7 نکته برای کنترل و مدیریت صحیح زمان

۱۴۲

7 نکته برای کنترل و مدیریت صحیح زمان

مدیریت صحیح زمان موضوعی بسیار حیاتی در زندگی ماست. شاید چنین جملاتی را گفته باشید و شاید هم از دیگران شنیده باشید.

  • می‌خواهم هر روز به باشگاه بروم اما وقت کافی ندارم.
  • دوست دارم هر شب برای کودکانم کتاب بخوانم اما وقت کافی ندارم.
  • برای کاری که دوست دارم تلاش کردم اما وقت کافی برای ادامه آن را ندارم.

 

این‌‌‌‌ها جملاتی است که احتمالا هر روز از طرف دوستان، خانواده و خودتان می‌شنوید. ما انسان‌ها معمولاً در کارهایی که فکر می‌کنیم باید انجام دهیم؛ گرفتار شده‌ایم و در مواردی، برای کارهایی که به سلامت ما کمک می‌کنند نیز اهمیت زیادی قائل نیستیم. در واقع اگر وقت کنیم، به سراغ انجام کارهای مربوط به سلامتی خود می‌رویم. در نتیجه، سلامت ما به خطر می‌افتد، روابط ما دچار مشکلاتی می‌شود و بچه‌های‌مان بدون فعالیت‌های خانوادگی مفید و شاد، بزرگ می‌شوند. حتی مجبور می‌شویم از آرزوها و خواسته‌های‌مان دست بکشیم و کارهایی که دوست داریم را در پایین‌ترین رده اهمیت قرار دهیم.

آیا شما نیز توسط زمان کنترل می‌شوید یا خودتان کنترل آن را در دست گرفته‌اید؟ اگر می‌خواهید مدیریت صحیح زمان داشته باشید؛ در ادامه 7 نکته موثر را به شما معرفی می‌کنیم. بنابراین همراه ما باشید.

زمان را مدیریت کنیم

1 – از عذر و بهانه آوردن دست بکشید

شما دقیقاً به اندازه هر شخص دیگری، 24 ساعت در روز فرصت دارید. کمی به اطراف خود نگاه کنید، افرادی وجود دارند که شغل‌های سخت، مسئولیت‌های سخت خانوادگی و یا مشکلاتی در سلامت جسمانی دارند اما وقت خود را به درستی مدیریت می‌کنند و زندگی رضایت ‌بخش‌تری نسبت به شما دارند. شاید به نظر برسد افراد دیگری هستند که انرژی بیشتری در زندگی دارند و کمتر می‌خوابند. یا اینکه اثری از استرس و ناراحتی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. اما واقعیت این است که تعداد زیادی از افراد شبیه شما، از زندگی متعادل‌تری برخوردار هستند. اولین قدم برای تغییر در سبک زندگی، این است که مسئولیت کارها را بپذیرید و هیچ عذر و بهانه‌ای نیاورید.

مشاهده مقاله  3 دلیلی که باید همین الان از مقایسه کردن خود با دیگران دست بردارید!

مدیریت زمان

2 – اهدافی برای خود تعیین کنید

ابتدا یک لیست تهیه کنید. تمام اهدافی که در صورت داشتن وقت بیشتر، به آن‌ها می‌پرداختید، در لیست وارد کنید. سعی کنید این اهداف را به شکلی کاملاً واقع‌گرایانه و قابل دسترسی بنویسید. بله، ممکن است ایده‌های تخیلی درباره نجات جهان یا کسب چند میلیارد پول داشته باشید اما هر چه اهداف‌تان را واقعی‌تر کنید، بهتر است. از میان تمام اهداف، 3 تا را به عنوان اصلی انتخاب کنید. این‌ها مواردی هستند که بیشترین اهمیت را برای شما دارند و می‌خواهید به سرعت به آن‌ها دست پیدا کنید.

3 – برای مدتی از یک دفترچه مدیریت زمان استفاده کنید

قبل از خوابیدن، کارهایی که در تمام ساعات آن روز انجام داده‌اید را در یک دفترچه یادداشت کنید. بنویسید که چه کارهایی انجام دادید و احساس شما درباره آن چیست. آیا واقعا نیازی بود که آن را انجام دهید؟ آیا واقعاً می‌خواستید آن کار را انجام دهید؟ آیا این امکان وجود داشت کارها را به شکلی انجام دهید که در نهایت زمان بیشتری داشته باشید و به کارهایی که مهم‌تر هستند، رسیدگی کنید؟

اگر قبل از خواب متوجه شدید که نمی‎توانید تمام کارهای روزانه را به خاطر بیاورید، بهتر است دفترچه را با خودتان همراه داشته باشید و چند بار در طول روز از آن استفاده کنید. می‌دانیم که این کار ممکن است برای شما سخت باشد اما اگر دوست دارید تغییری در زندگی ایجاد کنید، باید از همین کار آغاز کرده و در مدیریت زمان خود، به فردی حرفه‌ای تبدیل شوید.

یک نکته اضافی هم بدانید: تحقیقات نشان می‌دهند هنگامی که افراد برای تغییر در بخشی از زندگی، کارهای خود را پیگیری و بررسی می‌کنند؛ حتماً پیشرفتی رخ می‌دهد. ممکن است برای کاهش وزن، ترک سیگار یا انجام تمرینات تلاش کنید و این اولین کاری است که باید برای موفق شدن در این راه، انجام دهید.

مشاهده مقاله  4 دلیل برای ثبت وقایع زندگی: زندگیتان را به قلم و کاغذ بسپارید!

4 – داد‌های خود را بررسی کنید

به الگوها و انتخاب‌های خود در دفترچه مرحله قبل، توجه کنید. بررسی کنید که آیا میان اهداف شما برای گذراندن وقت و آنچه که در واقعیت انجام می‌دهید، تفاوتی وجود دارد؟ آیا کارهایی در دفترچه به چشم می‌خورند که دوست داشتید در آن وجود نداشته باشد؟ آیا مشکلات مالی و یا احساسی شما، سد راه می‌شود و اجازه نمی‌دهد کارها را به شکلی که می‌خواهید انجام دهید؟ بسیار مهم است که تمام داده‌ها را بررسی و چنین مواردی را درباره خود کشف کنید.

5 – برنامه‌ریزی کنید

تحقیقات نشان می‌دهند که برنامه‌ریزی کردن و برداشتن گام‌های عملی در راستای تحقق برنامه، باعث می‌شود که احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

به آن 3 هدفی که گفته بودیم، بازگردید و ببینید که هم‌اکنون می‌توانید چه تصمیماتی جدیدی بگیرید. هنگام تفکر درباره تصمیمات، محدودیت‌ها را نیز در نظر بگیرید اما آن‌ها را بیش از حد بزرگ‌نمایی نکنید.

برنامه ریزی

6 – کمک بگیرید

این در ذات انسان است که وقتی می‌بینند برخی تغییرات و اهداف برای افراد دیگر قابل دسترسی است، به همان موضوع می‌چسبد. سعی کنید یک شریک زندگی یا دوستانی پیدا کنید. هم از آن‌ها کمک بگیرید و هم به آن‌ها کمک کنید. مهم است که رابطه خود با این افراد را ادامه دهید و هر زمان که احساس کردید در کاری به کمک نیاز دارید، از آن‌ها درخواست کنید.

 

7 – عملگرا باشید

یک نفر زمانی گفت «راه جهنم به وسیله اهداف بدون عمل، هموار شده است» شما هم سعی کنید بجای اینکه مدام تعیین هدف و برنامه‌ریزی کنید، شروع به اقدام کنید. مهم عمل است نه نیت و آرزو. شما باید هر شب قبل از خواب، بررسی کنید که چه کارهایی را انجام داده‌اید و کدام کارها باقی مانده است. برای هر پیروزی کوچکی به خود جایزه دهید و از خودتان قدردانی کنید. بدین ترتیب قادر خواهید بود پیشرفت و تغییرات چشمگیر را در طول زمان مشاهده کنید.

مشاهده مقاله  تکنیک های رفع خجالت و کم حرفی - با خجولی و کم رویی خداحافظی کنید

تغییر بسیار سخت است. همه ما می‌توانیم درگیر عادات همیشگی و نامناسب خود بمانیم اما مهم این است که بدانیم، هیچ چیز مهم و باارزشی بدون اشتیاق و تلاش کردن به دست نخواهد آمد. شما به مسئولیت‌پذیری و تحمل زیادی برای رسیدن به اهداف‌تان نیاز دارید و ما هم امیدواریم به هر چه می‌خواهید دست پیدا کنید.

 

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
1 Comment
  1. سروش

    مشکل من اینه که مدام برنامه ریزی میکنم اما عمل نمی کنم

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.