۱۱ نکته کلیدی شناخت دروغگوها با کمک فن بیان

23

آسمان به زمین آید و زمین به آسمان برود برخی از انسان‌ها  بازهم دروغگو هستند. دروغگویی به ابزار و تجهیزات خاصی نیاز ندارد؛ اما برخی از آدم ها این قدر زیبا دروغ می گویند و تشخیص راست از دروغ آن ها دشوار می شود که تصور می کنیم یک دوره تخصصی دروغگویی را به صورت خصوصی پشت سر گذاشته اند تا به این جا برسند! دروغگویی برخی از افراد و نقش آفرینی حرفه ای آن ها به عنوان یک دروغگو مرا به یاد جمله زیبایی از سیاستمدار معروف، محمد حجازی  می اندازد که می گوید: آن اندازه كه ما خود را فريب مي دهيم و گمراه مي كنيم، هيچ دشمني نمي تواند! اما این که چه اتفاقی می افتد که دیگران دست به دامن دروغ گفتن می شوند و به جرگه دروغگوها می پیوندند جای بحث دارد!

این که برخی به قول معروف شیطان را هم درس می دهند و دروغ را به عنوان حقیقت به خورد ما می دهند مهارتی است که کم کم به یک بیماری مزمن تبدیل می شوند. گاهی کسی که دروغ می گوید نه برای جلب اعتماد دیگران، خودنمایی یا جلوگیری از تنبیه و سرزنش شدن بلکه برای ارضا نیازهای روحی خود  به دروغ گفتن روی می آورد. دلیل این عمل دروغگوها هر چه که باشد پر واضح است امانت داری و راستگویی از ویژگی های روان  زنده، سلامت و پاک می باشد.

اما چه طور باید بفهمیم کسی در حال دروغ گفتن به ما است؟ دروغگوها نشانه خاصی در ظاهر یا رفتارهای خود دارند؟ روانشناسان ثابت کرده اند که در شیوه صحبت کردن، زبان بدن و به طور کلی فن بیان دروغگوها نشانه هایی وجود دارد که با استفاده از آن پلیس FBI به کشف حقیقت می پردازد! شما هم از همین الان می توانید با این ترفندها دست به کار شده و مچ دروغگوها را بگیرید!

مشاهده مقاله  تکنیک های طلایی برقراری ارتباط چشمی حین سخنرانی

ترفندهای شناخت دروغگوها با استفاده از فن بیان آن ها

تغییرات صدا و سلوک رفتاری

یکی از راه های کلیدی برای این که دروغگوها را بشناسیم تشخیص تغییرات صدا و رفتار آن ها است. برای شروع کار را با پرسیدن چیزهایی شروع کنید که کاملا از آن ها آگاهی دارید. مثلا اگر می خواهید متوجه شوید یک فروشنده درباره قیمت اجناسی که شما کاملا از بهای آن ها اطلاع دارید دروغ می گوید یا این که حقیقت را عنوان می کند از او با بی اطلاعی کامل سازنده جنس، قیمت اصلی و خلاصه اطلاعاتی را که خودتان نسبت به آن ها واقف هستید جویا شوید.

ترفندهای شناخت دروغگوها با استفاده از فن بیان آن ها

نشانه بعدی تغییرات صدا با نوسان هیجانات است. فردی که در حال دروغ گفتن به شما است سیری نزولی را در تم صدای خود دنبال می کند. به این شکل که شما می توانید آرامشی که در چهره با هیجان و نگرانی جانشین شده است ببینید. اگر فکر می کنید مخاطبان شما تیزتر از این هستند که بخواهند این تغییرات آشکار را در صدای خود نمایان کنند به نکته بعد توجه کنید!

پرهیز از گفتن کلمه “من”

روانشاسان معتقندند دروغگوها به دلایل مختلفی که شاید تا حدودی مربوط به حس عذاب وجدانشان باشد کم تر از کسی که حقیقت را بازگو می کند از واژه “من” استفاده می کنند. ضمیر محبوب دروغگوها سوم شخص است. مثلا وقتی که در حال بدگویی و صفحه گذاشتن پشت دیگران هستند می گویند دائما از ضمیر “او” استفاده می کنند. در کلام این افراد دقیقا مثل افرادی که دچار لکنت زبان هستند وقفه هایی دیده می شود که به نظر می رسد در آن لحظات سعی دارند دروغ های خود را منسجم تر کنند!

حاضرجوابی ناتمام!

این نشانه مختص دروغگوهای کودک یا نوجوانی است که به شدت از تنبیه شدن یا حتی شنیدن سرزنش دیگران نفرت دارند. معلمان یا مدیران مدارس بهتر از هر کسی چهره دانش آموزانی را تشخیص می دهند که برای هر سوالی بدون ذره ای درنگ یک جواب در آستین خود دارند! این افراد معمولا بدون فکر کردن به سوالات جواب می دهند تا خود را توجیه کنند.

مشاهده مقاله  تنفس صحیح در سخنرانی و تاثیر آن در باز کردن قفل صدا

ترفندهای شناخت دروغگوها با استفاده از فن بیان آن ها

تکاپو و بی قراری بی دلیل

زبان بدن یکی از بخش های مهم فن بیان است. در فن بیان دروغگوها بی قراری و حرکات فیزیکی زیادی دیده می شود. مثلا من در یک تجربه شخصی بارها دیده ام افرادی را که به دلیل دروغگویی و به اصطلاح گافی که داده اند مدام عینک خود را پاک می کنند، گرد و غبار از سطح می روبند و یا با بند کیف و کفش خود بازی می کنند. معمولا کسی که از دروغ گفتن نگران می شود یک جا نمی شیند و بی قرار است. البته قبول دارم که بسیاری از دروغگوها به طور باورنکردنی دروغ می گویند و اصلا این نشانه ها را ندارند!

ترفندهای شناخت دروغگوها با استفاده از فن بیان آن ها

جار زدن!

دروغگوها خیلی زیاد روی صداقت خود تاکیید می کنند. اگر با دروغگوها صحبت می کنید احتمالا می توانید ما بین صحبت های آن ها تاکید شدیدشان را برای تصدیق و اثبات صحت گفته هایشان احساس کنید. قسم خوردن تا تکرار یک جمله خاص از نشانه های فردی است که قصد دارد با دروغ شما را فریب دهد.

حرکت چشم ها به جلو و عقب

اگر با مهارت های ارتباط غیرکلامی آشنا باشید به خوبی حرکات چشمان و پیامی که به دنبال دارند را می شناسید. فردی که می خواهد دروغ بگوید اما سعی دارد برای جلوگیری از دروغ از جواب دادن طفره برود در یک واکنش فیزیکی مردمک چشمش را به جلو و عقب می برد.

افزایش دفعات پلک زدن

تجربه ثابت کرده است که با دروغ گفتن دفعات پلک زدن بیش تر می شود. در نتیجه سرعت پلک یا باز و بسته شدن چشمان هم افزایش خواهد یافت. این در حالی است که به صورت طبیعی هر فرد با سرعت ۱۰۰ الی ۴۰۰ میلی ثانیه یا در واقع هر ۰٫۱ تا ۰٫۴ ثانیه یک بار پلک می زند.

مشاهده مقاله  6 درس الهام بخش از فن بیان استیو جابز که باید بیاموزید

سمت و سوی نگاه ها

نشانه جالب دیگر دروغگوها آن قدر اسرارآمیزاست که به احتمال ۹۹ درصد تا کنون اصلا از آن چیزی نمی دانستید. به صورت طبیعی وقتی از فردی که راست دست باشد ( یعنی نیم کره سمت چپ مغز او فعال تر باشد) سوال بپرسید اگر بخواهد با رجوع به خاطراتش (یعنی حقایق) جواب شما را بدهد به سمت بالا و چپ نگاه می کند. این در حالی است که اگر بخواهد با تکیه بر تصورات ( یعنی بخواهد دروغ بگوید) جواب شما را بدهد به بالا و سمت راست نگاه می کند!

ترفندهای شناخت دروغگوها با استفاده از فن بیان آن ها

افراد چپ دست دقیقا برعکس این قانون عمل می کنند. این واکنش کاملا خود به خودی است؛ امتحان کنید!

تغییر رنگ پوست یا چروک برداشتن آن

بر اساس تحقیقات دروغگوها هنگام دروغ گفتن پوست وصورتشان تغییر رنگ می دهد یا این که بخش هایی از آن به علت اضطراب یا نگرانی چروکیده می شود.

لمس صورت

لمس یا خاراندن صورت هنگام دروغ گفتن نتیجه یک واکنش شیمیایی است که در فرد ایجاد می شود.

تعرق مفرط، خشکی لب ها

خود واژه هایی که به دروغ به زبان می آیند نه؛ بلکه احساسات فردی که به دلیل دروغ گفتن منقلب می شود عامل خشک شدن لب ها است. به علاوه دروغگوهایی که کمی بابت دروغ گفتن خود احساس ناراحتی می کنند از تعرق مفرط رنج می برند.

ترفندهای شناخت دروغگوها با استفاده از فن بیان آن ها

خجالت زدگی و حرکات سر

احساس خجالت نتیجه تحریک سیستم عصبی سمپاتیک در مغز است. این احساس واکنش های دفاعی را تحریک می کند و منجر به ترشح ماده آدرنالین می شود. حرکات سر و دست هم به صورت ناخودآگاه از جمله سایر نشانه ها می باشد.

6 Comments
 1. کامیار

  عالیه. من واقعاً امتحان کردم.

  1. جواد غفاری

   احسنت

 2. ندا

  سلام. فکر کنم با این روش خیلی از دوستامون رو از دست می دیم. مطلب جالبی بود

  1. جواد غفاری

   ممنون دوست عزیز

 3. افراز

  خیلی خوب بود….

  1. جواد غفاری

   سپاس فراوان

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.