11 راه برای دوری از افکار منفی و پیشرفت کردن

91

11 راه برای دوری از افکار منفی و پیشرفت کردن

افکار منفی قادرند به راحتی شما را از اهدافتان دور کنند و از نظر شغلی و حرفه‌ای به شما ضربه بزنند. اما چطور باید از شر این افکار مضر خلاص شد و آن‌ها را دور کرد؟ چندین راه برای دوری از افکار منفی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی کرده‌ایم و امیدواریم بدرد شما بخورند. برای کسب اطلاعات بیشتر همراه دانشگاه زندگی باشید.

افکار منفی

1 – برای دوری از افکار منفی با افکار منفی صحبت کنید

آگاهی از زمان بروز چنین افکاری را تمرین کنید و بدانید در چه مواقعی به سراغ شما می‌آیند. آیا خسته، نگران، گرسنه، ناامید یا مضطرب هستید؟ وقتی سعی می‌کنیم افکار منفی را کنار بگذاریم، به آسانی از بین نمی‌روند و به اذیت کردن شما ادامه می‌دهند. شما باید در ابتدا آن‌ها تشخیص دهید که این افکار چه هستند. سپس با صدای دورنی به خود بگویید: «این فقط داستانی است که دارم به خودم تلقین می‌کنم و واقعیت ندارد.» با این کار می‌توانید چنین افکاری را سریع از خود دور کنید.

 

2 – با افراد مثبت‌اندیش معاشرت کنید

می‌گویند که انسان از آدم‌های اطراف خودش تاثیر می‌پذیرد و افکار و دیدگاه‌های آنان نیز تاثیرگذار هستند. قطعاً افرادی که همواره تفکر منفی دارند، شما را دلسرد می‌کنند و این تفکرات را تا حدی به شما انتقال می‌دهند. این افراد امیدوار به آینده نیستند، اگر قصد دارید مانند آن‌ها نباشید، با افراد مثبت‌اندیش بیشتر در ارتباط باشید و با آن‌ها معاشرت کنید.

3 – انتظار نداشته باشید همه چیز بی‌نقص و عالی باشد

اینکه انتظار داشته باشید همه چیز در زندگی شما عالی باشد و هیچ مشکل نداشته باشید، فقط باعث افزایش اضطراب شما و از بین رفتن خوش‌حالی می‌شود. مطمئن شوید که نگاه شما به موفقیت بر اساس واقعیت باشد نه تخیلات و تفکرات منفی.

مشاهده مقاله  3 راز برای حفظ تمرکز و رسیدن به هدف

4 – با ذهنیتی فعال کار کنید

وقتی که ذهنیت شما فعال و مستحکم باشد، هیچ چیز نمی‌تواند به آن نفوذ کند یا به آن آسیب برساند. نکته اینجاست که تمرین خاصی برای داشتن این ذهنیت وجود ندارد چراکه ذهنیت و تفکرات هر فرد منحصر به فرد است و به این بستگی دارد که خودتان را تا کجا محدود کنید. مهم‌ترین توصیه ما برای شما این است که به یک روتین عادت کنید و وقتی متوجه شدید چه چیزی برای شما جواب می‌دهد، آن را رها نکنید. شما باید در زمینه‌ای که انتخاب می‌کنید به مهارت بسیار بالایی برسید.

 

5 – روتینی مثبت برای صبح ایجاد کنید

تفکر کردن از همان دقایق ابتدایی صبح آغاز می‌شود. وقتی که یک رهبر یا مدیر تفکرش را کنترل می‌کند، در واقع در حال کنترل کردن زندگی و هدایت آن به شیوه صحیح است. در حقیقت تفکرات منفی می‌توانند به راحتی یک مدیر یا رهبر را سرنگون کنند، پس این افرا باید ترس‌ را کنار بگذارند و به آینده امیدوار باشند، وگرنه در کار و زندگی شکست خواهند خورد. پس توصیه می‌شود به عنوان روتین صبح، هر روز مطلبی مثبت را مطالعه کنید.

دوری از افکار منفی

6  – فقط کافی است نفس بکشید

برای متوقف کردن تفکرات منفی و دوری از آن‌ها باید همه چیز را تا حد ممکن آرام کنید. نفس کشیدن عمیق به تنهایی باعث آرامش شما می‌شود  و همچنین خودآگاهی و احساس راحتی فراوانی را به همراه دارد. پس از آن وقتی که متوجه شدید چه تفکرات منفی و مضری به سراغ شما آمده، به آرامی آنان را با نفس کشیدن خارج کنید. در طول زمان قادر خواهید بود بر این تمرین مسلط شوید و انواع افکار بد را دفع کنید.

مشاهده مقاله  10 نکته برای داشتن بهترین زندگی

 

7 – اخلاق و رفتار شما باید مثبت شود

فرض کنید که از زمان بیدار شدن در صبح، باید اخلاق و رفتار مثبت را به عنوان بخشی ضروری و مهم از زندگی خود بپذیرید. هنگامی که ذهن شما به سمت تفکرات منفی رفت، آن ر اتشخیص دهید و سریع به چیزهای مثبت فکر کنید. رفتار و اخلاق یک انتخاب است و فرد می‌تواند آن را کنترل کند، بنابراین تمام آن چیزهایی که شما را از هدفتان دور می‌کند، کنار بگذارید. تعویض ذهن از تفکرات منفی به مثبت در طول زمان برای شما آسان‌تر خواهد شد. باور کنید که نیازی به تفکرات منفی ندارید زیرا شما را به هدفتان نمی‌رساند.

 

8 – از تئوری دیپلماسی استفاده کنید

تا حالا شده تلاش کنید دست از فکر کردن بکشید و آن را به کلی متوقف کنید؟ برخی اوقات امتحان کنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. اگر قصد دارید چرخه تفکرات منفی را بشکنید، بهترین راه این است که آن را با چیز دیگری جایگزین کنید. هیچ کس نمی‌تواند در آن واحد به دو چیز فکر کند. پس توصیه می‌شود یک کاری که به آن علاقه دارید را انتخاب کرده و آن را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهید. اینگونه تمام فکر و ذهن شما بر روی همان موضوع متمرکز می‌شود و جایی برای تفکرات منفی باقی نمی‌ماند.

افکار مختلف

9 – بر روی هدف تمرکز کنید، نه مشکلات

فرقی نمی‌کند که چه استعدادی دارید و محیط کاری شما چگونه است. اگر به افکار منفی اجازه دهید، همیشه و در هر شرایطی خود را نشان می‌دهند. وقتی که چنین تفکرات مضری به سراغ شما آمد، به خاطر بیاورید که هدف اصلی شما چیست و چرا دارید برای آن تلاش می‌کنید. همه چیز به هدف نهایی شما مربوط است، زیر اگر این هدف برایتان مهم‌تر از چیزهای دیگر باشد و بخواهید روی آن تمرکز کنید، افکار منفی دور خواهند شد.

مشاهده مقاله  لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند توانایی یادگیری شما در کلاس را مختل می‌کنند

10 – ریشه مشکل را پیدا کنید

بیشتر تفکرات منفی از جایی نشات می‌گیرند که در ظاهر قابل مشاهده نیست و می‌توان آن را «مشکل ریشه‌ای» نامید. برخی اوقات تفکرات منفی از همان ابتدای کار به سراغ ما می‌آیند و بخشی از فرآیند کارها می‌شوند. برای غلبه بر این الگوهای منفی باید مشکل را از ریشه بررسی کنید و ببینید که دلیل واقعی این تفکرات چه هستند. سپس قادر خواهید بود مشکل را به بهترین شکل حل کنید.

 

 

11 – تصمیمی آگاهانه بگیرید

نمی‌توانید از شر الگوهای تفکر منفی خلاص شوید مگر اینکه بفهمید آن‌ها چه هستند و از کجا می‌آیند. سعی کنید نحوه عملکرد تفکرات منفی خود و عواملی که آن را تحریک می‌کند، بشناسید. فقط با حد بالایی از خودآگاهی می‌توانید زمان مناسب را تشخیص دهید و تفکر یا دیدگاه خود را عوض کنید.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.