فن بیان در احوالپرسی – قشنگ ترین جملات احوال پرسی

۱۳۹,۲۰۰

اولین ها همیشه به واسطه ترفند یا بهتر بگوییم؛ فنی به نام احوالپرسی شکل می گیرند. اولین علاقمندی ها، اولین ارتباط ها ( چه به صورت کاری و چه به صورت شخصی) و اولین تاثیرگذاری و تاثیرپذیری ها طی فرآیند احوالپرسی رخ می دهند. همه ما به خوبی با این مهارت آشنا هستیم و کم و بیش از آن در ارتباط با دیگران استفاده می کنیم؛ بدون این که حتی به اهمیت آن تا کنون پی برده باشیم. یک سلام، خوبی، چه خبر کوتاه کافی است تا ارادت خود را به هر کسی که از کنارتان رد می شود نشان دهید. اما راستش را بخواهید همه احوال پرسی های ما کیفیت و کمیت خوب و مطلوبی که باید و شاید را ندارند. گاهی ما به جای احوال پرسی در اصطلاح عامیانه ضدحال می زنیم و حتی دیگران را از خود می رنجانیم. گاهی با زخم زبان وارد می شویم و حتی گاهی اسباب زحمت و مزاحمت برای دیگران را برای دیگران فراهم می کنیم. و همه این ها در حالی رخ می دهد که خود ما بی خبر هستیم و فکر می کنیم داریم مطابق با آداب پیش می رویم و خیلی هم آداب دان هستیم! تمام آن چه که در کلاس امروز دانشگاه زندگی می خوانید در یک جمله خلاصه می شود: قشنگ ترین جملات احوال پرسی هم مطرح هست و احوالپرسی فراتر از سلام خشک و خالی و گلایه های ناپسندی است که با سیگنال منفی آن ها شخصیت افراد در هم می شکند! چشم و گوشتان را باز کنید و نگاهتان را تغییر دهید. ادامه این مطلب دیدگاه قدیمی و اشتباهی که نسبت به احوالپرسی در محیط کاری و خانوادگی داشته اید را تغییر خواهد داد.

قشنگ ترین جملات احوال پرسی

برخی از قشنگ ترین جملات احوال پرسی بصورت پیشنهادی

در گفتگو های رسمی متداول است: سعادت یا افتخار این دیدار را بالاخره یافتیم!

در گفتگوهای غیر رسمی متداول است : مشتاق دیدار

لزوم استفاده از فن بیان در احوالپرسی

گاهی احوالپرسی از نان شب هم واجب تر است!

کافی است به کشور های دیگر سفر کنید و از مرز ها خارج شوید تا با اهمیت واقعی احوالپرسی آشنا شوید. برخی از کشور ها حتی از ایران با فرهنگ شرقی، سنتی و صمیمی ایرانی بیش تر به این مقوله اهمیت می دهند. در یکی از سفرهایی که به برزیل داشتیم این اهمیت را به خوبی احساس کردیم. شما در این کشور یا باید سلام احوال پرسی کنید و نفس بکشید یا این که برای همیشه دور ارتباطات اجتماعی را خط بکشید! هر کسی که از کنار شما رد می شود و به هر بهانه ای نظیر فروش یک جنس خاص می خواهد با شما ارتباط برقرار کند ابتدا سلام می کند. Hola یا سلام اسپانیایی شیرین برزیلی ها فراموش نشدنی است! اگر نسبت به این رفتار مردم واکنش نشان ندهید بعد از مدتی متوجه سردمزاجی و رفتار آزاردهنده آن ها با خودتان خواهید شد.

مشاهده مقاله  شی نورانی سخنرانی چیست؟

 

یک سلام خشک و خالی کافی است؟

استفاده از زیباترین جملات در احوال پرسی و رعایت فن بیان به شما اثبات خواهد کرد که یک سلام خشک و خالی در ارتباطات کافی نیست! سلام شروع کار است؛ دقیقا مثل موتوری که سوخت اولیه برای استارت زدن آن فراهم شده است، اما برای هدایت و استفاده بهینه از آن نیاز به یک هادی یا هدایتگر دارد. شیوه احوالپرسی، دست دادن، بغل کردن و رو بوسی البته فقط در برخی از فرهنگ ها همه و همه شرایط این هدایت را فراهم می سازند.

با احوالپرسی نباید انتقام گرفت!

نه تنها در زبان فارسی بلکه در زبان رسمی دنیا، انگلیسی، تعارفات و گلایه های نرمی وجود دارد که بیش تر شبیه یک استقبال نرم و گرم هستند تا گلایه جویی! وقتی که کسی را بعد از مدت  زمان طولانی می بینیم در همه فرهنگ ها از عبارت “مشتاق دیدار” استفاده می شود. در زبان فارسی مشابه این عبارت با لحنی گرم تر نیز بسیار استفاده می شود. حتی شکل رسمی این عبارت در گفتگو های رسمی متداول است: سعادت یا افتخار این دیدار را بالاخره یافتیم!

 

در زبان فراسی احوالپرسی بیش تر شبیه به انتقام جویی شده است. ما دوست داریم با دیگران برخورد کنیم تا حرف دلمان را که مدت ها بود روی قلبمان سنگینی می کرد را بزنیم. ما احوال پرسی می کنیم تا زهرچشم بگیریم یا خطاهای گذشته دیگران را یادآوری کنیم. ما دیگران را می بینیم تا آن ها را تخلیه اطلاعاتی کنیم و هر آن چه که درباره کسب وکار، زندگی شخصی، ارتباطات و خلاصه تماما جزئیات زندگی آن ها وجود  دارد را کشف نماییم! به نمونه ای از یک مکالمه فارسی که اصلا آن را برای شروع احوالپرسی توصیه نمی کنیم توجه نمایید:

مشاهده مقاله  بررسی نقش هنر اصیل اندیشیدن دیالکتیک در فن بیان و سخنوری

سلام، احوال شما؟

ممنون، زنده باشید.

خبری نمی گیری؛ کم پیدا شدی، سرت شلوغ شده و کم تر به ما سر می زنی! قبلا با وفا تر بودی! پارسال دوست امسال آشنا!

مکالمه خوب آغاز شد ولی تا به جمله سوم رسید همه چیز ختم به شر شد! گلایه هایی که به این شکل منتقل می شوند شروع خوبی برای یک مکالمه نیستند؛ آن هم اگر دارید بعد از مدت زمان طولانی کسی را می بینید که دلتنگ آن بوده اید! فراموش نکنید که مشغله روزمره انسان ها در زندگی ماشینی کنونی بیش تر از آن است که به تک تک اعضا خانواده زنگ بزنند، به ملاقات حضوری آن بروند و به طور کلی ارتباطات قدیمی را در دنیای امروز هم حفظ کنند. این رسمی است که در کنار پذیرش زندگی مدرن پذیرفته ایم!

به جای این سخن بد نیست بپرسید: کار و بار چه طور پیش می رود؟ مشکلات برطرف شد؟ همه چیز رو به راه است؟ نیازی به کمک ندارید؟

 

بمب انرژی منفی نباشید!

گاهی طرف مقابل شما کم حرف است و تکنیک های رفع خجالت و کم رویی هم تاثیری در رفع این مشکل او ندارد. شما با او احوالپرسی می کنید اما انرژی منفی که از سوی شما منتشر می شود همان ذره شجاعتی که فرد برای رویارویی در اجتماع داشت را از بین می برد. به این منظور:

 1. موسیقی شاد گوش دهید، صبح خود را خوب آغاز کنید و به خود القا کنید اتفاقات گذشته را باید فراموش کرد
 2. به دیگران حسن ظن داشته باشید و از هم صحبتی با آن ها لذت ببرید
مشاهده مقاله  ارتباطات نوین در کسب وکار: 6 فن مذاکره با مشتری در یک معامله موفق

گذشته ها گذشته است!

در به کارگیری فن بیان در احوالپرسی اکیدا توصیه می کنیم فکر گذشته ها را دور بریزید. گاهی برخی تا می رسند مشکلات گذشته را یادآوری می کنند. همین باعث می شود که از هم گریزان شویم و حتی وقتی فرصتی برای دیدار یکدیگر پیش می آید دعا کنیم ای کاش هیچ گاه پیش نیامده بود!

 

فن بیان در احوال پرسی به صورت تلفنی

احوالپرسی پشت تلفن گاهی آزاردهنده تر از انواع حالات دیگر آن است. برخی فرصت نمی دهند ما هم صحبت کنیم و مدام یک کلمه را تکرار می کنند؛ بدون آن که به کلمه به کار برده شده توسط ما توجهی داشته باشد! فن بیان در احوالپرسی هایی که مربوط به کار، روابط تجاری و موضوعات درآمدی هستند مهم تر است. مهم ترین کار در چنین مکالماتی بعد از سلام معرفی خودتان است. در روابط کاری هرگز نمی توان مطمئن بود کسی که پشت خط است مخاطب هدف ما می باشد. معرفی خود اهداف دیگری نیز دارد. با این کار زمان مکالمه کاهش پیدا می کند؛ چون اگر قرار باشد خودتان را معرفی نکنید بخشی از زمان برای سوال پاسخ دهنده جهت معرفی کردن خودتان صرف می شود.

برای آموزش کامل فن بیان بسته آموزشی زیر را کلیک کنید:

بسته آموزشی فن بیان

 

شما چه فکر می کنید؟

شما چه راه های دیگری برای به کارگیری قشنگ ترین جملات احوال پرسی پیشنهاد می دهید؟ شیوه احوال پرسی شخصی شما با دیگران چگونه است؟ دیدگاه و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

[تعداد: 27    میانگین: 3.9/5]
۱۱ Comments
 1. پریسا

  کامل درسته گاهی فکر گلایه وشکایت های بعضی افراد آدمو از زنگ زدن به اونا منصرف میکنه 🙂

  1. جواد غفاری

   بله همینطوره دوست عزیز

 2. امین

  خیلی عالی بود

  1. جواد غفاری

   ممنون از لطفتون دوست عزیز

 3. سپیده

  عااالی بود،سپاس

  1. جواد غفاری

   سپاس از حضور شما

 4. علیزاده

  عالی بود نکاتی که من نمیدونستم.. الان متوجه شدم وسعی کردم استفاده کنم.. ممنون

  1. جواد غفاری

   سپاسگزارم

 5. محمد

  بهتره که چند نمونه از احوال پرسی های عرف درجه یک رو بذارید. ممنون

  1. جواد غفاری

   حتما دوست عزیز

 6. رضا

  وقتی به اخرش رسیدم تعجب کردم.تا اینجاش که عالی بود ولی ای کاش بیشتر و احوال پرسی های معمول رو بیشتر میگفتید.به هرروی تشکر

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.