سریع‌ترین راه برای آماده‌سازی سخنرانی Ignite

۱۰۶

شاید به اندازه تک تک گونه‌های زنده و زیستا روی کره زمین موضوع برای سخنرانی وجود داشته باشد. در عین حال به اندازه تک تک این موضوعات و حواشی مرتبط با گزینش و پرورش اطلاعات مرتبط با این موضوعات، مشکلات و چالش‌هایی تحت عنوان مشکلات سخنرانی و مدیریت آن‌ها وجود دارد. خصوصا اگر این سخنرانی قرار باشد به سبک کنفرانس‌ یا سخنرانی Ignite ارائه شود.

حتما برای شما هم پیش آمده با دیدن اضطراب و تشویش فردی که مشغول سخنرانی، کنفرانس یا ارائه علمی است بگویید از ترس دارد می‌میرد! در حقیقت سخنران با مشکلات سخنرانی بی‌شماری در طول سخنرانی خود مواجه است که مجموع آن‌ها به شکل ترس یا نگرانی در چهره او نمود پیدا می‌کنند. ظاهر سخنران نشان نمی‌دهد اما قطعا افکار او درگیر فاکتورهای استرس زا بسیاری است. از اضطراب برای ارائه حرفه‌ای سخنرانی بدون تپق زدن، نگرانی بابت قضاوت مخاطبان، داوران یا در کل شنوندگان تا دغدغه‌های فکری شخصی که مزید بر علت می‌شوند تا یک سخنران نتواند از تمام ظرفیت‌های وجودی و استعدادش برای این که مطالب را به نحو احسنت ارائه دهد بهره‌وری نماید. انگار راه گریزی از این چالش های رایج در سخنرانی نیست.

 

سخنرانی ignite

چنان چه قبلا هم اشاره شد سبک Ignite از سبک‌های به روز برای ارائه سخنرانی می‌باشد که در حال حاضر در بسیاری از کنفرانس‌های بزرگ دنیا از جمله رویدادهای سالانه و دوره ای مایکروسافت به کار گرفته می‌شود. این سبک ارائه یا سخنرانی را احتمالا پیش از این در معرفی کانسپت محصولات یا رونمایی از تازه‌ترین تولیدات برندهای معتبر دنیا دیده باشید.

مشاهده مقاله  اهمیت انرژی سخنرانی چیست؟

برای این که بتوانید سخنرانی Ignite را بهتر جمع‌بندی کنید راهنمای امروز دانشگاه زندگی را که بر اساس جدیدترین کنفرانس‌های Ignite دنیا نگارش شده است حتما به طور کامل مطالعه کنید.

سریع‌ترین راه برای آماده‌سازی سخنرانی Ignite

سبک کنفرانس های Ignite در واقع روشی است که در آن سخنران مشغول صحبت کردن می‌شود، در حالی که اسلایدها به صورت کاملا خودکار در آن طرف یا پشت به سخنران در حال نمایش هستند و یکی پس از دیگری مقابل چشم مخاطب عبور می‌کنند. استانداردترین مدت زمان نمایش برای هر اسلاید 15 ثانیه است.

Brady Forrest و همکار او به عنوان دو عضر شاغل در جامعه فعالان حوزه تکنولوژی سیاتل، برای اولین بار در سال 2006 از این روش جهت نمایش امور حرفه ای خود استفاده کردند. اکنون این روش با آمیخته شدن ترفندهای مدرن تر و ابزارها و تکنولوژی تازه تر به بلوغ رسیده است.

 

آماده سازی برای سخنرانی ignite

با توجه به ساختار و سیستم خاصی که در این سخنرانی حاکم است حتما تا کنون متوجه شده‌اید که بخش‎‌هایی نظیر زمان، تعدد اسلاید و مدیریت بیان، نقش مهمی در این سبک ایفا می‌کنند.

اصول اولیه تنظیم و آماده‌سازی سخنرانی Ignite

  1. مشخص کردن نکات کلیدی ( خط کشیدن زیر نکات اساسی محتوا سخنرانی جهت گزینش نهایی)
  2. فشرده‌سازی مطالب و اختصاربندی آن‌ها تا 20 اسلاید
  3. حذف و اضافه اسلایدها و تنظیم زمانبندی آن‌ها ( در طول سخنرانی برخی از  اسلایدها تنها 7 ثانیه و برخی مثلا تا 30 ثانیه زمان می‌برند و این موضوع نیازمند ویرایش زمان عبور اسلایدها می‌باشد)

اصل زمانبندی در آماده‌سازی سخنرانی Ignite

سبک Ignite در صورتی که زمانبندی به خوبی رعایت شود و در عین حال محتوا به خوبی هماهنگ و همپا با سخنران عرضه شوند بهترین متد برای ارائه خواهد بود. کنفرانس‌های کلاسی، سخنرانی در برابر جمع‌های کوچک و هر محفل کوچک و بزرگ دیگری قطعا با Ignite منورتر خواهد شد. به عنوان مثال برای یک سخنرانی 20 دقیقه ای 20 اسلاید که در آن برای نمایش هر اسلاید حدود 15 ثانیه زمان صرف شود منطقی به نظر می‌رسد. در سخنرانی‌های کوتاه 20 دقیقه ای یا در واقع سخنرانی‌هایی به سبک Ignite که معمولا زمان کمی دارند و مخاطبان همه چیز را در مدت زمان محدودی دریافت می‌کنند تصمیم‌گیری بابت انتقال مطالب و مفاهیم، زبان بدن و ایجاد مکث در سخنرانی برای سخنران دشوارتر یا در واقع حیاتی تر خواهد بود. در سخنرانی‌های کوتاه اولین قدم این است که یاد بگیریم از خواسته‌هایمان دست بکشیم! تا زمانی که خواسته‌های جور واجور ما باقی بمانند شاخ و برگ‌های اضافی در سخنرانی مانع از انتقال صریح و شفاف هدف اصلی خواهد شد.

مشاهده مقاله  3 راه برای استفاده حداکثری از صحنه سخنرانی و جذاب‌تر کردن آن

 

آماده سازی برای سخنرانی ignite

لازم به ذکر است بهترین ارمغانی که سبک کنفرانس های Ignite برای ما به همراه دارد برآوردن کردن توقعات مخاطبانی است که که سخت‌گیری آن‌ها، در اغلب موارد ما را از قانع کردن آن‌ها ناامید ساخته است.

اصل تاثیرگذاری محتوا در آماده‌سازی سخنرانی Ignite

به طور معمول، زمان پیش فرض برای عبور اسلایدها در آماده‌سازی سخنرانی Ignite حدود 15 ثانیه است. حتما شنیده اید که می گویند زمانی که 80 درصد احساس سیری داشتید از خوردن دست بکشید. Garr Reynolds، نویسنده آمریکایی معتقد است این قانون علاوه بر رژیم غذایی در سخنرانی نیز صادق است. در واقع در سبک کنفرانس های Ignite تلاش می‌شود مخاطب به سریع ترین روش ممکن تا 80 درصد از مطالب ما بهره کافی را ببرد؛ اما اشباع از اطلاعاتی نشود که که او را دلزده کند.

 

آماده سازی برای سخنرانی ignite

همین موضوع هنگام صرف غذا نیز به وجود می آید. وقتی که 100 درصد احساس سیری داشته باشیم به غذا تمایلی نشان نمی دهیم؛ اما زمانی که این حس سیری کامل نباشد همچنان تمایل برای صرف و چشیدن غذا وجود دارد. با سبک Ignite قطعا مخاطب شما به سیری نسبی می رسد و باز هم نسبت به صحبت های شما مشتاق خواهد بود!

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.