7 نکته مهم برای رساندن به موقع کودکان به مدرسه

0 ۱۴۰

7 نکته مهم برای رساندن به موقع کودکان به مدرسه

فرض کنید ساعت 7 صبح است و فرزند ده ساله شما باید 15 دقیقه قبل از خواب بیدار می‌شده اما هنوز در رختخواب دراز کشیده است. اتوبوس مدرسه تا ده دقیقه دیگر حرکت می‌کند و تنها کسی که نگران این موضوع است و استرس دارد، شما هستید. بنابراین سعی می‌کنید آن‌ها را از رختخواب بیرون بکشید و تغذیه‌ای در کیفشان قرار دهید زیرا وقتی برای صبحانه خوردن باقی نمانده است. در این شرایط ممکن است به فرزند دیگر خود که هشت ساله است بگویید مسواک بزند اما او شما را نادیده بگیرد و با اسباب‌بازی‌ هایش سرگرم شود.

آیا این وضعیت برای شما هم پیش آمده؟ آیا برای رساندن به موقع کودکان به مدرسه، مشکل دارید؟ در ادامه 7 نکته مهم را نوشته‌ایم تا شما بتوانید فرزندان خود را برای مدرسه رفتن، آماده کنید. با دانشگاه زندگی همراه شوید.

1 – بیشتر کارها را از شب قبل انجام دهید

به کودکانتان بگویید قبل از خوابیدن لباس‌های خود را آماده کنند. حتی برخی بچه‌ها با لباس‌های مدرسه می‌خوابند تا صبح زحمت پوشیدن آن را نکشند! بطری آب و تغذیه را هم از شب قبل آماده کنید تا صبح با کمبود وقت مواجه نشوید. مطمئن شوید که کتاب‌ها در کیف هستند و تکالیف به طور کامل انجام شده‌اند. همچنین چیزهایی که برای رفتن به مدرسه نیاز است را آماده کنید مانند کفش‌ها که باید آن‌ها را جلوی در قرار دهید. بدین ترتیب وقت زیادی را ذخیره می‌کنید.

انجام تکالیف مدرسه

2 به کودکان بگویید ساعتشان را روی زنگ قرار دهند

این موضوع به کودک شما کمک می‌کند مسئولیت‌پذیر شود و برای بیدار شدن به شما وابسته نباشد. قبل از خوابیدن، به فرزندتان گوشزد کنید که چه مدتی باید در رختخواب باقی بماند، چه زمانی برای صبحانه خوردن لازم است و چقدر زمان باید صرف لباس پوشیدن شود. این تمرینات، به کودکان نکاتی مهمی را درباره زمان یاد می‌دهد و آن‌ها متوجه می‌شوند که چقدر زمان برای آماده شدن و رفتن به مدرسه نیاز است. به کودکانتان یاد دهید که هر شب ساعتشان را روی زنگ قرار دهند و به این کار عادت کنند.

مشاهده مقاله  اگر فرزند من اضافه‌ وزن داشته باشد، باید چه‌کار کنم؟ اضافه وزن کودکان

زنگ زدن ساعت کودک

3 لیستی برای کارهای مورد نیاز تهیه کنید

بعضی بچه‌ها به یک یادآور تصویری نیاز دارند تا بفهمند که چه کاری را باید در صبح انجام دهند. تهیه یک لیست (تصاویر برای کودکانی که سواد خواندن ندارند) می‌تواند بسیار مفید باشد. کودکان این کارها را چک می‌کنند تا ببیند که آیا همه چیز را کامل انجام داده‌اند یا خیر. کارهایی مثل لباس پوشیدن، مسواک زدن دندان‌ها، خوردن صبحانه، شانه کردن مو و غیره را در این لیست قرار دهید. سعی کنید لیست را در مکانی مانند در اتاق یا آینه دستشویی قرار دهید تا برای کودک قابل دیدن باشد. امیدواریم این لیست به شما کمک کند تا از یادآوری مداوم کارها به فرزندتان خلاص شوید!

4 جایزه و پاداشی برای آماده شدن به موقع در نظر بگیرید

برخی بچه‌ها برای بیدار شدن به موقع و رفتن به مدرسه، به جوایزی نیاز دارند که انگیزه آن‌ها را افزایش دهد. مثلاً می‌توانید بگویید که در صورت آماده شدن به موقع، یک بازی ویدیویی جدید یا ساعات اضافه تماشای تلویزیون را به دست خواهند آورد. این پاداش برای هر فرد متفاوت است و بهتر است بگذارید خود کودک آنچه را که دوست دارد، به عنوان جایزه انتخاب کند.

کمک به کودک در تکالیف

5 مطمئن شوید بچه‌ها به موقع می‌خوابند

برای اینکه کودک بتواند صبح زود از خواب بیدار شود، باید به خوبی خوابیده باشد پس بهتر است زمان خاصی برای خاموش کردن چراغ و خوابیدن آن‌ها در نظر بگیرید. بیشتر کودکان به 8 الی 10 ساعت خواب شبانه نیاز دارند، پس مطمئن شوید که آن‌ها در ساعتی مناسب به خواب می‌روند. سعی کنید عواملی که حواس کودک را پرت می‌کنند، از آن‌ها دور کنید. مثل تلویزیون یا وسایل الکترونیکی دیگر. همچنین یک دوش آب گرم و قصه خواندن برای کودک، به خواب بهتر او کمک می‌کند.

مشاهده مقاله  چرا کودکان اغلب الگوی روابط مادرشان را دنبال می‌کنند؟

 

6 با استفاده از تایمر، مفهوم زمان را به بچه‌ها یاد دهید

برخی بچه‎ها درک درستی از مفهوم 15 یا 30 دقیقه ندارند و نمی‌دانند که دقیقاً چقدر وقت خواهند داشت. برای یاد دادن مفهوم زمان به آن‌ها از یک تایمر استفاده کنید. بدین ترتیب آن‌ها متوجه می‌شوند که چقدر زمان برایشان باقی مانده و خواهند توانست زمان را بهتر درک کنند. در نتیجه به موقع برای رفتن به مدرسه آماده می‌شوند.

 

7 اجازه دهید عواقب طبیعی اتفاق بیفتند

اگر بچه شما به دلیل تنبلی یا کند بودن در آماده شدن، اتوبوس مدرسه را از دست داد، اجازه دهید با عواقب طبیعی این موضوع مواجه شود. اگر خانه شما نزدیک مدرسه است، بگذارید که او پیاده یا با دوچرخه مسیر را طی کند. والدین همیشه می‌خواهند از بچه‌های خود مراقبت کنند و تحمل دیدن سختی و ناراحتی آن‌ها را ندارند، اما بعضی وقت‌ها بهتر است آن‌ها با نتایج و عواقب کارهایشان مواجه شوند. یعنی اگر فرزندتان از اتوبوس جا ماند، لازم نیست به سرعت او را برسانید. البته در این شرایط باید مطمئن شوید که او قادر است خودش به راحتی و بدون هیچ خطری به مدرسه برسد.

اجازه دهید این نتایج باعث ‌شود که کودک درس بگیرد و دفعه بعد، مسئولیت‌ اشتباه خود را بپذیرد.

صبح زود و رساندن به موقع کودکان به مدرسه می‌تواند برای بسیاری از خانواده‌ها پر از اضطراب و استرس باشد زیرا کار زیادی را باید در زمانی کوتاه انجام دهند. بیدار کردن بچه‌ها و آماده کردنشان، کار ساده‌ای نیست. با این وجود، شما می‌توانید کمی مسئولیت‌پذیری را به آن‌ها بیاموزید. نتایج و عواقب طبیعی کارها باعث می‌شوند که کودک خودش از خواب بیدار و زودتر برای رفتن به مدرسه آماده شود.

مشاهده مقاله  3 راه آموزش تفکر نقادانه به کودکان از سنین پایین توسط والدین

امیدواریم این 7 نکته به شما و خانواده‌تان برای آماده شدن به موقع و رهایی از استرس در صبح، کمک کرده باشد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.