4 راهی که از شما والدین الهام بخش برای فرزندتان می‌سازند

۳۴

فرزندان پلی بین گذشته و آینده والدینشان هستند. پدر و مادرها از بدو تولد تا بزرگسالی مسئول و همراه آموزش، رشد و تعالی فرزندان خود هستند و از هر جهت که به این مسئولیت فکر کنیم به نظر خطیر و دشوار است. در این مسیر چالش‌ها و بالا و پایین‌های زیادی وجود دارند و بعید نیست که والدین در پرورش فرزندانشان دچار لغزش شوند. با وجود این لغزش‌ها، باز هم فرزندانمان به والدین الهام بخش نیاز دارند تا بتوانند مفاهیم واقعی شادی، استقلال، سلامتی و تجربه را از نزدیک لمس کنند.

 

والدین الهام بخش

اما معنی الهام‌ و الهام‌بخشی چیست؟ در لغت‌، الهام به معنای انگیزه دادن و تشویق است اما در عمل، الهام‌بخشی معنای عمیق‌تری پیدا می‌کند و به منزله نفس کشیدن و دمیدن زندگی باشد. مفهومی که در تربیت و رشد فرزندان بیش‌تر معنا پیدا می‌کند و هدف از آن احتمالا این باشد که بچه‌ها نه فقط به صورت ظاهری دریافت کنند؛ بلکه آن‌ها را با تمام وجود درک کنند. این هدف اگرچه در سیستم آموزشی هم دنبال می‌شود اما فرصت این که کودکان بتوانند از نزدیک و به راحتی مفاهیمی نظیر عشق، فداکاری، نوع‌دوستی، خودآگاهی و …بیاموزند احتمالا فقط در دل خانواده به این خوبی فراهم باشد.

تنها با دنبال کردن چند ایده ساده، می‌توانید پدر و مادری الهام‌بخش برای فرزندانتان باشید. با دانشگاه زندگی همراه شوید.

اگر در زندگی خود در زمینه مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده نیاز به کمک داشتید با ما همراه شوید.

4 راهی که از شما والدین الهام بخش برای فرزندتان می‌سازند

انگیزه و علل ایجاد آن برخاسته از نیازهای روزمره ما است. ما غذا می‌خوریم چون گرسنه می‌شویم و باید این گرسنگی برطرف شود. مسواک می‌زنیم تا سلامت دندان‌هایمان حفظ شود و این یک نیاز برای زندگی است. این که هر روز از خانه خارج می‌شویم به دلیل کسب درآمد و گذران زندگی است و اگر به سلامتی بدن خود اهمیت می‌‌دهیم برای تضمین آینده و زندگی سالم است. انگیزه‌ها بر اساس نیازهای روحی و بیولوژی افراد تعریف می‌شوند. گاهی نیازهای انسان روحی است؛ مثل نیاز به پشت سر گذراندن امتحان با موفقیت کامل. هر چه که باشد این نیازها در طول زمان بر اساس محیط، ارتباطات، علایق و فرهنگ‌های مخلتفی که در آن قرار می‌گیریم تفاوت می‌کنند و باعث ایجاد انگیزه در افراد می‌شوند. والدین الهام بخش احتمالا نقش مهمی در خلق انگیزه فرزندانشان داشته باشند.

مشاهده مقاله  انگیزه، مفهوم ایجاد انگیزه و دلایل نیاز به آن در زندگی روزمره

 

رفتار شما با خودتان، الگوی فرزندتان است!

برای پدران و مادران ضروری است که قبل از هر چیز، ابتدا توانایی‌های خودشان را سبک سنگین کنند، ببینند در چه مواردی برتری دارند، به چه چیزی اعتقاد دارند و خلاصه در چه جایگاهی قرار گرفتند. علت آن هم مشخص است! اگر تکلیف خودتان با خودتان مشخص نباشد و هنوز هم در برخی از مسائل دودل باشید احتمالا در برخورد با چالش‌های فرزندتان نمی‌دانید که ابتدا به مشکل خودتان بپردازید یا فرزندتان!

بنابراین اولین نشانه والدین الهام بخش یا پدر و مادری که می‌توانند برای فرزندان خود نوعی انگیزه زندگی به شمار روند اهمیت به خود و رفاه حال خود است. شاید فکر کنید چون فرزند شما سن پایینی دارد متوجه خیلی از این موارد نشود اما نحوه رفتار شما با خودتان دقیقا الگویی می‌شود که فرزندتان از آن تقلید می‌کند یا حداقل روی رفتارش تاثیر می‌گذارد.

فرزندتانتان را به عنوان اشخاص مستقل بپذیرید!

جبرا خلیل جبران می‌نویسد: فرزندان شما در واقع فرزندانتان نیستند. آن‌ها پسران و دختران زندگی هستند که به سمت شما آمدند؛ اما شما آن‌ها را به وجود نیاورده‌اید و بنابراین گرچه با شما هستند ولی متعلق به شما نیستند.

 

والدین الهام بخش

برخی از والدین فرزندانشان را متعلق به خودشان می‌دانند. اصلا برخی اعتقاد دارند فرزندشان نمونه کوچک‌تر خودشان است و بنابراین انتظار دارند قالب فرزندشان شبیه یا حتی دقیقا مثل خودشان شکل بگیرد. والدین الهام بخش به خوبی این حقیقت را پذیرفته‌اند که فرزندشان می‌تواند نسخه کمی متفاوت یا کاملا متفاوت از خودشان باشند.

نسبت به تعاملات خود با فرزندتان آگاه باشید

در گفتگو با فرزندتان، خصوصا زمانی که قرار است ایجاد انگیزه کنید به تمام جملاتی که قرار است در این ارتباط دونفره رد و بدل شود فکر کنید. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در بسیاری از موقعیت‌هایی که احساس می‌کنیم از روی دلسوزی و با قضاوت‌هایمان به آن‌ها کمک کرده‌ایم دچار ناامیدی، انحراف و سرخوردگی می‌شوند. کلمات می‌توانند ضربه شدیدی وارد کنند و عکس‌العمل و تعاملات ما هم می‌توانند صدمات شدیدتری را به دنبال داشته باشند.

مشاهده مقاله  چرا مردان باید در کارهای خانه به همسرشان کمک کنند؟ کمک کردن مردان در کارهای خانه

 

والدین الهام بخش

هم‌نشینی موثر از شما والدین الهام بخش می‌سازد

یکی از بهترین راهکارها برای بهبود کیفیت ارتباطتان با فرزندان گذران وقت به شیوه موثر است. طوری که شانه به شانه فرزندتان قرار بگیرید و بتوانید زمان را صرف انجام یک پروژه  کنید. مهم این است که از این هم‌نشینی اطلاعات مفیدی به دست می‌آورید. اول این که کنار فرزندتان قرار گرفتن کمک می‌کند تا یک چشم‌انداز تقریبی از توانایی‌ها، علاقمندی‌ها و نقاط ضعف و قوت روانی او به دست آورید. مهم‌تر از هرچیز، این کار فرصت الگوبرداری فرزندتان از شما را فراهم می‌کند و بنابراین امکان انتقال تجربیات به آن‌ها ایجاد می‌شود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published.