چگونه فن بیان نه گفتن به بقیه را یاد بگیریم؟

122

از نه گفتن متنفر هستید؟ از این که قرار باشد دست رد به سینه کسی بزنید احساس بدی پیدا می کنید؟ نمی توانید با حس گناهتان بعد از جواب منفی دادن به دیگران و ناراحت کردنشان کنار بیایید؟ اصلا عجیب نیست؛ چون شما تنها نیستید و تقریبا بیش از نصف مردم روی کره زمین هیچ وقت با نه گفتن کنار نیامده اند و همیشه هم در نه گفتن به بقیه ناموفق بوده اند!

سخت بودن نه گفتن گاهی به درجات حادی می رسد. تا جایی که لطف ما در حق دیگران باعث آسیب دیدن موقعیت و زندگی خودمان می شود. جواب مثبت دادن به دیگران دردسر های خودش را دارد و در مقابل جواب نه دادن هم احساس بدی به همراه دارد. وقتی که در برابر درخواست های دیگران همیشه سر خم کنیم و تابع خواسته های آن ها باشیم به تدریج به شخصیتی سست تبدیل می شویم که دیگران فرصت سواستفاده پیدا می کنند. راه چاره چیست؟ باید تسلیم دیگران و خواسته های گاها غیرمنطقی آن ها باشیم یا این که با یک “نه” سفت و سخت و کمی خشن آن ها را از خودمان دلگیر کنیم؟

فن بیان نه گفتن به بقیه به ما می آموزد که چه طور با برقراری تعادل بین احساسات خودمان، کلاممان و عواطف دیگران مانع صدمه دیدن ارتباط خود با آن ها شویم.

تکنیک های فن بیان نه گفتن به بقیه

اول باید بدانیم که چرا قرار است با فن بیان نه گفتن به بقیه وقت خودمان را تلف کنیم و آثار این نه گفتن در زندگی شخصی ما چه طور بروز پیدا می کند؟

 1. حرکت در جهان امروز: برای این که بتوانیم در دنیا امروز پیشرفت داشته باشیم باید جایگاهی که بدان تعلق داریم را پیدا کنیم و از فرصت های خود به سادگی نگذریم.
 2. مرزبندی روابط: مردم هیچ گاه موقعیت و شرایط فعلی شما را درک نمی کنند مگر این که با نه گفتن به آن ها ثابت کنید. حداقل فایده ای که فن بیان نه گفتن به بقیه دارد مرزبندی روابط شما با بقیه است.
 3. خوشبختی: با نه گفتن به دیگران کنترل زمان به صورت صد در صد در اختیار خود ما قرار دارد. زمان را می توان برای رسیدن به اهداف مختلف مدیریت نمود و این نهایت خوشبختی یک انسان خواهد بود!
مشاهده مقاله  مردم سخنان شما را جدی نمی گیرند ؟ حتما این مطلب را بخوانید

تکنیک های فن بیان نه گفتن به بقیه

چرا از نه گفتن می ترسیم؟

 1. ترس از بی ادب تلقی شدن: این که نه گفتن به بقیه باعث شود در نظر اساتید و کسانی که حداقل یک پله بالاتر از ما قرار دارند باعث شود نزد آن ها بی ادب تلقی شویم ترس بزرگی است. در فرهنگ آسیایی مشکل نه گفتن خیلی حادتر می شود؛ چون مردم دارای سنتی به نام حفظ ظاهر هستند و بیش از غرب مبادی آداب می باشند.
 2. ساز مخالف نزدن: همراهی با دیگران و جدا نشدن از یک گروه خاص عاملی می شود تا ساز مخالف نزنیم و جرئت نه گفتن به بقیه را نداشته باشیم.
 3. خراب کردن پل های پشت سر: در برخی از موارد مقابل کسی قرار داریم که نه گفتن به او باعث لطمه خوردن به آینده ارتباط می شود. چیزی مثل خراب کردن پل های پشت سر و پشت کردن به آینده!

چه طور نه بگوییم؟

خیلی ساده از کنار مسئله بگذرید!

برای رد کردن درخواست دیگران مسئله را پیچیده نکنید. کافی است شرایط کلی را توضیح بدهید تا دیگران با توجه به شرایط شما قانع شوند و کم تر اصرار ورزند. اگر وقت کافی برای ملحق شدن به دیگران در یک برنامه کاری یا تفریحی را ندارید به جای شرح وقایع موضوع را به کار ربط دهید و سعی کنید آن ها را با پیچیده بودن شرایط کاریتان قانع کنید. پس وارد جزئیات بیشتر نشوید.

بهتر است در طول مکالمات خود اصلا درباره علاقمندی و شوق و ذوقی که برای ملحق شدن به دیگران یا هر کار دیگر دارید صحبت نکنید.

مشاهده مقاله  فن بیان در برقراری ارتباط با کودکان - حتی اگر بچه ندارید بخوانید!

تکنیک های فن بیان نه گفتن به بقیه

راه چاره باشید!

یکی از بهترین راه هایی که با استفاده از آن می توان خیلی آبرومندانه درخواست دیگران را رد کرد پیشنهاد راه دیگر به آن ها است. به عنوان مثال اگر شما یک سخنران هستید و به شما زمانی برای سخنرانی پیشنهاد داده می شود می توانید با معرفی یکی از دوستان خود راه چاره ای برای دیگران باشید. به این ترتیب قادر خواهید بود معجزه کلمات با فن بیان صحیح را احساس کنید.

فقط یک “بله” کوچک!

گاهی در شرایطی قرار می گیریم که نمی توانیم خواسته دیگران را به صورت کامل اجابت کنیم اما امکان آن را داریم تا از راه های دیگر کمک کوچکی به دیگران کنیم. در این مواقع جواب مثبت شما به درخواست های دیگران در حکم همان “بله” کوچکی است که در فن بیان از آن استفاده می کنیم!

فرض کنید افراد زیادی مایل به دیدار شما برای رفع مشکلات و رسیدگی به پرونده های خود هستند و شما به دلیل یک سفر کاری قادر نیستید به آن ها کمک کنید. اگرچه دیدار همه این افراد برای شما ممکن نیست اما می توانید درخواست پیگیری این امور را به فرد دیگری بسپارید تا به بقیه ثابت کنید واقعا قصد کمک به آن ها را دارید. حتی می توانید از آن ها درخواست کنید مطالبات خود را از طریق ایمیل به شما اعلام کنند تا در طول سفر به آن ها رسیدگی نمایید!

تکنیک های فن بیان نه گفتن به بقیه

به تعویق بیندازید!

برخی از پیشنهادات گاهی آن قدر وسوسه انگیز و اغوا کننده هستند که رد کردن آن ها به منزله از دست دادن فرصت بزرگی خواهد بود. در این مواقع با به تعویق انداختن پیشنهادات شاید بتوان مانع از دست رفتن فرصت های پیش رو شد.

مثلا اگر دوستان شما فردا و دقیقا زمانی که یک قرار کاری مهم دارید به شما پیشنهاد سفر درست و درمان می دهند آن را به تعویق بیندازید و بگویید: هفته آینده چه طور است؟ اگر از شما کمک مالی می خواهند و فکر می کنید تا هفته بعد و بعد از واریز حقوق می توانید به او کمک کنید بگویید: ممکن است تا هفته بعد صبر کنید؟

مشاهده مقاله  فن بیان بازاریابی - امپراطوری مارکتینگ را به چنگ خود در آورید!

به تعویق انداختن امور در واقع ایجاد فضا و فرصتی است برای خودمان تا بهتر روی تصمیماتی که درباره آن ها مردد هستیم فکر کنیم.

تکنیک های فن بیان نه گفتن به بقیه

کمک گرفتن از منشی یا دستیار

برای قرارهای کاری یا درخواست هایی که معمولا مالی هستند چه طور است وظیفه خطر نه گفتن به بقیه را به منشی یا دستیارتان بسپارید؟ اگر فشار کاری شما برای پاسخ گویی به درخواست های مختلف بالا است می توانید مسئولیت نه گفتن به بقیه را به فرد دیگری محول نمایید!

از همین راه هم می توان درخواست هایی که از طریق ایمیل ارسال می شوند را پاسخ داد. در ایمیل خود پاسخ ثابتی را درج کنید تا به صورت خودکار در جواب هر ایمیلی که ارسال می شود فرستاده شود.

با حالت مثبت جواب منفی بدهید!

گاهی درخواست هایی از روی علاقه و لطف دیگران مطرح می شود که شرایط ایجاب می کند آن ها را رد کرده و پاسخ منفی بدهیم. در چنین شرایطی برای این که باعث ناراحتی بقیه نشویم باید شرایط را به نفع خودمان عوض کنیم و با برقراری جو مثبت پاسخ منفی بدهیم.

تکنیک های فن بیان نه گفتن به بقیه

مثلا اگر به یک مهمانی دعوت می شوید و در عین حال با اصرار اطرافیان رو به رو می شوید می توانید بعد از تمجید و تشکر بابت این دعوت از مشکلاتی بگویید که مانع آمدن شما شده اند.

حالت بعدی زمانی است که در محل کار قادر نیستید با درخواست افزایش حقوق کارمندان موافقت کنید. در این حالت باید به کارمندتان گوشزد کنید که افزایش حقوق او باعث مشکلاتی در پرداخت حقوق دیگران می شود و برای برقراری تعادل باید حقوق ها ثابت بماند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
8 Comments
 1. سحر

  این خیلی خوبه که بتونیم بدون خجالت نه بگیم

  1. جواد غفاری

   دقیقاً همینطوره

 2. واعظی

  دقیقا همینطوره. خسته نباشید استاد

  1. جواد غفاری

   ممنون. پایدار باشید

 3. سهیل

  کاری که من هیچوقت نتونستم

  1. جواد غفاری

   موفق باشید دوست عزیز

 4. طاهری

  به موضوع خیلی خوبی اشاره کردین. چیزی که اکثر ما با اون مواجهیم

  1. جواد غفاری

   ممنونم از لطفتون

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.