هر آن چه درباره ارزش زمان و اهمیت واقعی آن که تا کنون نمی‌دانستید! (1)

0 ۱۳۸

تعریف این که عمرمان را به خوبی صرف کرده‌ایم یا با امور بیهوده آن را تلف کرده‌ایم کاملا شخصی است. برای برخی کار تمام وقت در طول روز و درآمدزایی بیش‌تر به معنی استفاده بهینه از زمان است. برخی هم ارزش زمان را در استفاده از آن به کارهای خیریه ربط می‌دهند که شاید هیچ ارتباطی با درآمدزایی نداشته باشد. برخی هم برقراری ارتباط حسی پایدار، دوستی‌های عمیق و انجام کارهای داوطلبانه را مصداق استفاده صحیح از زمان می‌دانند.

اگرچه تمام کارها و اموری که بدان اشاره کردیم در جایگاه خود ارزشمند هستند اما همه آن‌ها زمانی معنای حقیقی می‌یابند که بتوانیم آن‌ها را در زندگی و به صورت معتدل با هم داشته باشیم. این در حالی است که زمان ما در روز محدود است و شاید پایبندی به همه این امور در آن واحد مشکل باشد.

 

ارزش زمان

آموزش امروز دانشگاه زندگی با هدف شناساندن ارزش واقعی زمان به شما، کمک می‌کند بتوانید برای زمان محدودی که در زندگی در اختیار دارید برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید.

هر آن چه درباره ارزش زمان و اهمیت واقعی آن که تا کنون نمی‌دانستید!

یکی از مواردی که در باب اهمیت زمان ما را سر دوراهی قرار می‌دهد چالش همیشگی پول و وقت است. تصور کنید می‌خواهید برای یک سفر تفریحی کوله‌پشتی مناسبی خریداری کنید و بعد از جستجوی فروشگاه‌های معتبر به یک کوله‌پشتی مناسب با قیمت کاملا مقرون به صرفه‌ 19 دلار رو به رو می‌شوید. در همین لحظه درباره قیمت این کوله‌پشتی مشکوک می‌شوید؛ چون انتظار دارید یک کالای برند و معروف با قیمتی نجومی به فروش برسد. سپس با یک جستجوی ساده متوجه می‌شوید که همین کالا با قیمتی بالاتر از همین قیمت در کشور تولیدکننده که اتفاق مقصد سفر تفریحی شما هم می‌باشد به فروش می‌رسد. در چنین شرایطی ترجیح شما چیست؟ این که در زمان صرفه‌جویی کنید و کوله‌پشتی را در سفر بخرید یا این که همین حالا کوله‌پشتی را از کشور خودتان خریداری کنید و در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی نمایید؟

مشاهده مقاله  اشتباهاتی که شما را از شاد بودن در زندگی محروم می‌کنند

 

ارزش زمان

دوراهیِ سردرگم‌کننده زمان و پول!

درباره این که پول نسبت به زمان ارجحیت دارد یا بالعکس نمی‌توان نظر قطعی داد. مثلا برای شما هم بارها پیش آمده است که در قبال پیشنهادات مالی زمانتان را در نظر گرفته‌اید. مثلا اگر کسی به ازای هر ساعت کاری به شما 10 دلار پیشنهاد کند قطعا این پیشنهاد را رد می‌کنید! اما اگر همین پیشنهاد به ازای هر ساعت صد دلار باشد به سرعت آن را می‌پذیرید! همین موقعیت درباره سایر امور زندگی هم مطرح می‌شود که گاهی پول را فدای زمان می‌کنید؛ مثلا:

  • ممکن است برای استفاده بهتر از تعطیلات آخر هفته از شرکت‌های خدماتی بخواهید تا با پرداخت پول به نظافت فضای سبز آپارتمان شما بپردازند
  • ممکن است به جای این که وقتتان را با کارفرما برای پرداخت چند صد هزار تومان حقوق بیش‌تر بگذرانید ترجیح دهید همان وقت را صرف تولید ایده‌ای با ارزش چند صد میلیون تومان کنید!

 

اهمیت زمان

چه طور ارزش زمان را به صورت واقع‌گرایانه محاسبه کنیم؟

برای این که دقیقا به کنترل و مدیریت زمان بپردازید و بتوانید از لحظات مختلف زندگی به بهترین شکل استفاده کنید متد یا روش‌های مختلفی وجود دارد:

روش اول: مدیریت زمان بر حسب درآمد واقعی

در این روش تنها مبلغ اصلی دریافتی شما بعد از هر ماه در نظر گرفته می‌شود و بنابراین خیلی واقع‌گرایانه‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید یک جنس یا محصول را خریداری کنید یا در عوض در زمان صرفه‌جویی کرده و خرید آن را به موقعیت دیگری نظیر سفر واگذار کنید.

در این روش باید دو فاکتور مهم را در ارتباط با ارزش زمان در نظر بگیرید:

  1. زمانی که برای کسب درآمد صرف می‌کنید
  2. آن مقدار پولی که در مدت زمان  مشخص به دست می‌آورید
مشاهده مقاله  هر آن چه درباره اهمیت زمان و اهمیت واقعی آن که تا کنون نمی‌دانستید! (2)

 

ارزش زمان

ارزیابی زمانی که برای کسب درآمد صرف می‌کنید

برای این که بتوانید دید بازتر و واقعی‌تری نسبت به درآمدتان داشته باشید باید زمان را به خوبی در این روش ارزیابی کنید. به همین منظور نه فقط ساعاتی که سرِکار هستید، بلکه باید تمام زمان‌هایی که برای رفت و برگشت شما، ارتباط با بخش‌های دیگر مثل مدرسه فرزندتان و یا انجام سایر کارهای مرتبط صرف می‌شوند را در نظر بگیرید.

تصور کنید روزانه ده ساعت سرِکار و یا برای انجام موارد متفرقه صرف می‌کنید. اگر در طول هفته پنج روز کار کنید و در سال به صورت مفید پنجاه هفته کار کرده باشید، به طور متوسط سالانه 2500 ساعت مشغول به کار بوده‌اید. بنابراین ارزیابی این زمان را به صورت هفتگی و سالانه انجام دهید تا دقیقا متوجه ارزش زمان و میزان زمانی که برای کسب این درآمد صرف کرده‌اید بشوید.

ارزیابی درآمدی که در طول زمان کسب کرده‌اید

اگر کارمند ساعتی یا کارمند ثابت هستید کافی است به دریافتی خود در طول مدت زمان گذشته نگاهی بیندازید. اگر دریافتی شما تغییری در سال جدید نداشته است به میزان مالیات و کسورات دقت کنید و ارقام را با هم مقایسه کنید. در مقایسه درآمد خود باید بالاترین میزان دریافتی در شرکت، اداره یا سازمانتان را هم در نظر داشته باشید.

 

برای اطلاع از خدمات دانشگاه زندگی در زمینه روانشناسی اعم از مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج کلیک کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.