6 درسی که از سخنرانی‌های رندی پاش باید بیاموزیم

4 ۴۳۸

دکتر راندولف فردیک رندی پاش، یکی از اساتید معروف آمریکایی در رشته علوم کامپیوتر است. رندی پاش پس از این که خدمات خود را در رشته تحصیلی‌اش عرضه کرد در سال 2008 فوت کرد؛ اما اثر بی‌نظیر او، کتاب “آخرین سخنرانی” از وی به جای ماند و باعث شد آوازه شهرتش در سراسر جهان حتی پس از مرگش بپیچد. دکتر رندی پاش به واسطه این کتاب شهرت بسیاری به دست آورد و سخنرانی‌های زیادی برگزار کرد که اکنون نسخه ویدیویی تعداد بسیاری از آن‌ها در دسترس است و سخنرانان از جز به جز فن بیان و سخنرانی‌های رندی پاش به عنوان الگو کاملی در کسب وکار خود استفاده می‌کنند.

یکی از سخنرانی‌های معروف رندی پاش، نطق “دست‌یابی به رویا کودکی” است که همزمان مخاطب را به خنده وامی‌دارد، می‌گریاند و تسلی می‌دهد. وی در این سخنرانی به عنوان آخرین نطق خود در سال‌های پایانی زندگانی به مباحث مختلفی می‌پردازد. مثلا تشخیص نهایی سرطان پانکراس، عامل مرگ خود را، از جنبه متفاوتی بررسی می‌کند و بدان لقب معروف “فیل در اتاق” را می‌دهد و به این شکل یک سخنرانی احساسی و عاطفی را ارائه می‌دهد.

به جز دروسی از زندگی که در سخنرانی‌های رندی پاش مشهود هستند، 6 درس دیگر می‌توان از فن بیان و ارائه‌های وی آموخت که در ارتباط با مخاطبان نقش مهمی ایفا می‌کنند. در کلاس درس امروز همراه ما باشید تا این دروس را در سخنرانی‌های رندی پاش بررسی کنیم.

درس‌هایی که از سبک سخنرانی‌های رندی پاش باید بیاموزیم

زمانی که سرطان پانکراس در رندی پاش تشخیص داده شد، وی آخرین سخنرانی خود را ملبون اجرا کرد که کتاب مربوط به همین اجرا تحت عنوان “آخرین سخنرانی” چاپ و منتشر شد. با توجه به این که آخرین سخنرانی او با روزهای آخر زندگانی‌اش مصادف شده بود سخنان تکان‌دهنده‌ای از وی شنیده شد که تا کنون ماندگار شده است. اکنون آخرین سخنرانی رندی پاش جز پربازدیدترین ویدیوهای اینترنتی در حوزه سخنرانی و سخنوری می‌باشد.

مشاهده مقاله  شروع انگیزشی سخنرانی و پایان انگیزشی سخنرانی

آن چه که باید از سخنرانی‌های رندی پاش آموخت

در بررسی هر سخنرانی دو فاکتور مهم جلب توجه می‌کند. اول محتوا سخنرانی و بعد از آن نحوه ارائه سخنرانی. در سخنرانی‌های رندی پاش هر دو فاکتور تقویت شده‌اند؛ اما بیش از هر چیز شیوه ارائه رندی پاش می‌باشد که پررنگ جلوه می‌کند؛ مثلا:

 1. استفاده از استعاره‌ها مثل به کارگیری “اتاق فیل”
 2. نمایش شوق و ابراز کردن خود در سخنرانی
 3. نتیجه گیری قوی در پایان

درس‌هایی که از سبک سخنرانی‌های رندی پاش باید بیاموزیم

در ادامه می‌بینید که رندی پاش چه طور از این عناصر در سخنرانی‌هایش بهره گرفته است.

بهره گیری از استعاره‌ها در سخنرانی

شروع سخنرانی‌های پاش به خاطر آرام کردن و تسکین دادن مخاطبان به بهترین شکل ممکن تا این حد معروف شده است. در “آخرین سخنرانی” رندی پاش، بحث با یک استعاره دل‌نشین شروع می‌شود که در آن رندی سرطان پانکراس خود را در یک دقیقه و با بهره‌گیری از استعاره اتاق قیل شرح می‌دهد.

تشبیه توده سرطانی به فیل در اتاق آن قدر به جالب بود که در عین تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان، آن‌ها را به خنده وا داشت. اگر رندی پاش مقدمه سخنرانی را با این استعاره آغاز نمی‌کرد بدون شک بعد از مدت کوتاهی با بحران عدم تمرکز مخاطبان خود رو به رو می‌شد. بحرانی که مانع از غرق شدن مخاطبان در دریا سخنرانی رندی می‌شد.

آن چه که از این ترفند در سخنرانی‌های رندی پاش می‌آموزیم این است که پیش از پرت شدن حواس مخاطبان، آن‌ها را درگیر کنیم. اگر عاملی در طول سخنرانی وجود دارد که باعث حواس‌پرتی مخاطبان می‌شود از همان اول و با یک شروع قدرتمند آن‌ها را حذف کنیم.

مشاهده مقاله  کاهش لهجه در سخنرانی فقط در 9 گام ساده

درس‌هایی که از سبک سخنرانی‌های رندی پاش باید بیاموزیم

پارتیشن‌بندی هوشمندانه سخنرانی

در سخنرانی‌های رندی پاش همواره سه بخش به چشم می‌خورد. بخش‌هایی که از نظر موضوع‌بندی با هم تفاوت داشتند اما در مجموع یک ساعت سخنرانی مفید و قدرتمند را به مخاطب عرضه می‌کردند. مثلا در نطق “دست‌یابی به رویا کودکی” مشاهده می‌کنیم که کل سخنرانی به سه بخش با سه مضمون اصلی زیر تقسیم شده است:

 1. رویاهای کودکی
 2. ترغیب کردن دیگران به آرزو کردن و آرزو داشتن
 3. آن چه که در سخنرانی آموختیم؛ مثلا این که چه طور به آرزوها برسیم و چه طور جرئت آرزو کردن را در دیگران ایجاد کنیم

القا شور و هیجان نسبت به سخنرانی در مخاطبان

در تحلیل آخرین سخنرانی‌های رندی پاش نکات مثبت و جالبی به چشم می‌آید. رندی پاش با این که حرفه‌ای کاملا مستقل از سخنرانی داشته است اما به نظر می‌رسد خیلی تخصصی می‌دانسته چه طور و از چه راهی باید شور و شوق را در مخاطب نسبت به یک بحث به وجود آورد. از جمله تکنیک‌های پاش در آخرین نطق وی را می‌خوانید:

 • حفظ انرژی در تمام مدت سخنرانی، طوری که این حجم از انرژی در پایان نسبت به شروع افت نکرده باشد
 • سخنرانی غیر رسمی و به زبان محاوره‌ای؛ چون استفاده از واژگان و اصطلاحات عامیانه تا حد مجاز در سخنرانی، برای مخاطب ملموس‌تر خواهد بود

درس‌هایی که از سبک سخنرانی‌های رندی پاش باید بیاموزیم

سخنرانی را مثل زندگی عادی دانستن

یکی از ویژگی‌های بارز و بی‌نظیر سخنرانی‌های رندی پاش نگرش او نسبت به صحنه سخنرانی بود. طوری که صحنه را مثل زندگی طبیعی می‌انگاشت. هر چند که دقیقا نمی‌توان از روش‌های پاش برای سخنرانی‌های عمومی و رسمی استفاده کرد اما شاید برخی از روش‌ها و سنت‌شکنی‌های وی به تغییر روند کلیشه‌ای سخنرانی ما کمک کند:

 1. وقتی که درباره حیوانات صحبت می‌کرد، به جز نمونه‌های تصویری از نمونه‌های زنده و واقعی حیوانات روی صحنه برای نمایش جدیت خود نسبت به موضوع استفاده می‌کرد
 2. بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های زمان از جمله واقعیت مجازی که به درک بهتر اسناد و نتایج یک محقق کمک می‌کنند
 3. استفاده از عباراتی که مخاطبان را میخکوب می‌کند. مثلا در نطق “دست‌یابی به رویا کودکی” می‌شنویم که پاش پیش از سخنرانی می‌گوید: من برای این 400 نفر حاضر در سخنرانی، متن سخنرانی ننوشته‌ام؛ من برای سه کودک خود در خانه سخنرانی تهیه کرده‌ام
 4. جشن تولد یا مراسم‌های خاص خود را به صورت دسته جمعی و روی صجنه برگزار می‌کرد
مشاهده مقاله  راهنمای سخنرانی

درس‌هایی که از سبک سخنرانی‌های رندی پاش باید بیاموزیم

تلاش برای جذب مخاطب به خود

سخنرانی‌های رندی پاش سرشار است از نکات اخلاقی مهمی که برای هر سخنرانی راهگشا خواهد بود. در بررسی سبک سخنرانی رندی پاش به نظر می‌رسد که وی از یک استایل خاص برای جذب مخاطب بهره گرفته است. مثلا:

 • همواره تلاش داشته است که یک شخصیتی ترکیبی از دیگران را از دید خود نشان دهد و به مخاطبان اثبات کند هیچ کسی خیر خالص یا شر خالص نیست
 • از شکایت و گله‌گزاری در طول سخنرانی خودداری می‌کرده است

فن نتیجه‌گیری در سخنرانی

شاید درک سخنرانی مخاطب محور تا زمانی که روی سخنرانی‌های رندی پاش تمرکز نکنیک غیرممکن باشد. شیوه پاش به این صورت بود که در پایان در قالب چند بند سخنرانی را جمع‌بندی می‌کرد، اما حین ذکر کردن یکی از بخش‌های ضروری بلافاصله به نکته اصلی عقب‌گرد می‌کرد و سعی می‌‌کرد به این شکل ذهنی که تقریبا خاموش شده بود را فعال کند.

درس‌هایی که از سبک سخنرانی‌های رندی پاش باید بیاموزیم

به نظر می‌رسد بخش بخش سخنرانی‌های رندی پاش بدون دخالت احساسات او تنظیم شده و خط فکر و منطق بیش از احساس بر شیوه ارائه وی حاکم بوده است. شما چه فکر می‌کنید؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
۴ Comments
 1. راز

  من تا حالا نمیشناختمش.
  به نظر من شیوه ی سخنرانی اش حرف نداره

  1. جواد غفاری

   بله همینطوره

 2. تارا

  واقعاً مطالبتون خاص هستند. خسته نباشید میگم بهتون

  1. جواد غفاری

   سپاس از لطف شما

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.