وقت شناسی در ارتباط با دیگران؛ قانونی که هرگز نباید زیر پا گذاشته شود

779

جورج واشینگتن ژنرال ارتش، سیاستمدار بلندپایه و از رهبران انقلاب آمریکا و نخستین رئیس‌جمهور این قاره پهناور بود. هر چند که ریاست جمهوری این فرد بر آمریکا حواشی بسیاری در زمان خود به دنبال داشت اما تاریخ گواه ویژگی های مدیریتی خاص واشینگتن می باشد که دست کم هر سیاستمداری را دست به دهان می گذارد. بسیاری از نزدیکان این مقام بلندپایه واشینگتن را اسوه وقت شناسی دانسته اند. هم نشینی با اعضا کنگره آمریکا فقط زمانی صورت می گرفت که عقربه بزرگ ساعت روی 12 می ایستاد. واشینگتن تصویر عملی قوانین نزاکت، تربیتی و اخلاقی در قرار ملاقات ها به معنای واقعی بود. برخی از اعضا کنگره از زبان جورج واشینگتن نقل می کنند که می گفته است: وقت شناسی در ارتباط با دیگران نشانگر احترام ما به آن ها است.

دوره و زمانه عوض شده است اما هنوز وقت شناسی به عنوان یک اصل اخلاقی ثابت و بدون تغییر مانده است. جورج واشینگتن هرگز تکرار نمی شود اما منش اخلاقی او در وقت شناسی در ملاقات با دیگران می تواند بارها و بارها نه فقط توسط سیاستمداران بلکه توسط همه ما تکرار شود. فارغ از مسائل مالی، بحث اعتبار یا حسن شهرتی که بسیاری از ما به دنبال آن هستیم در دنیای انسانی وقت شناسی یعنی با صدای بلند فریاد بزنیم ما برای زمانی که شما در اختیار ما قرار داده اید ارزش قائل هستیم. شما چه فکر می کنید؟

مطلب امروز دانشگاه زندگی را تحت عنوان وقت شناسی، قانونی که هرگز نباید زیرپا گذاشته شود را به تمام کسانی تقدیم می کنیم که اهمیت وقت شناسی را انکار می کنند و هنوز به معجزه وقت شناسی و تاثیرات شکفت انگیز آن در امور زندگی خود پی نبرده اند. اگر شما هم وقت نشناس هستید همراه ما باشید!

اهمیت وقت شناسی در ملاقات با دیگران

William Makepeace Thayer، یکی از نویسندگان مشهور وقت شناسی را به این شکل توصیف می کند:

مشاهده مقاله  مذاکره چیست؟

عادت توجه به زمان و گسترش آن در تمام بخش های زندگی مثلا در قرار ملاقات ها، دیدار با دوستان، پرداخت بدهی ها، رفتن به مراکز دینی، ترک محل کار، رفتن به محل کار و شرکت در نشست یا هر نوع سخنرانی و مذاکره همان ویژگی اخلاقی مثبت وقت شناسی در ارتباط با دیگران است.

اهمیت وقت شناسی در ملاقات با دیگران

همان طور که می بینید وقت شناسی نه فقط به شرکت در یک جلسه خاص بلکه به وفاداری ما به عهد و پیمان هایمان نیز مربوط می شود. بنابراین می توان گفت وقت شناسی ارتباط نزدیکی با خوش قولی افراد دارد. پس از وقت نشناسی به عنوان موضوعی که همواره یک سخنران حرفه ای از آن پرهیز می کند بپرهیزید!

مسئله وقت شناسی در ملل

وقت شناسی در ارتباط با دیگران مفهومی جهانی نیست و در ملل مختلف و از منطقه ای به منطقه دیگر تفاوت دارد. مثلا در آمریکا لاتین یا کشورهای حاشیه اقیانوس آرام زندگی مردم با سرعت مختلفی پیش می رود و همه مردم نمی توانند دقیقا وقت شناس باشند. بنابراین مفهوم وقت شناسی در این منطقه فاز به فاز است. البته این به معنای تغییر ارزش وقت شناسی در این مناطق نیست؛ بلکه عرف جوامع نظیر دست دادن هنگام ملاقات، روبوسی یا استفاده از پوشش توسط زنان با هم تفاوت دارد.

لرد نلسون یکی از تاثیرگذارترین قهرمانان دریایی می گوید: همیشه یک ربع زودتر از ساعت مقرر حاضر می شدم و این دقیقا همان چیزی است که از من یک مرد بزرگ ساخت.

چرا وقت شناسی مهم است؟

به جز جنبه انسانی موضوع وقت شناسی یکی از مهم ترین عللی که باعث می شود همواره روی این ویژگی شخصیتی تاکید داشته باشیم مالکیت ارتباطمان با دیگران است. افرادی که زمام ارتباط با دیگران را به دست می گیرند و پیروز میدان هستند دقیقا کسانی هستند که اهمیت وقت شناسی را در یک رابطه درک کرده اند. هر چند در جلسات کوچک با فن بیان عذرخواهی از دیگران می توان 10 دقیقه دیرکرد را جبران کرد اما در جلسات مهم بدقولی به منزله از دست دادن چیزهایی است که هرگز باز پس گرفتنی نیستند.

مشاهده مقاله  توضیح دادن ،مهارتی کلیدی در سخنرانی موفق

اهمیت وقت شناسی در ملاقات با دیگران

چرا وقت شناسی برای ما دشوار است؟

این که ما به وقت شناسی اهمیت نمی دهیم در واقع به دلیل سختی هایی است که این نگرش برای ما دارد. سخت بودن وقت شناسی دلایل مختلفی دارد:

ما خیلی خوش خیال هستیم!

93 درصد از رانندگان در نظرسنجی های صورت گرفته خود را به عنوان رانندگان متوسط به بالا از نظر رعایت قوانین رانندگی و مهارت های لازم درجه بندی می کنند؛ اما آیا این آمار واقعا صحبت دارد؟ مشکل از آن جایی شروع می شود که ما در دام خیال برتری خود نسبت به بقیه گرفتار می شویم. مثلا همیشه فکر می کنیم آن قدر سریع هستیم که بتوانیم با استفاده از ماشین از شر ترافیک خیابان های شلوغ تهران رها شویم. یا این که این قدر به خودمان مطمئن هستیم که فکرش را نخواهیم کرد اطمینان و اعتماد مردم به ما با وقت نشناسی ما از بین برود.

ما به گرد کردن اعداد علاقمند هستیم!

مغز ما کارایی خود را بعد از مدتی از دست می دهد مگر این که از آن کار بکشیم! این قانون ذهنی می باشد که همیشه درگیر تنبلی بوده است. یکی از مهم ترین مشکل ما گرد کردن اعدادی است که گاهی سرنوشت ساز می شوند. مثلا اگر ما برای رسیدن به محل کار به 37 دقیقه وقت نیاز داریم معمولا این عدد را به 30 گرد می کنیم؛ چون درگیری با ثانیه های منفرد معمولا دشوار است!

اهمیت وقت شناسی در ملاقات با دیگران

وقت شناسی یعنی…

 • وقت شناسی یعنی شما به شدت به قول و قرارهای تان پایبند هستید و از برنامه زندگی یکپارچه و منسجم برخوردار می باشید
 • وقت شناسی یعنی شما تکیه گاه خوبی هستید و لایق اعتماد می باشید. دیگران می توانند به پاس وفاداری شما به ثانیه ها به شما مسئولیت های بزرگی را بسپارند
 • وقت شناسی اعتماد به نفس به دنبال دارد. با وقت شناس بودن شما هرگز بهانه به دست دیگران بابت عیب جویی نمی دهید
 • وقت شناسی یعنی شما معنا حقیقی نظم را می دانید و می توانید نظم را در خلال زندگی خود جای دهید
 • وقت شناسی یعنی شما انسان فروتنی هستید. بزرگی می گوید: منتظر ماندن ارزش این را دارد که دیگران وصله بدقولی را به ما نچسبانند!
مشاهده مقاله  اصول صحیح ایستادن و راه رفتن حین گفتگو یا سخنرانی ها

اهمیت وقت شناسی در ملاقات با دیگران

وقت نشناسی یعنی…

 • وقت نشناسی یعنی سرقت. این عمل به نحوی دزدیدن زمانی از دیگران است که می توانست خیلی مفید و پرسود برای او تمام شود
 • وقت نشناسی یعنی شما برای ارتباطات خود هیچ ارزشی قائل نیستید
 • وقت نشناسی یعنی از دست دادن فرصت های بسیاری در زندگی که شاید هرگز در حرفه یا زندگی شخصی قابل بازیابی نباشند

بیایید با زمان آشتی کنیم!

برای این که در وقت شناسی در ارتباط با دیگران موفق شویم فقط کافی نیست اعداد را به ذهن بسپاریم. گاهی نیاز داریم از ابزارهای کلیدی دیگری نیز کمک بگیریم تا بتوانیم معنای واقعی وقت شناس بودن را تحقق بخشیم:

 • تقویم هایتان را باز کنید: فقط کافی نیست بدانید سخنرانی مهمی در ساعت 10 صبح و در محل همایش ها برگزار می شود. شما به یک تقویم دستی یا الکترونیکی نیاز دارید تا در آن درج کنید باید ساعت 9:45 برای رسیدن به این سخنرانی از منزل خارج شوید.
 • از دستیاران شخصی پیشرفته نظیر سروی ویژه Google Now استفاده کنید. این ابزار به خوبی یادآوری می کند که مثلا برای قرار مهم کاری خود با توجه به مسافتی که از منزل در پیش دارید و این که از چه وسیله ای ای قرار است استفاده نمایید دقیقا چه ساعتی منزل را ترک نمایید.

اهمیت وقت شناسی در ملاقات با دیگران

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
12 Comments
 1. داود

  چقدر خوبه که همه به ابن موضوع توجه کنن

  1. جواد غفاری

   پایدار باشید

 2. سهیلا

  این روزها تنها چیزی که برای مردم ارزش نداره زمانه

  1. جواد غفاری

   ممنون از نگاهتون

 3. محمدی

  ممنون جالب بود.

  1. جواد غفاری

   سپاس فراوان

 4. افراز

  من چون خودم خیلی روی وقت و زمان حساس هستم برای همین وقتی کسی بدقولی می کنه خیلی اذیت میشم

  1. جواد غفاری

   ممنون از بیان نظرتون

 5. مریم

  ممنونم. استفاده کردم

  1. جواد غفاری

   درود بر شما

 6. مریلا

  من خودم اصلا وقت شناس نبودم.تا جایی که یادم میاد وقت و زمان و on time بودن برای من بی معنی بود.چون با عذرخواهی مختصری زمان از دست رفته رو میخریدم.اما موقعی به من فهمانده شد که تنها ۸ دقیقه تاخیر، از دست دادن یه فرصت و بعدش سرزدن های بسیار تا موقعیت مذکور برای من حاصل بشه.جای شکرش باقی بود که قابل جبران بود.این یه درس بود تا قدر لحظه لحظه زندیگمو بدونم.
  وقت شناسی اکتسابی است.یادگرفتنی است.

  1. mm
   جواد غفاری

   درود بر شما. ممنون از توجهتون

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.