استفاده از نشانه‌های بصری برای پایبندی به عادت‌ها در زندگی

0 ۷۴

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا دیگران و نزدیکانتان در مسیر زندگیشان خیلی از کارهایی که به نظر شما دور از ذهن بوده‌اند را به سادگی انجام دادند اما شما همچنان در حال درجا زدن هستید؟! البته که فکر کرده‌اید. هر کسی در زندگی بالاخره در لحظاتی خودش را با کسی مقایسه کرده تا بداند کجا قرار دارد و قرار است به کجا برود. این دسته افراد شخصیت‌های خاصی دارند. وقتی که می‌گویند می‌خواهم فلان کار را انجام دهم، فلان درس را در این زمان بخوانم، در فلان جا کار پیدا کنم و …مطمئن هستید که این اهداف محقق خواهند شد؛ چون اعتقاد دارید به قول معروف حرفشان حرف است! این در حالی است که شاید پایبندی به عادت‌ها برای شما عذاب‌آور باشد و هر چه قدر هم که تلاش می‌کنید موانعی وجود دارند که شما را از رسیدن به خواسته‌هایتان بازمی‎دارند. این شرایط غم‌انگیز و دلسردکننده برای همه در زندگی تکرار شده و ممکن است بارها و بارها نیز تکرار شود!

 

پایبندی به عادت‌ها

با وجود تمام راه‌هایی که برای کنترل افکار،  ترک عادت، خلق عادت و پایبندی بدان وجود دارد باز هم افراد در شکل‌گیری یک عادت تازه با مشکل مواجه هستند. طوری که شاید خیلی از ترفندهایی که به صورت تئوری نوشتن آن‌ها ساده است، اجرا کردن آن‌ها در عمل مشکل می‌شود. بنابراین تصمیم گرفتیم این بار با رویکرد تازه‌ای به این موضوع بپردازیم. رویکردی که طی آن با استفاده از نشانه‌های بصری سعی می‌کنیم پایبندی به عادت‌ها محقق شود. با دانشگاه زندگی همراه باشید.

مشاهده مقاله  بهبود مستمر به کمک چرخهْ دمینگ

استفاده از نشانه‌های بصری برای پایبندی به عادت‌ها در زندگی

نشانه‌های بصری همان وسایل یا ابزارهای جلو چشم ما هستند که می‌توانند به عنوان یک نشانه یا هدف شناسایی شوند. دو جاقلمی را تصور کنید که یکی از آن‌ها کاملا خالی است و دیگری پر از گیره کاغذ است. این دو جاقلمی روی میز شما قرار دارند و مدت‌ها است نسبت به آن‌ها بی‌توجه بوده‌اید؛ اما اکنون بحث مدیریت عادت‌ها پیش آمده و باید به فکر یک نشانه بصری باشید تا به صورت مداوم به شما یادآوری شود فلان عادت را باید در خود نهادینه کنید. اگر 120 گیره کاغذ وجود داشته باشد و این گیره های کاغذ نشانه‌ای از عمل کردن به عادات و قول و قرارهایی باشند که با خودتان داشتید، پس هر وقت که یک گیره کاغذ را داخل جاقلمی خالی انداختید یعنی یک قدم به آن عادت یا آن رفتار نزدیک‌تر شده‌اید! اما نشانه‌های بصری نظیر یک گیره کاغذ ساده چه طور می‌توانند باعث پایبندی به عادت‌ها در ما شوند؟!

 

پایبندی به عادت‌ها

نشانه‌های بصری یادآور شروع یک رفتار تازه هستند!

همان طور که قبلا گفتیم معمولا انگیزه اولیه انجام یک کار خیلی سریع و راحت به وجود می‌آید. مثلا از فردا دیگر غذاهای سالم و کم‌چرب مصرف می‌کنم؛ اما همین که چند روز از این تصمیم می‌گذرد همه چیز در بحبوحه زندگی گم می‌شود و دیگر کسی یادش نمی‌ماند چنین قول و قراری هم وجود داشته است!

به همین دلیل است که نشانه‌های بصری نظیر یک گیره کاغذ ساده (یا هر نشانه دیگری که دلتان می‌خواهد) می‌توانند به عنوان یک آغاز باشند برای عاداتی که پایبندی به آن‌ها مشکل است.

مشاهده مقاله  4 دلیل برای ثبت وقایع زندگی: زندگیتان را به قلم و کاغذ بسپارید!

نشانه‌های بصری نشانگر میزان پیشرفت ما هستند

همه می‌دانند که پافشاری و مداومت رمز موفقیت می‌باشند؛ اما خیلی از آن‌ها نمی‌دانند که چه طور این مداومت به وجود می‌آید. به همین دلیل است که از گیره کاغذ یا هر وسیله مشابهی که امکان شمارش در ابعاد بزرگ را دارد استفاده می‌شود. گیره کاغذ شبیه به یک سیستم اندازه‌گیری ساده و ابتدایی است که میزان پیشرفت شما را نشان می‌دهد. این که بعد از گذشت ده روز، 10 گیره کاغذ در جاقلمی قرار دادید نویدبخش پیشرفت است نسبت به زمانی که فقط 4 گیره کاغذ در جاقلمی انداخته‌‌اید!

 

پایبندی به عادت‌ها

نشانه‌های بصری باعث انگیزه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت هستند!

وقتی که گیره‌های کاغذ را به هم وصل می‌کنید یک زنجیره رنگی و زیبا از گیره‌ها تشکیل می‌شود؛ اما فراموش نکنید که شما فقط یکی از این گیره‌ها را با هر بار عمل کردن به عادات خود داخل جاقلمی می‌اندازید. بنابراین هر زمان که قصد ترک عادت داشته باشید احتمالا با دیدن گیره کاغذ این جمله را به یاد می‌آورید: “نباید قطع‌کننده این زنجیره باشم”.

نشانه‌های بصری باعث تلاش مضاعف ما می‌شوند

هر چه قدر که برای یک چیز زحمت بیش‌تری می‌کشید، بیش‌تر برای حفظ و پایداری آن تلاش می‌کنید. پایبندی به عادت‌ها هم چنین حالتی دارد اما متاسفانه یا خوشبختانه گاهی تلاش‌هایمان را خودمان نادیده می‌گیریم. درست همین جا است که مزیت گیره‌های کاغذ روشن می‌شوند؛ چون با دیدن آن حجم از گیره کاغذ تقریبا خودمان دیگر نمی‌توانیم این زنجیره را بر هم بزنیم و عادتی که مدت‌ها برای پایداری آن تلاش کرده‌ بودیم بر هم بزنیم!

مشاهده مقاله  ارتباط رژیم غذائی با افسردگی هر روز بیشتر اثبات می‌شود!

 

عادتها

اگر در زمینه روانشناسی مثلا مشاوره خانواده و یا مشاوره ازدواج نیازمند راهنمایی هستید با دانشگاه زندگی همراه شوید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.