سؤالات مخاطبان در سخنرانی

41

سوالات در سخنرانی و پاسخ دادن به سؤالات مخاطبین در جلسه سخنرانی

مخاطبین با شنیدن صحبت های ما، سؤالاتی را در ذهن خود طرح می کنند و جواب آنها را از سخنران درخواست می کنند. سخنرانانی که اطلاعات کافی دارند، از این امر استقبال می کنند و سربلند بیرون می آیند، اما سخنرانانی که اطلاعات ناکافی دارند، از این امر واهمه دارند.

دلیل سوالات در سخنرانی چیست؟

بر اساس لیستی که مخاطبان از پرسش های خود دارند می توان آنها را به سه دسته مجزا تقسیم کرد:

دسته ی اول: افرادی هستند که با شنیدن مطالب ما، ابهاماتی برای آنها به وجود می آید و در جهت برطرف کردن آن ابهامات می کوشند.

دسته ی دوم: کسانی هستند که به سخنان ما گوش فرا نمی دهند بنابراین مطالب را  درست متوجه نمی شوند و سؤالاتی می پرسند که ما در مورد آنها صحبت کرده بودیم.

دسته ی سوم: آدم هایی هستند که می خواهند ما را تخریب کنند، یا دچار اختلال شخصیت نمایشی می باشند.

اشخاصی که دچار اختلال شخصیتی نمایشی هستند، سعی می کنند که همه جا دیده شوند. در مهمانی ها با صدای بلند صحبت می کنند، رفتارهای غیر هنجاری انجام می دهند، لباسهایی می پوشند که عرف نیست و … در جلسات سخنرانی نیز مدام سؤال می پرسند تا دیده شوند. در واقع آنها دوست دارند که به نمایش در بیایند.

سؤالات  مخاطبان می توانند فرصت طلایی باشند تا سخنران نشان دهد که به مبحث ارائه شده فوق العاده تسلط دارد

تکنیک هایی برای مدیریت سوالات در سخنرانی:

 • در شروع جلسه ی سخنرانی از مخاطبان بخواهیم که برای مدیریت بهتر جلسه سخنرانی یک پروتکل تعیین کنند. مثال: بچه ها قبل از شروع سخنرانی بیایید با هم در مورد چند چیز توافق کنیم تا بتوانیم از زمانمان بهتر استفاده کنیم. پس خودمان یک مورد را اعلام کنیم. مثلاً: به سؤالاتی که ارتباطی به بحث امروزمان نداشته باشد، پاسخ نمی دهم تا وقت دیگران تضییع نشود. همچنین به سوالاتی در سخنرانی که جنبه ی شخصی دارند نیز پاسخ نمی دهم. سؤالات را به گونه ای مطرح کنید که برای دیگران نیز مفید باشد. حال از مخاطبان بخواهید که مواردی را پیشنهاد بدهند. مثلاً شاید پیشنهاد بدهند که موبایل ها تا پایان جلسه خاموش باشند و…
 • تعیین کنیم که چه زمانی به سؤالات پاسخ خواهیم داد: در پایان جلسه زمان خالی را برای سؤالات در نظر بگیرید و یا اینکه در طول سخنرانی هر زمانی که کسی سؤال داشت می تواند همان لحظه بپرسد.
 • برای ایجاد حس خوشایند در پرسش کننده: به او نزدیک شویم و با او ارتباط چشمی بیشتری برقرار کنیم. اگر عرف جامعه اجازه می دهد، دست بر شانه ی او بگذاریم و پاسخش را بدهیم. تجربه نشان می دهد که در این مواقع پرسشگر احساس بهتری نسبت به ما پیدا می کند.
 • در زمان پاسخگویی کمی لبخند بر لب داشته باشیم تا پرسشگر احساس نکند که از پرسش کردن او خوشمان نمی آید.
 • اگر مطلبی را به طور کامل توضیح داده اید و مدتی بعد شخصی از شما سؤالی پرسید که نشان می داد به سخنان شما گوش فرا نداده است، او را تحقیر نکنید. یکی از اشتباهات مهلک سخنرانان، تحقیر کردن مخاطبان است.
 • نام پرسشگر را بپرسید و در حین پاسخگویی، نام او را بر زبان بیاورید. این امر باعث ایجاد حس صمیمیت بیشتر بین ما و پرسشگر می شود. در پایان پاسخگویی نیز نام او را بر زبان بیاورید. مثال: مرسی رضا جان سؤال خوبی پرسیدی.
 • با دقت به سؤال گوش دهیم و سپس آن را بیان کنیم. بسیار دیده ایم که سخنران در زمان پاسخگویی مطالبی را گفته است که هیچ ارتباطی با سؤال نداشته و این به این دلیل است که سخنران متوجه سؤال نشده است. تکرار سؤال برتری دیگری نیز دارد. اگر در حال طبع سخنرانی هستید، امکان دارد که فاصله ی پرسشگر با میکروفن زیاد باشد و سؤال روشن نباشد.
 • پرچانگی نکنیم: در پاسخگویی به سؤالات مراقب گذشت زمان باشیم.
 • اگر جواب سوالات را نمی دانستیم از این تکنیک ها استفاده می کنیم:
 • بگوییم جواب سؤال را نمی دانم. این جواب بسیار سخت است اما برای مخاطبان دلچسب است. از این نترسید که مخاطبان ما را بیسواد قلمداد کنند. اتفاقاً اگر بخواهیم جواب نادرستی بدهیم، این امر باعث مقاومت مخاطبان می شود و سعی خواهند داشت که اشتباه ما را اثبات کنند.
 • اگر در بین مخاطبان کسی را می شناسیم که درباره ی سوال مطرح شده، صاحب نظر است، جواب سؤال را به او ارجاع دهیم. به او بگوییم با توجه به اینکه شما در این زمینه اطلاعات کامل و وسیعی دارید، لطفاً از اطلاعات خود ما را بهره مند سازید.
 • از سایر مخاطبان کمک بگیریم. این امر را بسیار ماهرانه انجام دهیم. به سایر مخاطبان بگوییم: کسی هست که جواب این دوستمان را بدهد. نهایتاً از جواب هایی که مخاطبان می دهند، یک مورد را تأیید کنیم و یا مجموع نظرات را بصورت جمع بندی بیان کنیم.
 • تکنیک دیگری که می توانیم استفاده کنیم این است که بگوییم در پایان جلسه یا در فرصت دیگری پاسخ شما را خواهم داد. در این فرصت از طریق اینترنت و… جواب را  به سرعت پیدا کنیم.
مشاهده مقاله  معرفی استارتاپ خود با سخنرانی جذاب و فن بیان قوی

چگونه مخاطبان را تشویق به پرسش کنیم؟

اغلب مخاطبان معمولاً سوالات در سخنرانی را نمی پرسند. برای اینکه مخاطبان را تشویق به پرسش کنیم از این جملات استفاده کنیم: می دانم که شما سؤالات زیادی دارید، شاید یکی از مهم ترین سوالات در سخنرانی برای شما این باشد که …. سپس خودمان سؤالی را مطرح می کنیم و بعد از پاسخگویی به سوال از مخاطبان می خواهیم که سوالات خود را بپرسند.

بیشتر بخوانید| بیشتر بدانید : آموزش سخنرانی ، فن بیان ، دوره آموزش سخنرانی

3 Comments
 1. مشایخ

  سلام
  ممنون از مقاله تون

  1. mm
   جواد غفاری

   ممنون از توجه شما دوست عزیز

  2. mm
   جواد غفاری

   سپاس از لطفتون

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.