قوانین سخنرانی

31

قوانین طلایی برای سخنرانی

وقتی قرار باشد در جمعی سخنرانی کنید, چه بخواهید چه نخواهید مردم شما و عملکردتان را قضاوت می کنند! عصبی بودن و استرس داشتن قبل از سخنرانی امری طبیعی و عادی است. اما با دانستن قوانین سخنرانی می توان جلوی این نگرانی ها را گرفت و ارائه ای قوی و قانع کننده ای داشت. قوانین سخنرانی را به خاطر بسپارید تا تبدیل به یک سخنران واقعی شوید.

قوانین سخنرانی
قوانین سخنرانی

نگاهی بر قوانین سخنرانی

رعایت برخی نکات برای ایراد یک سخنرانی نتیجه بسیار مثبتی را برای سخنران خواهد داشت. این نکات را می توان بصورت قوانین سخنرانی در نظر گرفت و رعایت کرد و البته نتیجه هم گرفت.

برای سخنرانی آماده باشید

  • اولین قانون سخنرانی,آماده بودن است. حداقل چند روز باید برای متن سخنرانی تان زمان بگذارید. نکات کلیدی که باید به مخاطب انتقال دهید را پیدا کنید و به مطالبی که باید بگویید فکر کنید.
  • سعی نکنید تمامی نقطه نظراتتان را در متن سخنرانی جای دهید. دو یا سه موضوع برای یک سخنرانی کافی است.
  • اگر قرار است از روی متن نوشته شده سخنرانی کنید, به طور کامل به نویسنده اطمینان نکنید. خودتان متن سخنرانی را بررسی کنید ، معنی کلماتی که نمی دانید را پیدا کنید. کلماتی که ممکن است ایهام ایجاد کند را با کلمات دیگر جایگزین کنید.
  • سعی نکنید یک سخنرانی پیچیده انجام دهید. برای دست یافتن به بهترین نتیجه باید با مخاطب راحت صحبت کرد.
  • تنها در مورد چیزهایی حرف بزنید که قبولشان دارید.

شروع مناسب

دومین قانون سخنرانی در مورد شروع سخنرانی است. شما حدودا ۹۰ ثانیه وقت دارید تا توجه مخاطبان را به خود جلب کنید. از وقتی که پا به صحنه می گذارید آنها شروع میکنند به قضاوت کردن شما. به محض اینکه که دهانتان را باز کنید وقت خیلی کمی برای نشان دادن خود دارید. پس اولین جملاتی که قرار است بگویید را کاملا به حافظه بسپارید. بدانید دقیقا چه کلماتی را باید بگویید, کجای جمله نفس بکشید, کجا مکث کنید,کجا هیجان زده شوید و … . تمامی این موارد را باید به همراه اعتماد به نفس کامل, از بر باشید!

مشاهده مقاله  تقویت و پرورش صدا برای سخنرانی فقط و فقط در 60 ثانیه

هدف

سومین قانون سخنرانی, داشتن هدف است. از خودتان بپرسید چرا اینجا هستم؟ هدف از این سخنرانی چیست؟ این ها پرسش هایی است که هم مخاطب و هم سخنران باید قادر به پاسخگویی آن باشند. مهم ترین چیز در مورد هدف این است که باید هدفی وجود داشته باشد! مطمئن شوید یک پیام روشن برای ارائه کردن دارید و توانسته اید آن را به مخاطب خوب منتقل کنید.

قانون زمان بندی

طبق برنامه پیش بروید. زمان سخنرانی از قبل مشخص شده است و همه از آن اطلاع دارند. مخاطبین برای وقت خود برنامه ریزی کرده اند و اصلا دلشان نمی خواهد تغییری در این برنامه ریزی ایجاد شود.

استفاده از طنز در سخنرانی

یکی از جذاب ترین قوانین سخنرانی عمومی ,استفاده از طنز و شوخی است. با استفاده از طنز می توانید منظورتان را با روشی سرگرم کننده به مخاطب منتقل کنید. گفتن داستان های کوتاه هم همین اثر را دارد.

استفاده از زبان بدن

بدن ما یکی از قدرتمندترین ابزارهای طبیعی ما جهت ایجاد ارتباط است. مخاطبان به بیان فیزیکی شما نگاه می کنند و حرف هایتان را تفسیر می کنند. بنابراین، چند پیشنهاد خوب برایتان داریم: سعی کنید همیشه هنگام سخنرانی بایستید. ( اگر بنشینید حداقل ۵۰% از زبان بدن تان مخفی می شود). اگر مجبورید از تریبون در سخنرانی استفاده کنید، چندین بار در فواصل زمانی مختلف از پشت آن بیرون بیایید. ارتباط چشمی با مخاطبین را حفظ کنید. در موقعیت های مختلف در پوزیشن های مختلف قرار بگیرید. به عنوان مثال، هر زمان که می توانید جلوی صحنه بیایید و فاصله بین خود و مخاطبان تان را کم کنید.

مشاهده مقاله  5 نکته برای زمانبندی اصولی و وقت شناسی حین سخنرانی

اسلاید های پاورپوینت

اگر اسلایدهای پاور پوینت شما را بدون نیاز به هیچ توضیح اضافه ای میتوان چاپ کرد و به عنوان جزوه در اختیار مخاطبین قرار داد، پس حتما چیزی در مورد قوانین سخنرانی نمی دانید. اسلایدها برای ارائه موضوعات به مخاطبان طراحی شده, نه برای اینکه شما از روی آن برای مخاطبان بخوانید. بعنوان یک سخنران حرفه ای باید انقدر آماده باشید تا در مورد تمامی موضوعات بدون نگاه کردن به اسلاید ها توضیح دهید. (مگر آنکه بخواهید از روی نمودار چیزی را به آن ها نشان دهید یا تیتر های اصلی را بدانید). مدام نگاه کردن به اسلاید ها ارتباط چشمی شما با مخاطبین را کم میکند در نتیجه حواس مخاطب پرت خواهد شد.

صدا در سخنرانی

صدای شما انعطاف پذیرترین ابزار ارتباطی شماست. اگر با یک ریتم یکنواخت صحبت کنید مخاطبین را به شدت خسته خواهید کرد. همه ما در شرایط مختلف با صدایمان بازی می کنیم. چرا این قابلیت عالی صدایمان را با مخاطبان خود در موقعیت های رسمی به اشتراک نگذاریم؟ یکی از مهمترین قوانین سخنرانی کار کردن صحیح با صداست. اگر می خواهید یک سخنران حرفه ای شوید باید بتوانید با صدایتان بازی کنید. مثلا در قسمت های جذاب ارائه خود به صدایتان شور و شوق اضافه کنید و یا وقتی از مطرح کردن موضوعی ناراحت هستید در صدایتان هم این موضوع حس شود. تمرینات آوازی بسیار می تواند به شما کمک کند.

استفاده از چک لیست سخنرانی

یک چک لیست از لوازمی که برای سخنرانی احتیاج دارید تهیه کنید. بزرگترین سخنرانان اعتقاد دارند داشتن  چک لیست سخنرانی در آرامش فکری آن ها  بسیار موثر است. این مساله یکی از قوانین سخنرانی هست که رعایتش باعث انسجام سحنرانی شما خواهد شد.

مشاهده مقاله  با فن بیان درخواست موفقیت‌آمیز افزایش حقوق به رئیستان بدهید

بیشتر بخوانید| بیشتر بدانید : آموزش سخنرانی ، دوره آموزش سخنرانی

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.