9 قدم برای غلبه بر هیجان و استرس در طول مصاحبه شغلی (2)

۱۰۸

چنان چه در بخش اول گفته شد مصاحبه شغلی یکی از پرچالش‌ترین سخنرانی‌هایی است که هر فرد در طول زندگی‌اش ممکن است تجربه کند. استرسی که فرد در طول این مصاحبه تجربه می‌کند هرگز با هیجان سیمنارهای کلاسی دانشگاهی قابل مقایسه نیست و تاثیر آن در سرنوشت افراد غیرقابل انکار است.

به جز مهارت‌های شما به عنوان فرد متقاضی شغل، عوامل دیگری می‌توانند در نتیجه مصاحبه نقش داشته باشند. مثلا یکی از فاکتورهای کلیدی می‌تواند بدی آب و هوا باشد که مستقیما روان شما و فرد مصاحبه‌کننده را متاثر می‌کند! و یا حضور رقیب سر جلسه مصاحبه می‌تواند نتیجه را تا 360 درجه تغییر دهد!

هر چه که باشد تفاوتی ندارد. این که شما در یک روز آفتابی مصاحبه شغلی داشته باشید یا ابری، رقیبتان در کنارتان قرار داشته باشد یا نه و یا این که مصاحبه‌کننده از نظر روحی در وضعیت مثبتی قرار داشته باشد یا اوضاع خوب نباشد شما می‌توانید با سه تکنیک مدیریتی زیر شرایط را به نفع خودتان تغییر دهید:

  • تغییر دیدگاهتان درباره مصاحبه شغلی و روندی که قرار است شکل گیرد
  • آماده‌سازی خودتان برای به اشتراک گذاری تجربیات و انتقال تخصص و حرفه خود
  • مدیریت احساس ترس از سخنرانی و استرس غالب بر فرد

مصاحبه شغلی

قبلا درباره دو راهکار اول به صورت جامع توضیح دادیم. این که دیدگاهتان را درباره مصاحبه شغلی عوض کنید و شرایطی که در طول مصاحبه در آن قرار می‌گیرید را صرفا موقعیتی برای غلبه استرس و تنش سخنرانی بر خودتان ندانید. در عوض به این حقیقت ایمان آورید که در مصاحبه شغلی قرار است این گفتگوها باعث شوند تا با حضور شما به شرکت، سازمان و یک تیم کمک شده باشد. به علاوه دانستید که برای موفقیت در مصاحبه شغلی آمادگی برای پاسخگویی به سوالات نیز مهم است. این که برای کسب آمادگی با استفاده از فنون سخنوری لیستی از سوالات متحمل در طول مصاحبه شغلی تهیه کنید. مطمئن شوید که سوالات پیش‌بینی شده توسط شما در همان درجه سختی و دشواری سوالاتی است که تا کنون در مصاحبات شغلی مشابه پرسیده شده‌اند.

مشاهده مقاله  صفر تا صد مراحل سخنرانی : آن چه در فرآیند یک سخنرانی رخ می‌دهد

مصاحبه شغلی

همه این موارد از جمله لوازم مورد نیاز برای یک سخنرانی موفق در طول مصاحبه شغلی هستند. در بخش بعدی با تکنیک‌های مدیریت احساس ترس از سخنرانی و استرس غالب بر فرد آشنا می‌شوید.

تکنیک‌های مدیریت احساس ترس از سخنرانی و استرس غالب بر فرد

پیش از سخنرانی بدنتان را گرم کنید

همانند ورزشکاری که قرار است در یک مسابقه مهم شرکت کند بدن شما هم برای رویارویی با این شرایط متفاوت به آمادگی نیاز دارد. این آمادگی از نوع جسمانی است و می‌تواند تمام حرکات کششی مهم را که به انعطاف‌پذیری بدنتان کمک می‌کند را شامل شود.

خیلی از افراد این بخش را در مصاحبه شغلی بی‌اهمیت تلقی می‌کنند؛ اما اگر با یک بازیگر هم‌کلام شده باشید به خوبی متوجه می‌شوید که این آمادگی جسمانی و گرم کردن چه قدر می‌تواند در فرآیند کارتان موثر واقع شود.

مصاحبه شغلی

تصور کنید که انرژی یک بسته جامدی است که همین الان از فریزر خارج شده است و شما با حرکات کششی خود به ذوب کردن آن می‌پردازید تا در تمام رگ‌ها و سپس بافت‌های بدنتان جاری شود. با این تصور و زمانی که به خوبی انرژی دارید می‌توانید از صمیم قلب صحبت کنید؛ چون حرف‌هایتان از عمق قلبتان منشا می‌گیرد و می‌توانیدروی پایتان بایستید و با صلابت سخن بگویید؛ چون از نظر فیزیکی و روحی در آمادگی کافی به سر می‌برید. برای مدیریت بهتر این مورد حتما از راهکارهای کاهش دلشوره‌ها قبل از سخنرانی استفاده کنید.

تمام وجودتان را در بدنتان و همان لحظه قرار دهید

از دغدغه‌ها و افکاری که در سرتان می‌گذرد خودتان را خلاص کنید. فارغ از تمام این افکار کاری کنید که تمام فکر و ذکرتان روی همان لحظه متمرکز شود و هیچ چیز جز آرامش و فرآیند ریلکسیشن بدنتان مهم نباشد.

مشاهده مقاله  5 نکته نجات‌بخش برای برنامه ریزی بهتر سخنرانی

با تنفس عمیق به جنگ چالش‌های موجود بروید!

اگرچه مصاحبه شغلی را هر چند دشوار، باید بخشی عادی از مراحل زندگی مثل سایر بخش‌های دیگر دانست اما باید این حقیقت را بپذیریم که چالش‌های آن و حتی کسب آمادگی برای رویارویی با آن‌ها می‌تواند فیل‌افکن باشد!

مصاحبه شغلی

بعد از این که ذهنتان را از افکار بیهوده آزاد کردید نفس عمیق بکشید. سریع چند بار پشت سر هم نفس بکشید و در نهایت یک نفش عمیق و آرام بکشید تا اکسیژن هوا و انرژی که از محیط به دست آورده‌اید به سلول‌هایتان برسد.

قبل از شروع مصاحبه شغلی نفس کشیدن را برای 10 دقیقه به شیوه اصولی انجام دهید. قبلا در آموزش نحوه تنفس صحیح در سخنرانی گفتیم که تنفسی صحیح است که گسترده و سنگین باشد. در صورتی که شیوه تنفس شما صحیح باشد شکم به سمت داخل حرکت می کند اما قفسه سینه ثابت خواهد ماند. یک بار به تغییرات فضایی و ظاهری قفسه سینه و شکم خود دقت کنید و به یاد داشته باشید برای القا حس اعتماد به نفس به خودتان در طول سخنرانی، همیشه وابسته به دیگران نباشید. همین که استایل و شیوه ایستادن شما مطابق با اصول صحیح تنفس باشد کافی است تا اعصاب شما با عملکرد دقیقشان، این حس را در شما ایجاد نمایند.

مصاحبه شغلی

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.