3 راز برای حفظ تمرکز و رسیدن به هدف

1 ۲۱۷

3 راز برای حفظ تمرکز و رسیدن به اهداف‌تان

اگر هدف مشخصی داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید تمرکز کنید. اگر می‌خواهید ترقی کنید، باید بدانید روی چه چیزی متمرکز شوید، در این صورت، کارتان را به خوبی انجام خواهید داد و پیروز خواهید شد. اما وقتی هدف مشخصی ندارید و یا ذهن‌تان با افکار مختلفی مشغول است، چطور می‌توانید تمرکز خود را حفظ کنید؟ چگونه این مشکل را حل می‌کنید و به این بی‌نظمی‌ها سامان می‌بخشید؟

هنگامی که افکار درهمی دارید، مغز شما نمی‌داند که باید چه کار کند. برای مثال، شما در حالت عادی در کمتر از 30 ثانیه می‌توانید بند کفش خود را ببندید، اما وقتی عجله دارید، مجبور می‌شوید هم‌ زمان با بستن بند کفش، ساعت خود را نیز نگاه کنید و با این کار کمی گیج خواهید شد و زمان خود را از دست می‌دهید. این قبیل اشتباهات باعث می‌شود احساس نا‌‌امیدی کنید و عصبانی شوید.

در این مقاله، 3 راه برای حفظ تمرکز را بررسی خواهیم کرد:

حفظ تمرکز

  1. آگاهی خود را بیشتر کنید

هنگامی که ذهن شما درگیر مسائل مختلفی است، نمی‌توانید روی هدف اصلی تمرکز کافی داشته باشید. به خود‌تان بگویید، “من الان دارم راجع به چی فکر می‌کنم؟” و جواب‌های خود را بنویسید. اگر لیست جواب‌ها با هدف اصلی شما همخوانی نداشته باشد، می‌فهمید که ذهن‌تان مشغول است. با نوشتن عواملی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند، می‌توانید بفهمید که چه چیزی مانع تمرکز کردن شما می‌شود. در این صورت، وقتی مسئله‌‌ای فرعی ذهن شما را درگیر می‌کند، سریع‌تر متوجه می‌شوید که باید این فکر را از خود دور کنید.

مشاهده مقاله  خودمراقبتی را در سطحی عمیق‌تر تمرین کنید

 

  1. برای حفظ تمرکز اهدافی را انتخاب کنید که به آن‌ها علاقه دارید

هنگامی که موضوعی، بسیار مهم است، به راحتی تمرکز خود را حفظ می‌کنید، چون می‌دانید به دنبال چه هستید. وقتی از افکاری که از ذهن شما می‌گذرند لیستی آماده می‌کنید، روشن خواهد شد که ذهن شما درگیر است و به طور دقیق نمی‌دانید که چه می‌خواهید. دور موضوعاتی که به آن ها علاقه دارید دایره بکشید. فقط در این صورت می‌فهمید که واقعا به دنبال چه هستید. سپس با تمام تلاش خود به دنبال هدف‌تان خواهید رفت.

انتخاب هدف

  1. استراحت کوتاهی داشته باشید

این موضوع بسیار اهمیت دارد. با این استراحت کوتاه ذهن خود را آرام می‌کنید. اشکالی ندارد اگر برای مدتی از فعالیت‌های اصلی کار خود دور شوید، زیرا در این زمان می‌توانید ایده‌های جدیدی پیدا کنید. اجازه دهید که ذهن‌تان کمی آرام شود زیرا در این زمان ذهن شما می‌تواند بهبود یابد و برای حفظ تمرکز دوباره آماده شود. بعد از کمی قدم زدن، مطالعه کردن و یا حتی با آرامش قهوه خوردن، می‌توانید مسائلی را که باید روی آن‌ها متمرکز شوید، بازنگری کنید. سپس با انرژی بیشتری روی اهداف‌تان تمرکز خواهید کرد.

شما چه راهی برای حفظ تمرکز پیشنهاد می کنید؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
1 Comment
  1. مرادی

    وقتی به چیزی علاقه داشته باشیم خود بخود تمرکز هم میاد

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.