خلق عادات بهتر در زندگی با استفاده از استراتژی نظامی

0 ۷۵

سان تسو یک استراتژیست افسانه ای نظامی در چین باستان و نویسنده کتاب مشهور “هنر جنگ” است. او استاد “قدرت نرم” و پدر “جنگ چابک” بود و ترجیح می‌داد بدون جنگ و یا با استفاده حداقلی از خشونت، بر ساده ترین نبردها پیروز شود. کتابی که منجر به خلق عادات بهتر در زندگی و امور جنگی آن روزهای سرزمین چین شد.

در بخشی از کتاب هنر جنگ این چنین می‌خوانیم:

در جنگ، یک استراتژیست پیروز کسی است که فقط به دنبال جنگیدن بعد از کسب پیروزی در آن جنگ باشد! مسیر جنگ را از راه‌های غیرقابل انتظار برای دشمن و نقاط بدون دفاع شروع کنید. تکنیک‌های نظامی مثل آب هستند. آب از مناطق بالاتر به سمت پایین هجوم می‌آورد. جنگ جلوگیری از آن نیرویی است که قوی‌تر بوده و یورش بر نیرویی می‌باشد که ضعیف‌تر است!

 

عادات بهتر در زندگی

در بحث روانشناسی و در متونی که به خلق، پرورش و ترک عادات روزمره زندگی می‌پردازند نطق‌ها و نوشته‌های سان تسو از کتاب ارزشمند “هنر جنگ” بارها استفاده شده؛ چون در این کتاب راه سریع‌تر و بی‌دردسر رسیدن به هدف ذکر شده است.پس با دانشگاه زندگی همراه باشید تا متوجه شوید چه طور تکنیک‌ها و استراتژی‌های نظامی برای خلق عادات بهتر در زندگی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

خلق عادات بهتر در زندگی با استفاده از استراتژی نظامی

اگر قرار باشد عادات بد زندگی را به همان جوانحی که در کتاب سان تسو ذکر شده تشبیه کنیم؛ همه چیز با شکست رو به رو می‌شود و ما بازنده میدان هستیم! اما چرا؟!

در زندگی عادات نامناسبی که ما دنبال می‌کنیم بر خلاف تصور ما، طرفِ قدرتمند جبهه جنگ ر تشکیل می‌دهند. بنابراین یورش مستقیم و جنگیدن با این عادات برای خلق عادت‌های بهتر نتیجه‌ای جز شکست خود ما را در برندارد!

مشاهده مقاله  انرژی‌تان را حفظ کنید

به برخی از همین عادات آشنایی که هر روز با آن‌ها ممکن است سر و کار داشته باشیم توجه کنید:

  • ما سعی داریم رژیم غذایی خوبی را در شبانه‌روز داشته باشیم در حالی که هر شب تقریبا با دوستانمان شام را بیرون از منزل صرف می‌کنیم!
  • ما سعی داریم یک کتاب خوب را در شرایطی که سر و صدا و شلوغی بر محیط غالب است تالیف کنیم!
  • ما سعی داریم در خانه‌ای به کاهش وزن بپردازیم که پر از شیرینی و غذاهای چرب است!
  • ما سعی داریم تکالیف مدرسه را در شرایطی انجام دهیم که تلویزیون همواره روشن است!
  • ما سعی داریم روی امور دیگر تمرکز کنیم در حالی که به صورت مداوم اعلان پیام‌ها را در شبکه‌های اجتماعی و روی گوشی هوشمند خود می‌بینیم!

 

عادات بهتر در زندگی

طراحی استراتژی جنگی برای خلق عادات بهتر در زندگی

بر اساس آن چه که در این کتاب می‌خوانیم، سان تسو هرگز نیروهای خود را به سمت نقاطی که قوی‌تر بودند و نیروی دفاعی زیادی داشتند روانه نمی‌کرد. بنابراین انتظار می‌رود ما هم برای خلق عادات بهتر در زندگی ابتدا عادات خوب خود را بهتر و قوی‌تر کنیم تا بهبود یابند؛ سپس بعد از این که موقعیت بهتری برای حمله ایجاد شد به سمت ترک عادات و خلق عادات جدید پیش برویم.

خلق عاداتی که حفظ آن‌ها ساده‌تر است

سان تسو معتقد است تنها زمانی ما مجاز به دفاع هستیم که نقطه حمله، قابل دفاع نباشد. بنابراین اگر قرار باشد یک هدف مشابه در زندگی در مسیر بهتر شدن عادات خود داشته باشیم باید از آن عاداتی شروع کنیم که حفظ و پایبندی به آن‌ها راحت‌تر باشد.

مشاهده مقاله  قدرتمندترین کلمه‌ها برای استفاده در تبلیغات

بهبود عادات را اولویت‌بندی کنیم

سان تسو در بخشی از کتاب، پیروزی را با کسی می‌داند که دقیقا متوجه است چه موقعی باید بجنگد و چه موقعی نباید بجنگد. برای خلق عادات بهتر در زندگی هم باید بدانیم که کدام یک از عادات ارزش آن را دارند که روی آن‌ها متمرکز شویم و زمان صرف کنیم و کدام یک را باید به زمان دیگری واگذار کنیم.

 

عادات زندگی

زمان مناسب را برای تغییر عادات انتخاب کنیم

در هنر جنگ، فردی که باهوش باشد می‌داند که زمان درست حمله آن لحظه‌ای نیست که افراد ارتش در هوشیاری کامل به سر می‌برند؛ بلکه همان لحظه‌ای است که انگیزه و روحیه آن‌ها برای عقب‌نشینی قوی شده و افراد برای دفاع سست شده‌اند.

از عاداتی که برای تصمیم گیری بهتر به کمکتان می‌آید همین است که به زمان مناسب برای تغییر عادات، عادت کنید! یعنی کم کم بدانید که چه موقعی یکی از عادات شما در قوی‌ترین شکل ممکن قرار دارد و چه موقعی آن قدر ضعیف شده که بیش‌تر بتوانید آن را مدیریت کنید. به عنوان مثال زمانی که در استرس روحی و فشار روانی بیش‌تری قرار دارید، وابستگی روانی به مصرف سیگار از گذشته شدیدتر می‌شود. بنابراین زمان مناسبی برای ترک این عادت اشتباه نیست. در عوض زمانی می‌توانید این عادت را کنار بگذارید که از نظر روحی و جایگاه اجتماعی، همه چیز مورد تایید شما باشد و روحیه قوی‌تری دارید.

عواقب خیانت در زندگی زناشویی را بخوانید

 

عادات زندگی

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.