۳ باور اشتباه که اگر به آنها اجازه دهید شما را درگیر خواهند کرد

2 ۱۸۱

۳ باور اشتباه که اگر به آنها اجازه دهید شما را درگیر خواهند کرد

همه درمانگران می‌دانند که انسان‌ها تغییرپذیرند. ما نیز اشخاصی را که تغییرات قابل توجهی در خود ایجاد کرده‌اند دیده‌ایم.

انسان‌ها می‌توانند عادات و طرز تفکر خود را تغییر داده، روی احساسات خود کار ‌کنند و خود و روابطشان را اصلاح نمایند.

اشخاص بسیاری را دیده‌ایم که زندگی خود را با غلبه بر اثرات بی‌توجهی عاطفی دوران کودکی از درون تغییر داده، افسردگی خود را درمان کرده‌، مدیریت و غلبه بر اضطراب را آموخته‌ و مهارت‌های ازدواج و والدگری خود را بهبود بخشیده‌اند. اما باید قبول کرد که تغییر کردن همیشه راحت نیست و نیازمند شجاعت، انگیزه و پشتکار می‌باشد، و کار بسیار ارزشمندی است.

در ادامه چالش‌های مربوط به فرایند درمان بی‌توجهی عاطفی دوران کودکی را بررسی می‌کنیم. اما مواردی وجود دارند تا از جدیت ما در تغییر بکاهند. افراد بسیاری با روبرو شدن با سه مورد زیر از تلاش‌های خود برای رشد و تغییر ناامید گشته‌اند:

۳ مورد که اگر به آنها اجازه دهید شما را درگیر خواهند کرد:

باور اشتباه

  1. افکار اشتباهی که شما را به ناامیدی سوق می‌دهند

باور اشتباه اینکه تغییرات باید خطی باشند:

این انتظار طبیعی است که برای شروع به تغییر، موفقیت به آرامی قابل مشاهده باشد و با گذشت زمان بهتر و بهتر شوید. تصور کنید که پله پله در حال بالا رفتن از پلکانی هستید و در هر مرحله یک گام به جلو پیش می‌روید. بیشتر تغییرات واقعی به این صورت نیستند. ممکن است در مرحله اول دوگام پیشرفت کرده و سپس یک گام به عقب برگردید. نکته اصلی تداوم تلاش در هنگام بازگشت به عقب است تا دوباره  رو به جلو حرکت کنید.

مشاهده مقاله  استرس کسانی که بیرون از خانه کار می‌کنند و چگونگیِ رفعِ آن

باور اشتباه اینکه بازگشت به عقب اشتباه است:

خطر چنین باوری این است که احساس اشتباه به راحتی تبدیل به احساس خشم از خود می‌گردد که دشمن پیشرفت می‌باشد. این باور به آسانی شما را از پیشرفت بازداشته یا از مسیر خود دور می‌کند.

باور اشتباه اینکه اگر از مسیر خارج شدید تسلیم خواهید شد:

خارج شدن از مسیر بخشی از روند ایجاد تغییر است. اگر در تلاش برای بهتر خوردن، ورزش کردن یا تغییر هر عادت یا رفتار طولانی مدت دیگری باشید،‌ احتمال اینکه از روند کار عقب بمانید بسیار زیاد است. باید بدانید که این مسئله کاملا عادی است و تا زمانی که تسلیم نشوید در موفقیت نهایی شما تاثیری نخواهد داشت.

 

۲. اجتناب فرامی‌خواند 

تغییر از چهار نظر دشوار می‌باشد.

مجبور به انجام کاری جدید و بیگانه هستید.

مجبور به انجام کاری دشوار هستید.

باید همانطور که گفته شد تداوم داشته باشید.

کارهای زیادی باید انجام دهید.

یک واکنش طبیعی به همه این چالش‌ها اجتناب می‌باشد. آیا قبول همه این‌ها دشوار نیست؟ آیا راحت‌تر نیست که فکر تغییر را از سر خارج کرده و نگران این چالش‌ها نباشید؟ البته! اما اجتناب دشمن پیشرفت است. اجتناب ممکن است مانند سرابی در میان کویر توجه شما را به خود جلب کند، اما تشنگی شما را برطرف نمی‌کند.

تنها راه مقابله با اجتناب روبرو شدن مستقیم است. متوجه لحظاتی که اجتناب در حال غلبه بر شماست باشید و سعی کنید با آن روبرو شوید. همیشه به خاطر داشته باشید که اجتناب شما را در خیابان یک‌طرفه‌ای به ناکجاآباد هدایت می‌کند و همه چیز ارزش تلاش مناسب را دارد. پس به مسیر خود ادامه دهید.

مشاهده مقاله  5 راه برای برخورد موثر با افراد سرسخت

ناراحتی

۳. ناراحتی شما را به زمین می‌زند

تغییر می‌تواند بسیار ترسناک باشد. زمانی که احساس متفاوت بودن با خود قبلیتان داشته باشید یا زمانی که رفتار مردم با شما تغییر کند ممکن است احساس کنید که در حال زندگی در دنیایی بیگانه هستید.

ممکن است نحوه رفتار و واکنش کمی دشوار به نظر برسد و شرایط برایتان مانند قبل نباشد.

طبق تجربیات من بیشتر افراد نسبت به عدم احساس راحتی خود آگاه نیستند. اما آن را حس می‌کنند و طبیعتاً تلاش می‌کنند تا از خود جدیدشان فاصله گرفته و به همان شخصی که بودند بازگردند. این میل به عقب‌نشینی احساسی کاملا طبیعی و پاسخی معمول می‌باشد. اما مانند عوامل ذکرشده بسیار خطرناک بوده و می‌تواند باعث پسرفت شما شود.

به عنوان مثال بسیاری از افرادی که رژیم می‌گیرند پس از اولین و کوچک‌ترین کاهش وزن ناگهان احساس تغییر می‌کنند. حتی اگر احساس بهتری داشته باشند باز هم حس بیگانگی به آن‌ها دست خواهد داد که خوشایند نیست. بنابراین تلاش‌هایشان کم‌رنگ شده و از جنب‌و‌جوششان کم می‌شود. مراقب وقوع این شرایط باشید. به یاد داشته باشید که احساس ناراحتی طبیعی اما مخرب است و اجازه ندهید که شما را ناامید کنید. فقط به مسیر خود ادامه دهید. هر آن‌چه که در ابتدا ناراحت‌کننده است، در نهایت جزیی طبیعی از خود شما خواهد شد.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
۲ Comments
  1. تینا

    جالب بود. مرسی

    1. جواد غفاری

      درود بر شما

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.