چگونه بعد از شکست عشقی خودمان را آرام کنیم؟

0 ۷۷۳

3 راه برای خوش‌حال بودن پس از شکست عشقی

گاهی عشق واقعی بین دو نفر به وجود می‌آید و آن‌ها سال‌ها با خوش‌حالی در کنار هم زندگی می‌کنند. اما در مواقعی، روابط عاشقانه شکست می‌خورند و حداقل یکی از طرفین دچار مشکلات احساسی یا آسیب روحی می‌شوند. شاید چنین افرادی تصور کنند که پس از این شکست، دیگر رنگ خوش‌حالی و رابطه موفق را در زندگی نخواهند دید. باید به این افراد گفت که یک شکست عشقی نمی‌تواند باعث شود که هیچ‌وقت خوش‌حال نباشید. اگر کمی بر روی احساسات خود کار کرده و نیازهایتان را برآورده کنید، حتی در مجردی هم می‌توانید شاد باشید. در ادامه همراه دانشگاه زندگی باشید تا 3 روش برای خوش‌حالی پس از شکست عشقی و کنار آمدن با آن را بررسی کنیم.

شکست عشقی

1 پردازش احساسات

به خودتان زمان بدهید: کاملاً طبیعی است که پس از شکست عشقی، تا مدتی احساس غمگینی و بی‌حوصلگی به سراغتان بیاید. از خودتان انتظار نداشته باشید که موضوع را ظرف یکی دو روز فراموش کنید. سعی کنید صبور باشید و بر روی احساساتی که نسبت به رابطه قبلی خود دارید، کار کنید. تنها راهی که می‌توانید خوش‌حالی را به دست بیاورید، این است که زمان بدهید و از شکست به کلی عبور کنید.

 • به سرعت وارد رابطه جدیدی نشوید و سراغ شخص دیگری برای عاشق شدن نروید. کمی زمان صرف کنید تا از عشق قبلی، دست بکشید و آن را کاملاً فراموش کنید.
 • به خود زمان بدهید تا احساسات و تفکرات را بررسی کنید. اصلاً اشکالی ندارد که درباره عشق و دلایل شکست رابطه فکر کنید.
 • ممکن است دوستان و اطرافیان به شما بگویند که این موضوع را نادیده بگیرید. اما فقط نظر خودتان مهم است و نباید بخاطر حرف دیگران، عجله کنید.
 • اما اگر چند ماهی از شکست عشقی شما می‌گذرد، باید همه تلاش‌تان را به کار ببرید تا به کلی آن را فراموش کنید.

مشکل را انکار نکنید: در ابتدا شاید نخواهید باور کنید که رابطه شما به اتمام رسیده و عشقتان با شکست مواجه شده است. تظاهر نکنید که هیچ چیز تغییر نکرده و رابطه عشقی شما کاملاً مانند گذشته است. برای اینکه بتوانید از این مشکل عبور کنید، باید انکار را کنار گذاشته و با حقیقت روبه‌رو شوید.

 • طوری با طرف مقابل ارتباط برقرار نکنید که انگار همه چیز مانند گذشته است. چراکه این موضوع احتمالاً او را عصبی و ناراحت می‌کند و از طرفی باعث می‌شود که عبور از این رابطه و فراموش کردن آن، برایتان بسیار دشوارتر شود.
 • از شر چیزهایی که شما را به یاد رابطه قبلی می‌اندازد، خلاص شوید. مثلاً اگر در بک‌گراند گوشی موبایل شما، عکسی دو نفره از شما و عشق قبلی‌تان وجود دارد، آن را تغییر دهید.
 • اگر دیگران درباره رابطه شما پرسیدند، دروغ نگویید. سعی نکنید نیست وارد جزئیات شوید، فقط درباره این موضوع و اتفاقی که افتاده، صادق باشید.
 • شاید به افراد دیگر بگویید «رابطه ما به جایی نرسید، اما ترجیح می‌دهم درباره آن صحبت نکنم» سپس موضوع بحث را عوض کنید.
مشاهده مقاله  استرس کسانی که بیرون از خانه کار می‌کنند و چگونگیِ رفعِ آن

 

قبول کنید که همه چیز به پایان رسیده: ممکن است دست از انکار کردن بردارید و قبول کنید که عشقتان شکست خورده است. اما برخی افراد سعی می‌کنند با تغییر موارد مشخصی، طرف مقابل را متقاعد کنند که دوباره با آن‌ها وارد رابطه عاشقانه شود. لازم به ذکر است که این کار معمولاً جواب نمی‌دهند. به جای این کار، قبول کنید که همه چیز به اتمام رسیده و پس از آن سعی کنید زندگی خود را با خوش‌حالی ادامه دهید.

 • چیزهایی که به طرف مقابل تعلق دارند، به سرعت به او پس دهید. مثلاً کت زمستانی او را به امید اینکه روزی برمی‌گردد و دوباره در کنار هم خواهید بود، نزد خودتان نگه‌داری نکنید.

 

طرف مقابل را ببخشید:  طبیعی است هنگامی که قبول کنید عشق شما شکست خورده، احساس عصبانیت کنید. در این شرایط ممکن است به سرزنش دیگران روی بیاورید اما عصبانیت می‌تواند باعث شود که مضطرب شوید و تفکرات منفی را تجربه کنید. برای عبور از این مرحله و رسیدن به خوش‌حالی، باید این عصبانیت را رها کرده و هرکسی را که لازم است، ببخشید.

 • اگر طرف مقابل شما با انجام کار اشتباهی باعث شده که رابطه عشقی شما به هم بریزد، به او نامه بنویسید. البته مجبور نیستید این نامه را به دست او برسانید.
 • برای خارج کردن انرژی منفی از بدنتان به فعالیت‌های فیزیکی رو آورید. مثلا به یک کیسه، مشت بزنید یا مثلاً خود را به انجام ورزش یوگا مشغول کنید.
 • اگر مشکلاتی که در رابطه به وجود آمده را تقصیر خود می‌دانید، خودتان را ببخشید. همه انسان‌ها اشتباه می‌کنند اما در نهایت شما باید بخشش داشته باشید. از این موضوع تجربه کسب کنید و خوش‌حال باشید.

شکست عشقی

2 نیازهای احساسی خود را برآورده کنید

عزت نفس خود را افزایش دهید: هیچ‌وقت خودتان را بخاطر شکست رابطه عشقی دست کم نگیرید. فقط به این دلیل که یک رابطه شکست خورده، نمی‌توان گفت که تا ابد در روابط عاشقانه ناکام خواهید بود. به یاد داشته باشید که شما هم یک فرد عالی هستید و دوباره عشق را پیدا خواهید کرد. برای اینکه بتوانبد به خود کمک کنید، لازم است عزت نفستان را افزایش دهید.

 • لیستی از تمام موارد خوب درباره خودتان تهیه کنید. این موارد، ویژگی‌هایی از شما هستند که باعث می‌شوند در عشق، موفق باشید.
 • به خودتان بگویید «می‌توانم در عشق موفق باشم و دیگران هم می‌توانند عاشقم شوند به این دلیل که …» جای خالی را طبق نظر خودتان پر کنید.
 • سعی کنید هر روز یک دلیل جدید به لیست خود اضافه کنید و همواره این موضوع را به خاطر داشته باشید که می‌توانید شاد باشید و مانعی برای این موضوع وجود ندارد.
مشاهده مقاله  چرا مردان باید در کارهای خانه به همسرشان کمک کنند؟ کمک کردن مردان در کارهای خانه

 

از سیستم حمایتی بهره بگیرید: شاید پس از شکست عشقی، قصد داشته باشید روزهایتان را در تنهایی سپری کنید، اما این اصلاً کار درستی نیست و به شما کمکی برای خوش‌حال بودن نمی‌کند. بهترین راه این است که با افرادی که شما را دوست دارند، بیشتر در ارتباط باشید. دوستان و خانواده می‌توانند کمک زیادی به شما کنند زیرا برایتان اهمیت قائل هستند. پس اینکه مدتی کوتاه به آن‌ها وابسته باشید، اشکالی ندارد چراکه در نهایت می‌توانید به زندگی عادی بازگردید.

 • از اطرافیان‌تان بخواهید که کنار شما باشند. قرار نیست کار خاصی انجام دهند یا با شما صحبت کنند. فقط حضورشان می‌تواند شما را از تنهایی دربیاورد و اینگونه از شما حمایت می‌کنند.
 • درباره احساسات خود نسبت به شکست عشقی و حسی که نسبت به خود دارید، صحبت کنید.
 • مثلاً بگویید «به خاطر این شکست عشقی، احساسات متفاوتی به سراغم می‌آیند. برخی اوقات سردرگم هستم و گاهی نگاه امیدوارانه‌ای به زندگی دارم.»
 • در مقابل کارهای آن‌ها برای خوش‌حال کردن، مقاومت نکنید. آن‌ها فقط می‌خواهند شما را شاد ببینند، پس بخندید و از همراهی با دیگران، لذت ببرید.

 

با خودتان رفتار مناسبی داشته باشید: اینکه پس از شکست رابطه، به وضع خودتان رسیدگی نکنید، اصلاً خوب نیست. شاید بخاطر کمبود خواب، خسته شوید یا مشکلات دیگری برایتان ایجاد شود. بنابراین، با خودتان خوب رفتار کنید و زندگی سالمی داشته باشید.

 • وعده‌های غذایی مناسب میل کنید و به اندازه کافی بخوابید. همچنین می‌توانید فعالیت‌های ورزشی داشته باشید. بدین ترتیب از نظر ذهنی و جسمی، در وضعیت خوبی قرار می‌گیرید.
 • کاری کنید که ظاهرتان متفاوت به نظر برسد. مثلاً مدل موها را عوض کنید یا لباس جدیدی بپوشید.
 • برای خودتان یک کار ویژه انجام دهید. مثلاً خرید مجموعه لوازم ماهیگیری یا هر چیزی که دوست دارید.

 

با دیگران مشورت کنید: اگر در کارهای روزمره خود با مشکل مواجه هستید؛ با یک مشاور صحبت کنید.  مشاوره از جهات مختلفی می‌تواند برای خوش‌حال بودن به شما کمک کند.

مشاهده مقاله  15 صفت بارز از یک زن قوی

تحقیقات علمی نشان می‌دهند که پس از شکست عشقی، تغییرات شیمیایی خاصی در بدن رخ می‌دهد که ممکن است شما را دچار حس افسردگی کند.

در برخی مواقع، پزشک با تجویز داروهایی خاص، جلوی این تغییرات شیمیایی را می‌گیرد که در بهبود حال شما موثر است.

لذت یردن

3 از زندگی مجردی لذت ببرید

فعالیت‌های جدید را امتحان کنید: یکی از راه‌هایی که می‎توان از مجردی لذت برد، انجام کارهایی است که قادر هستید به تنهایی انجام دهید. به سرگرمی و کارهایی که مدت‌ها مشغول به فکر کردن درباره‌شان بوده‌اید، فکر کنید و با انجام آن‌ها، خودتان را خوش‌حال کنید!

 • می‌توانید یک سرگرمی یا فعالیت که باعث گسترش مهارت شما یا یادگیری چیزهای جدیدی می‌شوند، امتحان کنید.
 • برای مثال، به سراغ نقاشی، باغبانی، یوگا، شنا کردن، شعر سرودن و چنین فعالیت‌های جالبی بروید.
 • برای یادگیری کاری خاص، در یک دوره آنلاین ثبت نام کنید. مثلاً ممکن است بخواهید یک زبان خارجی تازه را فرابگیرید.
 • همچنین می‌توانید درباره مسائلی که درباره‌شان اطلاعات فراوانی دارید، وبلاگ یا کانال ویدیویی بسازید.

 

اجتماعی باشید: شما این فرصت را دارید که با دوستان و خانواده‌تان، وقت بگذرانید و خوش‌حال باشید. حتی می‌توانید با افراد جدیدی آشنا شوید. همین افراد شاید در آینده به یک دوست خوب یا عشق زندگی شما تبدیل شوند. شما پس از شکست عشقی، باید بیرون بروید و در اجتماع حضور داشته باشید.

 • حتماً در مراسم‌هایی که خانواده و دوستان شما را دعوت کرده‌اند، حاضر شوید. احتمال دارد که در همین مراسم‌ها با افراد جدیدی آشنا شوید.
 • در فعالیت‌های داوطلبانه حضور پیدا کنید. شما می‌توانید با کمک به جامعه، افرادی که با شما هم‌عقیده هستند را بشناسید.
 • میهمانی یا مراسم‌هایی را ترتیب دهید و دوستان و اعضای خانواده را دعوت کنید.

 

با افراد دیگر قرار بگذارید: نمی‌گوییم که سریعاً عاشق یک نفر دیگر شوید. منظورمان این است که با افراد دیگر قرار بگذارید و کمی وقت با آن‌ها صرف کنید. شاید از همین افراد خوشتان بیاید و آن‌ها بتوانند به شما کمک کنند.

 • قرار گذاشتن با فردی دیگر، به این معنی نیست که شما وارد رابطه‌ای جدی با او شده‌اید. اول کمی با طرف مقابل وقت بگذرانید و صحبت کنید و ببینید که آیا برای یک رابطه جدی، فرد مناسبی است یا خیر.

 

برای حل مشکلات خود در مورد مشاوره ازدواج و همچنین مشاوره خانواده و زمینه های دیگر روانشناسی با ما همراه شوید.

 

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.