نحوه ارائه موفق یک سخنرانی بدون متن!

144

من در کارگاههای آموزش سخنرانی و فن بیان که برگزار می کنم همیشه این مثال رو میزنم که چند سال  پیش، یک آگهی مشهور تلویزیونی یک کاست صوتی را تبلیغ می کرد که دارای کیفیت صدای فوق العاده ای بود و افراد نمی توانستند تمایزی بین اجرای زنده و صدای ضبط شده ایجاد کنند. این تبلیغ منجر به نقش بستن جمله خاطره انگیزی در ذهن افراد گردید: آیا صدای پخش شده زنده است ؟من همواره در حین تماشای سخنرانی فردی که متن سخنرانی را به طور کلمه به کلمه حفظ کرده است و سخنرانی بدون متن در حال انجام است، این جمله را به خاطر می آورم: آیا اجرا زنده است یا کلمات حفظ شده اند؟

همانطور که این سوال نشان می دهد، مخاطبین می توانند به راحتی تشخیص دهند که فرد متن سخنرانی خود را حفظ کرده است. این طور به نظر می رسد که فردی دکمه اجرای  فرد سخنران را فشار داده است و زمانی که فرد سخنران کلمه ای را فراموش کرده باشد، کاست ذهن فرد با مشکل مواجه می شود. اگر عاملی نظیر ایراد در فناوری های موجود در سالن یا سردرگمی به دلیل سوال یکی از اعضا منجر به توقف جریان سخنرانی گردد، آنها با آشوب درونی مواجه شده و ریتم سخنرانی خود را از دست خواهند داد.

چالش دیگری نیز در حین سخنرانی بدون متن و با متن وجود دارد. اگر سخنران به میزان زیادی از انرژی ذهنی خود برای پیدا کردن کلمات بعدی در طی سخنرانی استفاده کند، ممکن است توجه کافی به واکنش های مخاطبین که اغلب نشانگر سردرگمی، خستگی یا عدم توافق هستند، نداشته باشد. این امر منجر به قطع شدن ارتباط آنها با مخاطبین گردیده و همانند یک روبات مکانیکی عمل می کنند. چرا؟ زیرا کلمات به جای قلب، از ذهن آنها نشئت می گیرند.

مشاهده مقاله  7 عادت سخنرانان موفق که باید سرلوحه کار خود قرار دهید

سخنرانی بدون متن

بسیاری از افراد قصد دارند سخنرانی خود را حفظ کنند زیرا آنها بر این باور هستند که در این صورت می توانند سخنرانی مرتبی داشته باشند. این امر ممکن است در برخی از شرایط صحت داشته باشد، اما معایب حفظ کردن متن سخنرانی بسیار بیشتر از مزایای آن می باشد، زیرا مخاطبین بسیار کمی وجود دارند که بخواهند یک سخنران را به دلیل نگاه کردن به متن سخنرانی، مورد انتقاد و بازخواست قرار دهند.

اما در این میان نمی توان سخنران هایی که دارای استعداد فوق العاده ای در ارائه سخنرانی بدون متن خود می باشند را انکار نمود. آنها کاملا واقعی عمل کرده و به رویدادهای غیرمنتظره واکنش نشان داده و به راحتی سخنرانی خود را ادامه می دهند. بنابراین تعجب برانگیز نیست که بسیاری از افراد سعی در تقلید از سخنرانان TED را دارند (شایان ذکر است که سخنران های TED به مدت چندین ماه سخنرانی بدون متن را تمرین می کنند، اما متاسفانه افراد عادی فرصت تمرین به مدت چند ماه را در اختیار ندارند.)

اگر قصد دارید سخنرانی بدون متن انجام دهید، این جمله را به خاطر بسپارید: به جای حفظ کردن، موضوع را بخشی از خود سازید.

حفظ کردن به معنای تلاش برای بخاطر آوردن تمام کلمات می باشد. این امر حتی برای هنرپیشه ای که یک نمایش را هر شب اجرا می کند نیز بسیار دشوار می باشد. از سوی دیگر، اگر بتوانید موضوع را درونی سازید، شما نکات کلیدی سخنرانی خود را به خاطر داشته و سپس سخنرانی خود را بر اساس نکات کلیدی پیش می برید. در این صورت ممکن است برخی از کلماتی که شما حفظ کرده اید دقیقا بیان شوند، اما زمانی که موضوع را به بخشی از وجود خود تبدیل کرده باشید، به حدی به موضوع تسلط خواهید داشت که می توانید در طول سخنرانی به موضوع دیگری نیز اشاره داشته و سپس نکات مهم مورد نظر خود را با استفاده از کلمات دیگری بیان کنید.

مشاهده مقاله  نگاهی مختصر بر کلیات تکنیک های صداسازی در فن بیان

به عنوان یک مقایسه، موسیقی جاز را در نظر بگیرید که یک بداهه ماهرانه می باشد. اگر در یک کنسرت جاز شرکت کنید، هر یک از نوازنده ها ممکن است در برخی از مواقع یک تکنوازی فی البداهه ای داشته باشند که آن موسیقی هرگز بدین صورت نواخته نشده بود و نوازنده دیگری که در صحنه حضور دارد می تواند قطعه خود را با وی سازگار سازد، زیرا هر دوی آنها با ساختار جاز آشنا هستند. اگرچه نت های موسیقی ممکن است به صورت فی البداهه نواخته شوند، اما قوانین حاکم بر انتخاب آنها برای هر یک از نوازنده ها شناخته شده می باشد. در این میان، تبدیل کردن سخنرانی و موضوع به بخشی از ذات خود به معنای توانایی پیروی از یک ساختار می باشد. سخنرانی را به عنوان یک صحبت بدون استفاده از یادداشت تلقی کنید.

به خاطر سپردن کلیدواژه ها می تواند به شما در درونی سازی سخنرانی کمک کند. اگر سخنرانی شما سه بخش دارد، شما ممکن است کلیدواژه مربوط به هر بخش را به خاطر داشته باشید: آلودگی، مقررات، آینده خوشبینانه. به منظور تسهیل به خاطر سپردن این عبارات، از کلیدواژه هایی استفاده کنید که یک عبارت مخفف به یاد ماندنی ارائه می دهند. اگر در طی سخنرانی نیز این کلمات را فراموش کنید، می توانید به راحتی با استفاده از عبارت مخفف آنها را به یاد بیاورید.

در نهایت، شایان ذکر است که با روایت و ساختار مناسبی پیش بروید. سخنرانی شما باید یک مقدمه، یک بدنه و یک انتها داشته باشد که هر یک به بخش دیگر مرتبط می باشند و در این صورت می توانید سخنرانی خود را به راحتی و بدون یادداشت ارائه دهید.

مشاهده مقاله  قدرتمند کردن صدا در سخنرانی ؛ با این ترفند‌ها صدایتان را شفا دهید!

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
4 Comments
 1. مریم

  ممنون جالب بود

  1. جواد غفاری

   سپاس از حضورتون.

 2. سهراب

  سپاس استاد

  1. جواد غفاری

   خوشحالم که پسندیدید دوست عزیز

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.