4 دلیلی که ایجاد عادت جدید و سازگاری با آن را با شکست مواجه می‌کند

0 ۷۳

بر حسب تحقیقاتی که در جامعه آزمایشی نسبتا بزرگی در نیویورک صورت گرفته، به طور معمول از هر ده بار، هشت بار احتمال دارد که ایجاد عادت جدید در ما و سازگاری پیدا کردن با آن با مشکل رو به رو شود. ترسناک نیست؟!

این که چرا عادت کردن به شرایط جدید این قدر سخت در ما امکان می‌پذیرد سوالی است که پاسخگویی بدان کمی مشکل است. به علاوه در بسیاری از موارد این خودِ ما هستیم که علل و ریشه این مشکل را در خود جستجو نمی‌کنیم و به سادگی از آن عبور می‌کنیم. اما نگران نباشید؛ دانشگاه زندگی برای همه علامت سوالاتی که در ذهنتان ممکن است ایجاد شود پاسخی دارد و پاسخ به این سوال هم در ادامه همین مطلب می‌توانید بخوانید.

4 دلیلی که ایجاد عادت جدید و سازگاری با آن را با شکست مواجه می‌کند

همان طور که قبلا گفتیم ترک عادت هرگز به آن سادگی که فکر می‌کنیم نیست و همه ما درگیر آن هستیم؛ مثل عادات نکوهیده سخنرانان که ممکن است بارها در جایگاه مخاطب شاهد آن بوده باشیم یا عاداتی که در میان اطرافیان خود دیده‌ایم.

 

ایجاد عادت جدید

برخی از دلایلی که ایجاد عادت جدید در ما را تا این حد برایمان دشوار می‌کنند عبارتند از:

مشکل اول: می‌خواهیم همه چیز به‌یک باره و به کلی تغییر کند

مشکل از آن جایی شروع می‌شود که در ترک عادات هم می‌خواهیم با یک دست دو هنداونه با هم برداریم! این در حالی است که همواره توصیه می‌شود تغییر عادات و ایجاد عادت جدید را از موارد خیلی کوچک شروع کنیم. موارد ساده‌ای که هرگز تاثیر آن را در زندگی احساس نکردیم. مثل عادت به گفتن امیدبخش “امروز روی متفاوتی است/ خواهد بود” در اول صبح و آخر شب!

مشاهده مقاله  ارتباط رژیم غذائی با افسردگی هر روز بیشتر اثبات می‌شود!

به عنوان مثال اگر قرار است به کاهش وزن بپردازید این عادت را به مدت شش ماه ادامه دهید و مثلا برای مدت طولانی روزها زوج هفته را به ورزش اختصاص دهید. بعد از شش ماه که همه چیز به یک روال طبیعی تبدیل شد به سراغ عادت بعدی بروید. مثلا روزهای دوشنبه و چهارشنبه را که اتفاقا با فعالیت ورزشی شما مقارن می‌شود، به نوشتن مقالات خود بپردازید.

مشکل دوم: شروع تغییر با عادات خیلی بزرگ و زمانبر!

اگر قرار باشد الگو یا نموداری برای ایجاد عادت جدید در زندگی ترسیم کنیم احتمالا این نمودار به حالت نمایی درمی‌آمد؛ یعنی نموداری که به این شکل:

 

ایجاد عادت جدید

همان طور که می‌بینید درست همان لحظه که قرار است خلق عادت جدید را شروع کنید بیش‌ترین انگیزه را نیاز دارید و هر چه قدر که این روند طولانی‌تر می‌شود انگیزه مورد نیاز شما نسبت به ابتدای این دوره کاهش می‌یابد. به زبان دیگر عاداتی جدید مثل ورزش کردن آن هم بعد از کار و با تمام خستگی روز انگیزه زیادی می‌طلبد؛ اما همین که تغییرات کوچک را با نهایت انگیزه از همان اول آغاز کنید به مرور زمان این موضوع به عادتی دائمی تبدیل خواهد شد.

این دوره باید با عاداتی کوچک و ساده شروع شود که نتایج مثبت زودبازدهی به دنبال داشته باشد؛ مثلا:

  • می‌خواهید کتاب خواندن را در خودتان به یک عادت تبدیل کنید؟ با شبی دو صفحه آغاز کنید
  • می‌خواهید تمرینات مدیتیشن را آغاز کنید؟ هر روز صبح به اندازه پنج دقیقه این تمرین را انجام دهید

مشکل سوم: به دنبال نتیجه کار بودن و غفلت از روند کار

معمولا عادات جدیدی که در زندگی دنبال می‌کنیم نتایجی محسوس ندارند که در پایان یک دوره زمانی مشخص بگوییم توانستم فلان موفقیت را به دست آورم. یعنی بر خلاف آن چه که مرسوم است مثلا بپرسم می‌خواهی چه قدر وزن کم کنی؟ می‌خواهی چه قدر کتاب بخوانی؟ می‌خواهی چه قدر از زمان روزت بیش‌تر استفاده کنی و …، نتیجه ایجاد عادت جدید در زندگی همان چیزی است که در روند خلق عادت متوجه آن می‌شویم؛ نه یک محصول مشخص!

مشاهده مقاله  آیا تا به حال برای بهبود حافظه خود به روشهای طبیعی فکر کردید؟

بنابراین بهتر است بیش‌ترین انرژی خود را روی همین فرآیند و تشریفاتی بگذاریم که در این مسیر دنبال می‌کنیم و کم‌تر به دنبال نتیجه باشیم.

 

ایجاد عادت جدید

مشکل چهارم: عدم تغییر شرایط پیرامون مطابق با تغییر عادت

هرگز عادت به یک کار یا رفتار مثبت و ترک عادت منفی در محیطی که شرایط آن برخلاف عادت مورد ما می‌باشد ممکن نیست. به عنوان مثال:

  • هرگز امکان کاهش وزن وجود ندارد اگر شما پیوسته در منزل از غذاهای چرب تغذیه می‌کنید و یا وعده‌های غذایی را خارج از منزل صرف می‌کنید
  • هرگز نمی‌توانید فردی خوش‌بین باشید وقتی که با افرادی منفی و ناامید احاطه شده باشید
  • هرگز نمی‌توانید روی انجام کاری به صورت کامل تمرکز کنید وقتی که هر دقیقه با امواج سنگین تماس تلفنی و پیامک بمباران می‌شوید!

 

خلق عادت جدید

اکنون به جز محیطی فیزیکی اطرافمان نیاز داریم تا محیط دیجیتالی اطرافمان را هم پاک کنیم. به این شکل که برای تمرکز بهتر باید بیش از همیشه روی کارها متمرکز باشیم و گوشی موبایل را در محلی دورتر قرار دهیم تا کم‌تر از آن استفاده داشته باشیم.

 

با دانشگاه زندگی برای مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج  همراه باشید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.