3 دلیلی که باید عملکرد فعال را جایگزین یادگیری غیرفعال کنید

۱۵

همه ما اهدافی در زندگی داریم. هدف‌هایی که می‌توانند قبولی در یک آزمون، کاهش وزن، ورزش کردن یا کسب درآمد بیش‌تر باشند. طبیعی است اگر بخواهیم علت وجود فاصله‌ای که بین الانِ ما و اهدافمان وجود دارد را به کمبود دانشمان ربط دهیم و شاید به همین دلیل باشد که برای پر کردن این فاصله به کلاس زبان می‌رویم یا از مربی باشگاه کمک می‌خواهیم. در واقع فکر می‌کنیم نتیجه تازه، علم تازه‌ای هم می‌خواهد و این را به عنوان یک استراتژی می‌پذیریم. اما حقیقت کاملا مطابق با چارچوب ذهنی ما نیست و به جز یادگیری، به اصل مهمی تحت عنوان اقدام یا عملکرد فعال نیاز داریم.

شاید برای درک بهتر این موضوع لازم باشد ابتدا تفاوت یادگیری و عملکرد فعال را از دیدگاه توماس استرنر در کتاب “تمرین ذهن” با هم مرور کنیم:

وقتی که کاری را انجام می‌دهیم در واقع درگیر یک تکرار عمدی یک فرآیند هستیم که نتیجه مورد انتظار ما رسیدن به اهدافمان است. دو واژه “عمدی” و “اهداف” مهم‌ترین تفاوت عملکرد فعال با یادگیری غیرفعال را نشان می‌دهند.

 

عملکرد فعال

با این رویکرد قصد داریم این بار در دانشگاه زندگی با مروری بر نقش نگرش و رفتار در علم روان‌شناسی به هزار توی ذهن سفر کنیم و ببینیم چه طور پیوند میان اهداف فردی و تکرار یک عمل می‌توانند ما را سریع‌تر به مقصد واقعی در زندگی برسانند.

3 دلیلی که باید عملکرد فعال را جایگزین یادگیری غیرفعال کنید

فکر می‌کنید تعیین اهداف مهم‌ترین و قوی‌ترین ابزار در دسترس ما برای رسیدن به خواسته‌هایمان هستند؟ حتی اگر چنین باشد باز هم تنها راه قوی شدن در این مسیر تمرین و تمرین و تمرین است. فکر می‌کنید تعیین اهداف تنها راه رشد یک استارتاپ یا کسب وکار تازه است؟ شاید بتوانید از راه یادگیری غیرفعال ( یادگیری بدون عمل) نقطه اوج یا حداکثر درآمدزایی را شناسایی کنید اما تنها راه جذب مشتریان این است که همین حالا دست به کار شوید، تماس بگیرید و بازاریابی داشته باشید! شاید هم قصدتان این است که یک نویسنده باشید و از همین راه کسب درآمد کنید. در این بین ممکن است پرفروش‌ترین کتاب سال را بنویسید اما برای این که برای همیشه یک نویسنده بمانید و از همان راه هم زندگی کنید لازم است کتاب‌های بیش‌تری بنویسید. بنابراین کسب نتیجه قطعی در یک کار به تکرار و مداومت نسبت به هدف ما بستگی دارد.

مشاهده مقاله  5 روش کاهش اضطراب در محل کار

اما فکر می‌کنید چرا بیش از این که به یادگیری غیرفعال نیاز داشته باشیم عملکرد فعال است که ما را به سمت اهدافمان پیش می‌برد؟

 

عملکرد فعال

یادگیری غیرفعال زمینه بی‌تحرکی و تنبلی می‌شود

در زندگی واقعی نوعی از یادگیری که با عمل همراه نباشد زمینه‌ای را فراهم می‌سازد که به اهدافمان نرسیم. در زندگی حتما با این موقعیت برخورد داشته‌اید؛ مثل زمانی که در یک کشور فارسی‌زبان به یادگیری زبان انگلیسی پرداخته‌اید. این حالت خصوصا زمانی که خودتان بهترین کتاب یادگیری زبان را در اختیار دارید ولی با کسی مکالمه انگلیسی ندارید بیش‌تر هم می‌شود و در نهایت به یادگیری غیرفعال تبدیل خواهد شد. یادگیری غیرفعال اگرچه برای فرد ارزشمند است اما اگر قرار باشد برای جامعه و اطرافیان ارزشمند باشد باید جنبه عملیاتی آن آشکار شود. بنابراین یادگیری ارزشمند است مگر تا زمانی که باعث تعلل ما در عمل شود.

 

یادگیری غیرفعال

یادگیری را تمرین کنید، اما یادگیری به معنی عملکرد فعال نیست!

یادگیری هرگز جزئی از عمل و تمرین یک کار قرار نمی‌گیرد؛ مثل مطالعه زبان بدون مکالمه که هرگز نمی‌تواند تاثیر یک گفتگوی دونفره را داشته باشد. در عوض وقتی که عملکرد فعال وجود دارد می‌تواند یادگیری هم دربرداشته باشد؛ چون حین عمل است که جنبه‌های مهم و اشتباهات بزرگ ما آشکار می‌شود.

مهم‌تر از هر چیز دیگر، عملکرد فعال است که می‌تواند با دانش فرد یک تعامل موثر ایجاد کند. مثلا کسی که در حال گذراندن دوره‌های راه‌اندازی یک کسب وکار است و دانش زیادی در این زمینه به دست آورده است می‌تواند با عملکرد فعال از آن نتیجه بگیرد.

مشاهده مقاله  5 روش که کمک میکند خودتان را در مورد اشتباه خود سرزنش نکنید

 

عملکرد فعال

عملکرد فعال انرژی شما را روی پیشرفت متمرکز می‌کند

توماس استرنر در کتابش اعتقاد دارد پیشرفت نتیجه طبیعی متمرکز بودن ما روی کاری است که انجام می‌دهیم. در واقعیت هم چنین است و شرایط کنونی زندگی شما نتیجه عادات و اعتقادتتان است که هر روز تمرین می‌کردید. با علمِ بر این موضوع اگر بتوانید تمرکز مستقیم خود را روی کارهایی انجام دهید که بارها و بارها تکرار می‌شوند به نتیجه منطقی می‌رسید.

بنابراین نتیجه‌ به دنبال عملکرد فعال به دست می‌آید؛ نه تصور، نه آرزو و نه یادگیری غیرفعال.

برای درک بهتر موضوعات روانشناسی می توانید از ما مشاوره بخواهید. مشاوره روانشناسی اعم از مشاوره خانواده و همچنین مشاوره ازدواج و… که مقوله های مهمی در زندگی هستند.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.