5 روش کاهش اضطراب در محل کار

0 ۱۰۸

5 روش کاهش اضطراب در محل کار

تعداد زیادی از کارمندان و افرادی که شغلی را دنبال می‌کنند، ممکن است نگرانی‌هایی درباره عملکرد خودشان در محل کار داشته باشند و از فشارهای کاری خسته و کلافه شوند. این اضطراب مشکلی است که خیلی‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و این موضوع باعث کاهش کارایی آن‌ها و عدم تمرکز کافی بر روی انجام وظایف می‌شود. در ادامه با دانشگاه زندگی همراه شوید.

شرایط کاری می‌تواند برای هر فردی استرس ایجاد کند. مثلاً ممکن است این استرس برای صحبت با رئیس‌تان باشد یا اینکه بخواهید در یک سخنرانی شرکت کنید و آمادگی لازم را نداشته باشید. این موضوع موجب می‌شود که درباره خودتان و توانایی‌هایتان دچار شک و تردید شوید و زندگی پراضطرابی را تجربه کنید. اما قرار نیست تسلیم آن شوید. در ادامه با 5 روش کاهش اضطراب در محل کار همراه دانشگاه زندگی باشید.

کاهش اضطراب در محل کار

1 – محرک‌ها را بشناسید

به موقعیت‌هایی که موجب افزایش اضطراب شما می‌شود توجه داشته باشید. در یک دفترچه مشاهدات و تجربیات خود را یادداشت کنید تا متوجه شوید که الگوی اضطراب شما چیست و چه محرک‌های باعث آن می‌شوند.

مثلاً شاید عجله کردن برای انجام سریع‌تر کارها، باعث افزایش استرس شما شود. این محرک برای هر فرد متفاوت است و باید راهی برای مهار کردن آن بیابید.

2 – برای کاهش اضطراب در محل کار از تکنیک‌های آرامش‌بخش استفاده کنید

اضطراب در بدن ما بخش‌های واکنشی را فعال می‌کند که نشانه‌های خاص خودش را دارد مانند عرق کردن یا دید تونلی. در این شرایط می‌توانید خود را توسط تکنیک‌های خاصی آرام کنید. بدین تربیت کنترل بدن را در دست خواهید گرفت و به سرعت احساس بهتری پیدا می‌کنید.

مشاهده مقاله  چگونه رازدار باشیم؟ آیا رازداری کاری درستی است؟

مدیتیشن، حرکات کششی، تماس با یک دوست، یا کمی راه رفتن می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. شما باید راه‌های مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام یک برایتان بهتر است و نتیجه مناسب‌تری دارد.

کاهش اضطراب در محل کار

3 – شرایط موفقیت را ایجاد کنید

سلامت خود را به بخشی از برنامه روزانه تبدیل کنید به‌طوریکه هر روز آن را مورد توجه قرار دهید. مثلاً لازم است که از مقدار زیاد کافئین دوری کنید، کارهایتان را در کنار پنجره‌ای با نور مناسب انجام دهید، صداهای آزاردهنده‌ی محل کار را با هدفون از بین ببرید و از این دسته کارها که کمک‌کننده هستند.

طبق تحقیقات، خواب کافی باعث می‌شود تعداد زیادی از افراد در محل کار احساس راحتی بیشتری داشته باشند و از اضطرابشان کاسته شود.  همچنین توصیه می‌شود که در خارج از محل کار، مرزبندی مشخصی میان وظایف زندگی و کار داشته باشید و آن‌ها را با هم قاطی نکنید! یعنی که باید حتماً وقتی را برای خودتان کنار بگذارید و کاملاً از کار و مسائل مربوط به آن دور شوید. در این زمان به استراحت بپردازید یا خود را به فعالیت‌هایی که دوست دارید، مشغول کنید.

4 – درخواست برای چیزی که نیاز دارید

وقتی می‌خواهید سلامت ذهنی در محل کار را حفظ کنید، حتماً باید حق و حقوق خود را بدانید. اگر لازم است از همکاران یا رئیستان درخواست کنید به نیازهای شما احترام بگذارند تا از نظر کاری و زمان‌بندی آن به مشکل برنخورید.

 

5 – اهداف کوچک‌تری تعیین کنید

می‌توانید اهداف کوچک و قابل دسترسی را در نظر بگیرید چراکه کار عاقلانه‌ای است و کمک می‌کند با اضطراب محل کار دست و پنجه نرم کنید. شما باید سعی داشته باشید محدوده راحتی خود را افزایش دهید اما در عین حال نباید خود را خسته کنید. رسیدن به اهداف کوچکی که موفقیت در آن‌ها کار سختی نیست، به تدریج به شما در غلبه بر اضطراب شغلی کمک خواهد کرد.

مشاهده مقاله  مهربانی خالصانه، شبکه پاداش مغز را فعال می‌کند. چگونه مهربان باشیم؟

 

سخن آخر

اضطراب در محل کار، مشکلی است که خیلی‌ها دچار آن هستند. در واقع مشکل کلافه‌کننده‌ای است که شاید افراد ندانند چگونه از پس آن بربیایند. اما شما با رعایت نکاتی ساده می‌توانید بر این مشکل غلبه کنید و در محل کار به آرامش برسید. لازم است که از قدرت ارتباط خوبی برخوردار باشید و اگر مشکلی در محیط کار آزارتان می‌دهید، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و بخواهید که به حقوق شما احترام بگذارند.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.