10 راه ثابت شده روانشناسی که حیوانات خانگی می‌توانند به سلامت ذهنی انسان کمک کنند

۱۵۲

از نظر روانشناسی ارتباط محکم و صمیمی میان انسان و حیوان خانگی، بسیار قوی‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنیم. و این ارتباط قوی، با بسیاری از فواید برای سلامت هردو همراه است و این حقیقت، کاملاً غیر قابل انکار است. براساس تحقیقی که در سال 2015 در یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان اتفاق افتاد، مبرهن شد که 95 درصد از کسانی که صاحب حیوان خانگی هستند، به آن‌ها به منزلۀ یکی از اعضای مهم خانواده‌شان می‌اندیشند. و این مسئله به میزان سن ما ارتباط ندارد. کودکان، نوجوانان، جوانان و یا حتی افراد سالمند نیز در این امر مشترک هستند. از این روی، حیوانات خانگی و سلامت روانی، دست در دستِ هم به سمت بهبود حرکت می‌کنند.

هرچه به زمان حال نزدیک‌تر می‌شویم، تأثیر حیوانات خانگی بر سلامت روانی انسان نیز نمایان‌تر می‌شود. تا جایی که فواید داشتن یک سگ یا گربه در خانه، از نظر علمی کاملاً اثبات شد. حیوانات خانگی به درمانِ افسردگی، استرس و اضطراب فراگیر کمک شایانی می‌کنند. به علاوه، آن‌ها همنشین مناسبی بوده و از میزان تنهایی انسان می‌کاهند. ناگفته پیداست که حیوانات خانگی عشق بی‌قید و شرطی را نثار ما می‌کنند.

تحقیقات اخیر درباره‌ی حیوانات خانگی و سلامت روانی انسان‌ها

اولین تحقیقی که راجع به حیوانات خانگی و تأثیرشان بر روی سلامت روانی انسان‌ها و تاثیر آن بر افسردگی انجام و منتشر شد، مربوط به 30 سال پیش است. دکتر روان‌شناس آلان بک از دانشگاه بورجِر و دکتر روان‌پزشک آرون کِچِر از دانشگاه پنسیلوانیا در تهیه و تنظیم این تحقیق نقش داشتند. در ادامه، آن‌ها تمام اتفاقاتی که در هنگام نازکردن یک سگ توسط انسان در بدنش می‌افتد را اندازه‌گیری کرده و به لیست زیر رسیدند:

کاهش فشار خون

کاهش سرعت تپش قلب و کاهش استرس

متعادل‌تر شدنی سرعت تنفس

از بین رفتنِ تنش در عضله‌ها

این‌ها همه علائمِ از بین رفتنِ استرس هستند. از این رو، محققین متوجه شدند که مدارک جسمانی بسیاری برای اثبات فواید حیوانات خانگی وجود دارد.

حیوانات خانگی

قدرت درمان به‌کمک حیوانات خانگی

از آن زمان به بعد، دانشمندان هرروزه اطلاعات بیشتر و بیشتری راجع به ارتباط میان حیوانات خانگی و سلامت ذهنی ما کشف می‌کنند. به همین سبب، درمان به کمک حیوانات خانگی یکی از برنامه‌هایی است که حالا و امروزه، نقش بسیار مؤثری را در درمان افراد ایفا می‌کند. به علاوه، افراد می‌توانند با داشتن یک حیوان حمایت‌گر و مهربان، سودهای مختلفی ببرند.

از دهۀ 1990، برنامه‌‌های درمانی روانشناسی، گرهِ محکمی با روش درمان به کمک اسب‌ها خوردند. برنامۀ درمان به کمک اسب‌ها، شامل ارتباط فیزیکی با اسب می‌شود. ارتباط عمیق میان انسان و اسب سبب می‌شود که فرد احساسات و مشکلات روانی‌اش را بروز دهد. آن‌ها این‌کار را از طریق یک تجربۀ قدرتمند، مستقیم و غیر شفاهی انجام می‌دهند.

اگرچه که امروزه و با توجه به بالا رفتن میزان درک ما از فواید حیوانات خانگی، می‌توانیم این روش درمانی را در خانۀ خودمان انجام دهیم. در ادامه، 10 مورد از انواع حمایت‌های حیوان خانگی از سلامت ذهنی انسان از نظر روانشناسی را خواهید خواند.

داشتن فعل و انفعالات با حیوانات خانگی میزان هورمون‌های استرس ما را کاهش می‌دهد

تحقیقاتی که در باب ارتباط میان حیوانات خانگی و سلامت ذهنی انسان شکل گرفته‌اند، مبرهن کردند که نوازش کردن و یا بازی کردن با یک حیوان خانگی هورمون‌های مربوط به استرس را کاهش می‌دهند. و این فایده، می‌تواند به راحتی پنج دقیقه بعد از تماس ما و حیوان خانگی صورت بگیرد. به همین منظور، حیوانات خانگی می‌توانند گزینۀ بسیار مناسبی برای افرادی باشند که از انواع و اقسام اضطراب رنج می‌برند.

بازی کردن با یک سگ یا یک گربه می‌تواند میزان استروئین یا دوپامین ما را بالا ببرد. این‌ها، هورمون‌هایی هستند که به میزان آرامش و ریلکس شدنِ سیستم عصبی ما کمک می‌کنند. وقتی با به حرکت بامزه‌ی حیوان خانگی‌مان لبخند می‌زنیم، این کار می‌تواند شرایط لازم برای ترشح (هورمون شادی) را شبیه‌سازی کند.

حیوانات خانگی و سلامت روانی: کاهش استرس

به علاوه، داشتن فعل و انفعالات با یک حیوان خانگی خون‌گرم و بازیگوش می‌تواند میزان هورمون کورتیزول را در بدن کاهش دهد؛ هورمونی که به استرس و اضطراب مربوط است. و همین کار سبب افزایش آکسیتوسین می‌شود _ یک‌جور هورمون طبیعی دیگر در بدن که سبب کاهش طبیعی استرس و به دنبال آن کاهش افسردگی می‌شود. به همین دلیل است که روش‌های درمانیِ وابسته به حیوانات می‌توانند تأثیر شگرفی داشته باشند.

به همین منوال دانشمندان به دریافتن اطلاعات جدید پرداختند و متوجه شدند که نوازش یک حیوان می‌تواند میزان فشار خون شما را کاهش دهد. پس به همین سبب، بر روی کاهش استرس نیز تأثیرگذار است. تحقیقات بارها نشان داده‌اند که داشتن یک سگ می‌تواند به بچه‌های بیش‌فعال یا تندمزاج و عصبی کمک کند.

در یک آزمایش روانشناسی جمعی، یک گروه از افراد بزرگ‌سال که مشکل استرس و اضطراب فراگیر داشتند، در محل آزمایش جمع شدند. از آن‌ها خواسته شد تا یک خرگوش، یک لاک‌پشت و یک اسباب بازی را لمس و نوازش کنند. همان‌طور که انتظار می‌رود، لمس و نوازش اسباب بازی هیچ تأثیری بر روی آن‌ها نداشت. اما در عوض، نوازشِ یک خرگوش یا یک لاک‌پشت سببِ آزادشدنِ استرس و اضطراب‌شان شد. به علاوه، حتی کسانی که علاقه‌ای به حیوانات نداشتند نیز از این فواید بهره‌مند شدند.

مشاهده مقاله  ارتباط رژیم غذائی با افسردگی هر روز بیشتر اثبات می‌شود!

حیوانات خانگی

حیوانات خانگی می‌توانند از کودکان در برابر اضطراب محافظت کنند

از نظر روانشناسی یک سگ خانگی احتمالاً بتواند از کودک در برابر اضطراب و استرس محافظت کند، این نتیجه براساس تحقیقات مرکز کنترل بیماری‌ها و پیش‌گیری به ثبت رسیده است.

حدود 643 کودک در یک آزمایش برای به نتیجه رسیدن بر سر این موضوع شرکت کردند. حدوداً بیش از نیمی از آن‌ها صاحب یک سگ به‌عنوان حیوان خانگی بودند. در ادامه، محققین درصد بی‌اِم‌آیِ آن‌ها را(شاخص توده‌ی انسانی)، میزان استرس، میزان مشغولیت به تلوزیون و کامپیوتر و تبلت و میزان فعالیت جسمانی‌شان را اندازه‌گیری کردند.

به عنوان نتیجه، آن‌ها متوجه شدند که سطح بی‌اِم‌آی، میزان مشغولیت کودکان به صفحات کامپیوتری و میزان فعالیت جسمانی آن‌ها کاملاً برابر است. و این مسئله در هر شرایطی صحیح بود، چه با سگ و چه بی سگ. اما درصد و میزان اضطراب آن‌ها متفاوت بود. در حقیقت، 21 درصد از بچه‌هایی که فاقد یک سگ خانگی بودند در آزمایش اضطراب نتیجۀ مثبتی داشتند. در حالی که این عدد برای کودکان دارای سگ خانگی، تنها 12 درصد بود.

به همین دلیل می‌توان فهمید که حیوانات خانگی می‌توانند تأثیر شگرفی بر روی استرس و اضطراب انسان در زمان کودکی داشته باشند. به عنوان نتیجه، می‌توان گفت که کودکانی که با یک حیوان خانگی بزرگ می‌شوند، در بزرگ‌سالی شانس بیشتری برای خوشحالی در زندگی دارند.

حیوانات خانگی باعث می‌شوند که ما احساس کنیم کسی به ما نیاز دارد

وقتی انسان‌ها حیوان خانگی داشته باشند، بیشتر احساس می‌کنند که کسی به آن‌ها نیاز دارد و یا کسی آن‌ها را می‌خواهد. خودِ فعلِ مراقبت کردن می‌تواند فواید ذهنی و روحی بی‌شماری داشته باشد. مراقبت کردن و اهمیت دادن به یک موجود زنده می‌تواند به عنوان یک هدف و یا معنی برای زندگی ما ایفای نقش کند.

در ادامه باید گفت که این مسئله، حتی وقتی که حیوانات خانگی درگیری زیادی با صاحب‌شان ندارند نیز کاملاً صدق می‌کنند. در یک تحقیق در سال 2016 در رابطه به ارتباط میان حیوانات خانگی و سلامت روانی انسان‌ها، به افراد مسن 5 جیرجیرک در یک قفس داده شد. محققین توانستند احوالات فرد را پس از هشت هفته مورد مطالع و بررسی قرار دهند. به  علاوه، این آمار با آمار کسانی مقایسه شد که هیچ حیوانی برای مراقبت کردن از آن در اختیار نداشتند. به عنوان یک نتیجه، متوجه شدند که شرکت کنندگانی که یک حیوان برای مراقبت در اختیار داشند، از درصد افسردگی کم‌تری نسبت به گروه مقابل برخوردارند. به همین سبب، محققین متوجه شدند که داشتن یک مخلوق برای نگهداری می‌تواند فواید ذهنی و روانی زیادی داشته باشد.

انجام دادن کارهای خوب و مفید برای دیگران می‌تواند میزان افسردگی و تنهایی ما را کاهش دهد.

حیوانات خانگی می‌توانند اعتماد به نفس و احوالات روحی ما را بهتر کنند

اخیراً در تحقیقاتی که در دو مورد از بهترین دانشگاه‌های روان‌شناسی جهان به ثبت رسیده، دانشمندان با دو آزمایش مختلف توانسته‌اند فواید جدیدی برای حیوانات خانگی پیدا کنند.

این فواید در ادامۀ فواید قبلی می‌آیند اما حوزه‌های متفاوتی را شامل می‌شوند و احوالات روانی و کلی انسان را در بر می‌گیرند:

اعتماد به نفس بیشتر

تناسب اندام بیشتر

تنهایی کم‌تر

خودآگاهی بیشتر و پریشانی و حواس‌پرتی کم‌تر

برون‌گرایی بیشتر

ترس کم‌تر

در اولین تحقیق، 217 نفر از افراد به سوالاتی راجع به اوضاع و احوال روحی کلی خود، نوع شخصیت و نوع سبک زندگی خویش پاسخ‌هایی را در پاسخ‌نامه نوشتند. افرادی که حیوانات خانگی داشتند از سلامت بیشتر و بهتری برخوردار بوده، و میزان شادی بیشتری در زندگی داشتند.

در دومین آزمایش از 56 نفر از صاحبان سگ‌ها دعوت کردند تا به آزمایشگاه آمده و به سوالاتی پاسخ دهند. محققین صاحبان سگ‌ها را معاینه کرده و از آن‌ها راجع به احساس‌شان راجع به سگ‌شان پرسیده بودند. به علاوه، آن‌ها میزان بهبود حالات روحی کلی آن‌ها را نیز محاسبه کرده بودند. یک گروه از افراد که گفته بودند به سگ‌شان تعلق خاطر داشته‌اند، در پیِ آن اعتماد به نفس و معنی بیشتری را در زندگی خود پرورش داده بودند. این بدین معنی است که این بخش از شرکت کنندگان، حال و روز بهتری از دیگرن داشتند.

در نهایت، از 97 تن از دانشجویان دوره‌ی لیسانس در سن 19 سالگی در سومین آزمایش دعوت شد. به ععنوان نتیجه، محققین متوجه شدند که داشتن حیوان خانگی می‌تواند احساس ردشدگی و مخالفت را بهتر و بیشتر تسکین دهد.

مشاهده مقاله  10 مهارت زندگی جهانی که سبک زندگی شما را متحول می کنند

از این نوجوانان خواسته شد تا درباره‎ی حس محرومیت متنی بنویسند. سپس از آن‌ها خواسته شد تا یکی از این سه کار را انجام دهند: نوشتن راجع به حیوان خانگی مورد علاقه‌شان، نوشتن درباره‌ی دوست مورد علاقه‌شان و یا کشیدن یک نقشه از فضای باز دانشگاه‌شان. و نوشتن راجع به حیوان خانگی به اندازه‌ی نوشتن راجع به دوست می‌تواند برای مبارزه با احساس رد شدگی مؤثر باشد.

تاثیرات حیوانات خانگی

سگ‌ها و گربه‌ها می‌توانند مثال بی‌نظیری از زندگی کردن در لحظه باشند

حیوانات خانگی در لحظه زندگی می‌کنند. به عبارت دیگر، آن‌ها راجع به اتفاقی که دیروز افتاده نگران نیستند. به علاوه، آن‌ها نگران اتفاقی که فردا می‌افتد نیز نیستند.

به عنوان یک نتیجه باید گفت که حیوانات خانگی می‌توانند به انسان کمک کنند تا بیشتر آگاه شود. منظور از این آگاهی، پروسه‌ای است که در آن، فرد توجهش را از مسائل دیگر برگرفته و به لحظۀ حال می‌دهد. به همین سبب، حیوانات خانگی می‌توانند به نوجوانان در قدردانی و استفاده‌ی بهینه از لحظۀ حال کمک کنند.

به علاوه، حیوانات خانگی می‌توانند به نوجوانان حواس‌پرت کمک کنند تا از مسائل آزاردهنده دوری کنند. گذران اوقات با یک حیوان خانگی کمک می‌کند که فرد بی‌خیال بودن و خوش بودن را به یاد بیاورد.

حیوانات خانگی می‌توانند به انسان برای بازیابی پس از بیماری‌های روانی کمک کنند

حیوانات خانگی موارد بسیار مفیدی برای بازیابی از بیماری‌های روانی هستند و می‌توانند کمک شایانی در این زمینه به انسان بکنند. آزمایشی که در این زمینه انجام شد، نوع تازه‌ای از آزمایش‌ها بود. آن‌ها 17 گزارش را از روند درمانی بیماران روانی را از بیمارستان‌های روانی دریافت کرد. به عنوان نتیجه می‌توان گفت که محققین مدارکی را دال بر فایده‌ی حیوانات خانگی در این زمینه (یعنی بازیابی از وضعیت بیماری) پیدا کردند.

این گزارشات نشان داده بودند که چگونه گربه‌ها، سگ‌ها، همسترها، پرندگان خانگی و حتی ماهی‌های قرمز می‌توانند به بازیابی سلامت روانی پس از بیماری کمک کنند. در مجموع، این بررسی‌ها نشان داد که حیوانات خانگی توانسته‌اند به این افراد در بازیابی احساسات‌شان کمک کنند. به علاوه، حیوانات خانگی آن‌ها را از نشانه‌های امراض روانی دور می‌کنند.

برای مثال، در یک آزمایش روانشناسی در سال 2013 در یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان، از 54 نفر از افراد برای پاسخ به برخی پرسش‌ها دعوت به عمل آمد. تمامی این افراد جزو کسانی بودند که بیماری‌ها و امراض روانی مختلف را از سر گذرانده بودند، بیماری‌هایی همچون افسردگی، شیزوفرنی، اختلال دو قطبی و اختلال اضطراب فراگیر.

به عنوان یک نتیجه می‌توان گفت که 60 درصد از شرکت کنندگان در این آزمایش، حیوان خانگی را در زمره‌ی مهم‌ترین حمایتگران‌شان قرار دادند. به همین منوال، نیمی از شرکت کنندگان اذعان داشتند که حیوانات خانگی‌شان به آن‌ها در مدیریت بیماری و زندگی هرروزه کمک می‌کنند. داشت حیوانات خانگی همچنین به آن‌ها احساس قدرتمندی از هویت، ارزش به خود و معنی و غایت می‌دهند. به علاوه، حیوانات خانگی علائمی همچون شنیدن صداهای مختلف، افکار مربوط به تمایلات خودکشی و خودزنی را از این افراد دور می‌کردند.

همچنین، حیوانات خانگی به صاحبان‌شان احساسی از در کنترل بودن، می‌دانند. به علاوه، این حیوانات سبب می‌شدند تا احساس امنیت و ضرورت زندگی روزمره برای فرد متجلی شود.

یکی از شرکت کنندگان این آزمایش اظهار داشت که: (وقتی من به شدت افسرده بودم، افکار مختلفی از خودکشی را در سرم می‌پروراندم. اما تنها چیزی که سبب متوقف شدن من شد، این سوال بود که پس از خودکشی من، چه بلایی سر خرگوش‌هایم میاید؟ این اولین چیزی بود که به ذهنم رسید… من نمی‌توانستم آن‌ها را ترک کنم چرا که خرگوش‌ها به من نیاز داشتند).

دکتر هلن بروکس یکی از پزشکان نامیِ عرصۀ روح و روان انسان، دلیل این موضوع را این‌گونه توضیح می‌دهد: (حیوانات خانگی احساس خاصی از اعتبار و حمایت بی‌قید و شرط را به انسان می‌بخشنند. احساسی که شاید اغلب انسان‌ها نتوانند از روابط دیگر یا حتی خانواده‌شان دریافت کنند). او و تیمش در ادامه اظهار کردند که داشتن حیوانات خانگی رابطۀ مستقیمی با سلامت ذهنی و روحی افراد دارد. به همین سبب، روش‌های وابسته به حیوانات خانگی، حتماً باید در دستور کار پزشکان قرار بگیرد.

حیوانات خانگی به ما در ساختن عادات سالم و مفید کمک می‌کنند

حیوانات خانگی به مراقبتِ هرروزه نیاز دارند. به عنوان یک نتیجه می‌توان گفت که آن‌ها به ما کمک می‌کنند تا مجموعه‌ای از عادات و کارهای روزمره‌ی مفیدی را انجام دهید.

تحرک جسمانی: صاحبان سگ‌ها باید حیوانات‌شان را برای قدم زدن، دویدن و گردش به‌طور مرتب بیرون ببرند. از این روی، آن‌ها از فواید مربوط به تحرکات جسمانی بهره‌مند می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که کسانی که سگ خانگی دارند، بیشتر از دیگران به مسائل جسمانی خود اهمیت می‌دهند.

مشاهده مقاله  چه کارهایی انجام می دهیم که بقیه دوستمان ندارند؟ چگونه فردی دوست نداشتنی می شویم؟

گذران اوقات در طبیعت: راه بردن یا گردش رفتن با یک سگ، ما را از خانه بیرون می‌برد. به عنوان یک نتیجه می‌توان گفت که ما با داشتن یک سگ، از فواید بیرون رفتن و تأثیر آن بر روی سلامت روانی‌مان بهره میبریم.

بیدار شدن اول صبح: سگ‌ها و گربه‌ها باید طبق یک برنامۀ کاملاً منظم تغذیه شوند. از این روی، صاحبان حیوانات خانگی صرف نظر از این‌که چه حس و حالی دارند و یا دیشب را چگونه گذرانده‌اند، باید صبح بیدار شوند و به حیوان خود غذا بدهند. در نتیجه، حیوانات خانگی یک دلیل برای بیدار شدن و شروع کردن روز به فرد می‌دهند.

اهمیت دادن به حیوانات خانگی، اهمیت دادن به خویش را در پی دارد: اهمیت دادن به یک گربه، اسب و یا سگ، می‌تواند ارزش و اهمیت خودمان را به یادمان بیاورد. برای مثال، وقتی یک نوجوان در روش وابسته به اسب‌ها از یک اسب مراقبت می‌کند، اهمیت سلامت روانی خودش هم به او یادآوری می‌شود.

حیوانات خانگی به ما در ساختن روابطمان کمک می‌کنند

محققین متوجه شده‌اند که بچه‌ها از نظر احساسی به سگ‌های‌شان وابسته هستند، از این رو سگ‌ها می‌توانند در ساختن ارتباطات انسانی به ما کمک کنند. بنابراین، به این دلیل که سگ‌ها با اشاره و دستور انسان‌ها زندگی می‌کنند، پس برای کودکان به عنوان حمایت احساسی کاملی در نظر گرفته می‌شود. سگ‌ها خصوصا در امر حال و احوال کلی و احساسات، تابع رفتار صاحبان خود هستند.

به علاوه، حیوانات به بچه‌ها کمک می‌کنند تا راحت‌تر فرایند اجتماعی شدن را پیش گرفته و از استرس آن برای کودکان می‌کاهد. محققین برای آزمایش این فرضیه، یک خوکچۀ هندی به هر دانش آموزی در یک کلاس از بچه‌های مبتلا به اوتیسم دادند. پس از گذشت فاصلۀ زمانی خاص، آن‌ها متوجه شدند که بچه‌های مبتلا به اوتیسمی که از حیوانات خانگی برخوردار بودند، اجتماعی‌تر از دیگر افراد مبتلا به اوتیسم هستند. به علاوه، آن‌ها بیشتر لبخند می‌زدند، بیشتر می‌خندیدند و علائم کم‌تری از استرس نشان می‌دادند.

همچنین روش درمانی وابسته به اسب‌ها، به نوجوانان کمک می‌کند تا مهارت‌های معاشرت را فرا بگیرند. به عنوان یک نتیجه، نوجوانان روابط پرمعنی و عمیقی را با اسب‌های‌شان ایجاد می‌کنند. متعاقباً اعتماد به نفس و مهارت‌های ایجاد رابطۀ فرد، به روابطش با خانواده و دوستان نیز منتقل می‌شود. این مسئله، یک قدم بسیار مهم و اساسی در بازیابی از بیماری و فرایند رشد است.

حیوانات خانگی به ما کمک می‌کنند تا روابط اجتماعی ایجاد کنیم

یکی دیگر از فواید و ارتباطات حیوانات خانگی با سلامت روانی ما به اینجا ختم می‌شود، که هم برای نوجوانان و هم برای بزرگ‌سالان، عرصۀ ایجاد ارتباطات اجتماعی را فراهم می‌کنند. آن‌ها استرس و اضطراب فراگیر و اجتماعی را از بین می‌برند و یک موضوع جالب برای صحبت کردند به شما می‌دهند. بنابراین، حیوانات خانگی با جامعه‌گریزی در تضاد هستند.

برای مثال، راه بردن یک سگ اصولاً به داشتن یک مکالمه با دیگر صاحبان سگ می‌انجامد. از همین رو، کسانی که صاحب یک حیوان خانگی خصوصاً سگ هستند، افراد اجتماعی‌تری به شمار می‌آیند.

از این رو، سلامت روانی افراد بهبود می‌یابد. این بدین خاطر است که افراد ارتباطات اجتماعی و دوستی‌های بیشتری دارند. فواید ساختن ارتباطات اجتماعی شامل این موارد می‌شود:

اعتماد به نفس بهتر

میزان کم‌تر اضطراب و افسردگی

شادتر بودن و داشتن دورنمای مثبت‌اندیشانه‌تر

داشتن مهارت‌های کنترل احساسات

عملکرد شناختی بهتر

احساس همدردی بیشتر و احساس اعتماد به دیگران

و اما آخرین مورد… حیوانات ما را بی‌قید و شرط دوست دارند

سگ‌ها و گربه‌ها صاحبان‌شان را بدون قید و شرط دوست دارند. برای مثال، گربه‌ها اهمیتی نمی‌دهند که صاحب نوجوان‌شان امتحان را خراب کرده است یا نه. و آیا رفتار او با دختر همسایه چگونه بوده است یا او را بر اساس توانایی‎های ورزشی‌اش نمی‌سنجد. آن‌ها به سادگی از حضور صاحب‌شان لذت می‌برند و دوست دارند که با آن‌ها _ صرف نظر از هراتفاقی که در حال وقوع است _ وقت بگذرانند.

این نوع از عشق بدون قید و شرط برای سلامت روحی و روانی انسان به غایت مفید است. همین عشق است که می‌تواند شبیه‌سازی‌های لازم برای مغز را انجام دهد. شبیه‌سازی‌هایی که نهایتاً به ترشح دوپامین ختم می‌شوند _ ماده‌ای که به احساس لذت مرتبط است.

به‌طور خلاصه می‌توانم به شما بگویم که تحقیقات حول محور حیوانات خانگی واضح‌اند. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که به نزد دکتر رفته و حیوان مورد نیاز خود را تشخیص دهید.

به علاوه، نوجوانانی که عاشق حیوانات هستند می‌توانند در مراکز مراقبت از حیوانات و یا اسطبل‌های اسب‌سواری مشغول به کار شوند. و خانواده‌هایی که حیوان خانگی ندارند، می‌توانند به انجمن جوامع انسانی رفته و به انتخاب خود عضو جدیدی را به خانواده‌شان اضافه کنند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.