راهنمای کامل برای این که بر مشکل کمالگرایی خود غلبه کنید

۱۸۰

در انجام هیچ کاری احساس رضایتمندی نمی کنید؟ نمی توانید از پس بلندپروازی های خود در هر کاری برآیید و دائم خودتان را مقصر می دانید؟ از انتظارات بالایی از هر کسی دارید و فکر می کنید باید بتوانند کارها را به همان شکلی که فکر می کنید انجام دهند به تنگ آمده اید؟ این روحیات باعث ناامیدیتان نسبت به هر چیزی شده و از نظر خودتان بمب انرژی منفی برای دیگران هستید؟ همان طور که خودتان هم خوب می دانید شما فردی با روحیه کمال گرایی هستید. اگرچه این روحیه یک اختلال شخصیتی نیست اما کمالگرایی در دنیا امروز ما یک مشکل است؛ چون تقریبا ما قادر نیستیم بر ایده آل بودن تمام امور نظارت داشته و آن ها را کنترل کنیم.

کمالگرا فردی است متفاوت که قادر به پذیرش هر استانداردی در امور نیست. استانداردی که طبق کمال و حد عالی هر چیز تنظیم شده است. در علم روان شناسی، کمالگرایی را یک ویژگی شخصیتی در فردی می دانند که برای رفع بی عدالتی در امور و تنظیم آن ها با استانداردهای فوق العاده در تلاش است؛ فردی که با وجود این روحیات پیچیده به شدت نسبت به دنیا اطرافش منتقد است و همه چیز را با دید انتقادی نظاره می کند.

نمی دانید شما هم به مشکل کمالگرایی دچار هستید یا نه؟ نشان های رفتاری شما باعث شده افراد ویژگی شخصیتی کمالگرایی را به شما نسبت دهند و این روحیه کمی برایتان درسرساز شده است؟ راهنمای کامل امروز شما برای به سمت این که برای همیشه بر مشکل کمالگرایی خود غلبه کنید هدایت می کند.

نشانه های کمالگرایی و تکنیک های کلیدی رفع آن

بسیاری از ما به مشکل کمالگرایی مبتلا هستیم. البته تاکید می کنم که کمالگرایی یک مشکل نیست و گاهی به نفع ما است. همین که برای انجام کارها به کم راضی نشویم و تمام تلاش خود را برای انجام امور به نحو احسنت به کار بریم یعنی ما یک کمالگرا مثبت هستیم که از این روحیه خود در جهات مثبت نیز استفاده کرده ایم. اما خیلی وقت ها هم کمالگرایی تبدیل به گره کور می شود!

مشاهده مقاله  چگونه فردی اجتماعی شویم؟

نشانه های کمالگرایی و تکنیک های کلیدی رفع آن

گره کور کمالگرایی در شما هم وجود دارد؟

در ادامه 6 نشانه عمده ای که در افراد کمالگرا بیشتر دیده ام و از نظر روانشناسان هم تایید شده است را بررسی می کنیم:

 1. اشتباه در مخیله شما هم نمی گنجد: اگر شما فردی کمالگرا هستید هیچ فضای خالی برای ارتکاب به اشتباهات در نظر نگرفته اید. در چنین حالتی شما در حکم شناگری هستید که برای رفع خطا و جلوگیری از غرق شدن زحماتتان به سمت این اشتباهات شیرجه می زنید!
 2. شما روش خاص و متفاوت خود را دارید: در اغلب موارد ممکن است از شما برای انجام کاری درخواست نشود؛ چون همه می دانند شما به سبب شیوه خاص عملکرد خود بسیار نکته سنج هستید.
 3. هیچ چیز برایتان ارزشمندتر از نتیجه کار نیست: در برخی از موارد مردم به روند انجام یک کار و زحماتی که کشیده اند فکر می کنند تا بتوانند تاثیرات نتیجه نامطلوب را حنثی کنند. اما شما کاملا برعکس سایرین هستید. مثلا در یک مسابقه فوتبال حتی اگر برای پیروزی خودکشی کنید ولی نتیجه نگیرید باز هم خود و بقیه را متهم می دانید.
 4. خودخوری از نشانه های رفتاری فاحش شما است: شما برای هر مسئله کوچک و بی اهمیتی هم خودخوری می کنید. به این ترتیب بعید نیست شما هم از افراد درونگرا باشید.
 5. موفقیت برای شما کافی نیست: شما انسان خاصی هستید که اگر X را به دست آورید پیگیر 2X می شوید! اگر 2X به دست آید هیچ چیز مثل 5X شما را راضی نخواهد کرد!
 6. شدیدا درگیر جزئیات هستید: شما به شدت به جزئیات یک موضوع اهمیت می دهید. اگر کسی باعث شکست یا ناراحتی شما شده است شما تا مدت ها پیگیر این موضوع هستید تا بتوانید از چند و چون قضیه سردرآورید!
مشاهده مقاله  5 ایده متفاوت برای زندگی در لحظه حال و لذت بردن از آن

نشانه های کمالگرایی و تکنیک های کلیدی رفع آن

هر چند که برخی به خاطر داشتن این نشانه ها به خود می بالند و به هیچ وجه وجود این علائم را منفی و مشکل ساز نمی دانند اما باید اعتراف کنیم که کمالگرایی در بسیاری از موارد کار دستمان داده است! مهم ترین تاثیر منفی آن سلب آرامش و خوشحالی از خود ما به عنوان انسان های کمالگرا می باشد. انسان کمالگرا هرگز نمی تواند بین دیگران و در هم نشینی با آن ها احساس لذت کند. حتی شاید این افراد با مشکل مسخره شدن توسط دیگران رو به رو شوند!

هر چه که هست بهتر است از این به بعد به عنوان یک انسان کمالگرا و با ترفندهای زیر این روحیه خاص را در خود تغییر دهیم.

راهکارهای مقابله با مشکل کمالگرایی

برای بهبود این این رفتار یا روحیه از ترفندهای زیر بهره ببرید:

برای دریافت بسته آموزشی درمان کمال طلبی کلیک کنید:

بسته آموزشی کمال طلبی

یک کمالگرا سالم باشید؛ نه یک کمالگرا عصبی!

کمالگرا روحیه انسان های سالم است وقتی که به حد افراط نرسیده باشد. کمالگراها بر دو نوع هستند: انسان های سالمی که از این ویژگی برای رشد استفاده می کنند و انسان هایی که با اختلال عصبی مانع پیشرفت خود می شوند.

نشانه های کمالگرایی و تکنیک های کلیدی رفع آن

ویژگی کمالگرایان سالم:

 • شما همواره به واسطه اهداف خود انگیزه می گیرید
 • شما روی عمل و عملگرایی تمرکز دارید
 • هر پیروزی شما بهانه ای است تا جشن بگیرید
 • شما از اهدافتان یک قاب عکس سایز بزرگ در نظر دارید که جزئیات کوچکش اصلا قابل توجه نیستند
 • اشتباهات گذشته در حکم راهنما پیروزی های فردا و آینده هستند

ذهنیت”همه چیز یا هیچ” خود را حذف کنید!

دوگانگی یا شیوه تفکر بر اساس “همه یا هیچ” یکی از رایج ترین مسائلی است که کمالگرایی در این افراد به وجود می آورد. برای این افراد دنیا دو رنگ است: سفید یا سیاه؛ کار دو وجه مشخص دارد: پیروزی یا شکست!

مشاهده مقاله  3 راز برای حفظ تمرکز و رسیدن به هدف

نشانه های کمالگرایی و تکنیک های کلیدی رفع آن

برای مقابله با این مشکل لازم است اصل شکست را در ذهن خود نهادینه کنید و بدانید پیروزی همراه با شکست است. جالب است بدانید دره سیلیکون، قلب موفق ترین و سرشناس ترین کمپانی های تکنولوژی جهان نظیر گوگل، اپل و وفیس بوک رواج دهنده تفکر شکست پذیری در دنیا هستند. مردمی که در این مرکز مشغول به کار هستند همگی پیرو یک شعار مهم هستند: گاهی شکست بخور، سریع شکست بخور!

به علاوه یک کنفرانس بین المللی عمومی در دره سیلیکون برای کارکنان آن تحت عنوان FailCon (برگرفته از واژه fail به معنای شکست) برگزار می شود که در آن روحیه پذیرش شکست و در آغوش کشیدن آن در کارکنان تقویت می شود!

همان طور که می دانید یکی از ویژگی های مهم افراد کمالگرا جزئی نگری و پیروزی طلبی مطلق آن ها است!

مراقبت از دام‌های ذهنی

ذهن کمالگرا دخمه ای پرپیچ و خم است که قادر است انبوهی از اطلاعات جزئی و کلی را در خود جای دهد. اگر شما هم به کمالگرایی دچار هستید باید مراقب دام های ذهنی باشید. دام های ذهنی واژه ای است که من به ذهن یک فرد کمالگرا نسبت داده ام. منظور از این دام توانایی ناتمام کمالگرا برای تمرکز روی چیزهای پیش پا افتاده ای است که آن ها را گرفتار می کند.

نشانه های کمالگرایی و تکنیک های کلیدی رفع آن

واکنش همه کمالگرایان در چنین حالتی یکسان نیست. برخی خود را به خاطر جزئی نگری خود محازات می کنند، برخی تسلیم می شوند و برخی در این دام فلج می شوند!

نشانه های کمالگرایی و تکنیک های کلیدی رفع آن

برای خلاصی از این مخمصه یاد بگیرید خودتان را دوست داشته باشید و به آن چه که هستید عشق بورزید. با خود تکرار کنید که به مرور زمان ممکن است هر آن چه که هستید یا دارید را بر حسب تصادف از دست دهید؛ پس باید بیش ترین احترام را به داشته هایتان و خودتان بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
۵ Comments
 1. فاتحی

  کمالگرایی برای من یه معضله

  1. جواد غفاری

   امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه

 2. ولیپور

  من برای همین مساله خیلی از کارهام به تعویق می افتن

  1. جواد غفاری

   ممنون از بیان نظرتون

 3. سامان

  خسته ام کرده این کمالگرایی

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.