8 راز افرادی که فن بیان درخواست کردن از دیگران را به خوبی می‌دانند

۱۱,۶۷۷

کاری در دنیا سخت تر از قرض کردن پول از دیگران، درخواست از اساتید برای این که یک امتحان مهم لغو شود، درخواست برای رسیدگی به یک مشکل بغرنج و به طور کلی کمک خواستن از دیگران در شرایط ناچاری وجود دارد؟ زندگی ما تلفیقی از تجربیاتی است که در برخورد و تعامل با یکدیگر به دست می آوریم. یکی از آن موقعیت های حساسی که معمولا ما را بر سر دوراهی قرار می دهند درخواست هایی است که از ما می شود یا ما از دیگران می خواهیم. اگر در مقام یک شنونده باشیم اوضاع بهتر است؛ اما وقتی قرار باشد ما آن درخواست را مطرح کنیم احساس خجالت، شرم، کم رویی، ناآگاهی و ترس از اتفاقات آینده دست به دست هم می دهند تا شرایط از آن چه هست دشوارتر شود. در واقع مشکل از آن جایی شروع می شود که خیلی ها دل و جرئت درخواست کردن از دیگران را ندارند و نمی دانند بعد از جرئت ورزی باید چه رفتاری از خود نشان دهند تا دیگران را تابع درخواست های خود کنند.

اگر در کودکی می شد با واکنش های کودکانه قهر کردن یا احیانا فریاد زدن دیگران را وادار به برآورده کردن درخواست های خود کنیم اما در عالم بزرگسالی همه چیز مطابق با عقل و منطق پیش می رود. از آن جایی که هرگز در زندگی نمی توانیم به تمام خواسته های خود برسیم چه بهتر با راز افرادی که نحوه درخواست کردن از دیگران را به خوبی می‌دانند آشنا شده و فرصت های کم تری را از دست دهیم.

این شما و این رازهایی که دانشگاه زندگی برای درخواست کردن از دیگران، درخواستی که موثر واقع شود با شما در میان می گذارد…

بررسی تکنیک های فن بیان درخواست کردن از دیگران

یکی از مهم ترین درخواست هایی که هر فرد در زندگی به فوت و فن بیان کردن آن نیازمند می شود درخواست افزایش حقوق با فن بیان می باشد. درخواستی که به دلایل اشتغال به تحصیل بعد از شروع به کار یا قرار گرفتن در شرایط اضطراری باید از راه درست مطرح شود؛ واگرنه نتیجه مطلوبی به دنبال ندارد.

مشاهده مقاله  برای سخنرانی به سبک استیو جابز این 6 عادت را در خود اصلاح کنید

درخواست کردن از دیگران

این درخواست یا هر درخواست دیگر را با این تکنیک ها مطرح کنید.

دیگران توانایی رفع مشکلاتمان را دارند؟

برای پروژه های مهم و بزرگ تکنیک معروفی وجود دارد که بیش تر شبیه یک حقه است تا هر چیز دیگر! این حقه زمانی جواب می دهد که مثلا قصد دارید از کسی مبلغ چند میلیون تومان برای خیریه و اعمال نیک درخواست کنید؛ اما می دانید که جواب او در برابر درخواست نامتعارف شما قطعا منفی است!

طبق این تکنیک بهتر است درخواست های خیلی بزرگ تر را در کنار درخواست منطقی خود مطرح کنیم تا به مخاطبمان ثابت کنیم این مبلغ آن قدر هم که فکر می کند نامتعارف نیست! مثلا برای درخواست مرخصی دو روزه مطرح کردن درخواست مرخصی یک هفته ای در کنار درخواست اصلی ما باعث می شود تا مخاطب به خودی خود منعطف شود.

با این راه می توان به خوبی توانایی دیگران را در پاسخ گویی به درخواست هایمان محک بزنیم.

غرق در دلایل دست و پا نزنیم!

درخواست کمک مردمی برای رسیدگی به خیریه آن هم از مراجع بالاتر اصول خاص خود را دارد. زمانی که قرار است شرح نیازمندی یا اهداف خود را برای جمع آوری کمک مالی یا انجام یک کار خاص با دیگران در میان بگذاریم نباید در دلایل دست و پا بزنیم. مهم ترین دلیلی که به خاطر آن تصمیم گرفتید به درخواست کردن از دیگران بپردازید را پیدا کنید. کدام یک تاثیرگذارتر است؟ کدام یک نشان می دهد نیاز شما به کمک مالی بحرانی تر است؟

درخواست کردن از دیگران

شما مستحق جواب مثبت دیگران هستید!

وقتی که خود ما به درخواستی که از دیگران داریم اعتقاد نداریم و برای وقتی که قرار است جهت درخواست کردن از دیگران اختصاص دهیم ارزش قائل نیستیم نباید توقع برخورد دلخواهمان را از آن ها داشته باشیم.

مشاهده مقاله  فن مذاکره با رئیس برای این که در برابر خواسته هایتان سر خم کند!

فرض کنید این بار درخواست ما پس دادن و مرجوع کردن کالایی است که به دلیل نقص و زدگی از خرید آن پشیمان شده ایم. به غیر از شیوه برخورد فروشنده نسبت به جنس مرجوعی که کاملا بستگی به شرایط دارد این که خود ما به معیوب بودن جنس و محق بودن خودمان ایمان داریم در فن بیان تاثیر می گذارد. اگر شک دارید اصلا جنس توسط خود شما معیوب شده است یا از اول معیوب بوده است بیهوده تلاش نکنید!

با حوصله و نرم برخورد کنید!

حین درخواست کردن از دیگران باید به آن ها ثابت کنیم که با این کار آن ها بدهکار آن ها می شویم و می دانیم که لطف بزرگی در حق ما می کنند. خنده بهترین ابزار برای اعلام درخواست حمایت مالی، کمک نقدی، هماهنگ کردن امور اداری یا هر چیز دیگری است که در کنترل و مدیریت آن به مشکل برخورده ایم!

درخواست کردن از دیگران

وقتی که درخواست به صورت مکتوب ارائه می شود باید در انتخاب لغات کوشا باشید. وقتی که یک درخواست بدون دخالت زبان بدن و فن بیان مطرح می شود امکان سوبرداشت از آن بیش تر خواهد شد. لبخند در تعامل با افراد غریبه مثلا یکی از مسافران مترو که از او می خواهید در حمل و نقل وسایل به شما کمک کند معجزه آفرین است!

به روابط نباید خدشه وارد شود!

اگر درخواست های ما به شکل یک لایحه با قید دو فوریت(!) نزد مخاطبمان برده شود و لحن ما حالت تحکم به خود بگیرد روابط از حالت دوستانه خارج می شود!! دقیقا مثل وقتی که با کسی رفاقت چندین و چند ساله دارید اما با او عهد می کنید اگر مقدار مشخصی پول به شما قرض ندهد باید فاتحه این ارتباط دوستی خوانده شود! در چنین مواقعی که امکان پاسخ گویی به درخواست و کمک کردن دیگران وجود ندارد در هر شرایطی بهتر است تنه ارتباط شما سالم بماند و خدشه ای بدان وارد نشود!

مشاهده مقاله  مروری بر راه‌های کنترل هیجان در طول سخنرانی و مصاحبه شغلی

عزت نفس همواره حفظ شود!

مهم ترین چیزی که حین درخواست کردن از دیگران باید بدان توجه داشت عزت نفسی است که باید حفظ شود. مثلا در باب افزایش حقوق و درخواست برای ارتقا شغلی که به هر دلیلی با موافقت بالادستی همراه نمی شود اصرار بیش از حد باعث می شود قضاوت دیگران درباره ما تغییر کند.

درخواست کردن از دیگران

احساس دلسوزی، طرز فکر دیگران و این که آدم نابالغی هستیم یا هر نوع برچسب دیگر از عواقب اصرار روی درخواستی است که در آخر به پایمال شدن عزت نفس ما می انجامد!

ریسک کار را به حداقل برسانید

بارها درخواست کمک از دیگران را مطرح کرده اید ولی با شکست همراه بوده است؟ شاید کاهش ریسک هایی که مخاطبتان قرار است به خاطر کمک کردن به شما بپذیرد کمی شرایط را تعدیل کند!

فرض کنید قرار است از کسی درخواست کنید ضمانت وام شما را بر عهده بگیرد. این کار شدیدا ریسکی است و هر کسی جرئت پذیرش مسئولیتش را ندارد. در این مواقع به جای اطمینان دادن به دیگران درباره ریسکی نبودن این کار به کاهش ریسک ها بپردازید.

درخواست کردن از دیگران

رسم قدردانی را به جا آورید

وقتی که از کسی درخواست می کنید ساعات بیشتری را به جای شما کارهایتان را انجام دهد یا این که لطف و توجه او همیشه شامل حال شما است به وسیله قدردانی با یک هدیه هم دین خود را ادا کرده اید و هم نشان داده اید که به خوبی رسم قدردانی را می دانید.

[تعداد: 3    میانگین: 4.3/5]
۴ Comments
 1. محمد

  سلام
  ممنون از محتوای خوبی که منتشر میکنید.

  ما به همراه یک گروه از متخصصین
  حوزه وب گروه تلگرامی جامعه وبمستران ایران را لانچ کردیم.

  با توجه به اینکه شما هم در این زمینه فعال هستید خوشحال
  می شیم به ما بپیوندید تا تعاملات مفیدی باهم داشته باشیم
  لینک گروه خدمتتون
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

  1. جواد غفاری

   سلام دوست عزیز. ممنون از لطفتون
   حتما

 2. بسیار عالی و جامع بود.بسیار ممنونم.

  1. mm
   سید جواد غفاری

   ممنون از شما دوست عزیز

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.