نگرش خلاقانه

32

نگرش خلاقانه

نگرش خلاقانه یا خلاقانه فکر کردن یعنی دارای ایده ی جدید بودن ، ولی نگرش خلاقانه هم به همان اندازه مهم است. مهم‌ترین عناصر در این نگرش خوش‌بینی و داشتن ذهنی باز و پذیراست. متفکران خلاق هم درست مانند افراد خوش‌بینی که به‌جای نیمه‌خالی ، نیمه‌ی پر لیوان را می‌بینند ، طرح ها و مسائل خود را با نگرشی مثبت دنبال می‌کنند. آن‌ها بر آنچه می‌توانند انجام دهند، تمرکز می‌کنند و اجازه نمی‌دهند مشکلات و تردیدها کارشان را متوقف کنند. افراد متفکر همچنین به‌جای چسبیدن به محدوده‌ی امن و راحت خود، با جهشی خود را به دنیای ناشناخته‌ها پرتاب می‌کنند.

حالا فکر می‌کنید تا چه اندازه در زمره‌ی افراد متفکر هستید وبرای تغییر نگرشتان تفکر کردن به روشی خلاقانه‌تر چه می‌توانید انجام می‌دهید؟ در این فصل به موانعی که بر سر راه پذیرش ایده‌های جدید قرار دارند می‌پردازیم و روش‌هایی را به شما ارائه می‌دهیم که با بکارگیری آن‌ها می‌توانید دیدگاهتان را با موقعیت‌های مختلف سازگار کنید.

نگرش خلاقانه
نگرش خلاقانه

خودتان را از یکنواختی خلاص کنید

احساس می‌کنید در چرخ عصاری گرفتارشده‌اید؟ احساس می‌کنید هرروز کارهای ثابتی را انجام می‌دهید، یا کسل ، ناامید و ناراضی هستید؟ در روزگاری که اسب‌ها کالسکه‌ها را بر روی شیارها می‌راندند، خارج شدن از شیاری که چرخ کالسکه روی زمین ایجاد کرده بود ، مستلزم جهش نسبتاً قوی اسب به کنار خیابان بود. شما هم احتمالاً برای شکستن چرخه‌ی یکنواخت زندگی تا ن به جهشی به همان بزرگی نیاز دارید.

آیا شما هم به همین مشکل گرفتارشده‌اید؟

اگر احساس می‌کنید شما هم ناچار به حرکت در شیاری هستید که چرخ زندگی ایجاد کرده، ابتدا باید عواملی را که اجازه نمی‌دهند از این شیار خارج شوید شناسایی کنید و با توجه به نوع مشکلتان به روش‌های مختلفی برای این کار نیاز دارید. به احتمال بسیار زیاد می‌خواهید از آن خارج شوید، مگر اینکه:

مشاهده مقاله  عادت بد وسط حرف دیگران پریدن را با این ترفندها برای همیشه ترک کنید

۱-احساس کنید ازلحاظ مالی، جسمی، یا به دلیل وظایفی که نمی‌توانید از آن فرار کنید دران گیر افتاده اید.

۲-احساس راحتی کنید شیاری که چرخ زندگی‌تان ایجاد کرده آشنا و راحت است ، غم و غصه‌ای برایتان ایجاد نمی‌کند کجایی است که درآن احساس اطمینان و امنیت می‌کنید. به این حالت ((شیار گرم‌ونرم چرخ زندگی)) می‌گویند.

برای فرار از شیاری که زندگی شمارا با خود پیش می‌برد، باید مانند ایندیانا جونز فکر کنید. آیا واقعاً دران زندانی‌شده‌اید؟ یا امکان ضعیفی درجایی از آن وجود دارد، مانند سنگی که شل در جای خود باشد، یک برآمدگی یا نوری از سقف وجود دارد که بتوانید نقشه‌ی فرار از همان‌جا را برنامه‌ریزی کنید؟

آیا واقعاً « می‌توانید به فکر شغل دیگری باشید؟ آیا واقعاً»  هرروز صبح باید ناهار فرزندانتان  را درهمان ساعت و قبل ازآن که در ترافیک گیر کنید و اعصابتان خرد شود، آماده کنید؟ شاید اگر از جایی به یکی از موانع فشار وارد کنید،  بتوانید آ ن را از میان بردارید.

فرار از چرخه‌ای که در ان احساس راحتی می‌کنید دشوارتر است، چون جایی که درآن هستید از سویی موجب نارضایتی شماست ، ولی از سوی دیگر مزایای  زیادی داردکه شما را وسوسه می‌کند در همان حالت بمانید. با توجه به‌ حق انتخابی که بین این امنیت و دنیای ناشناخته‌ی خارج ازآن وجود دارد ، جای تعجب نیست اگر بسیاری از مردم از مشاغل نان‌وآب‌داری که از آن متنفرند، دست می کشند.

1 Comment
 1. میلاد

  تكنیك اسكمپر SCAMPER یه تکنیک عالی برای خلاقیت و حل مساله ست
  این تكنیك كاربرد اصلی آن بر پایه ایده یابی فردی طراحی شده است كه می تواند به نحو بسیار اثر بخشی برای گروه ها نیز مفید باشد . هدف اصلی این تكنیك قدرت تصور است تا آن را در جهات و بعد مختلف وضروری به حركت درآورد. این تحریك بوسیله یك سری سوالات تیپ و ایده بر انگیز صورت می گیرد كه شخص در رابطه با مسئله مورد نظرش از خود سوال می كند و در نهایت با افزایش ایده ها ، كیفیت ایده ها تضمین و ارتقاء می یابد .واژه SCAMPER از ابتدای حروف واژه های سوال برانگیزگرفته شده كه در دستیابی ایده های نو بسیار موثر است .

  حرف S بر گرفته از كلمه Substitution به معنی جانشین سازی است
  حرف C بر گرفته از كلمه Combine به معنی تركیب كردن است .
  حرف A بر گرفته از كلمه Adapt به معنی رفاه ، سازگاری و تعدیل كردن است .
  حرف M بر گرفته از كلمه Maginfy به معنی بزرگ سازی است .
  حرف P بر گرفته از كلمه Put to other uses به معنی استفاده در سایر موارد است .
  حرف E بر گرفته از كلمه Ellimination به معنی حذف كردن است .
  حرف R بر گرفته از كلمه Reverse به معنی معكوس سازی است .

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.