6 راز روانشناسی مثبت که زندگی روزمره شما را دگرگون می‌کنند

8 ۳۶۹

6 نکته روانشناسی مثبت که زندگی روزمره شما را بهبود می‌بخشند

آیا در مورد سلامتی، شغل یا شرایط سیاسی کشورتان احساس ناراحتی می‌کنید؟

آیا در مورد عزیزتان که در شرایط سختی است نگران هستید؟

آیا احساس می‌کنید که در یک رابطه سمی ‌یا تحقق نیافته گیر کرده‌اید؟

آیا تنها هستید و یا نگران هستید که چرا نمی‌توانید همدمی ‌برای خود پیدا کنید؟

مطمئنا در مورد این حس‌های دلسردی و کمبود، تنها نیستید. مشکلات ما و مشکلات کسانی که در اطراف ما هستند باعث می‌شوند خود را گرفتار در افکار منفی ببینیم و دائما خود را سرزنش کنیم و انتظار بدترین اتفاقات را داشته باشیم.

اکثر افراد می‌خواهند شادتر باشند یا حداقل حس خوب و آرامش زیادی داشته باشند. روانشناسی مثبت تلاش می‌کند تا ما را در درک چگونگی خوشبخت بودن، خوش بین بودن و مقاوم بودن در برابر مشکلات کمک کند. بنابراین، چه شما افسردگی بالینی داشته باشید و چه در مورد شکست اخیرتان افسرده شده باشید، روانشناسی مثبت می‌تواند برای بهبود روحیه و سلامتی شما کمک کند.

6 راز روانشناسی مثبت که زندگی روزمره شما را دگرگون می‌کنند

روانشناسی مثبت چیست؟

روانشناسی مثبت شاخه جدیدی از روانشناسی است که روی شادی و نشاط و تحقق یافتن اهداف زندگی مطالعه می‌کند. روانشناسی مثبت به ما کمک می‌کند نقاط قوت‌مان را شناخته و از آن‌ها استفاده کنیم و به احساسات و تجربیات مثبت‌مان توجه کنیم. مزیت استراتژی‌های روانشناسی مثبت این است که ساده و قابل دسترس هستند.

این نکات یا استراتژی‌ها برای حل تمام مشکلات‌تان مثلا مثل طلاق یا خیانت همسرتان و یا درمان افسردگی نیستند. امیدوارم که آن‌ها به سادگی یک یادآوری از چیزهایی باشند که بتوانیم برای خودمان انجام دهیم تا انرژی مثبت و سلامت احساسی مان را افزایش دهیم.

روش‌های استفاده از روانشناسی مثبت در زندگی روزمره

روانشناسی مثبت

 • شکرگزاری:

 • شکرگزاری یکی از رویکردهای معروف روانشناسی مثبت است. افرادی که شکرگزاری را به طور منظم تمرین می‌کنند احساسات مثبت بیشتری را تجربه می‌کنند، احساس می‌کنند زنده‌تر هستند، بهتر می‌خوابند، مهربانی و محبت را بیشتر بیان می‌کنند و حتی سیستم ایمنی قوی‌تری دارند. ما با روش‌های معمول برای شکرگزاری آشنا هستیم ولی روش‌های دیگری برای تجربه اثرات مثبت شکرگزاری نیز وجود دارد. در اینجا چند ایده جالب دیگر شامل موارد زیر هستند:
 • عکس‌هایی از چیزهایی که به خاطر آن‌ها به خودتان افتخار می‌کنید جمع کرده و روزانه چند دقیقه به مجله افتخارات مجازی خود نگاه کنید.
 • به دعا و پرستش خدا بپردازید.
 • برای خدمت به جامعه داوطلب شوید.
 • یک تشکر ویژه برای خود بنویسید.
 • در طبیعت زمان صرف کنید و از زیبایی آن شکرگزاری کنید.
 • بهترین صحنه روزتان را در هنگام شام به اشتراک بگذارید.
 • با دوستانتان تماس بگیرید و به آن‌ها بگویید که به فکرشان هستید.
 • در مورد خانواده خود چیزی مثبت بنویسید و آن را روی در یخچال بچسبانید.
 • به همکاران یا کارمندانتان قهوه و شیرینی بدهید.

هنگامی‌که به آینه نگاه می‌کنید، به جای تمرکز بر نقاط ضعف خود، از بدن‌تان برای آنچه که انجام می‌دهید تشکر کنید. به طور مثال، «پاهای عزیزم، از شما تشکر می‌کنم که مرا در کل شهر همراهی می‌کنید.»

 • شوخ طبعی:

 • دلیل اینکه ویدیوهای خنده کودکان و بزها در لباس خواب بسیار محبوب هستند این است که باعث می‌شوند که ما به سرعت با تمرکز بر روی چیزهای سرگرم‌کننده، امیدوارکننده و پرنعمت، حس خوب پیدا کنیم. همه ما از روی تجربه می‌دانیم که خنده همیشه داروی خوبی است! تحقیقات نشان می‌دهند که خنده درد فیزیکی را کاهش می‌دهد، خلق‌و‌خو را بهبود می‌بخشد، استرس را کنترل می‌کند و مقاومت در برابر مشکلات را افزایش می‌دهد. بنابراین، نیازی به احساس گناه نیست، زمان گذاشتن روی تماشای آن بزها در لباس خواب، ارزشش را خواهد داشت.
 • لبخند بیشتر:

 • نیاز نیست برای تجربه مزایای سلامت روانی و جسمی، خنده بلند و طولانی مدت در طول روز داشته باشید. یک خنده ساده و ملیح خلق‌و‌خوی شما را از منفی به مثبت تغییر می‌دهد. خنده نه تنها نشاط و سلامت احساسی را افزایش می‌دهد، بلکه باعث کاهش استرس می‌شود و باعث می‌شود که دوست داشتنی‌تر و صمیمی‌تر به نظر برسید که این امر با ازدواج‌هایی که به طول انجامیده و تحقق یافته، در ارتباط بوده است. برای استفاده از برخی از توانایی‌های شگفت‌انگیز لبخند زدن، تنها کاری که باید بکنید، زیاد خندیدن است. از آنجا که خنده مسری است، سعی کنید زمان بیشتری را با افرادی که اغلب لبخند می‌زنند صرف کنید. شما همچنین می‌توانید چیزی خنده‌دار را تماشا کنید یا کارهایی احمقانه انجام دهید، مانند گیم بازی کردن یا پریدن بر روی یک تریپولین.
 • لبخند
 • تجسم موفقیت:

 • راه دیگری برای با انگیزه ماندن و مثبت فکر کردن این است که خودتان را به روش‌های جدید تجسم کنید. این یک تصویر ذهنی از موفقیت را ایجاد می‌کند که اعتماد شما را افزایش داده و تفکر مثبت یا خوش‌بینانه را تقویت می‌کند. برای انجام این کار، یک مکان آرام برای نشستن پیدا کنید، بدن خود را آرام کنید و چشمانتان را ببندید. تصویر ذهنی موفقیت خود را با تکمیل وظایف و یا ارائه موضوع با اعتماد بنفس بالا ایجاد کنید. واقعا با تمام جزئیات با صدا و حالاتتان، با خود صحبت کنید. تمرینات تجسم برای استراحت بدن و ذهنتان کمک می‌کنند. تجسم خلاق باعث ایجاد احساس آرامش و خوشبختی می‌شود که می‌تواند به اعتماد به نفس و تمرکز بیشتر و استرس و تنش کمتر کمک کند.
مشاهده مقاله  همکاری والدین در دوران جدایی و طلاق برای کاهش تاثیر آن بر فرزندان

اگر با تجسم خلاقتان مشکل دارید و یا فقط می‌خواهید روش دیگری را امتحان کنید، می‌توانید وضعیت ذهنی مورد نظرتان، مانند آرامش، رضایت و آرامش ذهن‌تان را تجسم کنید. خود را در مکان راحت و دلپذیر تجسم کنید، جایی که با شرایط مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید. تصویری از خودتان را در این مکان با تصور همه جزئیات ایجاد کرده و از تمام حواستان استفاده کنید. اگر در یک جنگل آرام در حال پیاده‌روی هستید، به نسیم مرطوب در پشتتان، پرنده‌ها، بوی گل‌های وحشی و نحوه تابش خورشید توجه کنید. توجه کنید که عضلاتتان چطور آرام شده‌اند، عمیق نفس می‌کشید و حس عمیقی از صلح و رضایت دارید. تجسم هدایت شده مثل یک تعطیلات کوتاه برای ذهن شماست.

 • خود دلسوزی:

 • اکثر ما به طور باورنکردنی به خودمان سخت می‌گیریم. قضاوتی و انتقادی هستیم و با هر گونه نقص جزئی ایرادی پیدا می‌کنیم. با تثبیت و تقویت اشتباهات و معایب‌مان، خودمان را آموزش می‌دهیم تا روی منفی‌ها تمرکز کنیم. این امر نه تنها باعث تخریب عزت نفس و اعتماد به نفسمان می‌شود، بلکه باعث تخریب خلق‌و‌خویمان می‌شود و نمی‌گذارد که از تجربیات و رویدادهای مثبت و زندگیمان لذت ببریم. خود دلسوزی پادزهر طبیعی برای سرزنش خود است. وقتی که ما با خودمان با مهربانی رفتار می‌کنیم، نقص‌هایمان را اعتراف می‌کنیم و در هر حال خودمان را دوست خواهیم داشت.

در اینجا چند راه برای تمرین خود دلسوزی وجود دارد:

 • رفتار عاشقانه با خودتان داشته باشد. به عنوان مثال سعی کنید خودتان را در آغوش بگیرید یا گردنتان را ماساژ دهید.

 • با مهربانی با خودتان صحبت کنید.

 • به نیازهایتان توجه کنید و برآورده‌شان کنید.

افرادی که خود دلسوزی را تمرین می‌کنند، از افسردگی، بی‌خوابی و دردهای فیزیکی کمتر رنج می‌برند. و خود دلسوزی با سلامتی روانشناختی، انگیزه و رضایت بیشتر از رابطه همراه است.

 • پیش‌بینی کردن، لمس کردن و یادآوری کردن: سه راه ساده برای افزایش لذت از تجربیات خوب وجود دارد.
 • پیش‌بینی کردن: به هیجان یک کودک در لحظه تحویل سال فکر کنید. تقریبا قابل لمس است! چیزی که باعث می‌شود تحویل سال برای بچه‌ها بسیار سرگرم‌کننده باشد، پیش‌بینی است، همه سنت‌ها و بحث در مورد تعطیلات (خرید عید، سفره هفت سین، خرید ماهی و…) که به لذت بردن اضافه می‌کنند. شما می‌توانید شادی خود را به همان شیوه افزایش دهید. قبل از تجربه یک رویداد لذت بخش مانند تعطیلات یا جشن تولد، سعی کنید وقت خود را صرف پیش‌بینی شادی‌های این رویداد کنید که ممکن است نگاه کردن به وب سایت‌های سفر یا خرید یک هدیه باشد. کلید این است که این فعالیت‌ها را به عنوان لذت، به جای کارها سخت، مورد توجه قرار دهید. برای افزایش لذت پیش‌بینی، به تقویم هر آنچه که در این هفته اتفاق می‌افتد و آنچه در آینده خواهد آمد، نگاه کنید و فعالانه تصمیم بگیرید که روی سرگرمی ‌و هیجان تمرکز کنید.
 • لمس کردن: روش دوم برای تقویت شادی این است که زمآن‌های خوب را لمس کنید. زندگی آنقدر گذران است که رد شدن از اتفاقات بدون لمس آن‌ها بسیار ساده است. ایده پشت لمس یک تجربه، حضور کامل است. بنابراین، هنگامی‌که در تک نوازی پیانو فرزندتان هستید، از کارهایی که حواستان را پرت می‌کنند مانند نوشتن پیام یا تفکر در مورد لیست کارهای خود اجتناب کنید. سعی کنید همه چیز را کنار بگذارید و فقط از این لحظه لذت ببرید.
مشاهده مقاله  10 راه ساده برای این‌که بتوانیم معشوقه خود را سرِ ذوق بیاوریم

خود دلسوزی

یادآوری:

و روش نهایی برای افزایش لذت این است که به عقب برگردید و به زمان‌های خوب توجه کنید. اکثر ما این کار را با نگاه به عکس‌ها و بازگویی اتفاقات انجام می‌دهیم. شما همچنین ممکن است آن را با ساخت یک دفترچه خاطرات، درست کردن مجله یا آلبوم اتفاقات، و یا حتی نگاه کردن به تقویم‌های قدیمی‌تان انجام دهید. با یادآوری با این روش‌ها، حافظه‌مان تقویت می‌شود و به ما اجازه می‌دهد که آن تجربه‌های قدیمی ‌را دوباره تجربه کنیم.

چگونه روانشناسی مثبت را به زندگی روزمره‌تان وارد می‌کنید؟

همانطور که می‌بینید، این راهنمایی‌های روانشناسی مثبت، نکاتی هستند که شما به راحتی می‌توانید به زندگی روزمره خود اضافه کنید. یک یا دو نکته که برای شما جذاب هستند را انتخاب کنید و قصد داشته باشید که آنها را تمرین کنید. ممکن است برنامه‌ریزی و تنظیم آن‌ها 10 تا 20 دقیقه در روز طول بکشد اما به زودی به عادت‌های مثبت بهبود‌دهنده حالتان تبدیل خواهند شد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
۸ Comments
 1. ندا

  عالی بود

  1. جواد غفاری

   ممنون دوست عزیز

 2. حسن احتشام زاده

  مرسی عالی بود

  1. جواد غفاری

   ممنون از حضورتون

 3. علی قریشی

  سلام. ممنون از مطالب خوبتون. من یک هفته هست که تمرینهای خود دلسوزی رو انجام دادم. تأثیر خیلی خوبی توی زندگیم داشته

  1. جواد غفاری

   سپاسگزارم

 4. رضا توانا

  مطالعات فیزیولوژیکی نشان می دهد که خنده در بدن تولید مسکن میکند و باعث افزایش توان ایمنی بدن در برابر بسیاری از بیماریهای روحی و جسمی میشود.

  1. جواد غفاری

   ممنونم

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.