فن بیان

5 ۲,۵۳۶

فن بیان چیست ؟

توانایی شما در سخنرانی در جمع مخاطبین برای موفقیت در سخنرانی امری لازم و ضروری است. زیبا سخن گفتن باعث می شود که در مقابل دوستان خود از ارزش و احترام بیشتری برخوردار شوید. وقتی شما خوب صحبت می کنید مخاطبان با خود می گویند: ” دقیقا می داند درباره چی حرف می زند.”

اگر شما بتوانید خوب صحبت کنید می توانید دیگران را متقاعد کنید که به صحبتهای شما گوش دهند. یکی از راه های بدست آوردن تجربه در زمینه فن بیان و سخنرانی اینست که تا جایی که برایمان امکان دارد به سخنرانی های دیگران گوش دهیم و از روی صحبتهای آنها برای خود نت برداری کنیم. به حرکات آنها هم از جمله طرز راه رفتن، حرکت کردن، صحبت کردن، نحوه شروع و پایان سخنرانی و… دقت کنیم.

فن بیان در سخنرانی به معنا و مفهوم مجموعه ای از مهارت های کلامی و قواعد و تکنیک هایی است که در هنگام صحبت کردن از آنها استفاده می کنیم تا بتوانیم بیان عالی و گیرایی داشته باشیم که مخاطب خود را جذب کنیم. برخی از این تکنیک ها شامل: استفاده از کلمات معنادار و پرکاربرد، تأکیدها، تغییر تن صدا در هنگام ادا کردن جملات و کلمات و عدم یکنواختی آن، متناسب بودن سرعت در صحبت کردن، سکوت ها و درنگ ها و همچنین داشتن صدایی رسا و خوب برای ادا کردن آنها.

فن بیان و سخنوری:

به دو دلیل توانایی و مهارت فن بیان در سخنرانی در ما پایین می آید:

 • بازدارنده های درونی
 • کامل نبودن دایره ی لغت در ذهنمان

انسان هایی که از کودکی در خانواده هایی متولد و بزرگ شده اند که در آن خانواده بیان احساسات بین اعضای آن رد و بدل نمی شده و افراد آن خانواده به سختی و با ندانستن مهارت ارتباط موثر با یکدیگر ارتباط برقرار می کردند، این کودکان در بزرگسالی نیز مشکلات بین فردی خواهند داشت. آنها طریقه ی ابراز احساسات را ندیده اند، یاد نگرفته اند و بلد نیستند و به شدت احساساتشان را کنترل و سرکوب می کنند. برای رفع این مشکل باید فرد مهارت ابراز و بازگویی احساسات درونی اش را در حد معمول و در حد نیازش بیاموزد.

مشاهده مقاله  چگونه فن بیان نه گفتن به بقیه را یاد بگیریم؟

بیان احساسات به جنسیت ارتباطی ندارد، بلکه چه زن، چه مرد، در صورت بروز احساساتشان نشان می دهند که از سلامت روانی برخوردار هستند و احساساتشان را سرکوب نمی کنند.

همه ی افراد به دور خود حصاری به نام حریم شخصی ساخته اند. ضخامت این دیوار در انسان های مختلف متفاوت است. در بعضی از افراد این دیوار بسیار نازک و در بعضی ضخیم است. افرادی که دیوار حریم شخصی شان نازک است، راز های زیادی از زندگی شخصی خودشان را برای بقیه بازگو می کنند. این افراد به راحتی و بدون هیچ مشکلی احساساتشان را ابراز می کنند و هیچگونه محدودیتی برای کنترل آنها در درونشان ندارند.

اما افرادی که دیوار حریم شخصی شان ضخیم است در برقراری ارتباط با دیگر افراد و ابراز احساسات شان با مشکل روبرو می شوند. پس آموختن هنر فن بیان برای این افراد کاملا ضروری است.

 

فن بیان چیست

برخورد با مخاطبان

نقطه شروع سخنرانی مخاطبان هستند. سخنرانی را باید طوری شروع کنیم که مخاطبان اینطور فکر کنند که به روحیات آنها آشنا هستیم و می توانیم بفهمیم که در ذهن آنها چه می گذرد. با قدرت و صدای بلند و تاثیرگذار سخنرانی کنید.

 

مراحل آموزش فن بیان

1-علاقه و خواستن

در درجه اول باید اشتیاق لازم برای خوب سخن گفتن را داشته باشید چون در اینصورت هیچ مانعی نمی تواند ما را در رسیدن به اهدافمان متوقف کند. تنها مانعی که می تواند وجود داشته باشد شک و ترس ما است که باید بتوانیم در خود شهامت و اعتماد و مهارت ایجاد کنیم تا بتوانیم موفق شویم.

کسی که عزمش را جزم کرده که بیان خویش را اصلاح کند در درجه اول باید از صمیم قلب بخواهد و همت کند و از آن گذشته به این مهارت عشق و علاقه ی وافر داشته باشد.دیگر اینکه احساس نیاز نماید و با تمام وجود خواهان ترک عادات مزمن و ناپسند گذشته باشد.در پایان در راهی قدم می گذارد صرف وقت نماید و با دید باز و شناخت کامل پا به عرصه بگذارد

اطمینان داشته باشید کسی که بهبود فن بیان در دستور کارش قرار گیرد و همواره در این اندیشه باشد مطمئنا به هدفش می رسد پیش از هر چیز مراحل طرح شده راه گشای این تحول است.

مشاهده مقاله  9 اصل کاریزما و کاریزماتیک بودن در فن بیان برای رهبری سخنرانی

2-امیدوار بودن

تفکر مثبت حاصل نگرش به زیبایی ها است اینکه فردی را ملاحظه می کنیم که پس از تمرین ئ ممارست و توجه و تفکر با ابزار پشتکار در بهبود بیان خویش فعالیت های موثر و تحسین برانگیزی دارد باید باور داشته باشیم که در هر سن و سال و مرتبه اجتماعی که هستیم فراگیری فن بیان به نحو احسن امکان پذیر می باشد اولین گام این است که به منفی بافی دیگران بی اعتنا باشیم و به کار خود برسیم.

3- تصمیم و اراده

همین امروز تصمیم جدی بگیرید که همواره تلاش خود را بکنید تا تمام موانع را از سر راه خود بردارید تا در کارتان به موفقیت دست پیدا کنید.

فردی که عمری به یک روش سخن گفتن عادت کرده برایس تغییر آن باید مجدانه همت نماید هنگامی که بتوانیم انرژی و احساس را یک جا درهم ادغام کنیم گام بزرگی جهت بهبود بیان برداشته ایم.در وب سایت دانشگاه زندگی روش های مناسب بهینه سازی در فن بیان را معرفی می کنیم.

4-نظم و ترتیب

نظم نخستین اصل موفقیت است در واقع یکی از ابزارهای کارامد و تعیین کننده در هر فعالیتی نظم و ترتیب و عملکرد مرحله به مرحله مطابق اصول منطقی و تدوین شده و توان شخصی می باشد. به عنوان نمونه تمرینات بالا بردن بازه تنفس و صداسازی،مانند هر ورزش دیگری باید بر مبنای حرکات علمی و مفید تایید شده اجرا گردد.کلیه مشاهیر جهان دارای عادت پسندیده ی نظم فکری بودند و ذهن خود را به دقت برنامه ریزی می کردند.

فن بیان در سخنرانی

5- پشتکار

همان گونه که یک نقاش آنچه را که تصور می کند باید بتواند به راحتی ترسیم کند و مشابه آن نویسنده بر روی کاغذ بیاورد و موسیقیدان در آهنگ یا سمفونی و.. یک سخنران نیز باید انچه را که در نظر دارد بتواند به راحتی به زبان آورد. پیش نیاز این کار پشتکار و ممارست است که ضمن آن فرد به تدریج پی می برد مهارت های مفید دیگری نیز کسب نموده است.

در کلاس های نویسندگی به هنرجویان توصیه می شود پیش از نوشتن هر مطلبی ابتدا باید بتوانند آن را به خوبی بیان کنند.بنابراین نتیجه می گیریم فردی که فن بیان قوی دارد برای نویسنده شدن یک گام جلوتر است.

مشاهده مقاله  به خاطر استرس سخنرانی مدام دلتان شور می زند؟ این مطلب را بخوانید

6- داشتن اعتماد به نفس بالا

برای اینکه یک سخنرانی خوب شوید لازم است میزان اعتماد به نفس خود را بالا ببرید چون این امر تعیین کننده کیفیت سخنرانی شما است. هر چه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید بهتر سخن می گویید و هر چه بهتر سخن بگویید خوش بین تر و مطمئن تر خواهید بود.

فن بیان

نکاتی در مورد هنر فن بیان در سخنرانی:

 1. بعد از نوشتن متن سخنرانی خود سعی کنیم تا آنجا که امکان دارد آن را خلاصه کنیم تا برای بیان نکات مهم و ضروری فرصت کم نیاوریم.
 2. در مورد موضوع مورد بحثمان، به طور منسجم و پیوسته سخنرانی کنیم و تمام نکات آن را مرحله به مرحله بازگو کنیم.
 3. با مخاطبان پرسش و پاسخ انجام دهیم. از آنها سوال کنیم و بخواهیم که همگی آنها در بحث سخنرانی شرکت کنند و فقط خودمان صحبت نکنیم و متکلم وحده نباشیم.
 4. چند داستان جالب، جذاب و آموزنده مرتبط با موضوع سخنرانی بگوییم تا مخاطبان با اشتیاق و علاقۀ بیشتری به سخنرانی ما گوش دهند و درک موضوع برای آنها آسانتر شود.
 5. متن ما نباید دشوار و پیچیده باشد. چون این پیچیدگی و استفاده از کلمات قصار مخاطبان را سردرگم می کند و از جلسه فراری می دهد.
 6. آهنگ و تن صدای خود را در طول سخنرانی تغییر دهیم و با تن صدای یکنواخت سخنرانی نکنیم. مثلا برای تاکید بر روی مطلبی مهم تن صدای خود را بلندتر کنیم.
 7. یاد بگیریم در طول سخنرانی لبخند بزنیم. این لبخند هم چهره ی ما را زیباتر می کند، هم نشان از رضایت ما از حضور در جلسه ی سخنرانی است.
 8. تمرین کنیم که جمله های خود را با افت و خیز متفاوت بیان کنیم تا تاثیرگذاری آن بالا برود.
 9. قبل از بیان نکات مهم و ضروری، از سکوت استفاده کنیم.

10.سخنرانی خود را با یک نتیجه گیری و پایان احساسی تمام کنیم.

 

 

 

بیشتر بخوانید| بیشتر بدانید : آموزش سخنرانی ، دوره آموزش سخنرانی

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
۵ Comments
 1. مشایخ

  ممنون از شما

  1. جواد غفاری

   درود بر شما

 2. ناشناس

  فن بیان که صرفا برای سخنرانی لازم نیست
  شاید کسی مثل من حتی ارتباط ساده اولیه رو هم نتونه برقرار کنه ..
  راجع به تقویت اینطور فن بیان ها هم مطلب بذارین

  1. جواد غفاری

   حتما دوست عزیز

 3. کریمی

  در مورد فن بیان صحبت کردن با کودکان هم مطلب بزارید ممنون میشم

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.