4 تجربه اثرگذار که بخش‌های مختلف زندگی هرفرد را عمیقا متحول می‌کنند

29

مسیر زندگی، مسیر تجربیات تلخ و شیرینی است و از این تجربیات هرگز راه فراری نبوده و نیست. حتی گاهی در طول زندگی متوجه این تجریبات نمی‌شویم ولی به مرور زمان نظیر یک جمله بزرگ روی تابلوی ذهنی ما حک می‌شوند؛ انگار که از آن‌ها درس‌های بزرگی گرفته‌ایم. تجربیاتی مثل پیروزی بر یک مریضی نگران‌کننده، به هم خوردن یک رابطه طولانی‌مدت و عمیق، مورد خیانت قرار گرفتن و یا سواستفاده‌های مالی، از دست دادن یا به دست آوردن شغل، از دست دادن عزیزترین افراد در طول عمرمان، ماموریت‌های مختلفی که در طول زندگی به ما محول می‌شوند و …همه این موارد تجربه اثرگذار و مهمی هستند که بخش‌های مختلف زندگی ما را به طور عمیقی متحول می‌کنند؛ حتی اگر مثل کسب همان تجربه، متوجه آثار و نشانی‌های آن روی بخش‌های مختلف روح و جسم خود نباشیم!

 

تجربه اثرگذار

دوران کودکی با تمام شور و نشاطی که دارد مرحله‌ای بسیار حساس در زندگی آدمی است که هرگونه تجربه مثبت یا منفی در آن، می‌تواند تأثیرات عمیقی را در بزرگسالی به همراه آورد. دوران بزرگسالی هم متاثر از همین آثار ممکن است تاثیرات خوب و بدی روی دوران میانسالی و پس از آن داشته باشد. همان طور که می‌بینید تجربیات ما همانند زنجیره‌ای به هم پیوسته هستند که وقتی ثبت می‌شوند راه گریزی از آن‌ها نیست.

برخی از تجربیات اثرگذارتر و خاص‌تر از تجربیات دیگر در مسیر زندگی ما هستند. امروز تصمیم داریم 4 تجربه اثرگذار را که عمیقا زندگی ما را متحول می‌کنند بررسی کنیم. تجربیاتی که با توجه به حساسیت بُعد روانی ما، باید از همان ابتدا در رقم خوردن آن‌ها دقت بیش‌تری داشته باشیم.

مشاهده مقاله  مفهوم هوش هیجانی و ارزیابی علائم آن در افراد مختلف

4 تجربه اثرگذار که بخش‌های مختلف زندگی هرفرد را عمیقا متحول می‌کنند

در زندگی همه ما ممکن است حوادثی ناگوار و خارج از کنترل اتفاق بیافتند که ما را وحشت زده و درمانده نمایند و یا احساس نماییم که مغلوب شده ایم. ممکن است دچار حادثه رانندگی‌ شویم و یا شاهد یک حادثه دردناک باشیم. بعضی از‌ افراد مانند آتش نشان ها، پلیس و پرسنل آمبولانس مجبور هستند بیشتر با این حوادث روبرو شوند و شاهد صحنه های دلخراش مرگ یا آسیب شدید به دیگران باشند. با این وجود بیشتر مردم می توانند با چنین حوادثی بدون هیچ کمکی‌ کنار بیایند. اگر واکنش جسمی و روانی‌ افراد به اتفاقات و تجربیات تلخ برای ماه‌ها یا سال‌ها ادامه یابد اختلالاتی در تمام ابعاد زندگی ایجاد می‌شود که تصمیم گرفتیم به 4 تجربه اثرگذار در این مورد بپردازیم.

تجربه توسعه و تحریک یادگیری فردی

در طول دوران زندگی تجربیات منفی و ناراحت‌کننده معمولا چالش‌برانگیز هستند. یکی از این تجربیات از دست دادن کار یا منع درآمدی اصلی فرد در طول زندگی مستقل یا مشترک او می‌باشد. شرایطی خاص که فرد را مجبور می‌کند به چند و چراهای زیادی جواب بدهد. از یک طرف ممکن است این تغییر در زندگی فرد باعث یک تلنگر می‌شود تا از راه‌های دیگری مسیر کسب درآمد خود را عوض کند یا رویکرد خود را نسبت به کسب وکار عوض کند. مثلا فردی که شغل خود را از دست داده، رویکرد گذشته را نسبت به آن کسب وکار ندارد و تصور می‌کند یک کسب و کار خودگردان شخصی بهتر از هر نوع فعالیت اقتصادی برای او مفید واقع خواهد شد.

مشاهده مقاله  لازم نیست این‌قدر نگران ورزش کردن در سال جدید باشید

 

تجربه اثرگذار در زندگی افراد

تجربه شکستن و ساختن کاراکتر جدید

همواره یک جمله معروف و انگیزشی وجود دارد که می‌گوید خود ضعیفت را بکش، خودت را از نو بساز! یک تجربه تاثیرگذار که هر چند خیلی دردناک و مشکل است ولی می‌تواند از خود اصلی ما، انسانی قوی‌تر بسازد!

طبق آخرین مطالعاتی که در مجله Management Education انجام شده است ، این تجربه تاثیرگذار در دانش‌آموزان و افرادی که شخصیت‌های رهبر دارند بسیار مفید واقع خواهد شد. تجربه‌ای که شخصیت را توسعه می‌دهد و کمک می‌کند هر فرد در هر موقعیت، رفتار و روحیه‌اش با همان موقعیت هماهنگ شود. به عنوان مثال فردی که در یک آزمون مهم و حساس که فقط هر 4 سال یک بار برگزار می‌شود شکست می‌خورد با این تجربه شکست، کاراکتری مقاوم‌تر، تلاشگرتر و متفاوت‌تر از همیشه از خود می‌سازد.

 

تجربه زندگی

تجربه بهبود روابط شخصی

یک تجربه اثرگذار که بخش‌های مختلف زندگی ما را عمیقا متحول می‌کنند، تغییر و متوقف شدن روابطی است که تا کنون به شدت به آن‌ها وابسته بوده‌ایم. روابط دوستی چندین و چندساله، روابط میان زوجین، روابط فامیلی و خانوادگی و …

در چنین شرایطی فرد از پسِ یک تجربه خاص و به شدت اثرگذار تمام انرژی خودش را برای آغاز روابطی دیگر در آینده جمع و جور می‌کند. به عنوان مثال از دست دادن عضوی از خانواده تجربه‌ای ویرانگر است؛ ولی به فرد می‌آموزد که می‌تواند در آینده فرصت و ارزش بیش‌تری برای سایر اعضای خانواده خود قائل باشد.

افزایش و ارتقا بینش فردی نسبت به مسائل

تجربیات مختلف از هر نوعی که باشد کمک می‌کند تا ذهن فرد تبدیل به آینه‌ای شود که تصویر وقایعی که خودش در آن نقش داشته را همزمان در آن آینه مشاهده نماید. می‌توان از این بینش به مثابه یک قاب تصویر بزرگ زندگی یاد کنیم که درک بهتری از زندگی را به هر یک از ما هدیه می‌کند. تجربه اثرگذار و خاصی که قدرت ارزیابی وقایع و سبک و سنگین کردن را به ما می‌دهد تا دید بازتر و متفاوت‌تری نسبت به مسائل داشته باشیم.

مشاهده مقاله  تکنیک های رفع خجالت و کم حرفی - با خجولی و کم رویی خداحافظی کنید

 

زندگی

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.