10 سوال برای تحلیل مخاطبین سخنرانی

0 ۲۱۷

اهمیت تحلیل مخاطبین سخنرانی در آموزش سخنرانی و فن بیان

نظر شما در مورد یک متخصص پوست که حتی بدون نگاه کردن به پوست شما، وجود نقاط قرمز رنگ بر روی پوستتان که منجر به ایجاد خارش می شوند را تشخیص می دهد، چیست؟ شاید حس خوبی نسبت به این دسته از پزشکان نداشته باشید. این وضعیت در طی سخنرانی نیز رخ می دهد، زیرا برخی از افراد بدون اطلاع از مخاطبین سخنرانی، وارد سالن شده و اقدام به ارائه سخنرانی می نمایند. آنها نیز مرتکب همان خطایی می شوند که متخصص پوست انجام داده است.

تعیین BSO یکی از نقاط ضروری می باشد. اما اگر قصد دارید از مخاطبین سخنرانی درخواست انجام یک کار یا تفکری متفاوت را داشته باشید، ضروری است که یک بخش دیگری را به معادله بیافزایید که بدون آن، تلاش های شما بیهوده خواهد بود. این بخش مخاطبین سخنرانی شما می باشد.

از آنجایی که تمام گروه ها متفاوت هستند، چیزی که شما در مورد هر گروه فرا می گیرید، ممکن است در گروه دیگری منجر به تاثیر مثبت نگردمد. بنابراین ضروری است که تمام موارد را از فیلتر مخاطبین سخنرانی عبور داده و سپس اقدام به عملی ساختن آنها نمایید.

در زیر شما با 10 سوال تشخیصی آشنا خواهید شد که می توانید از آنها استفاده نموده و تغییرات مورد نیاز را در BSO خود اعمال کنید و این امر بدون شک تاثیر چشمگیری بر روی رویکرد سخنرانی شما خواهد داشت.

مخاطبین سخنرانی

 1. آنها چه کسانی هستند؟

به منظور تشخیص دقیق مخاطبین سخنرانی خود، ضروری است که آنها را بشناسید. بسته به موضوع سخنرانی، داشتن اطلاعاتی نظیر سن، درآمد، نژاد، قومیت، جنسیت، دین، شغل، گرایش سیاسی، تجربه شغلی، عنوان سمت شغلی، تحصیلات، عضویت سازمانی و سرگرمی ها می تواند به شما در ایجاد چارچوب سخنرانی خود کمک نماید.

 1. شما چه کسی هستید؟

آیا مخاطبین سخنرانی اطلاعی در مورد شما، سازمان شما یا شغل شما دارند؟ در صورتی که آنها اطلاعاتی در مورد شما نداشته باشند، ضروری است که قبل از شروع سخنرانی خود را به آنها معرفی نمایید.

 1. آنها به چیزی ارزش می دهند؟

اطلاع از مواردی که برای مخاطبین سخنرانی شما مهم هستند به شما در راستای تعیین موضوع سخنرانی در ارتباط با ارزش های آنها کمک می نماید. برای مثال، اگر شما نماینده یک انجمن اعتباری هستید که برای گروهی از افراد علاقمند به خدمات اجتماعی سخنرانی می کنید، ضروری است که در طی سخنرانی تاکید بیشتری بر روی اقدامات خیرخواهانه انجمن داشته و به نرخ پایین سود اشاره ای نکنید.

 1. موضوع سخنرانی به چه میزان به آنها مربوط می باشد؟

اگر حضار در مورد ارتباط موضوع سخنرانی به خود اطلاع داشته باشند، نیازی نیست که زمان زیادی را برای توضیح اهمیت موضوع صرف کنید. اما اگر احتمال درک موضوع توسط مخاطبین سخنرانی کمتر است، ارتباط موضوع با علایق آنها را توضیح داده و سپس سخنرانی خود را ارائه دهید.

 1. آنها چه اطلاعاتی در مورد موضوع سخنرانی شما دارند

پاسخ شما نشانگر میزان تمرکز مورد نیاز بر روی موارد ابتدایی یا پیشرفته می باشد.

مشاهده مقاله  جلوگیری از فراموشی در سخنرانی

مخاطبین سخنرانی

 

 1. برای دستیابی به هدف خود، آنها باید چه میزانی از سخنرانی شما را درک کنند؟

بسیاری از سخنرانان به این سوال، پاسخ “نه خیلی زیاد” را می دهند اما با این حال، سخنرانی خود را سرشار از جزئیات نموده و تمام موارد را با ریزترین و غیرضرورترین جزئیات توضیح می دهند. سخنرانان باید بر روی میزان اطلاعات ضروری برای دستیابی به اهداف خود تمرکز کنند.

 1. آیا دیدگاه آنها در مورد موضوع شما مثبت، خنثی یا منفی است؟

ارزیابی میزان مقاومت از سوی مخاطبین سخنرانی به شما کمک می کند تا سخنرانی خود را سازماندهی نمایید. برای گروه هایی که دیدگاهی منفی در مورد موضوع شما دارند، توصیه می شود که پیش از هر چیزی به اعتراضات احتمالی آنها پاسخ دهید تا آنها فرصتی برای بیان اعتراض نداشته و در نتیجه پیش از آغاز سخنرانی اصلی آنها را قانع نمایید.

 1. آنها چه خلاهای اطلاعاتی یا ابهاماتی در مورد موضوع سخنرانی شما دارند؟

هرچه خلاء اطلاعاتی یا ابهام آنها در مورد موضوع سخنرانی شما بیشتر باشد، ضروری است که هر چه سریعتر آن را در ابتدای سخنرانی برطرف نمایید. از آنجایی که در صورت وجود ابهام، نمی توان یک موضوع را به طور کامل تفهیم نمود، ضروری است که زمان کافی برای پوشش زمینه های ابهام اختصاص دهید

 1. آنها چه نوع چالش ها یا مشکلاتی در ارتباط با موضوع شما دارند؟

اطلاع از چالش ها و مشکلاتی که مخاطبین سخنرانی شما ممکن است با آنها مواجه شوند به شما در زمینه تشخیص نوع برداشت آنها از اطلاعاتی که شما به اشتراک می گذارید، کمک می نماید. این دانش می تواند منجر به بسط یا محدود نمودن چارچوب سخنرانی به منظور برطرف نمودن مشکلات گردد. من در طی یک سخنرانی در یک سازمان غیرانتفاعی مشاهده کردم که سخنران از همکاران خود در بخش دیگر درخواست می نمود که از دفاتر کار خود خارج شده و خیرین را با تناوب بیشتری ملاقات نمایند. او به هیچ عنوان به این موضوع فکر نمی کرد که چرا آنها در حال حاضر این کار را انجام نمی دهند. همه همکاران وی با این ایده موافق بودند اما مدیر آنها اجازه ترک دفتر کار را نداد. عدم تشخیص چالش های مخاطبین قبل از آغاز سخنرانی منجر به اتلاف وقت حضار گردید. اگر از مانعی که در این کار وجود داشت، مطلع بود، می توانست راهکار بهتری ارائه دهد.

 1. آیا برای یک دسته از افراد متحد و هم سو سخنرانی می کنید یا افراد متفاوتی در جمع حضور دارند؟

در بسیاری از سخنرانی ها افراد متفاوتی وجود دارند که برخی از آنها اهداف مغایری با یکدیگر دارند: مدیران ارشد و کارمندان، طرفداران و مخالفان، تولیدکنندگان و قانون گذاران. در وب سایت Six Minutes، اندرو دلوگان سه رویکرد برای مدیریت این نوع از مخاطبین سخنرانی ارائه می دهد:

 • سخنرانی برای یکی از گروه ها و نادیده گرفتن سایرین. این روش اندکی خطرناک بوده و صرفا در شرایطی باید مورد استفاده قرار گیرد که شما قصد دارید بر روی تعداد بسیار محدودی از مخاطبین سخنرانی تاثیر داشته باشید.
 • هر یک از گروه های موجود را با استفاده از بخش های متفاوت سخنرانی خود تحت تاثیر قرار دهید.
 • تفاوت بین گروه های مختلف مخاطبین سخنرانی را نادیده گرفته و بر روی نقاط مشترک تمرکز کنید.
مشاهده مقاله  6 تکنیک فن بیان در تدریس به سبک نظام‌های آموزشی نوین دنیا
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.