10 سخنرانی معروف تاریخ و بررسی نکات مهم فن بیان آنها

3,309

10 سخنرانی معروف به زبان انگلیسی و نکات مهم فن بیان

سخنرانی یکی از بخش های اصلی زبان می باشد و همه ما در زندگی روزمره خود از آن استفاده می کنیم که در موارد حرفه ای نیاز به آموزش سخترانی می باشد. اما سخنرانی حرفه ای چیست و چرا سخنرانی معروف باید بررسی شوند؟

سخنرانی به معنای یک خطابه رسمی است که به مخاطبین ارائه شده و هدف آن متقاعد کردن یا افزایش انگیزه می باشد. از گذشته تاکنون، زبان انگلیسی در بسیاری از سخنرانی ها به کار برده شده است. زبان انگلیسی به عنوان یک ابزار بسیار قدرتمند، جهان را تغییر داده است و بسیاری از سخنرانی معروف به زیان انگلیسی است.

در این مقاله، ما ده مورد از سخنرانی معروف در زبان انگلیسی را انتخاب کرده ایم. آنها در مورد مراسم های خاص یا بیانیه های متعددی می باشند، اما مهم تر از همه، آنها همچنان منجر به برانگیخته شدن عواطف ما گردیده و به آن ورها گوش می دهیم. ما تمام ترفندهای سخنرانی معروف را به شما توضیح خواهیم داد. بعد از هر سخنرانی معروف، نکات اصلی آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

در طی سخنرانی های آتی خود این موارد را به خاطر داشته و یک سخنرانی فوق العاده ای ارائه دهید.

در انتهای مقاله نیز مجموعه ای از ترفندهای اصلی برای ارائه یک سخنرانی با فن بیان قوی جمع بندی شده اند.

هرگز از تمرین این سخنرانی معروف حتی به زبان انگلیسی هراس نداشته باشید چون تمرین اصل اساسی موفقیت در آموزش سخنرانی و فن بیان است.

سخنرانی معروف

 1. مارتین لوتر، من یک رویا دارم (1963)

ما هرگز نمی توانیم بدون ذکر سخنرانی معروف شگفت انگیز مارتین لوتر در مورد سخنرانی های دیگر اظهار نظر کنیم. مارتین لوتر مشخصه سخنرانی معروف را تغییر داد.

من رویایی دارم که یک روز در آلاباما، با وجود نژادپرست ها و فرمانداری که در مورد دخالت و فسخ سخن می گوید، پسران و دختران سیاه پوست قادر خواهند شد که دست پسران و دختران سفید پوست را به عنوان خواهر و برادر خود بگیرند.

من امروز این رویا را دارم.

رویای من اینست که سرانجام روزی دره‌ها بالا خواهند آمد و تپه‌ها و کوه‌ها پایین خواهند رفت، ناهمواری‌ها هموار خواهند شد و ناراستی‌ها راست؛ جلال خداوند آشکار خواهد شد و همه ابنای بشر با هم به تماشای آن خواهند نشست.

چه عاملی منجر به برتری این سخنرانی معروف گردیده است؟

 • عبارات انتزاعی نظیر “رویا” دارای بار عاطفی بسیار زیادی می باشند. رویاهای ما بخش مهمی از ناخودآگاه ما بوده و نشانگر تمایلات ما می باشند. رویاها به عرصه خیال و به مکانی فراتر از این جهان مربوط می شوند. تکرار عبارت “من رویایی دارم” توسط مارتین لوتر کینگ، جامعه ای سرشار از عدالت و آزادی را برای ما تداعی می کند.
 • این سخنرانی معروف سادگی زبان را با صمیمیت ترکیب می کند: این یکی از ویژگی هایی است که بسیاری از سخنرانان حرفه ای از آن بهره مند می شوند.
 • زمان جملات: مارتین لوتر از زمان آینده (خواهد بود) برای ارائه سخنرانی معروف خود استفاده کرده و از این طریق رویای خود را به یک واقعیت تبدیل می نماید. در این صورت است که رویای وی واقعی و دست یافتنی جلوه می کند.
 • به دلیل بهره مندی از لفظ های کتاب مقدس، سخنرانی معروف وی همانند یک خطبه به نظر می رسد. پاراگرافی پایانی سخنرانی معروف وی که ما در اینجا نیز به آن اشاره کردیم، سرشار از عبارات و تشبیهات کتاب مقدس می باشد.
 1. پادشاه جورج ششم، سخنرانی رادیو (1939)

این سخنرانی معروف در طی فیلم سخنرانی شاه (2010) مجددا احیا شد. اگرچه پادشاه جورج ششم هرگز در تاریخ به عنوان یکی از سخنرانان برتر شناخته نشده است، اما یکی از سخنرانی های او همواره در ذهن افراد باقیمانده است.

در این ساعت مهم که شاید یکی از سرنوشت سازترین ساعت ها باشد، من این پیام را به تمام اعضای خانواده ام در داخل و خارج می فرستم و آن را به گونه ای دریافت کنید که خودم در حال صحبت با شما هستم.

برای دومین بار در زندگی بسیاری از ما، ما در حال جنگ هستیم.

مشاهده مقاله  اگر از پشت گوش انداختن کارها خسته شده اید حتما بخوانید!

بارها ما برای پیدا کردن روش صلح بین خود و دشمنان خود تلاش کرده ایم اما همه آنها بیهوده بوده اند.

چه عاملی منجر به برتری این سخنرانی معروف گردیده است؟

 • این پیام از 404 کلمه تشکیل شده است و پیام خود را به طور مختصر بیان می کند. کوتاه بودن پیام نشان می دهد که هر یک از کلمات دارای معنای مهمی بوده و توجه مخاطبین را می طلبد.
 • این سخنرانی معروف مثال فوق العاده ای از عملکرد نویسندگان متون سخنرانی معروف می باشد. جورج ششم اعلام کرد که این لحظه “یکی از سرنوشت سازترین لحظات” می باشد. توجه داشته باشید که استفاده از کلماتی نظیر “بهترین” یا “مهم ترین” قادر به انتقال این پیام نمی باشد.
 • “من” و “ما”: این سخنرانی معروف به شدت صمیمی می باشد. جورج ششم از ضمیر اول شخص برای مورد خطاب قرار دادن افراد استفاده می کند. او همچنین از سوم شخص نیز بهره می گیرد: “ما در جنگ هستیم” تا بتواند مردم انگلستان را برای مقابله با دشمن (آنها) متحد کند.
 1. وینستون چرچیل، ما باید در سواحل نبرد کنیم (1940)

چرچیل یکی از بزرگترین سخنرانان جهان می باشد. چرچیل همواره در طول زندگی خود با مشکل لکنت زبان مواجه بود و حرف “س” را به خوبی نمی توانست تلفظ کند. با این حال توانست به یکی از مشهورترین سخنران های جهان تبدیل شود.

…. ما باید از جزیره خود دفاع کنیم و صرف نظر از هزینه، ما باید در سواحل، زمین ها، خیابان ها و تپه ها نبرد کنیم. ما هرگز نباید تسلیم شویم و حتی اگر بخشی از این جزیره نیز در گرسنگی باشند نباید تسلیم شویم. در این صورت است که امپراطوری ما قادر به نبرد با کشتی های انگلیسی خواهد بود و در نهایت در زمان موعود می توانیم با تمام قدرت قدم در راه نهاده و باقی افراد را نجات دهیم.

چه عاملی منجر به برتری این سخنرانی معروف گردیده است؟

 • تکرار ساختاری کلماتی نظیر “ما باید”.
 • افعالی نظیر “دفاع” و “نبرد” که منجر به افزایش انگیزه افراد گردیده و روحیه افراد را تقویت می کنند.
 • جملات بلند منجر به افزایش تنش و در نتیجه رسیدن به اوج می گردد (نجات و آزادی). این امر در موسیقی نیز رخ می دهد، زیرا موسیقی دان با استفاده از بخش پایانی، منجر به انگیخته شدن عواطف می گردد.

سخنرانی معروف

 1. الیزابت اول، سخنرانی معروف به نیروها (1588)

ملکه الیزابت اول، این سخنرانی معروف را در یکی از لحظات حساس تاریخ انگلیس ارائه نمود. این سخنرانی معروف به چند جهت بسیار حائز اهمیت می باشد: توسط یک زن ارائه شده است، به موضوع جنسیت، برتری و ملیت می پردازد.

من در بین شما هستم و شما نیز شاهد هستید که این بار برای تفریح در این جمع نیستم بلکه هم اکنون در وسط یک جنگ هستیم و من نیز در بین شما زندگی کرده و یا به زندگی خود خاتمه خواهم داد تا جانم را فدای خدایم، کشورم، ملتم، افتخارم و خونم نمایم. می دانم که من به عنوان یک زن، بدنی ضعیف و ناتوان دارم اما قلب و جان یک پادشاه را دارم و پادشاه انگلستان هستم و ما اجازه نخواهیم داد که کشورهایی نظیر پارما یا اسپانیا یا هر یک از کشورهای اروپایی دیگر جسارت حمله به خاک ما را داشته باشند. در این مسیر من فرمانده، قاضی و پاداش دهنده همه تلاش های شما خواهم بود.

چه عاملی منجر به برتری این سخنرانی معروف گردیده است؟

 • الیزابت موقعیت اجتماعی خود را کنار گذاشته و بیان می کند که بین افراد زندگی کرده یا به زندگی خود خاتمه خواهد داد. این امر منجر به القای پیامی موثر به ملت می گردد.
 • او از کلمات متقارن استفاده می کند. برای مثال او ضعف توان خود به دلیل زن بودن را در مقابل ویژگی های مردانه خود قرار می دهد: او قلب و قدرت یک پادشاه را دارد.
 • الیزابت نقش محافظ را به خود می گیرد. او همواره در تمام سخنان خود به “من” و “خودم” اشاره می کند تا فعالیت خود را نشان دهد.
 1. جوزف، سخنرانی تسلیم (1877)

ما به این سخنرانی معروف اشاره می کنیم، زیرا ویژگی فروتنی بسیار خاصی در آن مشاهده می شود. به دلیل ترکیب آسیب پذیری و غرور، این سخنرانی معروف بسیار عجیب بوده و نیازمند توجه می باشد.

مشاهده مقاله  آموزش کنترل تنفس در سخنرانی عمومی

به ژنرال هاوارد بگویید که من قلب و روح او را می شناسم. چیزی که او پیشتر به من گفته است را به خاطر دارم. من از نبرد خسته شده ام. فرماندهان ما کشته شده اند. تاهول هول شوت کشته شده اند. پیرمردان نیز مرده اند. اکنون مردان جوان هستند که باید آری یا نه بگویند. کسی که جوانان را هدایت می کرد نیز کشته شده است. هوا سرد است و هیچ پتویی در اختیار نداریم، کودکان از سرما تلف می شوند. افراد من، برخی از آنها، به تپه ها دویده اند و من نیز پتو و غذایی در اختیار ندارم. هیچکس نمی داند که آنها کجا هستند و شاید از سرما تلف شده اند. من زمان می خواهم تا کودکان خودم را پیدا کنم و می خواهم بدانم چند تن از آنها را می توانم پیدا کنم. ممکن است آنها را بین کشته شدگان بیابم. من خسته ام. قلبم مریض و ناراحت است. از این ساعت به بعد دیگر مبارزه نخواهم کرد.

چه عاملی منجر به برتری این سخنرانی معروف گردیده است؟

 • این سخنرانی معروف یکی از نمونه های استفاده از زبان انگلیسی توسط یک فرد غیر انگلیسی زبان می باشد. بیانوی نشانگر احساسات و فرهنگ سخنرانان هندی آمریکایی می باشد و بدین دلیل بسیار تاثیرگذار می باشد.
 • جملات ساده و کوتاه
 • جملاتی نظیر “من قلب و روح او را می شناسم” و “هوا سرد است” شرایط دشوار را به مخاطب القا می کنند.
 1. جان کندی، تصمیم رفتن به ماه (1961)

لحظات حساس نیازمند سخنرانی معروف و بزرگ می باشند. سادگی بیان کندی نشانگر توانمندی های انسان در راستای این رویداد بزرگ در علم و فناوری می باشد.

ما تصمیم گرفتیم که به ماه برویم. ما تصمیم گرفتیم به ماه رفته و در کنار آن اقدامات دیگری انجام دهیم. دلیل این تصمیم آسان بودن آن نمی باشد بلکه دشواری آن می باشد، زیرا این امر منجر به بهره وری از بهترین مهارت ها و انرژی ها می گردد. زیرا ما این چالش را پذیرفته ایم و تمایلی برای تعویق آن نداریم. ما قصد داریم پیروز شویم.

چه عاملی منجر به برتری این سخنرانی معروف گردیده است؟

 • ساختار ساده جملات: “ما قصد داریم به ماه برویم.” سادگی ساختار جملات منجر می شود که مخاطبین به راحتی بر روی مفاهیم تمرکز کنند. تکرار نیز تاثیر این سادگی را بیشتر می کند.
 • کندی از ضمایر اشاره نظیر “این دهه” و “آن هدف” برای ایجاد ضرورت و نشان دادن نزدیکی ایالات متحده به موفقیت استفاده می کند.
 1. شکسپیر، طوفان، پرده اول، صحنه دوم (1610)

بدون شک صحبت در مورد سخنرانی معروف برتر بدون ذکر نام این شاعر ناقص خواهد بود. حتی افراد مشهوری نیز کنث براناگ نیز سخنرانی  معروف کالیبان در پایان نمایشنامه طوفان را نقل قول می کند.

نترس، این جزیره پر از سر و صدا می باشد

صداهای آرامش بخش برای دلگرمی بوده و آسیبی به ما وارد نمی کنند

برخی اوقات صدای هزاران آلت موسیقی در گوش های من زمزمه می شوند و برخی اوقات

صداهایی که من را از خواب بیدار کرده اند، مجددا من را به خواب می برند: و در آن خواب،

من ابرهایی را دیدم که حس می کردم گشوده شده و بر روی من سرازیر می شوند، اما بیدار شدم،

گریه می کردم تا دوباره همان خواب را ببینم.

چه عاملی منجر به برتری این سخنرانی معروف گردیده است؟

 • این جمله ناپایداری و عدم قطعیت جهان و همچنین ناتوانی انسان در درک آن را نشان می دهد.
 • این جمله دارای واج آرایی بوده و منجر می شوند که جملات برای مدتی طولانی در ذهن فرد باقی بمانند.
 • شکسپیر از نام آواها برای توصیف صحنه ها استفاده کرده و تاثیر جملات بر روی مخاطب را افزایش می دهد.
 1. شکسپیر، هنری پنجم، پرده سوم، صحنه اول (1598)

یکی از اهداف اصلی فن بلاغت، تحول افراد هراسان به سربازان جنجگو می باشد. صحنه ای از نمایشنامه هنری پنجم ویلیام شکپیر نیز نشانگر استفاده از زبان برای ترغیب افراد می باشد.

مشاهده مقاله  چگونه شروع سخنرانی خوبی داشته باشیم؟

دوستان بار دیگر نیز به شکاف و رخنه دیگری رسیدیم،

و شاید با مردگان انگلیسی خود دیواری درست کنیم.

در صلح هیچ چیز دشواری نیست بنابراین همه افراد در آرامش به سر می برند.

اما زمانی که شیپور جنگ در گوش ما دمیده می شود،

آنها همانند ببر حالت نبرد به خود گرفته و تار و پود خود را حفظ کرده و با خشم به دشمن حمله می کنند.

چه عاملی منجر به برتری این سخنرانی معروف گردیده است؟

 • شکسپیر از تشبیهات بسیار زیبایی در سخنرانی معروف هنری پادشاه استفاده می کند. “دوستان عزیز” یا سربازان همانند ببرهایی هستند که دشمن را نابود می کنند. این موارد آرمان های مردانگی از جمله قدرت و شهامت را نشان می دهند.
 • عبارات دستوری منجر به افزایش قدرت سخنران می گردند.
 • تکرار کلمات کلیدی و واحدهای آوایی منجر به ایجاد جمله ای تاثیرگذار می گردد.
 1. ویلیام لیون فلپس، لذت کتاب ها (1933)

این سخنرانی معروف یک سال قبل از نابودی کتاب های مغایر با آرمان های نازی ها ارائه شد. این سخنرانی معروف برای انگلیسی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

یک کتاب عاریه ای همانند مهمانی در خانه می باشد. با وی باید با دقت و ظرافت برخورد شود. باید دقت کنید که آسیبی بدان نرسد. نباید در جایی ناامن قرار دهید. شما نمی توانید آن را بدون مراقبت رها کنید. شما نمی توانید در آن یادداشتی بنویسید. نمی توانید به راحتی از آن استفاده کنید. و سپس روزی شما باید آن را پس بدهید.

چه عاملی منجر به برتری این سخنرانی معروف گردیده است؟

 • فلپس در این سخنرانی معروف، کتاب را به یک جاندار تشبیه کرده و صفات انسانی به آن اعطا کرده است. مقایسه کتاب با یک مهمان منجر به نوآوری آن می گردد که این امر منجر به افزایش رغبت فرد به شنیدن آن می گردد.
 • این سخنرانی معروف از افعالی نظیر “بایستن” و ممنوعیت نظیر”شما نمی توانید” استفاده کرده و رفتار مناسب و نامناسب را نشان می دهد.

نکاتی که باید در حین نوشتن متن سخنرانی باید به آن توجه نمایید

 • سادگی و کوتاهی: اصل کوتاهی و سادگی همواره یکی از اصلی ترین مواردی است که باید در هنگام نوشتن متن سخنرانی باید به آن دقت داشته باشید. از جملات کوتاه و دستور زبان ساده استفاده کنید. این روش نه تنها بسیار تاثیرگذارتر از متن های طولانی است، بلکه توجه مخاطبین را نیز جلب می نماید. در این صورت، آنها می توانند به راحتی موضوعاتی که در مورد آن سخنرانی می کنید را به خاطر بسپارند.
 • قانون 3: این قانون نیز یکی دیگر از قوانین طلایی می باشد. ذهن انسان به مواردی که بر پایه عدد “3” ایجاد شده اند، واکنش می دهد. همواره سعی کنید در توضیح یک موضوع از سه صفت، سه نکته اصلی، سه مزیت و … استفاده کنید.
 • آرایه های ادبی: تشبیه، استعاره و توصیف از جمله مواردی هستند که به درک موضوعات توسط مخاطبین کمک می کنند.
 • ضمایر: همواره از ضمیر “ما” برای ایجاد حس اتحاد و از ضمیر “آنها” برای اشاره به دشمن استفاده کنید. اگر حضار را مورد خطاب قرار می دهید، از ضمیر “شما” و اگر قصد دارید آنها را کنترل کنید از ضمیر “من” بهره بگیرید.
 • شعر: تکرار، وزن و واج آرایی نیز تاثیرات صوتی هستند که شعرا و سخنرانان از آنها استفاده می کنند. آنها منجر به خاطره انگیز شدن سخنرانی می گردند. همواره در حین سخنرانی نقاطی را برای توقف و مکث در نظر بگیرید. این امر منجر به زیباتر به نظر رسیدن جریان صدای شما گردیده و همچنین توجه مخاطبین را جلب می نماید.
 • لطیفه: شوخ طبعی قدرت بسیاری دارد. شما می توانید با تعریف کردن لطیفه و شوخ طبعی، برخی از حضار که در حال چرت زدن هستند را بیدار کنید. خنده یکی از عواطف مشترک انسان ها می باشد که می توانید از آن به عنوان ابزاری برای ترغیب استفاده کنید.
 • کلمات کلیدی: بررسی ها نشان می دهند که کلماتی نظیر “هر”، “بهبود”، “طبیعی”، “خالص” و “توصیه” از جمله کلماتی هستند که بر روی مخاطبین تاثیر مثبتی دارند.

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
2 Comments
 1. امین

  ادولف هیتلر ناطق ترین فرد تاریخ پس کو؟

  1. mm
   جواد غفاری

   تو این مقاله هدف این بوده که بیشتر به نکته هایی در در فن بیان توجه بشه.

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.