9 اقدامی که باید 15 دقیقه قبل از سخنرانی انجام دهید

143

15 دقیقه بعد، شما یکی از مهم ترین سخنرانی های شغلی خود را ارائه خواهید داد.ضربان قلب شما افزایش یافته و دهانتان خشک شده است. کف دست های شما نیز عرق کرده است. به تدریج حس ترس شما را فرا می گیرد.احساس اضطراب قبل از سخنرانی کاملا طبیعی می باشد.

از مهم ترین مهارت های آموزش سخنرانی کنترل استرس قبل سخنرانی می باشد هر چند فن بیان قوی داشته باشید ولی باید به این سلاح مجهز باشید

دارلن پرایس، مدیر موسسه Well Said و مولف کتاب “گفتار خوب: سخنرانی ها و مکالماتی که به نتایج خوب منتهی می شوند” در مصاحبه با وب سایت Business Insider اعلام کرد که در حین سخنرانی باید به طور مثبت از اضطراب بهره مند شوید. وی بر این باور است: “افزایش میزان آدرنالین می تواند منجر به افزایش انرژی و اشتیاق در حین عملکرد گردد.”

صرف نظر از اینکه قصد دارید برای چند نفر در یک اتاق کوچک یا برای هزاران نفر در یک سالن بزرگ سخنرانی کنید، در اینجا به چند نکته کلی اشاره می کنیم که انجام آنها 15 دقیقه قبل از سخنرانی منجر به بهبود عملکرد مغز و بدن شما می گردد:

 

قبل از سخنرانی

از سرویس بهداشتی استفاده کنید

زمانی که شما مضطرب هستید، استفاده از دستشویی می تواند منجر به کاهش استرس گردد. بنابراین، همواره قبل از رفتن به روی صحنه به منظور ارائه سخنرانی، استفاده از دستشویی را در برنامه خود قرار دهید.

به ظاهر و آراستگی خود در آینه توجه کنید

هیچ چیز بدتر از این نیست که در حین سخنرانی ذهنتان درگیر این باشد که “آیا چیزی لا به لای دندان هایتان گیر کرده است؟”

مشاهده مقاله  آرایش اتاق سخنرانی

قبل از سخنرانی، سالن سخنرانی را بررسی کنید

قبل از سخنرانی به سالن مراجعه کرده و از صحت عملکرد دستگاه ها اطمینان حاصل کنید تا در موقع سخنرانی با مشکل مواجه نشوید.

چندین بار نفس عمیق بکشید

از آنجایی که اضطراب منجر به انقباض ماهیچه های سینه و گلو می گردد، ضروری است که تاثیر محدود کننده این امر را با نفس عمیق برطرف نمایید.

بر روی افکار و تصاویر مثبت تمرکز کنید

شما می توانید اضطراب را کاهش داده و میزان سلامت خود را با افکار و تصاویر مثبت افزایش دهید.

تمرینات سبکی انجام دهید

به منظور کاهش انرژی مازاد و انتقال اکسیژن بیشتر به مغز، تمرینات سبکی نظیر پیاده روی را چند دقیقه قبل از سخنرانی انجام دهید.

پنج دقیقه قبل از سخنرانی در حالت ایستاده قرار بگیرید

نشستن منجر به منفعل شدن بدن می گردد. با ایستادن، شما می توانید انرژی خود را افزایش داده و بدن را برای ارائه سخنرانی آماده تر سازید.

از گوشی خود دوری کنید

استفاده از گوشی و مشغول شدن با آن قبل از سخنرانی ممکن است روش خوبی برای دور کردن افکار منفی به نظر برسد، اما اگر قبل از سخنرانی مطالب ناراحت کننده ای را در گوشی خود مشاهده کنید، عملکرد سخنرانی شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

بر روی کمک به دیگران تمرکز کنید

پرایس می گوید: “به عنوان یک سخنران، سخنرانی خود را به عنوان هدیه ای برای مخاطبین خود در نظر بگیرید. با این دیدگاه می توانید تمرکز را از خود برداشته و بر روی کمک به دیگران تمرکز کنید.

مشاهده مقاله  تیپ‌های رایج سخنرانی و راه‌های توسعه موضوع آن‌ها با مخاطبان

 

[تعداد: 1    میانگین: 2/5]
6 Comments
 1. مریم

  چشم

  1. جواد غفاری

   سپاس

 2. منصوری

  15 دقیقه کمه. لااقل نیم ساعت

  1. جواد غفاری

   اینم یه حرفیه

 3. طاها

  جالب بود

  1. جواد غفاری

   ممنون دست عزیز

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.