6 تکنیک معجزه‌آسا برای داشتن پایان سخنرانی قوی

۲۵۸

پایان سخنرانی‌ ها معمولا با تقدیر و تشکر‌های تکراری و کلیشه‌ای همراه است. اصلا مگر تا به حال سخنرانی یا نطقی در دنیا وجود داشته است که بدون تقدیر از دیگران تمام شده باشد؟! اما یه لحظه فکرش را بکنید پایان سخنرانیتان به جای این جملات سرد، غیرصمیمی و خسته‌کننده مثل شروع مراسم آتش‌بازی یا جشن و سرور شادی‌آور، انرژی‌بخش و پرانگیزه باشد! احتمالا هرگز به این نوع پایان قوی در سخنرانی فکر هم نکرده بودید!

همه ما به خوبی می‌دانیم پایان خیلی از سخنرانی‌هایی که تا کنون شرکت کرده‌ایم ساختاری مشابه داشته اند. یک مقدمه شیک و رسمی یا گاهی طنز و دوستانه‌تر، محتوایی بر حسب موضوع سرگرم‌کننده، علمی، سیاسی و…در نهایت نتیجه‌گیری. گاهی هیچ پایانی هم وجود ندارد و همه چیز خیلی سریع ختم می‌شود. با این حال می‌توان سخنرانی را طوری به پایان رساند که صدای انفجار آن حتی آخر سخنرانی و زمانی که شنوندگان بی‌حوصله و بی‌رمق شده‌اند مخاطب را به وجد آورد.

برای داشتن پایان قوی در سخنرانی، 6 تکنیک معجزه‌آسا و کاربردی را بعد از تحقیق و آنالیز پایان سخنرانی‌ها، در مطلب امروز دانشگاه زندگی با شما به اشتراک می‌گذاریم. همراه ما باشید.

تکنیک‌های کلیدی برای داشتن پایان سخنرانی قوی

بر خلاف روش تمرین سخنرانی که برای بسیاری از سیاستمداران، بازرگانان و افراد صاحب نام اختصاصی و متفاوت است پایان همه سخنرانی‌ها به این شکل تمام می‌شود: از توجه شما به سخنرانی متشکرم! اگر نگاهی به معروف‌ترین و پرمخاطب‌ترین سخنرانی‌های یوتیوب که در نیمه سال 2017 و پس از آن صورت گرفته داشته باشید می‌بینید که اکثر قریب به اتفاق آن‌ها با قدردانی سخنران در پایان سخنرانی به اتمام رسیده‌اند.

در ادامه متوجه می‌شوید که چه طور می‌توان از این چارچوب تکراری و خسته‌کننده در سخنرانی خارج شد و پایان قوی در سخنرانی داشت.

تکنیک‌های کلیدی برای داشتن پایان قوی در سخنرانی

پایان‌های قوی در معروف‌ترین سخنرانی‌های تاریخ

در دوران انقلاب آمریکا، استعمارگران در ارتباط با جنگ پیش رو بسیار با هم بحث می‌کردند. پاتریک هنری در 23 مارس 1775 با این جمله، پایان سخنرانی گروهی را تند و تیز کرد و صحنه را ترک نمود:

مشاهده مقاله  همه چیز درباره یک سخنرانی خوب به سبک قانون 20 دقیقه

زندگی و صلح اگر به قیمت برده‌داری و غل و زنجیر به دست آیند شیرین و دوست‌داشتنی هستند؟ از این آزادی گریز کنید. به من یا آزادی بدهید یا مرگ!

ویلیام جینینگز برین در کنوانسیون ملی دموکرات در سال 1896، سخنان تند و هیجانی خود را علیه استانداردهای طلا در پولی ملی به شکل زیر به پایان می‌رساند:

با وجود این ملت و دنیایی که پشت سر ما قرار دارد و با در نظر گرفتن منافع کارگران به تمام نیازهای مردم برای استاندارد طلا پاسخ خواهیم داد.

در مقابل تهدید آلمانی برای حمله به انگلستان در جنگ جهانی دوم، وینستون چرچیل در تاریخ 18 ژوئن 1940 از همه بریتانیایی ها خواست تا برای آمادگی جهت جنگیدن احیای روحیه کنند. همان طور که قبلا هم در سخنرانی به سبک چرچیل گفته شد، وینستون چرچیل در سخنرانی و مجذوب کردن مخاطبان مهارت بالایی داشت. وی با داشتن پایان قوی در سخنرانی که در سال 1940 برگزار شد نطق خود را به این شکل به اتمام رساند:

6 تکنیک برای یک پایان متمایز و و قوی بعد از سخنرانی

پیتر جفری از هنرمندان انگلیسی در ارتباط با داشتن پایان قوی در سخنرانی می‌گوید: همان طور که یک کمدین باید صحنه را در حالی که مخاطبان می‌خندند ترک کند، سخنران هم باید صحنه را در حالی که مخاطبان در حال فکر کردن هستند رها کند.

تکنیک‌های کلیدی برای داشتن پایان قوی در سخنرانی

ترفندهای زیر به سخنرانان کمک می‌کنند تا پایانی هدفمند و جذاب‌تر داشته باشند؛ طوری که مخاطب در پایان سخنرانی به فکر فرو رود.

پایان حمایتی در سخنرانی

تکنیک ساده‌ای که بارها در سخنرانی‌های مختلف به کار برده‌اید پایان حمایتی می‌باشد. همان روشی که با استفاده از آن به نکات قبلی عقب گرد می‌کنید و با استفاده از پایان، روی مطالبی که در طول سخنران یا ابتدا آن مطرح شد تاکید می‌کنید.

مشاهده مقاله  مدیریت بازخورد و نظرات سخنرانی که دلتان را به درد می‌آورند!

در این روش سخنران معمولا از نقل‌قول‌ها یا حکایت‌ها استفاده می‌کند و بلافاصله می‌گوید: حالا به همان جایی رسیدیم که ابتدا سخنرانی بودیم.

احتمالا در این روش درگیر تکرار در فن بیان خود شوید. در این صورت می‌توانید با استفاده از تقارن در سخنرانی، جملات را به شکل جذاب‌تری تکرار کنید.

پایان چالش‌برانگیز در سخنرانی

یکی از بهترین روش‌ها برای پایان سخنرانی درخواست از مخاطبان برای به کارگیری آن چیزی است که در سخنرانی گفته‌اید. مثلا فرض کنید به عنوان مدرس فن بیان در حال سخنرانی هستید و طی آن تکنیک‌های تنفس صحیح در طول سخنرانی را بررسی کردید. در این حالت می‌توانید از مخاطبان در پایان سخنرانی بخواهید پیش از ترک سالن یک بار درست و اصولی نفس بکشند و به این روش آن‌ها را به یک چالش وارد کنید.

تکنیک‌های کلیدی برای داشتن پایان قوی در سخنرانی

پایان سخنرانی با استفاده از کلمات طنین‌انداز

برای داشتن پایان قوی در سخنرانی این بار می‌توانید روی یک کلمه تمرکز کنید. این کلمه نماینده شما می‌شود و در پایان سخنرانی روی آنها تمرکز و یش‌تری هنگام تلفظ دارید. در نمونه زیر روی کلمه انجام دادن تمرکز شده و مدام طنین آن به گوش مخاطب می‌خورد و به این شکل ماندگارتر می‌شود:

450 سال قبل از میلاد مسیح، کنفسیوس گفت: آن چه که می‌شنوم را فراموش می‌کنم، آن چه که می‌بینم را به یاد می‌سپارم و آن چه که انجام می‌دهم را می‌فهمم. امروز ما آن چه را که مجبور بودیم شنیدیم، آن چه که نیاز داشتیم را دیدیم و آن چه که از ما خواستند را انجام دادیم!

مشاهده مقاله  چه طور بازخوردهای مناسب ، امیدبخش و مثبت دریافت کنیم؟

پایان تکرارشونده در سخنرانی

یکی دیگر از خلاقیت‌های مهم و کارآمد در سخنرانی پیدا کردن ساختارها و جملاتی هستند که ظرفیت تکرار و تقارن را دارند. جملات تکرارشنونده بسیار برای گوش دل‌نشین هستند و به پشتیبانی از ایده جهت ماندگار کردن سخنرانی کمک می‌کنند.

به ساختار زیر توجه کنید:

معماران نمی توانند آن را بازسازی کنند
شرکت ها نمی توانند آن را ادغام کنند
کلیساها نمیتوانند آن را تلقین کنند
توسعه دهندگان نمی توانند آن را از راه نوآوری تولید کنند
مهندسان نمی توانند آن را محاسبه کنند
دولت ها نمی توانند آن را تصویب کنند
قضات نمی توانند درباره تصمیم بگیرند
وکلا نمی توانند آن را محاکمه کنند
تولیدکنندگان نمی توانند آن را تولید کنند
سیاستمداران نمی توانند آن را بپذیرند
دانشمندان نمی توانند آن را بیان کند
تکنسین ها نمی توانند آن را تولید کنند
فقط شما هستید که می توانید موسیقی را موزون کنید!

تکنیک‌های کلیدی برای داشتن پایان قوی در سخنرانی

پایان سخنرانی با فیلم و عکس

چه بهتر که برای داشتن پایان قوی در سخنرانی از فیلم و عکس‌هایی استفاده کنید که ارتباط نزدیکی به مفهوم و مقصود اصلی شما در سخنرانی دارند. مثلا اگر مضمون سخنرانی شما با اثر هنری/ سینمایی ارتباط دارد حتما از این فیلم نام ببرید.

پایان سخنرانی با بازخوانی مطالب

فرض کنید در بخش اول سخنرانی به مطلبی اشاره کردید و در پایان سخنرانی قرار است با نتیجه‌گیری، بازمانده بخش اول را تکمیل کنید. این روش همان بازخوانی مطالب است که به سخنران کمک می‌کند بخش‌هایی را که ناکامل در اواسط سخنرانی رها کرده بود تکمیل نماید. به مثال زیر دقت کنید:

به یاد دارید ابتدا سخنرانی و دستانی را که به سبب فشار کاری خراشیده و ضمخت شده بودند؟ حالا همان دستان ظرافت انجام دشوارترین اعمال جراحی را یافتند!

تکنیک‌های کلیدی برای داشتن پایان قوی در سخنرانی

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.