختلفی توسط فروشنده های خرد و کلان در نظر گرفته می شود. اما مسلم است که در تعیین این ارقام همواره سود زیادی در نظر گرفته می شود که ممکن است به قیمت خالی شدن جیب مشتری تمام شود. به علاوه حتی اگر مولتی میلیاردر هم باشیم باز هم منطقی است بها واقعی کالا را بپردازیم و خود را با برند های تقلبی گول نزنیم.

چه بهتر که از همین حالا هنر تخفیف گرفتن با فن بیان یا همان چانه زنی را برای گرفتن قیمت کم تر از فروشندگان را بیاموزید. با ما همراه شوید.

هنر تخفیف گرفتن با فن بیان

به همان اندازه که فن بیان در افزایش فروش اثرگذار است می تواند به خود مشتری در خریدی منطقی با قیمت های واقعی کمک کند.

هنر تخفیف گرفتن با فن بیان

پیش از هر چیز بهتر است قوانین مذاکره موفق را برای قیمت بیاموزیم:

مکالمه چهره به چهره

اولین قانون رو در رو با فروشنده حرف زدن است. بهتر است درباره قیمت با همان کسی صحبت کنید که فروش اولیه محصول را انجام داده است.

مشاهده مقاله  آشنایی با نحوه معرفی سخنران هنگام نوشتن متن سخنرانی

سنجش صحیح کلمات

کلمات مهم ترین ابزار کار شما هستند اگر شما بعد از فهمیدن قیمت بلافاصله به فروشنده بگویید قیمت های شما خیلی بالا است او هم در جواب شما می گوید قیمت های ما مقطوع است و جنس ها با کیفیت!

سیاستمداری

برای تخفیف گرفتن با فن بیان باید به اندازه فروشنده سیاستمدار بود.

تنور رقابت را داغ کنید

تنور رقابت را برای این که فروشنده شما و فرصتی که در اختیارش قرار گرفته است را دریابد داغ کنید. بهترین راه به رخ کشیدن قیمت سایر رقبا است. اگر قیمت محصول 100 هزار تومان است و رقیب حتی با 1000 تومان تخفیف آن را 99 هزار تومان می فروشد حتما به فروشنده بگویید. این کار باعث می شود فروشنده بداند که همین جنس با قیمت بالا یا پایین تر توسط رقبا فروخته می شود و حتی اگر شما فروشگاه را ترک کنید فرصت خرید از دست نمی رود.

هنر تخفیف گرفتن با فن بیان

قیمت اصلی خرید چه قدر است؟

معمولا قیمت خرید محصول از فروشنده با قیمت تقاضا بازار تفاوت دارد. این موضوع در صنعت خودرو به خوبی مشهود است و همیشه قیمت کارخانه با قیمت بازار تفاوت دارد. بنابراین بهتر است قبل از این که برای چانه زنی اقدام کنید ببینید که آیا این قیمت عادلانه است؟

قیمت معاملات در کف؟

برای پذیرش قیمت ها حتما به وضعیت فروشنده دقت کنید. اگر چشم انداز آینده بازار را در دست داشته باشید خیلی بهتر می توانید قیمت را ارزیابی کنید. وقتی که قرار است اوضاع بازار به هم بریزد و قیمت اجناس به دلیل عدم تقاضا کاهش یابد طبیعی است که فروشنده به قیمت های پایین تر هم برای فروش راضی می شود. این شرایط “پول لازمی” فروشنده به نفع مشتری است.

بهترین مثال می تواند فروش پوشاک زمستانه در اوایل بهار باشد. اغلب فروشندگان در این مواقع تخفیف های خوبی به مشتریان ارائه می دهند اما می توانید خرید های قبلی خود را برای تخفیف گرفتن با فن بیان خود یادآوری و واسطه کنید. مثلا بگویید: بعد از چند بار خرید من از فروشگاه شما احتمالا بتوانید یک تخفیف دیگر قائل شوید.

مشاهده مقاله  آموزش سخنرانی حرفه ای

هنر تخفیف گرفتن با فن بیان

کالا مدنظر شما چیست؟

بسته به نوع کالایی که به فروش می رسد امکان تخفیف گرفتن هم فراهم می شود. مثلا فروشنده ممکن است گاهی تعداد زیادی از اقلام را در ازا مبلغ کمی به فروش برساند فقط برای این که از شر آن ها خلاص شود.

اگر در این شرایط قرار دارید دست از چانه زدن بر ندارید. وقتی که دیگران بیش از این که به پول تمایل داشته باشند به فکر فروش جنس هستند می توانید با ارائه پیشنهاداتی برنده این معامله شوید. مثلا خرید کل اجناس به قیمت پایین تر یا پرداخت آنی و نقد در ازا تخفیف بیش تر.

قیمت گذاری را به فروشنده بسپارید

نه در خرید اقلامی مثل خوراک و پوشاک یا خودرو که قیمت های از پیش تعیین شده ای دارند، بلکه در معاملاتی که به صورت توافقی برگزار می شوند بهتر است قیمت گذاری را بر عهده فرد فروشنده بگذارید. به این ترتیب فرصت بیش تری برای حسابرسی و انتخاب بهترین قیمت خواهید داشت.

هنر تخفیف گرفتن با فن بیان

قطعا قیمت اولیه از زبان فروشنده بالاتر از حد معمول است تا این که برای تخفیف گرفتن شما هم جایی وجود داشته باشد. Michael Soon Lee به عنوان یک اقتصاددان معتقد است کسی که اولین بار قیمت پیشنهاد می دهد در واقع فرصت های خود را در مذاکرات محدود نموده است.

قیمت غیرمنطقی ولی پایین را پیشنهاد بدهید

گاهی این شما هستید که باید برای اولین بار قیمت را پیشنهاد دهید. هر چند که معمولا توصیه می شود فروشنده برای اولین بار قیمتی را مطرح کند اما اگر شما به عنوان خریدار مجبور هستید قیمتی را پیشنهاد دهید پس بیکار نمانید و برای تخفیف گرفتن با فن بیان دست به کار شوید.

مشاهده مقاله  با توجه به این نکات در فن بیان خود قهرمانانه انتقاد کنید!

در معاملات سنتی رسم بر این بوده است که دو طرف قیمت خود را پیشنهاد دهند تا نهایتا متوسط یا میانگین آن ها به عنوان معیار در نظر گرفته شود. اما در قیمت گذاری غیرکلاسیک و در بازارای که هر آن ممکن است از سوی طرفین کلاهبرداری انجام شود بهتر است این بار با قیمتی غیرمنطقی و بسیار پایین شروع کنید. قیمتی که حتی فروشنده را به حالت تدافعی در برابر شما وادار کند.

در چنین شرایطی طرف مقابل سعی دارد قیمت را بالا ببرد. اما مطمئن باشید که هر چه قدر هم این قیمت بالا برود باز هم کاملا غیرمنطقی پایین است!

هنر تخفیف گرفتن با فن بیان

البته این کار مشکلات و کشاکش هایی هم به دنبال دارد. معامله بدین ترتیب تبدیل به یک مسابقه طناب کشی می شود که هر طرف با تمام قوا سعی دارد بیشترین طول طناب را به سمت خود بکشد. اصلا فروشندگان قادر هستند افراد خریدار واقعی درست را از افرادی که سعی دارند ارزان خری کنند تشخیص دهند. بنابراین ممکن است در وسط معامله پشیمان شوند و اصلا با شما معامله نکنند.

در این مرحله با شما است که تصمیم بگیرید دوست دارید انسانی گشاده دست و میلیاردر جلوه کنید که همه شما را دوست دارند یا این که پول را ذخیره کنید!

اقلام جانبی بخواهید!

گاهی مسیر معامله خلاف خواسته های شما پیش می رود. در این مواقع برای بر هم نزدن معامله تنها دست آویزی که دارید اقلام اضافی یا جانبی است که می تواند کمی از ضرر شما را جبران کند. در طول معامله حتما این اقلام را ذکر کنید. مثلا اگر خودرو می خرید حتما درخواست اقلام اضافی روکش ماشین، ضبط، رینگ و خلاصه تجهیزات جانبی را به همراه محصول داشته باشید.

هنر تخفیف گرفتن با فن بیان

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
7 Comments
 1. رضایی

  خخخخخخخخ چه موضوع جالبی مرسی

  1. جواد غفاری

   ممنونم

 2. افراز

  سپاسگزارم استاد

  1. جواد غفاری

   ممنون از بیان نظرتون

 3. محمد

  امتحان می کنم. مرسی

  1. جواد غفاری

   آفرین

 4. ساحره

  من از تکنیک تنور رقابت استفاده میکنم. تا میگم مغازه بغلی خیلی پایین تر میده. فروشنده میگه اون هر چند بده منم میدم.

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.