شکستن یخ دیگران و باز کردن سر صحبت در جلسات رسمی

۶۵۷

هزار و یک راه متنوع برای برقراری ارتباط با دیگران وجود دارد که کمتر کسی بین ما از آن ها استفاده کرده است؛ چون از طرد شدن یا شنیدن جواب سربالا می ترسیم. تا کی قرار است به خاطر واکنش های منفی دیگران در حبابی که اطراف خود درست کرده ایم محبوس باشیم و با دنیا اطراف قطع ارتباط کنیم؟ خیلی از آدم های موفق اطراف ما به خاطر ارتباطاتشان به جایگاه بالایی دست یافته اند حتی وقتی که می دانستند ممکن است دیگران دست رد سینه آن ها بزنند و مکالماتشان به هیچ جا نرسد. به هر حال این افراد ریسک شکستن یخ دیگران را پذیرفته اند!

در جلسات رسمی و محیط های تازه ای که افراد غریبه اطراف شما هستند سکوت ممتد و خسته کننده ای که حاکم می شود خود بهانه خوبی است تا آشنایی با دیگران را از سر بگیریم. اما این آشنایی و یخ شکنی فنون خاص خود را دارد. فنونی که اگر محتاطانه برخورد نکنیم و از مرزها و خط قرمز ها عبور کنیم ممکن است منجر به دلخوری شود.

در مطلبی که پیش روی شما قرار دارد تجربیاتمان را که پیرامون شکستن یخ دیگران و باز کردن سر صحبت در جلسات رسمی به دست آورده ایم در اختیارتان قرار داده ایم.

ترفند های شکستن یخ دیگران در جلسات

شکستن یخ دیگران فواید بسیاری دارد. مهم تر از همه تغییر مسیر فکری شما و شکل گیری یک گروه فکری جدید است که می تواند شما و اهدافتان را هدایت کند. افراد خجالتی و سردمزاج معمولا آغاز کننده بحث نیستند اما قطعا ایده های تازه ای دارند که باید با ترفند های خاص آن ها را استخراج کنیم. پس قطعا در هر جلسه رسمی به یک یخ شکن ماهر نیاز داریم تا یخ افراد را از بین ببرد و گرما و صمیمت بین آن ها را بیش تر کند.

مشاهده مقاله  با این ترفندها قدرت جادویی خود را در تهیه متن سخنرانی به رخ بکشید

ترفند های شکستن یخ دیگران در جلسات

اولین دیدار آخرین و موثرترین دیدار است!

به مفهوم یخ شکنی مثل واقعیت آن نگاه کنید. وقتی که یخ شکسته می شود هیچ راهی برای ترمیم آن وجود ندارد و یخ هرگز بعد از در هم شکستن خود به خود تبدیل به یخ اولیه نخواهد شد. در تکنیک یخ شکنی هم دقیقا همین اتفاق می افتد. شما با کسی رو به رو هستید که فقط و فقط یک بار فرصت صحبت کردن با او را پیدا می کنید. بنابراین ابتدا به ساکن باید با سریع ترین راه های جلب اعتماد دیگران با بهره گیری از فن بیان خودتان را به مخاطب نزدیک کنید تا تعامل اولیه شکل گیرد.

هر مرحله که پیش می روید باید به خاطر داشته باشید که این فرصت فقط و فقط یک بار پیش آمده است. ممکن است به دلیل عدم آمادگی خود شما در این ورطه غرق شوید!

اما چه طور یک یخ شکن واقعی در بحث ها شویم؟

سوال پرسیدن یک فرصت است!

شروع کلاس راس ساعت هشت صبح برای همه زجرآور است. در دوران تحصیل به یاد دارم که چه قدر صحبت های اساتید اول صبح مثل یک نوا خواب آور کسالت و خواب آلودگی سر صبح را بیش تر می کرد. اما برخی از استادها زیرک تر بودند و همیشه هوشمندانه تر عمل می کردند. مثلا اول صبح را با یک میز گرد دانشجویی آغاز می کردند و به جز مرور دروس جلسات قبل به همفکری و نظرسنجی می پرداختند. با این ترفند در کم تر از نیم ساعت همه سرحال و شاداب بودند.

ترفند های شکستن یخ دیگران در جلسات

شما هم می توانید از سوال پرسیدن به عنوان یک فرصت استفاده کنید. در حالی که آغاز فرآیند شکستن یخ دیگران باید با بحث های روزمره و عمومی نظیر آب و هوا، شرایط برگزاری یک جلسه یا موضوعاتی که هر دو طرف تا حدی از آن آگاهی دارند آغاز شود. آیا مکان برگزاری جلسه مناسب است؟ ساعت شروع یا احیانا تاخیر در برگزاری آن باعث ناراحتی شما شده است؟ شما تنها نماینده رسمی کسب وکار خود در این جلسه هستید؟ و…

مشاهده مقاله  با آموزش آنلاین فن بیان از سدفاصله ها برای یادگیری عبور کنید

سوالات ساده تر و پیش پاافتاده تری هم وجود دارد. مثلا اگر مکان برگزاری جلسه نسبت به دفعه قبل عوض شده است، شما در پیدا کردن آدرس جدید با مشکل رو به رو شده اید و گم شدنتان در محدوده محل برگزاری جلسه دردسر بزرگی بوده است می توانید از دیگران برای آشنایی بهتر سوال کنید. به این ترتیب بار دیگر گم نخواهید شد و  یخ بین شما و دیگران هم می شکند!

این بار سخت قضاوت کنید!

با این که همواره توصیه می شود از قضاوت بی مورد و خودسرانه دیگران و اطرافیان خود بپرهیزیم اما برای باز کردن سر صحبت و شروع یک مکالمه کوتاه لازم است قضاوت کننده سختی باشید! به قضاوت افراد بپردازید و سعی کنید نظر خود را درباره همه چیز با مخاطب خود در میان بگذارید. به این روش دیگران را برای صحبت کردن تحریک کرده اید. قضاوت معمولا شکایات و تعامل افراد را به دنبال دارد.

ترفند های شکستن یخ دیگران در جلسات

جایی برای شوخی بگذارید

اگر با ترفندهای استفاده از طنز در سخنرانی آشنا باشید حتی وقتی که یک نفر مخاطب شما باشد می دانید چه طور باید از باب شوخی وارد شوید. فرض کنید قرار است در یک مجمع عمومی مربوط به ارگان دولتی سخنرانی کنید. اگر این جلسه مربوط به مطالبات کارمندان و کارگرانی است که مدت ها حق و حقوق خود را دریافت نکرده اند شاید با یک شوخی ساده با مسئولان و تلنگر زدن به آن ها برای برای پرداخت حقوق معوقه کارمندان بتوان یخ بین شنوندگان و خودتان را شکست.

اتفاقات مشابه را تعریف کنید

گاهی اتفاقات مشابه و جالبی رخ می دهد که واقعا ارزش تعریف کردن دارند. مثلا اگر می بینید سخنران دقیقا همان سخنانی را که قبلا در یک جلسه دیگر مطرح کرده است و همچنان تکراری حرف می زند چرا این حس و حال خود را مخفی کنید و با بقیه در میان نگذارید؟!

مشاهده مقاله  برای سخنرانی به سبک استیو جابز این 6 عادت را در خود اصلاح کنید

ترفند های شکستن یخ دیگران در جلسات

خیلی بی مقدمه بحث را شروع کنید و مثلا همین اتفاق مشابه را تعریف کنید.

تعصب دیگران را مورد هدف قرار دهید!

همه انسان های روی کره خاکی حداقل نسبت به یک چیز تعصب دارند و در مقابل این تعصب هم واکنش نشان می دهند. محل زندگی، رشته تحصیلی، گرایش و اعتقادات از جمله تعصبات افراد هستند و کافی است کوچک ترین دیدگاهی در ارتباط با این تعصبات( با نهایت احترام) مطرح شود تا واکنش های متعددی از افراد شاهد باشیم.

برای شروع بحث و به اصطلاح شکستن یخ دیگران درباره رشته تحصیلی صحبت کنید. مثلا این رشته بازار کار هم دارد؟ تخلفات صورت گرفته در این رشته بسیار است. موافق هستید؟

خودتان را متفاوت معرفی کنید

شکستن یخ دیگران همیشه مربوط به جلسات کاری نیست. مثلا کلاس درس هم یک جلسه مهم رسمی است که نیاز دارد جدی گرفته شود و برای تعامل بهتر با دانش آموزان یا دانشجویان سر صحبت باز شود. یکی از راه های کلیدی برای گرم گرفتن با دانشجویان معرفی خود در ابتدا کلاس است. مثلا روز اول که با آن ها دیدار می کنید به جای این که خودتان را به شیوه معمول معرفی کنید از پروژکتور یا تخته کلاس استفاده کنید. هر آن چه که بسیاری از دانشجویان ممکن است درباره دانستن آن کنجکاوی کنند بنویسید و خودتان را خلاص کنید!

ترفند های شکستن یخ دیگران در جلسات

همین روش گام اول است برای شروع دوستی و ارتباطی نزدیک با دانش آموزان. با این ترفند همه متوجه می شوند که شما مدرس به روزشده ای هستید که با بقیه تفاوت دارید. یادگیری اصول اولیه آموزش سخنرانی و فن بیان در این زمینه به شما کمک زیادی خواهد کرد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
۶ Comments
 1. سپید

  ممنون استاد خیلی خوب بود

  1. جواد غفاری

   درود بر شما

 2. سهراب

  اسم جالبی داره یخ شکنی

  1. جواد غفاری

   سپاس فراوان

 3. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو
  بهترین سایت ها هستید.

  1. جواد غفاری

   ممنون از لطفتون

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.