نحوه ارائه موفق یک سخنرانی از روی متن

17

آموزش سخنرانی از روی متن

سوزان گولدین میدو در کتاب شنیدن اشاره: چگونه دستان ما به فکر کردن کمک می کنند، نوشته است “زمانی که ما یک اقدام را تغییر داده و آن را دشوار می کنیم، اشاره دست ها بیشتر می شود و این امر نشان می دهد که عامل استفاده از زبان اشاره، تلاش ها یا چالش های درکی می باشند.”با این زمینه، می توان درک کرد که سخنرانانی که از شیوه فی البداهه استفاده می کنند دارای انرژی بیشتری می باشند، زیرا آنها در آن لحظه کلمات را انتخاب می کنند. همچنین دلیل این که چرا بسیاری از افرادی که از روی متن سخنرانی می کنند، بسیار بی انرژی به نظر می رسند نیز مشخص می گردد. اگر سخنرانانی که در حال ارائه سخنرانی از روی متن خود هستند به کلمات خود فکر نکنند، ذهن آنها چالشی نخواهد داشت و در نتیجه سخنرانی آنها بی روح بوده و قادر به ایجاد ارتباط با مخاطبین حتی با وجود فن بیان قوی نخواهند بود.

من برخی اوقات از دانشجویان درخواست می کنم تا سخنرانی خود را مجددا و بدون متن ارائه دهند. سخنرانی دوم آنها اغلب بهتر از سخنرانی پیشین بوده و اغلب شامل اطلاعات جالبی می باشد که در سخنرانی اول شاهد آنها نبودیم. اینگونه به نظر می رسد که وقتی که آنها توسط متن محدود نشده اند، آزادی تفکر آنها بیشتر بوده و می توانند سخن خود را به طور واضح تر به مخاطبین منتقل کنند.

سخنرانی از روی متن

 

این تمرین نکته بسیار جالبی دارد: اگر قصد دارید یک متن بنویسید، آن را فورا ننویسید. بلکه در ابتدا در مقابل یک ضبط صوت سخنرانی کنید. سعی کنید کاملا طبیعی و آرام موضوع را توضیح دهید. هرگز به دنبال استفاده از کلمات ادبی نبوده و از زبان محاوره بهره مند شوید. سپس زمانی که متن خود را می نویسید، از بهترین لحظاتی که ضبط کرده اید، استفاده کنید. این تمرین منجر به ایجاد یک متن کامل نمی گردد و ضروری است که شما مواردی را به آن بیافزایید، اما با این حال می تواند به شما در زمینه ایجاد یک متن صمیمی و طبیعی کمک کند.

مشاهده مقاله  مدیریت زبان بدن در سخنرانی: بدن شما بهتر از هر کسی سخن می گوید!

این گام به پاسخ این سوال ضروری کمک می کند: چرا سخنرانی به وجود یک شخص نیاز دارد و نمی توان به جای آن یک متن را به مخاطبین ارائه داد تا بخوانند؟

حتی متن هایی که به صورت روان و عامیانه نوشته می شوند نیز اگر خوانده شوند بسیار بی روح به نظر می رسند. به منظور انتقال کلمات به مخاطبین و جلوگیری از بی روح بودن سخنرانی، همواره قبل از آغاز سخنرانی از روی متن به موضوعی که قصد دارید به مخاطبین انتقال دهید، فکر کنید. توضیح مشکلات شرکت خود باید لحن متفاوتی در مقایسه با بیان راهکارها برای حل مشکلات داشته باشد. تعریف یک خاطره در مورد والدین باید با سخنرانی در مورد سیاست های استخدامی شرکت تفاوت داشته باشد. این نکات واضح می باشند. اما من بارها شاهد سخنرانی هایی بوده ام که در آنها لحن سخنرانی فرد درباره مسائل پیش پا افتاده و بسیار جدی تفاوت چندانی نداشته است.

به منظور ارائه یک سخنرانی از روی متن فوق العاده، همواره به لحن خود توجه کنید. شما می توانید از نشانه هایی نظیر درشت نویسی، کج نویسی یا قرار دادن عبارات در پرانتز برای مشخص نمودن لحن های مختلف استفاده کنید. همچنین ضروری است که با علامت گذاری بر روی متن قسمت هایی که باید با لحن متفاوتی بگویید را مشخص کنید. همچنین برخی از افراد نیز جملات انگیزشی نظیر “موفق شدم”، “لذت بردم” و … را در حاشیه متن می نویسند تا انرژی خود را افزایش دهند.

سخنرانی از روی متن

 

ارتباط چشمی نیز یکی از چالش هایی است که در حین خواندن متن ایجاد می شود و تجربه نشان می دهد که بسیاری از سخنرانان بر این باور هستند که بیش از حد با مخاطبین ارتباط چشمی برقرار می کنند. جیمز هیومز نیز روش “دیدن، توقف، گفتن” را ایجاد کرده است که می تواند منجر به کاهش بروز این مشکل گردد. این رویکرد که توسط وینستون چرچیل و ریگان نیز استفاده شده است بدین صورت است که فرد در حال سکوت به یکی از خطوط متن خود توجه نموده و سپس به مخاطبین نگاه کرده و سپس جمله را به آنها بیان می کند. در طی این روش نیازی به صحبت کردن در حین مطالعه متن وجود ندارد اما بررسی ها نشان می دهند که این روش برای بسیاری از افراد دشوار می باشد. توصیه من این است که به مدت زمان ارتباط چشمی با مخاطبین توجه نموده و سعی در بهبود آن داشته باشید.

مشاهده مقاله  راهنما تجهیز و آماده‌سازی محل سخنرانی برای تمرین و اجرا (1)

به منظور به خاطر داشتن جمله، ضروری است که جملات کوتاهی انتخاب کنید. استفاده از جملات کوتاه در سخنرانی از روی متن یک مزیت به شمار می رود زیرا جملات کوتاه تر تاثیرگذاری بیشتری دارند. رالف والدو امرسون نیز می گوید: “یک سخنران یا نویسنده تا زمانی که نتواند ایده های خود را با جملات کوتاه بیان کند، موفق نخواهد شد.

اگر قصد دارید از عبارات جدید یا عبارات مختصر استفاده کنید، حتما آنها را قبل از شروع توضیح موارد جدید، تعریف کنید. شاید صرفا بعضی از شرکت کنندگان قادر به درک اصطلاحات پیشرفته باشند و پیچیدگی در سخنرانی از روی متن منجر می شود که برخی از افراد مشغول تحلیل عبارات شما بوده و در نتیجه رشته کلام را از دست داده و قادر به درک ادامه سخنرانی شما نباشند.

در متن خود از نوشتن بخشی از جمله در یک صفحه و ادامه آن در صفحه دیگر خودداری کنید. از فونت بزرگتری استفاده کنید. از یک سمت برگه برای نوشتن استفاده کرده و برگه ها را با استفاده از گیره به هم متصل کنید. از منگنه کردن پرهیز کنید. در صورت نیاز می توانید از مسئول سالن درخواست نمایید که روشنایی سالن یا سکوی سخنرانی را بیشتر کند زیرا بسیاری از افراد به دلیل تاریک بودن سکو قادر به مشاهده متون خود نیستند.

4 Comments
 1. سعیده

  ممنون از مقاله های خوبتون

  1. جواد غفاری

   سپاس از حضورتون

 2. طاهری

  سپاس استاد

  1. جواد غفاری

   درود بر شما

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.