لزوم تغییر نگرش در زندگی و تحول دیدگاه‌های انسانی در دنیای امروز

0 ۱۰۳

ارگان‌ها و سازمان‌های فعال و پر جنب و جوش همواره باید پذیرای تغییرات کوچک و بزرگی در محیط کار خود باشند. حالا این تغییرات می‌تواند در مقصد یعنی زمان درآمدزایی باشد که از نظر اقتصادی کسب وکار را متحول کند یا این که در محیط فعالیت‌های روزمره محیط کار برای افزایش بهره‌وری کارکنان نسبت به ساعات کاری روز باشد. اما همان طور که در می‌دانید ما انسان‌ها تعصب و وابستگی خاصی به دیدگاه‌ها و نگرشمان داریم و اصولا تغییر نگرش در زندگی برای افراد دشوار است. حال اگر این تغییر نگرش قرار باشد در یک سازمان رخ دهد همه جوانب باید بیش‌تر سنجیده شود؛ چون حواشی آن خیلی بیش‌تر است.

همه ما انسان‌ها در پشت نگرش‌هایمان سنگربندی می‌کنیم. نگرش و دیدگاه‌های انسانی به مرور تبدیل به یک سنگر بزرگ می‌شوند که ما را از آسیب تفکر مخالف حفظ می‌کند. بنابراین طبیعی است اگر در زندگی سرسختانه از آن چه که مدت‌ها بدان معتقد بوده‌ایم حفاظت کنیم.

تغییر نگرش در زندگی

 

با وجود همه این موارد، ما در زندگی، سر کار و هر کجای دیگری که قرار داشته باشیم نیازمند تغییر نگرش هستیم. نگرش‌ها باید به روز شوند و نسبت به گذشته تغییر کنند. به زبان دیگر باید نگرش‌ها آن قدر انعطاف داشته باشند تا به هر شکلی که فکر می‌کنیم درست‌تر است تغییر یابند؛ اما چرا و چه طوری؟

امروز از نگاهی متفاوت به اهمیت تغییر دیدگاه‌های انسانی در زندگی می‌پردازیم. سپس در ادامه می‌آموزید که چه طور می‌توانیم راحت‌تر دیگران را به تغییر در نگرش‌هایشان ترغیب کنیم.

لزوم تغییر نگرش در زندگی و تحول دیدگاه‌های انسانی در دنیای امروز

با وجود لزوم تغییر دیدگاه‌ها، تغییر دادن نگرش دیگران کار سختی است. دیگران تمایل زیادی به حفظ دیدگاه‌های خود دارند و گاهی این فرآیند باید بدون اجبار، بدون دخالت و تنها با تصمیم‌گیری خود آن فرد در طول ماه‌ها و حتی سال‌ها به دست آید. پس فرآیندی تدریجی است. مثل تغییر دیدگاه یک خانواده با رژیم غذایی نادرست تا این که به مرور زمان به غذاهای سالم و کم‌چرب روی آورند.

مشاهده مقاله  هفت گنجی که شما را در نظر همه دوست داشتنی و اجتماعی می نمایاند

تغییر نگرش در زندگی

 

برای تغییر نگرش به افراد فشار وارد نکنید!

به عنوان یک فرد حرفه‌ای هرگز نباید افراد خانواده، کارکنان و دوستانتان را با فشار به تغییر رویه یا نگرش سوق دهید؛ حتی اگر تصور می‌کنید این اقدام شما کاملا مثبت و در جهت رسیدن آن فرد به رویاها و تمایلات او می‌باشد! در عوض با افراد نزدیکتان در قالب یک تیم یا گروه دوستی هم‌کلام شوید. از آن‌ها بخواهید دیدگاه خود را برای شما شرح دهند و به بررسی و گفتگو بپردازید. معمولا برای چنین فرآیندی باید زمان زیادی را اختصاص دهید؛ چون همزمان با توضیحاتی که از فرد موردنظرتان می‌گیرید، زمانی که برای اعمال تغییرات و تاثیرات باید اختصاص دهید بیش‌تر می‌شود. برای تغییر نگرش در زندگی باید صبور بود و آثار هم‌نشینی را به مرور در افراد مشاهده کرد.

 

تغییر نگرش

به دیگران اجازه دهید خودشان به نقطه‌نظری مشخص برسند

اگر نگاهی بر نقش نگرش و رفتار در علم روان‌شناسی داشته باشید متوجه می‌شوید که وقتی دیگران خودشان به یک نقطه‌نظر خاص یا دیدگاه مشخص می‌رسند آن دیدگاه قوی‌تر و پایدارتر است. به علاوه هر چه قدر که یک فرد عقیده قوی‌تری داشته باشد بدان بیش‌تر متعهد باقی می‌ماند. مثل نگرش یک فرد به استفاده مفید از زمان و وقت‌شناسی که باعث می‌شود همیشه وقت‌شناس باقی بماند.

تفکر مستقل را همیشه تشویق کنید

برای تغییر نگرش در زندگی افراد لازم است جوری رفتار کنیم که دیگران احساس نکنند این حس استقلال را از آن‌ها گرفته‌ایم. عدم استقلال در تصمیم‌گیری نتایج تلخی به دنبال دارد و فرآیند متقاعد کردن افراد را با عناد و دشواری‌های زیادی رو به رو می‌کند. بهتر است یک موقعیت “پشت پرده” برای همه کارکنان خود فراهم کنید. موقعیتی که بتوانند خارج از نظارت شما تصمیم بگیرند و تصمیمات خود را در محیط کار عرضه کنند. اگر این گفتگو قرار است بین شما و دوستتان صورت بگیرد باید همین شرایط را در این گفتگو ایجاد کنید.

مشاهده مقاله  افسوس بابت زندگی گذشته و فرصت‌های از دست رفته و راهکارهای مقابله با آن

 

تغییر نگرش

نظرات مخالف را پذیرفته و تعارض را به خوبی مدیریت کنید

شنوای صدای مخالف خود باشید؛ حتی اگر قرار باشد همه چیز خلاف آن چه که فکر می‌کنید پیش برود. در بسیاری از کمپانی‌های معروف و بزرگ دنیا در دره سیلیکون که قلب تپنده تکنولوژی محسوب می‌شود معمولا بین کارمندان و کارفرما جلساتی به این شکل برگزار می‌شود و اتفاقا هدف از این جلسات پذیرش نظرات مخالف است. نظرات مخالفی که شاید در زمان مناسب امکان شکوفایی و تحقق داشته باشند.

از تحولات احساسی برای تغییر دیدگاه‌ها استفاده کنید

وقتی که می‌خواهید تغییر نگرش در زندگی را در افراد مختلف ایجاد کنید استفاده از ابزارهای احساسی بسیار مفید خواهد بود. یک مدیر با تجربه یا یک فرد حرفه‌ای برای تحت تاثیر قرار دادن اطرافش صرفا آن‌ها را به احساساتی‌ شدن ترغیب نمی‌کند؛ بلکه در تلاش است با انتقال مفاهیم احساسی، اشتیاق و هیجان خودش از راه کلامی و زبان بدن همین حد از احساسات را در مخاطبان خود به وجود آورد.

 

ما اینجا هستیم تا در زمینه مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده شما را یاری کنیم.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.