5 توصیه عالی برای بهبود تمرکز و انگیزه

0 ۳۰۰

5 توصیه عالی برای بهبود تمرکز و انگیزه

بهبود تمرکز و انگیزه: مشکل تمرکز در بسیاری از افراد فراگیر شده‌ است. حتی یکی از تحقیقاتی که اخیراً انجام شد، نشان داد که حدود 85 تا 95 درصد از دانش‌آموزان با عدم تمرکز و توجه کافی، مواجه هستند. طبق یک تحقیق دیگر، حدود 40 درصد از بزرگسالان، بخاطر مشکلات تمرکز، ضررهای مالی را تجربه کرده‌اند.

اگر شما هم با مشکلاتی در تمرکز مواجه شده‌اید، تنها نیستید. تغییر در سبک زندگی و نحوه مدیریت زمان، نقش مهمی در این موضوع دارد اما اگر بخواهیم عامل اصلی را معرفی کنیم، باید به تغذیه و رژیم غذایی اشاره کنیم. مثلاً حذف شکر می‌تواند به سرعت توانایی تمرکز شما را بالا ببرد. در ادامه همراه ما باشید زیرا  5 روش عالی برای بهبود تمرکز و انگیزه را معرفی می‌کنیم.

تمرکز کردن

1 – مصرف مواد محرک را قطع کنید

مواد محرک مانند کافئین، قادر هستند برای مدت کوتاهی به شما انرژی زیادی برسانند اما در طول زمان، در قابلیت تمرکز شما اختلال ایجاد می‌کنند. هنگامی که مقدار زیادی از کافئین و مواد محرک دیگر، وارد بدن شما شود، بدن تولید مواد و هورمون‌های مرتبط با تمرکز و انگیزه را کاهش می‌دهد.

اگر تاکنون از کافئین استفاده می‌کردید، بهتر است آن را کنار بگذارید. این موضوع یعنی یک یا دو هفته دچار خستگی خواهید شد. اما پس از آن، یک بار دیگر احساس انگیزه بالا و انرژی فراوانی خواهد کرد.

 

2 – کاهش مصرف شکر

شکر در واقع شکلی از ساکارز و فروکتوز است. قندهای ساده می‌توانند برای سلامتی بدن و مغز شما مضر باشند. استفاده از شکر باعث می‌شود، مشکلاتی در «تمرکز کوتاه مدت» به وجود آید. در بلند مدت، استفاده زیاد از شکر می‌تواند نحوه عملکرد مغز شما را به کلی تغییر دهد. همچنین می‌تواند باعث تغییر در متابولیسم بدن شما و کاهش مواد شیمیایی خاصی در مغز شود. بدین ترتیب بهبود انگیزه و تمرکز تحقق نمی‌یابد.

مشاهده مقاله  خلق عادات بهتر در زندگی با استفاده از استراتژی نظامی

 

3 – پروتئین‌های سالم برای مغز را مصرف کنید

پروتئین را می‌توان ماده اصلی در یک مغز سالم دانست. بنابراین استفاده از یک رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی پروتئین، ممکن است تمرکز شما را افزایش دهد. مقدار مناسبی از پروتئین را می‌توان در حبوبات، گوشت قرمز و تخم‌مرغ یافت.

پروتئین های سالم برای مغز

4 – از تغییر مداوم رژیم غذایی بپرهیزید

مردم هر روز می‌خواهند با یک رژیم جدید، به شدت وزن کم کنند یا ماهیچه بسازند. اینکه سعی کنید رژیم غذایی سالم و مقوی داشته باشید، بسیار خوب است اما تغییر مداوم رژیم، اشتباهی است که به مغز و بدن شما صدمه می‌زند.

به جای اینکه رژیم را عوض کنید، سعی کنید که مواد سالم‌تری را وارد بدن خود کنید. ممکن است روند کاهش وزن شما، سرعت کمتری پیدا کند اما باید توجه کنید که تغییرات شدید در قند خون و متابولیسم بدن، تمرکز و انگیزه شما را به هم می‌ریزد. بدین ترتیب تمام جنبه‌های زندگی روزانه شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 

5 – آب بیشتری بنوشید

اگر بخواهید فقط یک کار را برای بهبود سلامتی خود انجام دهید، بهتر است به سراغ نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب در روز بروید. بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند آن قدر آب بنوشید تا رنگ ادرار شما از زرد به رنگی واضح و شفاف‌ تبدیل شود. این موضوع نشان می‌دهد که به اندازه کافی آب مصرف کرده‌اید.

مصرف بیشتر آب، یعنی دور شدن از نوشیدنی‌های مضری مانند کافئین و نوشابه. نوشیدن آب کمک می‌کند کلیه‌ها بهتر کار کنند و بتوانند سموم را به راحتی از بدن شما دفع کنند. بنابراین اگر غذای ناسالمی هم خورده باشید، آب فراوان نوشیدن باعث می‌شود که زودتر از شر مواد خطرناک آن راحت شوید. فایده دیگر نوشیدن آب این است که به عملکرد مغز کمک می‌کند و انگیزه و تمرکز را افزایش می‌دهد.

مشاهده مقاله  تکنیک های رفع خجالت و کم حرفی - با خجولی و کم رویی خداحافظی کنید

با رعایت این موارد مغز سالم‌تری خواهید داشت و به تدریج تغییراتی در زندگی خود و نحوه عملکرد بدن و مغزتان، مشاهده خواهید کرد.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.