15 دلیل اصلی برای جدایی زوج‌ ها پس از گذشت 1 یا 2 سال

1 ۱۵۵

15 دلیل اصلی برای جدایی زوج‌ ها پس از گذشت 1 یا 2 سال

چرا افراد از هم جدا می‌شوند؟ دلیل اصلی جدایی زوج ها چیست؟ حقیقت تلخی وجود دارد که می‌گوید عاشق شدن، بسیار آسان‌تر از باقی ماندن در عشق است.

آیا می‌دانستید که حدود 70 درصد از زوج‌هایی که هنوز ازدواج نکرده‌اند در کمتر از یک سال راهشان از یکدیگر جدا می‌شود؟ روان‍شناسی به نام مایکل روزنفلد بیش از 3000 نفر از افرادی که ازدواج کرده بودند و افرادی که هنوز به این مرحله نرسیده بودند را مورد بررسی قرار داد. او می‌خواست بداند که پس از مدتی، چه بلایی سر رابطه‌ها می‌آید و دلیل این جدایی‌ها چیست.

سوال اصلی که برای بسیار از ما پیش می‌آید این است که افراد چرا از هم جدا می‌شوند؟ و چرا بیشتر جدایی زوج ها در 1 یا 2 سال اول اتفاق می‌افتد؟ در ادامه با ما همراه باشید زیرا به 15 دلیل اصلی این موضوع می‌پردازیم که توسط کارشناسان ماهر در این حوزه، مطرح شده‌اند.

جدایی زوج ها

1 – سال اول رابطه چالش‌برانگیز و سخت است

نیل استراوس متخصص رابطه، درباره دلایل جدایی زوج‌ها در این مدت زمان خاص صحبت کرد و سه مرحله اصلی در این دوره را بیان کرد. او گفت:

در ابتدا، شما هیچ چیز را به شکل واقعی نمی‌بینید بلکه آن چیزی که دوست دارید ببینید را در طرف مقابل تجسم می‌کنید. در مرحله دوم کمی واقع‌گراتر می‌شوید و تصورات شما از بین می‌رود.

این موضوع باعث می‌شود که افراد در یک دوره خاص سه تا نه ماهه جدا شوند، به این دلیل که چهره واقعی یکدیگر را دیده‌اند. پس از این مرحله، به نزاع قدرت می‌رسیم. اگر از این سه مرحله به سلامت عبور کنید، یک رابطه جدی و خوب خواهید داشت. اما تعدادی از افراد از این مراحل عبور نمی‌کنند که نتیجه آن، جدایی است.

2 – در مواقعی، رابطه آسیب‌پذیرتر است و احتمال جدایی بیشتر می‌شود

آیا می‌دانستید که بسیاری از افراد در زمان‌های خاص مثل عید سال نو و روز ولنتاین از هم جدا می‌شوند؟

طبق تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده، بیشتر جدایی زوج ها در روز ولنتاین، فصل بهار، عید سال نو و تعطیلات تابستانی اتفاق می‌افتد.

جدایی

3 – حقیقت نمایان می‌شود

پس از یک سال، حقایق ظاهر می‎شوند. شما رفتارها و عادات واقعی شریک خود را می‌بینید و ممکن است از برخی از آن‌ها خوشتان نیاید.

این زمان بسیار حیاتی است و نقش مهمی در رابطه دارد. به این دلیل که شما چهره و شخصیت حقیقی فرد مقابل را خواهید دید. پس در نهایت دو وضعیت به وجود می‌آید، یا پس از این زمان به شریک خود عادت کرده‌اید و نمی‌خواهید او را رها کنید یا اینکه ضعف‌ها و مشکلاتی که در او دیده‌اید، شما را از ادامه رابطه منصرف کرده است.

مشاهده مقاله  مشاوره خانواده

4 – عشق، نابینا است

محققان دانشگاه لندن ثابت کرده‌‌اند که عشق واقعاً نابینا و کور است. مشخص شده که احساس عشق برخی از بخش‌ای مهم مغز که مسئول تفکر هستند را مختل می‌کند. پس هنگامی که به یک فرد احساس نزدیکی می‌کنید، مغز تصمیم می‌گیرد که از بررسی شخصیت طرف مقابل به شکل عمیق خودداری کند.

بنابراین اینکه می‌گویند فرد عاشق، نابینا می‌شود و ضعف‌های طرف مقابل را نمی‌بیند، به نوعی صحیح است.

 

5 – مردم از سرمایه‌گذاری خود، انتظار کسب سود دارند

تحقیقات نشان می‌دهد که زنان انتظار دارند وقتی که روی یک رابطه سرمایه‌گذاری می‌کنند، سودی به شکل دریافت احساسات کسب کنند. این افراد، عشق و توجه، پول و زمان خود را صرف رابطه کرده‌اند پس انتظار دارند در عوض، توجه طرف مقابل را به دست آورند. اگر این انتظار برآورده نشود؛ رابطه به سمت نابودی پیش می‌رود و افراد از هم جدا می‌شوند.

 

6 – بعد از یک سال، واقعیت جایگزین می‌شود

پس از حدود یک سال، نشاط و خوش‌حالی اولیه فروکش می‌کند و جای خود را به واقعیت‎ها می‌دهد. همین موضوع باعث می شود که مواجه شدن با واقعیت طرف مقابل، ناخوشایند باشد و رابطه ها را خراب کند.

 

7 – شریک زندگی شما بخشنده و سخاوتمند نیست

مدتی طول می‌کشد تا متوجه شوید یک شخص چقدر بخشنده و مهربان است و چطور شخصیتی دارد. سخاوتمند بودن برای برخی افراد بسیار اهمیت دارد و اگر بفهمند که این ویژگی در طرف مقابل وجود ندارد ممکن است جدا شوند.

8 – بیشتر افراد در طول یک سال تعیین می‌کنند که رابطه‌شان به چه سمت و سویی می‌رود

طبق نظر کارشناسان آمریکایی، معمولاً افراد پس از یک سال شناختن یکدیگر، مجاب می‌شوند که رابطه خود را رسمی کنند. در این مدت دو طرف با هم آشنا می‌شوند و سپس سعی می‌کنند ازدواج کنند. بنابراین در این دوره زمانی، امکان منصرف شدن از رابطه وجود دارد.

جدایی زوج ها

9 – انتظارات اولیه شما برآورده نمی‌شود

هر رابطه بر مبنای آن چیزی که می‌خواهیم فرد مقابل ببیند و درباره ما بداند، شکل می‌گیرد. ممکن است مدتی به همین شکل ادامه دهید اما سرانجام، شخصیت واقعی شما یا طرف مقابل نمایان می‌شود.

مشاهده مقاله  ازدواج با زن شاغل بهتر است یا زن خانه دار؟ خانه‌ دار بودن یا شاغل بودن زنان

قضاوت کردن درباره کسی که برای نخستین بار دیده‌ایم، طبیعی به نظر می‌رسد. محققان ثابت کرده‌اند که ملاقات اولیه ما با افراد، تا مدتی بسیار طولانی در ذهن‌مان باقی خواهد ماند.

10 – شما از قبل تصمیم خود را گرفته‌اید

برخی افراد فقط مدت محدودی را برای قرار گذاشتن با فرد مقابل در نظر می‌گیرند و سپس رابطه خود را قطع می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند از وابسته شدن جلوگیری کنند و سعی می‌کنند کاری کنند که هیچ کس در این رابطه دچار صدمه نشود.

این موضوع کمی دردناک است اما متخصصان می‌گویند که تعداد زیادی از افراد این کار را انجام می‌دهند.

ممکن است در وقت‌های خاصی، از نظر احساسی ضعیف و شکننده‌تر از دیگر روزها باشید یا شاید در کار خود روز سختی داشته‌اید و می‌خواهید احساسات منفی را دور کنید. پس وارد شدن به رابطه‌هایی در زمان‌های خاص، نتیجه‌ای به جز جدایی پس از یک مدت کوتاه ندارد.

 

11 – حوصله شما سر رفته و طاقت ندارید

خیلی آسان است که در اوایل رابطه، خوش‌گذرانی کنید و به جزئیات آن اهمیتی ندهید. مغزتان به شما می‌گوید که در حال لذت بردن هستید و چیز دیگر مهم نیست. بنابراین رابطه را ادامه می‎دهید. تا اینکه یک روز از خواب بیدار می‎شوید و می‌بینید که ادامه دادن، فقط وقت شما و بقیه را هدر می‌دهد. بنابراین پس از مدتی از طرف مقابل جدا می‎شوید.

این مورد بیشتر در زوج‌های جوانی به چشم می‌خورد که سعی دارند در کار و حرفه خود پیشرفت کنند و اکثر انرژی موجود را بر روی آن قرار می‌دهند.

موضوعات زیادی در زندگی وجود دارد که ممکن است برای فرد مهم‌تر از ازدواج و زندگی مشترک باشد، بنابراین در برخی موارد، حوصله و انرژی کافی برای رابطه وجود ندارد.

 

12 – جذابیت فیزیکی دیگر برایتان مهم نیست

در ابتدای کار، دوست دارید وقت خود را کنار طرف مقابل بگذرانید و تا حد ممکن به او نزدیک باشید. این مورد طبیعی است اما همه می‌دانند که موضوعی پایدار نیست و پس از مدتی اهمیت آن کاهش می‌یابد.

این موضوع هم معمولاً پس از 12 الی 18 ماه مشاهده می‌شود. در این زمان، زوج‌ها به هم عادت کرده‌اند و می‌دانند که باید یکدیگر را به عنوان بخشی از زندگی خود بپذیرند. هرچه بیشتر درباره یک فرد بدانید و حضورش برایتان عادی شود، احتمالاً کمتر به او جذب خواهید شد.

مشاهده مقاله  پیامدهایی که دوستی های قبل از ازدواج دارند

این مشکل برای همه اتفاق نمی‌افتد اما روی رابطه تاثیر عمیقی می‌گذارد زیرا این دوره زمانی بسیار ظریف و  بااهمیت است.

 

جذابیت

13 – عقیده و تفکرات شما با هم سازگاری ندارد

در ابتدا رابطه را شروع می‌کنید و خوش‌حال هستید اما مدتی بعد به نتیجه می‌رسید که کارها و تفکرات طرف مقابل را نمی‌پسندید. مثلاً ممکن است دختر یا پسر، دوست داشته باشد شب‌ها روی مبل بنشیند و سریال مورد علاقه‌اش را تماشا کند. اما شما فردی هستید که می‌خواهید در اجتماع حضور یابید، به میهمانی بروید، بیرون شام بخورید یا برای تماشای فیلم به سینما بروید. بنابراین احتمالاً مشکلات زیادی با آن فرد خواهید داشت چراکه تفکرات او شبیه شما نیست.

باور عمومی این است که تفکرات متضاد، انسان‌ها را جذب می‌کند اما ممکن است همین موضوع، باعث تفرقه و جدایی گردد.

در ابتدای رابطه، هر کاری که طرف مقابل بخواهد انجام می‌دهید چونکه می‌خواهید نشان دهید، چیزهایی که برای او جالب است را می‌پسندید. اما بهتر است اگر واقعاً از چیزی خوشتان نمی‌آید، به آن فرد بگویید تا از مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

معمولاً یک سال زمانی کافی است تا بفهمید فرد مقابل، چگونه شخصیتی دارد. برای برخی زوج‌ها تا دو سال هم طول می‌کشد اما اغلب افراد قبل از اینکه زمان بیشتری بگذرد، رابطه را قطع می‌کنند.

 

 

14 – جدایی زوج ها به دلیل مشکلات ارتباطی

این مورد یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در روابط است. بر اساس تحقیقات، مشکلاتی ارتباطی زن و مرد یکی از دلایل بزرگ جدایی زوج ها است. شاید بپرسید چرا؟

به این دلیل که مشکلات ارتباطی و صحبت نکردن درباره مسائل،  ممکن است به جای احترام، باعث اهانت و تحقیر افراد شود.

 

15 – مشکلات مالی

زمانی که رابطه به مرز 1 الی 2 سال می‌رسد، این احتمال که مشکلات مالی سد راه شما شوند، بسیار بیشتر می‌شود. مشکلات مالی می‌تواند به مشکلات دیگری از جمله عدم اعتماد، نبود امنیت و بی‌قدرتی منجر شود.

اگر در مرحله قرار گذاشتن باشید، مشکلات مالی چندان مطرح نمی‌شوند اما اگر قصد داشته باشید با هم زندگی کنید یا به مسافرت بروید، پول مسئله مهمی خواهد بود.

مشکلات مالی

شما هم نظرتان را برای ما بنویسید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
1 Comment
  1. mina

    مشکلات جنسی زوج‌ها مدت‌ها است که خیلی از خانواده‌ها را تهدید می‌کنi اما به دلیل غلبه تابوهای غلط بروز پیدا نمی‌کنه.

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.