4 روش برای شگفت زده کردن مخاطبین در طول سخنرانی

۱۱۴

بررسی ها توسط گرگوری برنز (2001) نشان می دهند که ذهن انسان نه تنها به دنبال موارد غیرمنتظره می باشد، بلکه علاقه شدیدی به این موارد دارد. برنز از یک دستگاه کامپیوتری برای ریختن آب میوه یا آب به دهان افراد در طی اسکن توسط دستگاه fMRI استفاده نمود. برخی اوقات افراد می توانستند لحظه ریخته شدن آب میوه یا آب را حدس بزنند، اما برخی اوقات نیز این امر کاملا غیر قابل پیش بینی بود که نتایج جالبی بدست آمد که در زمینه شگفت زده کردن مخاطبین میتوانیم بکار ببریم .

محققین بدین نتیجه رسیدند که آنها فعالیت را بر اساس علایق افراد می بینند. برای مثال، اگر فردی به آب میوه علاقه داشته باشد، فعالیتی در نوکلئوس آکومبنز مشاهده می شود که این بخش از ذهن در حین تجربه رویدادهای لذت بخش فعال می باشد. با این حال، این چیزی نیست که رخ می دهد. نوکلئوس آکومبنز، زمانی بیشترین فعالیت را داشت که ریخته شدن مایع دور از انتظار بود. شگفت زدگی بود که منجر به فعالیت می شد.

 

شگفت زده کردن مخاطبین

شگفت زده کردن مخاطبین سخنرانی ،خوب یا بد؟

همه شگفت زدگی ها برابر نمی باشند. اگر شما وارد منزل شده و ناگهان دوست شما چراغ ها را روشن کرده و تولدتان را تبریک بگوید، شگفت زدگی متفاوتی در مقایسه با زمانی خواهید داشت که با باز کردن در، شاهد دزد شده باشید.

مارینا بلوا (2007) و تیم تحقیقاتی به بررسی محل این دو نوع مختلف شگفت زدگی در مغز پرداختند.

محققان بررسی های خود را بر روی آمیگدالای میمون انجام دادند و آمیگدالا بخشی از مغز است که عواطف را پردازش می کند. در مطالعه آنها، آنها فعالیت الکتریکی را در نورون های آمیگدالا بررسی کردند. آنها از نوشیدن آب (خوشایند) و فوت هوا به صورت (که میمون ها علاقه ای به آن نداشتند) استفاده کردند.

مشاهده مقاله  6 درسی که از سخنرانی‌های رندی پاش باید بیاموزیم

آنها بدین نتیجه رسیدند که برخی از نورون ها به آب و برخی دیگر نیز به فوت هوا واکنش نشان دادند، اما نورونی مشاهده نشد که نسبت به هر دو محرک واکنش نشان دهد.

چهار روش برای ایجاد شگفت زده کردن مخاطبین در آموزش سخنرانی

به منظور حفظ علاقمندی و شگفت زده کردن مخاطبین نسبت به سخنرانی خود، همواره شگفت زدگی های کوچکی ایجاد کنید. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. نمایش (محصول، وب سایت، یا اصلی که در مورد آن سخنرانی می کنید).

  2. رسانه جدید: اگر از اسلاید استفاده می کنید، اسلاید را خاموش کرده و یک ویدئو یا کلیپ صوتی پخش کرده و یا صرفا برای آنها صحبت کنید.

  3. فعالیت ها: سخنرانی را متوقف کرده و از گروه بخواهید که یک تمرین انجام دهند (به صورت فردی، دو نفری یا گروهی)

  4. تمام موارد را بر روی طرح کلی رئوس مطالب ننویسید: هرگز تمام مواردی که انجام خواهید داد را به مخاطبین نگویید. به جای آن از برنامه هایی استفاده کنید که تمام جوانب سخنرانی شما را نشان نمی دهند. در این صورت، مخاطبین با مشاهده اقدامات شما شگفت زده می شوند.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.